• اطلاع‌رسانی حادثه خیابان شریعتی؛ دقت فدای سرعت شد

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  اطلاع‌رسانی حادثه خیابان شریعتی؛ دقت فدای سرعت شد

  تهران- ایرناپلاس- پس از فروکش کردن تب اخبار انفجار و آتش سوزی یک مرکز درمانی در خیابان شریعتی در محدوده تجریش، حال مشخص شده که در اعلام نام محل حادثه اشتباه رخ داده است.

 • معطلی لایحه دولت در پیچ بهارستان؛ آلودگی هوا در اولویت مجلسی‌ها نیست

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  معطلی لایحه دولت در پیچ بهارستان؛ آلودگی هوا در اولویت مجلسی‌ها نیست

  تهران- ایرناپلاس- نمایندگان مجلس در حالی بر رسیدگی به امور اساسی و رفع مشکلات مردم تاکید دارند که برخی لوایح مهم ارائه شده دولت از جمله درباره کاهش آلودگی هوا که در طول چند سال اخیر در کلان‌شهرهای کشور به مرز بحران رسیده، همچنان در بهارستان خاک می‌خورد.

 • سرگردانی لایحه حمایت از مالکیت فکری در راهروهای مجلس

  سرگردانی لایحه حمایت از مالکیت فکری در راهروهای مجلس

  تهران- ایرناپلاس- مطالبه‌گری از مجلس برای رسیدگی به لوایحی مهمی که با زندگی مردم سروکار دارد، یک خواسته اساسی جامعه از نمایندگان است تا به‌جای سیاسی‌کاری که در این روزها شدت یافته، شعارهایشان در رفع مشکلات مردم را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند.

 • چرایی کم‌رنگ شدن قصه‌گویی کودکان در نگاه گوینده باسابقه رادیو

  چرایی کم‌رنگ شدن قصه‌گویی کودکان در نگاه گوینده باسابقه رادیو

  تهران-ایرناپلاس- گوینده باسابقه رادیو و تلویزیون، قصه‌گویی در پرورش کودکان را از اهمیت بالایی می‌داند و می‌گوید، چنین اقداماتی، خیال‌پردازی و خیال‌پروری را به کودکان یاد می‌دهد و آن از این راه می‌توانند تخیل بیشتری داشته باشند و این، گونه دیگری از قصه است.

 • «پیوست اجتماعی»، راهکاری برای مشارکت اصولی مردم در پروژه‌های اجرایی

  «پیوست اجتماعی»، راهکاری برای مشارکت اصولی مردم در پروژه‌های اجرایی

  تهران- ایرناپلاس- یک پژوهشگر اجتماعی، ابلاغ آیین‌نامه پیوست اجتماعی طرح‌ها و برنامه‌های کلان توسعه‌ای توسط دولت را یک اتفاق خوب دانسته و می‌گوید: پیوست اجتماعی یا ارزیابی اجتماعی پروژه‌ها سال‌هاست که در ایران انجام می‌شود، اما اثرگذاری مناسب را نداشته و باید به یک «نهاد» در کشور تبدیل شود.

 • روی پشت‌بام‌های تهران چه‌ خبر است؟

  روی پشت‌بام‌های تهران چه‌ خبر است؟

  تهران- ایرناپلاس- اجاره پشت‌بام، اجاره انباری و خانواده‌هایی که به‌طور مشترک در یک واحد مسکونی استیجاری زندگی می‌کنند این روزها به یکی از اخبار مهم در حوزه مسکن تبدیل شده است که بخشی از آسیب‌های اجتماعی ناشی از کاهش قدرت خرید خانوار و ناتوانی در تأمین هزینه مسکن را بیان می‌کند.

 • اتاق شیشه‌ای اقتصاد، معطل تصمیم بهارستان

  بررسی لایحه شفافیت در انتظار مجلس

  اتاق شیشه‌ای اقتصاد، معطل تصمیم بهارستان

  تهران- ایرناپلاس- قانون‌گذاری در حوزه شفافیت، یکی از گام‌های توسعه اقتصادی در کشور است. دولت پیش از این با توجه به ضرورت این مسأله، لایحه‌ای را به مجلس تقدیم کرده و این لایحه ‌اکنون در انتظار نمایندگانی است که با شعار شفافیت به مجلس راه‌ یافته‌اند. در این لایحه به مسائلی توجه شده که همواره محل تردید و ابهام بوده‌، از دریافتی مدیران گرفته تا سهم نهادهای خاص در اقتصاد در انتظار تصمیم مجلس است.

 • تاملاتی درباره اعتراض احمدی‌نژاد به توسعه روابط با چین

  تاملاتی درباره اعتراض احمدی‌نژاد به توسعه روابط با چین

  تهران- ایرناپلاس- رئیس جمهوری سابق در حالی از فرایند شفاف برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین با ادعای «هیچکس از آن خبر ندارد» ابراز شگفتی کرده که اخبار مربوط به این موضوع از زمان طرح، در منابع مختلف خبری منتشر شده است.

 • آثار کیارستمی قربانی اختلاف‌های خانوادگی

  آثار کیارستمی قربانی اختلاف‌های خانوادگی

  تهران- ایرناپلاس- به گفته مدیر انتشارات نظر، این‌که اختلاف‌های داخلی خانواده کیارستمی اجازه هیچ فعالیتی در ارتباط با این فرد را که میراث ملی ما و مانند بخشی از خاک ایران است و باید از آن حفظ و نگهداری کنیم، نمی‌دهند، تاسف‌آور است.

 • واکنش حاج‌رضایی به بازگشت مربیان خارجی اخراجی؛ جوانان ایران را دریابیم

  واکنش حاج‌رضایی به بازگشت مربیان خارجی اخراجی؛ جوانان ایران را دریابیم

  تهران- ایرناپلاس- معرفی لوکا بوناچیچ به عنوان سرمربی ذوب‌آهن باعث تعجب اهالی فوتبال شده؛ چرایی بازگرداندن این مربی که سوابق آن برای جامعه فوتبال روشن است، پرسش‌های زیادی را مطرح کرده؛ امیر حاج‌رضایی به عنوان کارشناس مطلع و شناخته شده در فوتبال ایران، با نگاه انتقادی به این مساله، پیامدهای منفی آن را برای جامعه مربیان جوان کاربلد ایرانی می‌داند.

 • آمارها می‌گویند، اقتصاد دیجیتال ایران در مسیر صعودی

  آمارها می‌گویند، اقتصاد دیجیتال ایران در مسیر صعودی

  تهران- ایرناپلاس- سرعت اینترنت موبایل در ایران براساس آمار وب‌سایت SPEEDTEST به ۲۸.۸۳ مگابیت بر ثانیه رسیده است؛ رقمی که موجب شده رتبه جهانی کشور در میان ۱۴۱ کشور ۴ پله صعود کند و به ۶۷ برسد. در حال حاضر رتبه ایران از نظر سرعت اینترنت موبایل از برخی کشورهای اروپایی مانند ایرلند و اکراین بهتر است.

 • آیا دست مفسدان با سامانه فساد رو می‌شود؟

  بررسی «سامانه‌های گزارشگری فساد»

  آیا دست مفسدان با سامانه فساد رو می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- صدای مطالبه مبارزه با فساد مدت‌هاست در جامعه بلند شده و از موضوع‌های مورد تاکید رهبری است و این روزها ایشان بار دیگر بر برخورد بدون اغماض در این زمینه تاکید کردند. در همین رابطه در سالیان اخیر برخی وزارتخانه‌ها و دیگر نهادها اقدام به راه‌اندازی سامانه افشاگر و ضد فساد کرده‌اند. اما این معضل بزرگ با چنین سامانه‌هایی قابل حل است؟ راهکارها و الزام‌های موفقیت و کارآیی این سامانه چیست؟

 • کتاب‌فروشان در دوراهی تجارت و اخلاق

  کتاب‌فروشان در دوراهی تجارت و اخلاق

  تهران- ایرناپلاس- ممنوعیت افزایش قیمت کتاب برای کتاب‌فروشان اقدامی است که از رفتارهای سلیقه‌ای در این صنف جلوگیری می‌کند، اما باید راهی هم برای کاهش ضرر کتاب‌فروشان در نظر گرفته شود.

 • اسطوره‌ها و قهرمانان را با مجسمه‌های ضعیف نکشیم

  اسطوره‌ها و قهرمانان را با مجسمه‌های ضعیف نکشیم

  تهران- ایرناپلاس- با وجود اساتید بزرگ و تأثیرگذار در رشته مجسمه‌سازی، اما هنوز در این عرصه دچار اشکالیم؛ مشکلاتی که هنگام نمایش یک مجسمه یا سردیس خود را نشان می‌دهد و چهره اسطوره‌ها و قهرمانان این سرزمین را تضعیف می‌کند.

 • بازگشت مربیان خارجی به ایران پس از اخراج‌های مکرر!

  بازگشت مربیان خارجی به ایران پس از اخراج‌های مکرر!

  تهران- ایرناپلاس- فوتبال را باید یک صنعت و یک رسانه قلمداد کرد؛ صنعتی همیشه پولساز و ابزاری فرصت‌آفرین برای فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در جهان، اما سود این صنعت در ایران بیشتر در جیب بازیکنان و مربیان خارجی متوسط به پایین است تا باشگاه‌ها.

 • کارایی سامانه «کارا» برای ناشران و پاسخ به چند ابهام

  کارایی سامانه «کارا» برای ناشران و پاسخ به چند ابهام

  تهران- ایرناپلاس- راه‌اندازی سامانه‌ کارا و پرداخت تسهیلات برای کاهش خسارات وارده به ناشران، اقدامی برای روی پا نگه‌داشتن مشاغل و جلوگیری از تعدیل و اخراج نیروهاست. ناشران که زیان‌های زیادی از شیوع کرونا دیده‌اند، بخشی از کسب‌وکارهایی هستند که می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

 • چرا «ستایش» همچنان پربیننده است؟

  چرا «ستایش» همچنان پربیننده است؟

  تهران- ایرناپلاس- از همان زمان آغاز پخش هم با استقبال مواجه شد، اما بازپخش سریال «ستایش۳» در حالی این روزها از شبکه آی‌فیلم روی آنتن می‌رود که در آمار تلویزیونی اینترنتی نیز، جزو پربیننده‌هاست.

 • چرا باید بین جرایم سیاسی و امنیتی تفاوت قائل شد؟

  چرا باید بین جرایم سیاسی و امنیتی تفاوت قائل شد؟

  تهران- ایرناپلاس- چندی پیش سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در سخنانی تصریح کرد، اگر امروز کسی به وزیر، قاضی یا بنده حرفی زد، علیه نظام حرفی نزده ­است. باید بین جرایم امنیتی و سیاسی و بین اعتراض و اغتشاش تفاوت قائل شویم. خبرنگارانی که فساد را به مسئولان اعلام می‌کنند، باید در امان باشند.

 • اگر آن دولت بود، وضع مردم چگونه می‌شد؟

  اگر آن دولت بود، وضع مردم چگونه می‌شد؟

  تهران- ایرناپلاس- در ۱۸ ماه گذشته منابع ورودی به کشور به ۱۰ میلیارد دلار هم نرسیده، اما برخی بدون توجه به شرایط، تبلیغات انتخاباتی را با هجمه به دولت آغاز کرده‌اند؛ آن هم هواداران دولت‌های نهم و دهم که در دوره آنها، باوجود درآمد بی‌سابقه نفتی در تاریخ ایران، اقتصاد کشور دچار بحران بود.

 • چرا سمفا با استقبال سینماگران مواجه شده است؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند؛

  چرا سمفا با استقبال سینماگران مواجه شده است؟

  تهران- ایرناپلاس- بسیاری از حواشی که در حوزه سینما همواره شاهدشان بوده‌ایم، اختلاف‌ها بین تهیه‌کنندگان و سینماداران در فروش بلیت و بی‌نظمی و اعتراض‌ها در چگونگی اکران فیلم‌ها بوده است؛ اتفاقاتی که با به وجود آمدن یک سامانه، حل می‌شود.

 • آیا دولت امور را رها کرده است؟

  آیا دولت امور را رها کرده است؟

  تهران- ایرناپلاس- تردیدی نیست که افراد به لحاظ جایگاه و میزان اختیار و مسئولیتی که دارند باید پاسخگو باشند اما اگر از روال‌های تصمیم‌گیری در کشور مطلع نباشیم، ممکن است در شناختن سهم افراد و شناسایی علل مشکلات اشتباه کنیم و راه به خطا ببریم.

 • جلایی‌پور: با حمله به دولت، مشکلات مردم حل نمی‌شود

  واکنش به نامه رئیسان ۱۲ کمیسیون مجلس به رئیس جمهوری؛

  جلایی‌پور: با حمله به دولت، مشکلات مردم حل نمی‌شود

  تهران- ایرناپلاس- یک استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در واکنش به انتقادهای اخیر مجلس یازدهم به دولت، می‌گوید: یک ماه است مجلس یازدهم باز شده؛ شما نطق‌ها را گوش دهید؛ بیشتر شعار تحویل مردم می‌دهند و فکر می‌کنند با حمله به دولت دارند مشکل مردم را حل می‌کنند!

 • هم‌افزایی در دولت بر بازگشت کودکان بازمانده از تحصیل به چرخه آموزش

  ایرناپلاس گزارش می‌دهد

  هم‌افزایی در دولت بر بازگشت کودکان بازمانده از تحصیل به چرخه آموزش

  تهران-ایرناپلاس- اگرچه هنوز تعداد زیادی از کودکان در کشور به‌دلایل مختلف اقتصادی و فرهنگی از تحصیل محرومند، اما در دولت دوازدهم کودکان بازمانده از تحصیل بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفتند و بخشی از آنها وارد چرخه آموزش شدند.

 • نفس شبکه آب در روزهای نخست تابستان به شماره افتاد

  پیامد تشدید شیوع کرونا در برخی مناطق

  نفس شبکه آب در روزهای نخست تابستان به شماره افتاد

  تهران- ایرناپلاس- رشد شتابان و کم‌سابقه مصرف آب شرب در هفته‌های اخیر، نفس‌های شبکه توزیع آب را از نخستین روزهای تابستان ۹۹ به شماره انداخته است.

 • از  نامه انتقادی بهارستانی‌ها به روحانی تا بی‌خبری از «شورای هماهنگی اقتصادی»

  از  نامه انتقادی بهارستانی‌ها به روحانی تا بی‌خبری از «شورای هماهنگی اقتصادی»

  تهران- ایرناپلاس- رئیسان کمیسیون‌های تخصصی مجلس در حالی زبان به انتقاد علیه رئیس‌جمهوری و عملکرد اقتصادی دولت گشوده و آنها را تهدید به اقدام انقلابی کرده‌اند که دو سال از عمر، «شورای هماهنگی اقتصادی» به‌عنوان «اتاق جنگ اقتصادی» کشور علیه آمریکا و ریل‌گذار سیاست‌های اقتصادی می‌گذرد.

 • دعوت به واقع‌‎بینی؛ واکنش زیباکلام به حملات نمایندگان مجلس به دولت

  دعوت به واقع‌‎بینی؛ واکنش زیباکلام به حملات نمایندگان مجلس به دولت

  تهران- ایرناپلاس- مجلس یازدهم در ماه نخست فعالیت خود، بی‌توجه به اوضاع کشور، دولت را آماج حملات خود گرفته؛ آن‌هم در شرایطی که بزرگان نظام بر ضرورت وحدت بین مسئولان تاکید دارند، آنها حساب خود را از مشکلات کشور جدا کرده‌اند؛ رویکردی که صدای انتقاد فعالان سیاسی را هم درآورده است.

 • گامی دیگر برای بهبود روابط بین‌الملل با تسهیل جذب دانشجوی خارجی

  مشاور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کرد:

  گامی دیگر برای بهبود روابط بین‌الملل با تسهیل جذب دانشجوی خارجی

  تهران- ایرناپلاس- مشاور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی می­‌گوید: شورای عالی انقلاب فرهنگی الزام دانشگاه‌ها برای آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی و همچنین اعطای مجوز به آژانس‌ها برای جذب دانشجو را در برنامه خود دارد زیرا کوشش در این زمینه‌ها به ارتقای سطح آموزش عالی و فناوری کشور و همچنین بهبود روابط بین‌المللی با کشورهای دیگر کمک می‌کند.

 • چگونه برای «اقتصاد رها شده!» رشد ۳.۱ درصدی پیش‌بینی می‌شود؟

  چگونه برای «اقتصاد رها شده!» رشد ۳.۱ درصدی پیش‌بینی می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- در حالی وارد هشتمین سال دولت تدبیر و امید شده‌ایم که برخی در مجلس شورای اسلامی با نادیده گرفتن اقدامات اقتصادی دولت آن هم در شرایط سخت تحریم‌ها و کاهش درآمد، مشکلات حاصل از کرونا و ...، خط تخریبی با گزاره دیگری با نام «رهاسازی اقتصاد توسط دولت» کلید زده‌اند.

 • فشار تقاضای کاذب ارز چگونه افت کرد؟

  فشار تقاضای کاذب ارز چگونه افت کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- در حال حاضر فضای روانی و هیجاناتی کاذب است که در بازار ارز ایفای نقش می‌کند؛ موضوعی که در روزهای گذشته و با عرضه ارز از سوی بازارساز و افت یک‌باره حجم تقاضاهایی که به‌دنبال سوداگری یا حفظ ارزش پول خود هستند، به‌خوبی اثبات شد.

 • رسمی شدن حقوق شهروندی؛ اقدامی بی‌سابقه پس از انقلاب

  ایرناپلاس در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی می‌کند

  رسمی شدن حقوق شهروندی؛ اقدامی بی‌سابقه پس از انقلاب

  تهران- ایراناپلاس- آذرماه ۹۹ که بیاید، درست چهار سال از تدوین و ابلاغ «منشور حقوق شهروندی» می‌گذرد. ۲۹ آذر ۹۵ برای نخستین‌بار بود که حقوق شهروندی ملت از سوی دولت به رسمیت شناخته، ارائه و ابلاغ شد و برای نخستین‌بار دولت اراده خود را برای عملیاتی شدن حقوق مُصرح در قانون اساسی درباره حقوق ملت به نمایش گذاشت؛ اقدامی که در همه دولت‌های پس از انقلاب بی‌سابقه بود.