پرسش از خبر

 • اخباری که رنج مضاعف بر مردم وارد می‌کند؛ چه باید کرد؟

  واکاوی پیامدهای اجتماعی و روانی اخبار منفی؛ (بخش دوم و پایانی)

  اخباری که رنج مضاعف بر مردم وارد می‌کند؛ چه باید کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان متخصص در حوزه مشاور خانواده معتقدند پیامدهای مواجهه با اخبار منفی می‌تواند در شیوه رفتاری افراد اثر داشته باشد. به همین دلیل باید اخبار را فیلتربندی کرده و وقتی از یک منبع خبری استفاده می‌کنیم باید متوجه شویم که تا چه اندازه موثق یا زرد است و مردم را ناامید می‌کند.

 • چالش‌های زنجیره تأمین و آسیب کسب‌وکارها؛ راهکار چیست؟

  چالش‌های زنجیره تأمین و آسیب کسب‌وکارها؛ راهکار چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- محدودیت‌های ناشی از کرونا چالش‌های زنجیره تأمین را بیش از پیش آشکار کرد. در این میان به‌نظر می‌رسد کسب‌وکارهای کوچک و نوپا بیشتر تحت تأثیر این چالش‌ها قرار می‌گیرند.

 • اندازه اقتصاد ایران چقدر است؟

  اندازه اقتصاد ایران چقدر است؟

  تهران- ایرناپلاس- آمارهای بانک جهانی نشان می‌دهد تولید ناخالص داخلی ایران کاهش یافته اما آمارهای صندوق بین‌المللی پول نشان‌دهنده افزایش تولید ناخالص داخلی است. دلیل این تفاوت را باید در نرخ چندگانه ارز جست‌وجو کرد که علاوه بر همه مشکلات داخلی، سازمان‌های بین‌المللی را نیز در محاسبه تولید ناخالص داخلی دچار اشتباه کرده است.

 • خیزش برای حذف یارانه پنهان؛ زیرساخت‌ها فراهم است؟

  خیزش برای حذف یارانه پنهان؛ زیرساخت‌ها فراهم است؟

  تهران- ایرناپلاس- نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌دنبال وضع قوانینی برای اصلاح یارانه‌های پنهان هستند. رفراندوم یارانه انرژی و طرح «وان» دو رویکرد مجلس نسبت به یارانه‌هاست.

 • زمین زیر پای اقتصاد را خالی می‌کند؟

  پیامدهای اقتصادی فرونشست‌ها؛

  زمین زیر پای اقتصاد را خالی می‌کند؟

  تهران- ایرناپلاس- ۱۹ درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که در معرض فرونشست قرار دارند. همچنین ۱۲ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان که حدوداً برابر با ۸.۱۷ هزار میلیارد دلار است در مناطق مستعد بروز فرونشست، صورت می‌گیرد. در ایران نیز همه دشت‌های دارای آب شیرین در معرض فرونشست قرار دارند. از پیامدهای اقتصادی این پدیده محیط زیستی چه می‌دانیم؟

 • سال تحصیلی کرونایی و نگرانی اولیا؛ چه باید کرد؟

  سال تحصیلی کرونایی و نگرانی اولیا؛ چه باید کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- مهرماه ۱۴۰۰، سومین سال تحصیلی کرونایی کشور آغاز می‌شود؛ عدم حضور دانش‌آموزان در دو سال تحصیلی گذشته، باعث خسارات و مشکلاتی برای نظام آموزشی کشور و نیز رشد فردی، تربیتی و آموزشی دانش‌آموزان شده و نگرانی‌های زیادی را در میان کارشناسان آفریده است.

 • ریشه‌های احتکار و تقلب در بازار دارو و واکسن؛ چه باید کرد؟

  ریشه‌های احتکار و تقلب در بازار دارو و واکسن؛ چه باید کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- رئیس قوه قضاییه چندی پیش در جلسه شورای عالی قوه قضائیه گفت «باید برای صیانت از اعتبار کادر درمان کشور با کسانی که با احتکار یا فروش داروی تقلبی و اقدامات مشابه نسبت به سلامت مردم خیانت و کار خادمان اصلی این عرصه را بی‌نتیجه یا کم نتیجه می‌کنند، قاطعانه برخورد شود».

 • بی‌توجهی باشگاه‌ها در شیوه انتخاب سرمربی و تیم‌های پایه تا کی؟

  بی‌توجهی باشگاه‌ها در شیوه انتخاب سرمربی و تیم‌های پایه تا کی؟

  تهران- ایرناپلاس- یکی از بزرگ‌ترین نقدها به مدیران باشگاه‌ها بی‌توجهی آن‌ها به چگونگی انتخاب سرمربی و از همه مهم‌تر رسیدگی به تیم‌های پایه است؛ در حالی‌که می‌توانند با سرمایه‌گذاری در آکادمی، نه تنها نیازهای خود را تامین کنند بلکه از آن درآمدزایی هم داشته باشند. آنچه اکنون مشاهده می‌شود، اینکه یکی از رازهای موفقیت باشگاه‌های بزرگ جهان توجه به رده‌های پایه است.

 • آسیب‌های ارز ترجیحی تمام می‌شود؟

  آسیب‌های ارز ترجیحی تمام می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس حوزه ارزی معتقد است، تخصیص ارز ترجیحی موجب شده تا با قاچاق معکوس کالاهای وارداتی مواجه شویم؛ بنابراین برنامه‌ریزی‌هایی برای محدودیت تخصیص ارز ترجیحی و حذف آن انجام شده است.

 • فعالان سیاسی درباره ضرورت‌های کابینه سیزدهم و رویکرد مجلس چه گفتند؟

  فعالان سیاسی درباره ضرورت‌های کابینه سیزدهم و رویکرد مجلس چه گفتند؟

  تهران- ایرناپلاس- با توجه به اهمیت هماهنگی میان دولت و مجلس برای پیشبرد برنامه‌های رئیس‌جمهوری، ضرورت هم‌افزایی و نگاه تعاملی برای رای اعتماد به وزیران پیشنهادی، بیش از پیش اهمیت خود را نشان می‌دهد. برخی از فعالان سیاسی معتقدند با توجه به شرایط کشور که درگیر تحریم و کروناست، نیاز است نگاه ویژه‌ای به کابینه شده و مجلس نیز رویکرد تعاملی خود را داشته باشد.

 • تقویت صنعت برق از کدام مسیر؟

  تقویت صنعت برق از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- بر خلاف ضرورت تأمین نقدینگی برای انجام سرمایه‌گذاری‌های وسیع در صنعت برق، کمبود منابع مالی موجب شده در سال‌های گذشته، توسعه منطبق با برنامه‌های بالادستی و تکالیفی که برای دولت در نظر گرفته شده تحقق نیابد و مشکلاتی که به ویژه در ایام گرما در سال جاری با آن روبه‌رو شدیم، بیانگر همین موضوع است.

 • رکوردهای کرونایی مرگ و ابتلا؛ مهمترین علل و عوامل چیست؟

  رکوردهای کرونایی مرگ و ابتلا؛ مهمترین علل و عوامل چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- چند روزی است آمارهای ابتلا به کرونا و مرگ‌ومیر آن در کشور پی‌درپی شکسته می‌شود و این مساله سبب نگرانی مردم و مسئولان شده است. با پدیداری موج سهمگین پنجم همه‌گیری، به نظر می‌رسد این روند تا هفته‌های آینده ادامه خواهد داشت و متاسفانه تعداد بیشتری از هموطنان را مبتلا و به کام مرگ خواهد کشاند.

 • واکاوی طرح تابستانه فروش کتاب؛ آمارها واقعیت را می‌گویند؟

  واکاوی طرح تابستانه فروش کتاب؛ آمارها واقعیت را می‌گویند؟

  تهران- ایرناپلاس- طرح تابستاته کتاب در حالی رکورد بهارانه ۱۴۰۰ را از نظر ریالی شکسته است که تعداد نسخه‌های کتاب فروخته شده در بهارانه کتاب بیش از تعداد نسخه‌های کتاب در تابستانه است. با این حال پرسشی که مطرح شده اینکه، آیا این طرح‌ها به رونق کتابخوانی کمک می‌کنند؟

 • سازمان بازرسی، باشگاه‌ها را از ورشکستگی مالی نجات می‌دهد؟

  سازمان بازرسی، باشگاه‌ها را از ورشکستگی مالی نجات می‌دهد؟

  تهران- ایرناپلاس- در آغاز لیگ بیستم فوتبال، بسیاری از قراردادهای بازیکنان از یک و دو میلیارد تومان عبور کرد و به دو رقمی هم رسید و نه تنها صدای مدیران باشگاه‌ها درآمد، بلکه با انتقاد مردم نیز همراه شد. قراردادهایی که زمینه‌ساز یک رکورد و ورشکستگی مالی بزرگ برای تیم‌های لیگ برتری شده است.

 • قطار زنگ‌زده بهره‌وری به حرکت در می‌آید؟

  گفت‌وگو با رئیس سازمان ملی بهره‌وری(بخش نخست)

  قطار زنگ‌زده بهره‌وری به حرکت در می‌آید؟

  تهران- ایرناپلاس- رئیس سازمان ملی بهره‌وری، تصویب سندهای ارتقای بهره‌وری بخش‌های اقتصادی را اقدام مؤثری برای به حرکت درآوردن قطار بهره‌وری کشور می‌داند؛ قطاری که سال‌ها زنگ زده بود؛ به‌طوری که سازمان‌های مختلف، بلوغ لازم را برای تدوین و اجرای برنامه‌های ارتقای بهره‌وری خود نداشتند.

 • چالش‌های موسیقی در دولت جدید؛ مسیر رشد کدام است؟

  چالش‌های موسیقی در دولت جدید؛ مسیر رشد کدام است؟

  تهران- ایرناپلاس- تاثیر دولت‌ها بر رویدادها و اتفاقات هنری هر کشوری انکار نشدنی است. این اتفاق که در رشته‌های هنری چون موسیقی، سال‌هاست خود را نشان می‌دهد، در دولت‌ جدید چگونه باید برنامه‌ریزی کرد تا منجر به پیشرفت این هنر مردمی شود؟

 • کدام عوامل مسبب شکاف بین مردم و مسئولان است؟

  کدام عوامل مسبب شکاف بین مردم و مسئولان است؟

  تهران- ایرناپلاس- شکاف و فاصله میان مردم و مسئولان در هر حکومتی یکی از مهم‌ترین و راهبردی‌ترین مباحث بوده که بر بسترهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی قابل طرح است. از نگاه صاحبنظران، عوامل گوناگونی در این باره دخیل است؛ از جمله فرهنگ و سبک زندگی، فاصله سطح معیشت و رفاه اقتصادی تا شیوه‌های مدیریتی، دیدگاه‌های فکری_سیاسی و البته خصومت‌ورزی‌های خارجی.

 • ماجرای وام بانک جهانی برای آب‌رسانی به اهواز چیست؟

  ماجرای وام بانک جهانی برای آب‌رسانی به اهواز چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- وام پربحثی که پس از سال‌ها و در سیل نوروز ۱۳۹۸ و خشکسالی اخیر خوزستان بر سر زبان‌ها افتاده، در قالب پروژه تأمین آب و تخلیه فاضلاب اهواز و شیراز به ایران پرداخت شد.

 • آیا سانسور، بهانه‌ای برای رقیب­‌زدایی می‌شود؟

  آیا سانسور، بهانه‌ای برای رقیب­‌زدایی می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- هنوز دو سه هفته‌ای از سانسور ناشیانه چهره یک بازیگر در یکی از سامانه‌های اینترنتی نمایش خانگی نگذشته بود که بار دیگر نظارت‌های سلیقه‌ای خبرساز شد.

 • ریشه‌های مشکلات و نارضایتی مردم چیست؛ چه باید کرد؟

  مروری بر دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب:

  ریشه‌های مشکلات و نارضایتی مردم چیست؛ چه باید کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- جامعه در آستانه ورود به مرحله جدیدی از زیست اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است؛ تا چند روز آینده با استقرار دولت سیزدهم، نخستین دولت در چهل سال دوم حیات جمهوری اسلامی آغاز به کار می‌کند و فصل نوینی در معادلات و تعاملات ملت-دولت رقم خواهد خورد.

 • واکاوی یک جدل هنری؛ سانسورها، به سریال‌های نمایش خانگی پایان می‌دهد؟

  گفت‌وگو با کارگردان نخستین سریال توقیفی؛

  واکاوی یک جدل هنری؛ سانسورها، به سریال‌های نمایش خانگی پایان می‌دهد؟

  تهران- ایرناپلاس- سانسورها در نمایش خانگی به اندازه‌ای رسیده که بیشتر صنوف سینمایی اعتراض خود را درباره این اتفاق اعلام کرده‌اند. بستری که قرار بود سلایق مختلف مخاطبان را پوشش دهد، اکنون با سانسورهای ریز و درشت ساترا مواجه شده است.   

 • خشکسالی و بحران آب در ایران؛ راه‌حل چیست؟

  خشکسالی و بحران آب در ایران؛ راه‌حل چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- بحران آب در ایران از بُعد محیط زیستی خارج شده و ابعاد اقتصادی_اجتماعی به خود گرفته؛ مردمی که کسب‌وکارشان به آب وابسته‌ است حالا معیشت خود را در خطر می‌بینند و بیکاری تهدیدشان می‌کند. دلیل قرار گرفتن در این وضعیت و راهکار خروج از آن چیست؟

 • موسیقی فولکلور ماندگار می‌ماند؟

  موسیقی فولکلور ماندگار می‌ماند؟

  تهران- ایرناپلاس- یک موسیقی‌شناس قومی معتقد است برای ماندگاری‌ موسیقی فولکلور در ابتدا باید هویت‌آفرینی صورت گیرد و ارزش‌های هویت موسیقی محلی ایران به مردم و به دولت‌ها شناسانده شود.

 • ماجرای نزاع‌های خیابانی دخترانه؛ چه باید کرد؟

  ماجرای نزاع‌های خیابانی دخترانه؛ چه باید کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- در روزهای گذشته دو رویداد تاسف‌بار دخترانه در ۲ استان رخ داده است که ویدئوهای آن در سطحی گسترده دست به دست می‌شود. پرسش این است که چرا شاهد چنین رخدادهایی هستیم؟ راهکار چیست؟

 • تلویزیون، دست یاری به سازندگان فیلم‌های کوتاه می‌دهد؟

  گفت‌وگو با فعالان عرصه فیلم‌های کوتاه(بخش دوم و پایانی)

  تلویزیون، دست یاری به سازندگان فیلم‌های کوتاه می‌دهد؟

  تهران- ایرناپلاس- مدیرعامل انجمن سینمای جوانان کشور معتقد است، تلویزیون برای ترویج فیلم کوتاه جایگاه منحصر به فردی است و اگر بتوان از این فضا استفاده کرد، با معرفی این فیلم‌ها به مردم، رخدادهای بسیار مثبتی را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

 • فساد نهاده‌های دامی در گمرک واقعیت دارد؟

  گفت‌وگو با سخنگوی گمرک؛

  فساد نهاده‌های دامی در گمرک واقعیت دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- مشکل تأمین نهاده‌های دامی به‌عنوان یکی از دلایل کشتار دام مولد و شیرده مطرح می‌شود. در حالی کمبود نهاده‌های دامی از موارد مهم مطرح شده در کشور است که گفته می‌شود بخشی از نهاده‌های دامی وارد شده به دلیل ترخیص نشدن از گمرک‌های کشور، در حال فساد هستند. اما آیا این مساله واقعیت دارد؟

 • دست‌درازی به کسب‌وکارها در عرصه مجازی؛ مراقب کدام آگهی‌ها باشیم؟

  دست‌درازی به کسب‌وکارها در عرصه مجازی؛ مراقب کدام آگهی‌ها باشیم؟

  تهران- ایرناپلاس- «موسیو روجیاری» تاجر فرنگی چند بار مال التجاره به دارالخلافه آورده که به فروش برساند. در خانه الله ویردی آقا، نزدیک به سفارتخانه دولت بهیه انگلیس، در محله عباس‌آباد منزل دارد و موافق تفصیل ذیل اجناس آورده است: زنجیر ساعت از طلا و غیره؛ دستبند و غیره؛ نشان دوش صاحب منصبان نظامی؛ قوطی انفیه طلای میناکاری و ...

 • واکاوی یک مصوبه؛ آیا معضل کنکور حل شدنی است؟

  واکاوی یک مصوبه؛ آیا معضل کنکور حل شدنی است؟

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان معتقدند اگرچه مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور، می‌تواند تا حد زیادی راه را برای حل این معضل هموار کند اما کنکور یک پدیده اجتماعی _ فرهنگی است و حذف آن با روش‌های کنونی امکان‌پذیر نبوده و باید ابتدا مسائل اجتماعی آن حل شود.

 • امنیت شغلی خبرنگاران چگونه محقق می‌شود؟

  امنیت شغلی خبرنگاران چگونه محقق می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- فعالان عرصه رسانه تاکید دارند، تامین امنیت شغلی خبرنگاران نیازمند انجام اقداماتی از سوی مسئولان همه رسانه‌ها از قبیل استخدام و حمایت‌های صنفی است؛ همچنین همه اعضای صنف باید برای امنیت شغلی، مطالبات‌شان را پیگیری کنند.

 • مسیر برای صعود هموار است؟

  پیشکسوتان فوتبال در گفت‌وگو با ایرناپلاس:

  مسیر برای صعود هموار است؟

  تهران- ایرناپلاس- قرعه‌کشی دور نهایی مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در قاره کهن برگزار شد و تیم ملی فوتبال ایران باید از ۱۱ شهریورماه امسال به ترتیب با تیم‌های سوریه، عراق، امارات، کره‌جنوبی و لبنان دیدار کند. با توجه به تیم‌های حاضر در گروه دیگر، تیم ملی در یک گروه خوب قرار گرفته که در صورت بازی‌های تدارکاتی مناسب می‌تواند برای سومین دوره متوالی به جام جهانی راه یابد.