پرسش از خبر

 • مشکل ساختاری بودجه فرهنگی کشور کجاست؟

  مشکل ساختاری بودجه فرهنگی کشور کجاست؟

  تهران- ایرناپلاس- یکی از پرحواشی‌ترین بخش‌های لایحه بودجه هر ساله کشور که با نقدهایی هم همراه است، میزان بودجه در نظر گرفته شده برای بخش فرهنگ و هنر است. مساله‌ای که از چشم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پنهان نماند و از نیاز بخش مالی حوزه فرهنگی به مدیریت بهتر خبر داد.

 • چالش‌های توسعه فرهنگ‌وهنر در فضای مجازی؛ راهکار چیست؟

  چالش‌های توسعه فرهنگ‌وهنر در فضای مجازی؛ راهکار چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- دامنه تاثیرگذاری فضای مجازی بر زندگی مردم بویژه در بخش فرهنگی گسترده بوده و این مساله سبب شده تا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت تولید محتوای فاخر در حوزه فرهنگ‌وهنر از یک سو و تشکیل اتاق فکر و اندیشه در «مرکز توسعه فرهنگ‌وهنر در فضای مجازی» با هدف توسعه موضوع‌های فرهنگی در کشور تاکید کند.

 • «سقط جنین» و تداوم بحث‌ها و نظرها؛ قانون به تنهایی کارساز است؟

  واکاوی سخنان رئیس قوه قضائیه؛

  «سقط جنین» و تداوم بحث‌ها و نظرها؛ قانون به تنهایی کارساز است؟

  تهران- ایرناپلاس- در هفته‌های اخیر دو مقام دولتی و قضایی اظهارنظرهایی درباره بخشی از قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» مطرح کرده­‌اند که بازتاب­‌های مختلفی داشت؛ در این میان، رئیس دستگاه قضا با توجه به مسایل مطرح شده درباره سقط جنین گفته بود «اگر برای سقط جنین قوانین و مجازات سخت‌تری هم تعیین شود، اما تنها با روش‌های کیفری و قضایی با موضوع برخورد و از تبیین و فرهنگ‌سازی و باقی ملزومات غفلت شود، اقدامات قضایی کم‌اثر خواهد بود».

 • پرداخت‌­های «هماهنگ» و اجرای عدالت؛ انتظار مردم برآورده می‌شود؟

  در راستای تاکیدات مکرر رئیس‌جمهوری؛

  پرداخت‌­های «هماهنگ» و اجرای عدالت؛ انتظار مردم برآورده می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- اگر اجرای عدالت را - به ویژه در حوزه اجتماع- به عنوان یکی از مهم­ترین اهداف انقلاب اسلامی بدانیم، به نظر می‌­رسد هنوز تا رسیدن به وضع مطلوب یا حتی نزدیک به مطلوب فاصله زیادی داریم؛ مرور قانون اساسی جمهوری اسلامی و دیدگاه‌های بنیانگذار آن حضرت امام(ره) و نیز نظرهای رهبر معظم انقلاب، به خوبی ارزش و جایگاه عدالت را برجسته می‌کند.

 • توزیع درآمد کشور از کدام مسیر؟

  توزیع درآمد کشور از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- به گفته یک اقتصاددان، بودجه سالانه می‌تواند دو راهکار برای توزیع درآمد و کاهش نابرابری توسط دولت پیشنهاد دهد: اشتغال و مالیات. دولت از طریق تخصیص بودجه‌ عمرانی، در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری و زمینه را برای ایجاد اشتغال توسط بخش خصوصی آماده می‌کند. بخش خصوصی نیز با پرداخت مالیات، درآمدهایی را برای دولت تأمین می‌کند که یکی از کارکردهای آن، کاهش نابرابری است.

 • کنسرت‌های موسیقی هم دهک‌بندی می‌شود؟

  انتقادها از سلیقه‌ای بودن تعیین بهای بلیت؛

  کنسرت‌های موسیقی هم دهک‌بندی می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- بهای بلیت کنسرت‌ها یکی از مسائلی است که در هفته‌های اخیر پرسش‌های زیادی را به همراه داشته است. گاه قیمت بلیت برخی کنسرت‌ها تفاوت قابل توجهی با دیگر کنسرت‌هایی دارد که با کیفیت مشابه برگزار می‌شود. این روند، پرسشی را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند که آیا نظارتی بر تعیین قیمت بلیت‌ها وجود دارد؟ آیا رفتن به این برنامه‌ها هم مختص به طیف خاصی از جامعه می‌شود؟

 • کلاف پیچیده «کودکان کار»؛ از کجا باید آغاز کرد؟

  کلاف پیچیده «کودکان کار»؛ از کجا باید آغاز کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- بازتاب خبر «درآمد روزانه ۸۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومانی کودکان کار در تهران» اگرچه باعث شگفتی بسیاری شده اما فراتر از آن، این پرسش منطقی را به ذهن می­‌رساند که این درآمد هنگفت ماهیانه چه می‌­‌شود و کجا می­‌رود؟

 • پدافند غیرعامل در «آموزش سواد رسانه‌ای»؛ در کجا قرار داریم؟

  گفت‌وگو با استادان رسانه و ارتباطات؛

  پدافند غیرعامل در «آموزش سواد رسانه‌ای»؛ در کجا قرار داریم؟

  تهران- ایرناپلاس- این روزها نقش و تاثیر فضای مجازی در زندگی روزمره ما به‌اندازه‌ای است که استفاده اقشار مختلف مردم از آن نیازمند سواد و دانشی مختص این حوزه است. به همین دلیل سواد رسانه‌ای و ضرورت آموزش آن برای استفاده درست از رسانه‌ها بیش از هر مقوله دیگری خودنمایی می‌کند؛ اما پرسش اینجاست که این موضوع تا چه اندازه مورد توجه متولیان در نهادهای فرهنگی و رسانه‌ها قرار گرفته است تا اقدامات تاثیرگذاری داشته باشند؟

 • اجاره منازل «اشتراکی»؛ ظهور یک آسیب اجتماعی جدید؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند؛

  اجاره منازل «اشتراکی»؛ ظهور یک آسیب اجتماعی جدید؟

  تهران- ایرناپلاس- چند ماهی است بروز یک پدیده عجیب، ذهن­‌ها را به سمت یک آسیب اجتماعی جدید کشانده است؛ طبق برخی گزارش­‌ها به ویژه از مناطق مرکزی رو به پایین پایتخت، به دلیل گرانی اجاره‌خانه، دو یا چند خانواده مجبور به اجاره یک آپارتمان ۶۰ تا ۷۰ متری شده و هر یک زندگی مشترک خود را با خانواده دیگری به «اشتراک» گذاشته­‌اند.

 • ترک تحصیل یک میلیون دانش‌آموز؛ فقط کرونا مقصر است؟

  ترک تحصیل یک میلیون دانش‌آموز؛ فقط کرونا مقصر است؟

  تهران- ایرناپلاس- اوضاع نامناسب آموزشی در مدارس کشور که با ورود کرونا بدتر شده بود اکنون به حدی نگران‌کننده شده که زنگ خطری جدی را به صدا درآورده است.

 • تاکید رئیس‌جمهوری بر «عدالت و شفافیت»؛ بودجه سالیانه سامان می‌یابد؟

  تاکید رئیس‌جمهوری بر «عدالت و شفافیت»؛ بودجه سالیانه سامان می‌یابد؟

  تهران- ایرناپلاس- با توجه به سهم بزرگ دولت و نهادهای حاکمیتی در اقتصاد و دیگر وجوه اجتماعی و فرهنگی کشور، برنامه سالیانه بودجه­‌ای می‌تواند موثرترین عامل در اصلاح یا تغییر رویکرد یک ساله کشور باشد و در ادامه یک برنامه چهارساله، روندهای ناموفق کنونی را اصلاح کند؛ روندی که مدت‌هاست از سوی کارشناسان مورد نقد بوده و نیازمند تحولات جدی است.

 • کدام عوامل غیراقتصادی آمار ازدواج را کاهش داده‌اند؟

  واکاوی مهمترین چالش‌ها و معضلات اجتماعی کشور(بخش دوم)

  کدام عوامل غیراقتصادی آمار ازدواج را کاهش داده‌اند؟

  تهران- ایرناپلاس- میزان کاهش ازدواج و هم‌زمان افزایش طلاق در ایران، به حدی نگران‌کننده شده که می‌طلبد همه کارشناسان و متولیان امر به فکر افتاده و با تدوین یک برنامه جامع، چاره‌ای اساسی بیندیشند. طبق گزارش جدید مرکز آمار، در ۱۰ سال گذشته، بیش از ۳۶ درصد از میزان ازدواج کاهش یافته که خود مولد کاهش زاد و ولد و بسیاری دیگر از پیامدهای اجتماعی است.

 • رابطه نرخ بهره بین بانکی و شاخص‌های بورس؛ واقعیت چیست؟

  رابطه نرخ بهره بین بانکی و شاخص‌های بورس؛ واقعیت چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- «برخی از کارشناسان، کاهش شاخص بورس را به اشتباه با افزایش نرخ بهره بین بانکی مرتبط می‌دانند؛ در حالی که این مسأله ریشه در شرایط اقتصادی-سیاسی کشور و انتظارات سهامداران دارد.»

 • رویکرد مجلس به تصدی‌گری دولت؛ کدام حوزه‌ها واگذار نشوند؟

  رویکرد مجلس به تصدی‌گری دولت؛ کدام حوزه‌ها واگذار نشوند؟

  تهران- ایرناپلاس- موضوع تصدی­گری دولت (به معنای حاکمیت) در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بحثی است که سابقه دیرپایی در محافل کارشناسی دارد؛ درک ضرورت‌های اقتصادی و اجتماعی نوین در کشور سبب شد در اوایل دهه ۸۰ تفسیر جدیدی از اصل ۴۴ قانون اساسی شکل گیرد که شالوده اصلی آن توانمندسازی بخش خصوصی و واگذاری بخشی از سهام بخش‌های مختلف دولتی بود.

 • توقف در ایستگاه خصوصی‌سازی؟

  توقف در ایستگاه خصوصی‌سازی؟

  تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس حوزه سیاست‌گذاری عمومی و پژوهشگر توسعه دلیل عدم موفقیت خصوصی‌سازی در ایران را نبودِ یک نظریه منسجم و دیدگاه مناسب نسبت به جوانب مختلف موضوع، نبودِ اجماع سیاسی درباره آن و نبودِ حمایت سیاسی از طرف ساختار اداره کشور دانست.

 • قانون جوانی جمعیت؛ فرصت یا تهدید؟

  قانون جوانی جمعیت؛ فرصت یا تهدید؟

  تهران- ایرناپلاس- در دوره‌ای از زمان هستیم که از طرفی همه شاخص‌های جمعیت شناختی کشور رکورددار شده‌اند و از طرفی نخستین قانون حمایت از جمعیت و فرزندآوری کشور مصوب شده است.

 • چرا «سلامت روان» نه اولویت مردم است نه مسئولان؟

  معضلات حوزه روانشناسی در ایران(بخش دوم)؛

  چرا «سلامت روان» نه اولویت مردم است نه مسئولان؟

  تهران- ایرناپلاس- اخباری که این روزها درباره وضعیت نامساعد شاخص‌های روانی جامعه منتشر می‌شود، هر روز بیشتر از گذشته ضرورت بررسی دقیق علل و عوامل آن را برجسته می‌کند.

 • مشوق‌ها و حمایت‌های قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» چیست؟

  مشوق‌ها و حمایت‌های قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- طرح «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» سرانجام پس از چند بار رفت و برگشت بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تائید شد؛ گرچه هر مصوبه‌ای ممکن است ایرادهایی داشته و در یک فرآیند زمانی مشخص، نیاز به اصلاح داشته باشد، اما این مصوبه را به جرات می‌توان یکی از مهمترین دستاوردهای مجلس یازدهم دانست.

 • آیا فساد با نظم نوین در داوری وجود دارد؟

  آیا فساد با نظم نوین در داوری وجود دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- حقیقتاً پاسخ دادن این پرسش خیلی مشکل است زیرا به اسناد مثبته و مدارک، دلایل و ادله محکمه‌پسند نیاز است. در روزهای گذشته یک داور ملی که سابقه قضاوت در لیگ‌های فوتبال ایران را دارد صحبت‌هایی را مطرح کرده که به قسمتی از اعتبار و آبروی ورزش به‌ویژه فوتبال و داوری خدشه وارد شده و این مساله بسیار مهمی است که باید احقاق حق شود.

 • صادرات ۷۰ میلیارد دلاری با کدام شرایط محقق می‌شود؟

  گفت‌وگو با یک اقتصاددان؛

  صادرات ۷۰ میلیارد دلاری با کدام شرایط محقق می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- آیا کشور ما ظرفیت صادرات ۷۰ میلیارد دلار در سال را دارد؟ اگر پاسخ این پرسش مثبت باشد، چه پیش‌نیازهایی برای رسیدن به این هدف باید مد نظر قرار گیرد. یک اقتصاددان به این پرسش پاسخ می‌دهد.

 • ۱۰ پرسش از ۱۰ کارشناس فوتبال؛ سرمربی تیم ملی چند اشتباه دارد؟

  ۱۰ پرسش از ۱۰ کارشناس فوتبال؛ سرمربی تیم ملی چند اشتباه دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- موفقیت‌های اخیر تیم ملی با دراگان اسکوچیچ سبب شده تا بازتاب خوبی در کرواسی داشته باشد و سرمربی تیم ملی در مصاحبه با سایت «وچرنی لیست» ناخواسته برای خود و تیم ملی حاشیه درست کرد. «وچرنی» یعنی شبانه و این سایت در واقع متعلق به روزنامه بسیار پرسابقه و قدیمی و پرتیراژی با همین نام است.

 • آیا کاهش آمار ازدواج در کشور، فقط دلایل اقتصادی دارد؟

  واکاوی مهمترین چالش‌ها و معضلات اجتماعی کشور(بخش نخست)

  آیا کاهش آمار ازدواج در کشور، فقط دلایل اقتصادی دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در ۱۰ سال گذشته به‌گونه خطرناکی میزان ازدواج کاهش و طلاق افزایش یافته است. این آمار پرسش‌های مختلفی را تداعی می‌کند از جمله اینکه مهمترین دلایل این چالش اجتماعی چیست؟ آیا فقط مسائل اقتصادی دخیل بوده یا عوامل مهمتری‌ نیز به آن دامن زده است؟

 • جنجال‌های یک افشاگری؛ دلالی و فساد در داوری وجود دارد؟

  جنجال‌های یک افشاگری؛ دلالی و فساد در داوری وجود دارد؟

  تهران- ایرناپلاس- افشاگری وحید صالحی- داوری که ۲۰ سال سابقه قضاوت در فوتبال را دارد- از چیدمان داوری در لیگ‌های کشور گرفته تا در باره فساد و دلالی در این بخش آن هم در یک برنامه زنده تلویزیونی، سر و صدای زیادی به‌پا کرد.

 • الگوی مصرف آب کدام بخش باید اصلاح شود؟

  الگوی مصرف آب کدام بخش باید اصلاح شود؟

  تهران- ایرناپلاس- اصلاح الگوی مصرف آب یکی از ضرورتی‌ترین اقدامات لازم در اقتصاد ایران است که می‌تواند کشور را از خطر ورشکستگی آبی نجات دهد. اما برای اصلاح الگوی مصرف، چه کارهایی باید انجام شود؟ آیا بخش خانگی مصرفی بیش از الگو دارد یا باید نگاه ویژه‌ای به بخش‌های کشاورزی و صنعت داشت؟

 • چرا باید در قوانین استخراج رمز ارز بازنگری شود؟

  چرا باید در قوانین استخراج رمز ارز بازنگری شود؟

  تهران- ایرناپلاس- اهمیت موضوع رمزارزها تا جایی است که این شکل جدید پول، پای خود را به جلسه هیأت دولت باز کرده و رئیس‌جمهوری خواستار بازنگری در قوانین مربوط به آن شده است. ایران در زمینه رمزارزها چه قوانینی دارد و در چه مواردی به بازنگری است؟

 • هفته ملی کودک؛ کلاس‌های آنلاین را چگونه برگزار کنیم؟

  هفته ملی کودک؛ کلاس‌های آنلاین را چگونه برگزار کنیم؟

  تهران- ایرناپلاس- سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ دومین سالی است که حضور فیزیکی در غالب مدارس کشور منتفی است و معلمان و دانش‌آموزان ناگزیرند از آموزش‌های آنلاین استفاده کنند تا زمانی که ایمنی جمعی و شرایط برای بازگشایی حضوری فراهم شود.

 • کدام مزیت‌ها در جامعه، مسیر مقابله با فساد را تسهیل می‌کند؟

  مبارزه با بسترها و گلوگاه‌های فساد (بخش سوم)

  کدام مزیت‌ها در جامعه، مسیر مقابله با فساد را تسهیل می‌کند؟

  تهران- ایرناپلاس- با روی کار آمدن دولت سیزدهم امیدهای زیادی برای تحقق یکی از شعارهای مهم رئیس‌جمهوری یعنی مبارزه جدی و بی‌امان با فساد زنده شده است.

 • کدام بورس‌های دنیا دامنه نوسان دارند؟

  کدام بورس‌های دنیا دامنه نوسان دارند؟

  تهران- ایرناپلاس- روش‌های جلوگیری از نوسان‌های شدید قیمت سهام در بورس‌های جهان در دو گروه کلی دامنه نوسان و توقف معاملات قرار می‌گیرند. در برخی از بورس‌ها مانند بورس نیویورک، دامنه نوسان ایستا وجود ندارد؛ در برخی مانند بورس ژاپن، دامنه نوسان وجود دارد اما بر خلاف بورس تهران، نه به صورت درصدی بلکه به صورت واحدی از پول آن کشور تعیین می‌شود.

 • لزوم شفافیت و جلوگیری از تعارض منافع؛ این راه به مقصد می‌رسد؟

  مبارزه با بسترها و گلوگاه‌های فساد(۱)

  لزوم شفافیت و جلوگیری از تعارض منافع؛ این راه به مقصد می‌رسد؟

  تهران- ایرناپلاس- هفته گذشته در جلسه شورای عالی قضایی، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بر لزوم حذف بسترها و گلوگاه‌های فساد تاکید کرد و مصادیقی از آن را برشمرد.

 • سرمنشاء انفعال رسانه‌ای کشور کجاست؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند؛

  سرمنشاء انفعال رسانه‌ای کشور کجاست؟

  تهران- ایرناپلاس- با توجه به تاکید مسئولان بر ضرورت خروج از انفعال رسانه‌ای و نگاه جدی به آرایش رسانه‌ای کشور، فعالان حوزه رسانه تاکید دارند که باید قوانینی در مجلس تصویب شود که ضمن حفظ حقوق و آزادی خبرنگاران، در مورد حقایقی که مطرح می‌کنند نیز مصونیت سیاسی داشته باشند تا بتوان در برابر رسانه‌های غربی ایستاد و اثر گذار بود.