• خبرهای نگران کننده از «دوپینگ» در ورزش ایران

  خبرهای نگران کننده از «دوپینگ» در ورزش ایران

  تهران- ایرناپلاس- در چند سال اخیر اگر می‌خواستیم فدراسیون موفقی را مثال بزنیم از فدراسیون ووشو نام می‌بردیم که قهرمانانی آرام و موفقی را به جامعه ورزش کشور معرفی کرده، اما شوکی که در چند روز اخیر به ورزش وارد شد، پرسش‌های زیادی را در این زمینه مطرح می‌کند.

 • چاره کم‌شدن اشتباهات داوری چیست؟

  چاره کم‌شدن اشتباهات داوری چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- این روزها اشتباهات تاثیرگذار داوری، صدای تیم‌ها را درآورده است؛ از جمله باشگاه ذوب آهن بیانیه صادر کرده و لوکا بوناچیچ سرمربی این تیم پس از بازی گفته، «با این داوری‌ها همیشه علیه ۱۳ نفر بازی می‌کنیم.» این اشتباهات مختص دیروز و امروز نیست و به طور قطع با ادامه همین شیوه، فردا نیز تکرار خواهد شد.

 • شیوه انتخاب مربی در رده ملی؛ به کجا می‌رویم؟

  نگاه کارشناسان فوتبال به شیوه انتخاب سرمربی تیم ملی جوانان

  شیوه انتخاب مربی در رده ملی؛ به کجا می‌رویم؟

  تهران- ایرناپلاس- فدراسیون فوتبال بدون رئیس، هدایت تیم ملی جوانان را به پرویز مظلومی سپرد. از نگاه کارشناسان، در انتخاب یک مربی برای رده‌های ملی، ملاک‌های مشخصی تعریف شده است. در این زمینه،‌ پرسشی که مطرح شده اینکه آیا از تجربه‌های ناموفق گذشته درس گرفته شده و براساس معیارهای حرفه‌ای و تخصصی عمل شده است؟

 • پوکر پرسپولیس با معماری «برانکوئیست»

  کارشناسان فوتبال در گفت‌وگو با ایرناپلاس مطرح کردند:

  پوکر پرسپولیس با معماری «برانکوئیست»

  تهران- ایرناپلاس- معضل اصلی این روزهای فوتبال و شاید ورزش ایران انتظارهای آنچنانی بدون توجه به نیاز به درآمد برای هزینه‌کرد مناسب و اصولی است ؛ اما با این حال با همین معضل که سال‌ها گریبانگیر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس نیز شده، پرسپولیسی‌ها برای چهارمین سال متوالی قهرمان لیگ برتر موسوم به جام خلیج فارس می‌شوند، اما چرایی آن از کجا سرچشمه گرفته است؟

 • مجیدی و میدان بزرگی برای کسب تجربه

  مجیدی و میدان بزرگی برای کسب تجربه

  تهران- ایرناپلاس- تیم فوتبال استقلال تهران در هفته بیست و ششم لیگ برتر فوتبال ایران در شرایطی به مصاف نساجی مازندران رفت که به هر ۳ امتیاز این بازی نیاز مبرمی داشت، اما بازهم اشتباهات بازیکنان و دروازه‌بان این تیم کار دست آن‌ها داد تا ۲ امتیاز مهم دیگر از دست مجیدی و شاگردانش برود.

 • موانع بزرگ سردار آزمون برای حضور در تیم‌های بزرگ

  موانع بزرگ سردار آزمون برای حضور در تیم‌های بزرگ

  تهران- ایرناپلاس- فصل نقل‌وانتقال در راه است و به جرأت می‌توان گفت نقش مدیر برنامه‌ها(ایجنت) تا باز شدن این پنجره بسیار مهم جلوه می‌کند. مدیر برنامه موفق کسی است که برای موکلش به بهترین شیوه ممکن بازار گرمی کند؛ مانند آنچه این روزها «عبدالغفار فالی رمضانی» مدیر برنامه مقدونیه‌ای سردار آزمون انجام می‌دهد!

 • بازگشت دوباره به فوتبال از کدام مسیر؟

  بررسی ایرناپلاس از چالش‌های بازیکنان پس از بازنشستگی؛

  بازگشت دوباره به فوتبال از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- اینکه آیا یک فوتبالیست پس از بازی باید به مربیگری بپردازد یا نه، یکی از پرچالش‌ترین مسایل برای بازیکنان بازنشسته فوتبال است تا با انتخاب یک شغل، تامین مخارج زندگی آینده خود را تضمین کنند. یک فوتبالیست مطرح در سطح لیگ برتر و ملی، حداقل مدت ۱۰ سال از بهترین دوران زندگی خود را صرف یادگیری مهارت‌های فوتبال و تمرین‌های بسیار سخت می‌کند.

 • جان و آینده‌ای که به بازی گرفته می‌شود

  جان و آینده‌ای که به بازی گرفته می‌شود

  تهران- ایرناپلاس- خیلی زود باور کردیم ماجرای کرونا در کشور رو به پایان است و برای همین، با کاهش آمار موج اول این میهمان ناخوانده، تصمیم گرفتیم مدیریت خود را با آغاز دوباره رقابت‌های ورزشی به رخ دیگران بکشیم؛ فارغ از این‌که نه زیرساخت‌های مناسبی داریم و نه فرهنگ زندگی و ورزش در چنین شرایط را آموخته‌ایم.

 • واکنش‌ها به یک مصاحبه؛ صفایی‌فراهانی در فوتبال چه کرد؟

  نایب‌رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با ایرناپلاس

  واکنش‌ها به یک مصاحبه؛ صفایی‌فراهانی در فوتبال چه کرد؟

  تهران- ایرناپلاس- «ما کمتر دچار تضاد یا مشکل با سازمان تربیت‌بدنی و کمیته ملی المپیک در آن دوران می‌شدیم. روی هم رفته در آن دوران کارهای زیادی انجام شد که هرکدام می‌توانست چالش‌های زیادی را به همراه داشته باشد.» این بخشی از صحبت‌های مهدی خبیری نایب‌رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در رابطه با گفت‌وگوی داریوش مصطفوی درباره زیرسوال بردن مدیریت صفایی‌فراهانی و کمیته انتقالی در تدوین اساسنامه است.

 • مقابل یک لشکر ایستادم!

  بخش دوم و پایانی گفت‌وگو با داریوش مصطفوی

  مقابل یک لشکر ایستادم!

  تهران- ایرناپلاس- داریوش‌ مصطفوی با توجه به سابقه مدیریتی خود در فوتبال، نگاه ویژه‌ای به رخدادهای فدراسیون فوتبال بویژه اساسنامه آن دارد و دامنه نقدهایش، از مدیران گذشته تا حال را دربر می‌گیرد.

 • سال‌ها به فیفا دروغ گفتیم

  گفت‌وگو با داریوش مصطفوی - بخش نخست

  سال‌ها به فیفا دروغ گفتیم

  تهران -ایرناپلاس- سیدداریوش مصطفوی، از پنجم آبان ۱۳۷۳ به مدت ۳۸ ماه به عنوان بیست و یکمین رئیس تاریخ فدراسیون فوتبال کشورمان حضور داشت. از همان زمان‌ها بود که فیفا به اساسنامه فدراسیون فوتبال ایراد گرفت و حتی خبر از تعلیق داد. فشار فیفا به اساسنامه فدراسیون از زمان برکناری مصطفوی وارد مرحله اجرایی شد.

 • تا کی باید بازنده باشیم؟

  نقدی بر پرونده‌های پرسپولیس و استقلال در فیفا

  تا کی باید بازنده باشیم؟

  تهران- ایرناپلاس- یک واقعیت تلخ این روزهای فوتبال ما این است که محکومیت‌های جدید فیفا علیه استقلال و پرسپولیس یکی یکی از راه می‌رسد و آینده این دو باشگاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حتی ممکن است واگذاری سرخابی‌ها به بخش خصوصی نیز به مخاطره بیفتد.

 • کرونا در فوتبال ایران؛ سرانجام بی‌تدبیری

  کرونا در فوتبال ایران؛ سرانجام بی‌تدبیری

  تهران- ایرناپلاس- اواسط خردادماه سال جاری از فوتبال، کرونا و مشکلات پیش رو نوشتیم. از این‌که در فوتبال به اصطلاح حرفه‌ای ما امکان بررسی کنترل دقیقی وجود ندارد و نمی‌توان استانداردهای مورد بحث را رعایت کرد، اما گوش کسی به این حرف‌ها بدهکار نبود و بسیاری، از برگزاری لیگ استقبال کردند اما اکنون و با مشخص شدن ابتلای شمار زیادی از بازیکنان و اعضای تیم‌ها، باید پرسید چه کسی پاسخگو است و سلامت این نفرات را چه کسی تضمین می‌کند؟

 • محصص: خدا عاقبت فوتبال ما را بخیر کند

  گفت‌وگو با رئیس کمیته فنی فوتبال

  محصص: خدا عاقبت فوتبال ما را بخیر کند

  تهران -ایرناپلاس- مرتضی محصص، رئیس کمیته فنی و توسعه فوتبال کشور با تأیید اینکه یک بازیکن فوتبال نباید بلافاصله پس از خداحافظی سرمربی یک باشگاه شود، با زدن چند مثال به تشریح راهی پراخت که یک مربی جوان باید آن را طی کند.

 • هدر دادن استعداد مربیان جوان؛ آفت فوتبال ایران

  هدر دادن استعداد مربیان جوان؛ آفت فوتبال ایران

  تهران- ایرناپلاس- رفتارهای برخی از مربیان لیگ برتر که برگرفته از دوران بازیگری آنهاست، در امر مربیگری غیرحرفه‌ای به حساب می‌آید و همین امر سبب نتیجه‌نگرفتن آنها در «پساکرونا» شده و نگرانی هواداران و اهالی فوتبال را به دنبال داشته است. پیامدهای منفی این روند وقتی شدت می‌یابد که هیجانات لحظه‌ای را با درج مطالب در شبکه‌های اجتماعی شتاب می‌بخشند و به حواشی دامن می‌زنند.

 • لغو بازی‌های استقلال و فولاد در انتظار جلسه ستاد مقابله با کرونا

  لغو بازی‌های استقلال و فولاد در انتظار جلسه ستاد مقابله با کرونا

  تهران- ایرناپلاس- در حالی که رئیس جمهوری رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و عدم حضور در اجتماعات را برای مقابله با کرونا ضروری دانسته و ارائه خدمات در همه بخش‌ها باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود اما این مسائل به هیچ عنوان در دیدارهایی برگزار شده در لیگ برتر، رعایت نشده است.

 • واکنش حاج‌رضایی به بازگشت مربیان خارجی اخراجی؛ جوانان ایران را دریابیم

  واکنش حاج‌رضایی به بازگشت مربیان خارجی اخراجی؛ جوانان ایران را دریابیم

  تهران- ایرناپلاس- معرفی لوکا بوناچیچ به عنوان سرمربی ذوب‌آهن باعث تعجب اهالی فوتبال شده؛ چرایی بازگرداندن این مربی که سوابق آن برای جامعه فوتبال روشن است، پرسش‌های زیادی را مطرح کرده؛ امیر حاج‌رضایی به عنوان کارشناس مطلع و شناخته شده در فوتبال ایران، با نگاه انتقادی به این مساله، پیامدهای منفی آن را برای جامعه مربیان جوان کاربلد ایرانی می‌داند.

 • بازگشت مربیان خارجی به ایران پس از اخراج‌های مکرر!

  بازگشت مربیان خارجی به ایران پس از اخراج‌های مکرر!

  تهران- ایرناپلاس- فوتبال را باید یک صنعت و یک رسانه قلمداد کرد؛ صنعتی همیشه پولساز و ابزاری فرصت‌آفرین برای فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در جهان، اما سود این صنعت در ایران بیشتر در جیب بازیکنان و مربیان خارجی متوسط به پایین است تا باشگاه‌ها.

 • فیفا در انتظار رفع ایرادهای ماده ۱۴ اساسنامه فدراسیون فوتبال

  گفت‌وگو با دکتر غلامرضا رفیعی کارشناس حقوقی فوتبال

  فیفا در انتظار رفع ایرادهای ماده ۱۴ اساسنامه فدراسیون فوتبال

  تهران- ایرناپلاس- ماجرای اساسنامه فدراسیون فوتبال که اکنون به پاشنه آشیل این فدراسیون تبدیل شده، تاوان سال‌ها سهل‌انگاری و پنهان‌کاری مجموعه فدراسیون‌نشینان است! فیفا دیگر قصد ندارد در این زمینه با کشورمان مماشات کند و فدراسیون فوتبال هنوز نتوانسته رضایت این مرجع بالادستی را جلب کند.

 • غیرفوتبالی‌ها در فوتبال حاکم شده‌اند

  گفت‌وگو با رئیس کمیته اقتصادی کانون مربیان ایران

  غیرفوتبالی‌ها در فوتبال حاکم شده‌اند

  تهران- ایرناپلاس- فیفا به سه بند مدیریتی در اساسنامه ارائه شده ایراد گرفته و به فدراسیون فوتبال مهلت داده تا یکشنبه ۸ تیرماه این نواقص را رفع و دوباره آن را برای فیفا ارسال کند. نادر فریادشیران رئیس کمیته اقتصادی کانون مربیان با انتقاد از سیستم ترسیم شده در این فدراسیون، به بیان برخی از نگرانی‌های مجموعه اهالی فوتبال از اوضاع فدراسیون و چرایی شرایط پیش آمده در این نهاد پرداخت.

 • روزهای خوش «مرد همیشه خنده‌رو»

  روزهای خوش «مرد همیشه خنده‌رو»

  تهران- ایرناپلاس- «در سال ۱۳۸۶ قرار بود آقای علی‌آبادی به‌عنوان رئیس فدراسیون فوتبال معرفی شود، اما به اجبار کنار کشید و من به‌عنوان تنها کاندیدا ماندم و رئیس فدراسیون فوتبال شدم.» به همین سادگی علی کفاشیان وارد فوتبال شد. عادل فردوسی‌پور در نخستین برنامه نود در سال ۱۳۹۱ با اشاره به سریال مرد هزار چهره از او پرسید: «آقای کفاشیان! آیا مانند مرد هزار چهره که در همه جا اشتباهی بود، شما هم در فوتبال اشتباهی وارد شدید؟!»

 • قول وزارت ورزش برای بررسی پرونده ویلموتس در ایران؛ با مقصران برخورد می‌شود؟

  قول وزارت ورزش برای بررسی پرونده ویلموتس در ایران؛ با مقصران برخورد می‌شود؟

  فوتبال ایران هر روز آبستن یک اتفاق عجیب و غریب است؛ اتفاقی که در آن، آبرو، اعتبار و البته پول بیت‌المال به باد می‌رود و عجیب‌تر آن‌که جای خالی نهادهای نظارتی در این میان به وضوح دیده می‌شود، اما باید پرسید چرا اقدامی عاجل در این خصوص صورت نمی‌گیرد و با خاطیان برخورد لازم و قضایی نمی‌شود؟

 • فردا، روز سرنوشت‌ساز برای فوتبال ایران

  با جلسه آنلاین مسئولان فیفا، AFC، فدراسیون فوتبال و مشاوران حقوقی بین‌المللی

  فردا، روز سرنوشت‌ساز برای فوتبال ایران

  تهران-ایرناپلاس- بحث اساسنامه فدراسیون فوتبال ما و تغییراتی که فیفا درخواست کرده بود، به محلی برای ایجاد شایعه تعلیق فوتبال ما تبدیل شده بود، اما اکنون گفته می‌شود فیفا چنین موضوعی را دنبال نکرده است.

 • قرارداد ویلموتس، ویرانه تاج بر سر فوتبال ایران

  قرارداد ویلموتس، ویرانه تاج بر سر فوتبال ایران

  تهران-ایرناپلاس- در دوران «پسا کی‌روش» از گزینه‌های بسیاری برای جانشینی او نام برده شد و در یک غافل‌گیری، ناگهان قرعه به نام مارک ویلموتس خورد، آن هم با «به‌به» و «چه‌چه»‌ فراوان! آن روزها مهدی تاج در برابر اهالی فوتبال و رسانه‌ها خبر از بزرگ شدن فوتبال ما داد، اما وقتی قرارداد ویلموتس فسخ شد، در درگیری فدراسیون فوتبال و این مربی بلژیکی مشخص شد قرارداد او هم مثل قراردادهای قبلی بدون تدبیر و بیشتر به ضرر فدراسیون بسته شده است؛ به گفته وزیر ورزش و جوانان تمام مسوولیت قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال است و قطعا خودشان به نهادهای نظارتی پاسخ خواهند داد.

 • جام یا جان؟ مسئله این است

  از موافقان تا مخالفان لیگ، این همه جنجال برای هیچ

  جام یا جان؟ مسئله این است

  تهران- ایرناپلاس- تقریباً همه با کرونا به‌نوعی کنار آمده‌اند جز فوتبال؛ هنوز در فوتبال این مسئله حل و فصل نشده و هر روز داستانی جدید داریم.

 • تا صداوسیما ملزم به حق پخش نشود، امیدی به خصوصی‌سازی فوتبال نیست

  گفت‌وگوی دکتر مهدی خبیری، نایب رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با ایرناپلاس- بخش دوم

  تا صداوسیما ملزم به حق پخش نشود، امیدی به خصوصی‌سازی فوتبال نیست

  تهران- ایرناپلاس- در بخش دوم گفت‌وگو با «دکتر مهدی خبیری»، او راز به تصویب نرسیدن طرح حق پخش تلویزیونی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از دفاعیه محسن صفایی‌فراهانی رئیس وقت فدراسیون فوتبال را توافق‌های علی فتح‌الله‌زاده و اکبر غمخوار، مدیران عامل وقت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با رئیس وقت صداوسیما دانست که به ضرر باشگاه‌های فوتبال تمام شد.

 • ماجرای دور زدن فدراسیون فوتبال و فروش یک دهم قیمت حق پخش بازی ایران توسط صداوسیما

  گفت‌وگو با مهدی خبیری، نایب رئیس پیشین فدراسیون فوتبال - بخش اول

  ماجرای دور زدن فدراسیون فوتبال و فروش یک دهم قیمت حق پخش بازی ایران توسط صداوسیما

  تهران- ایرناپلاس- پس از گزارش، فوتبال ایران حق خود را از صداوسیما می‌‎گیرد؟! دکتر مهدی خبیری، نایب‌رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با تأیید این مطلب گفت که مدت ۲۰ سال درگیر آن بوده و حتی مورد غضب دوستان صداوسیما هم قرار گرفته بود. او که با هشت فدراسیون فوتبال در ایران کار کرده و سابقه کار اجرایی در FIFA و AFC را در کارنامه دارد، در یک گفت‌وگوی مفصل و با خوش‌رویی پاسخگوی سؤالات ایرناپلاس بود.  

 • داستان تکراری پول‌هایی که به هدر می‌رود، اما هیچ‌کس محاکمه نمی‌شود

  باز هم ماجرای عجیب قراردادهایی که به ضرر ما تمام می‌شود

  داستان تکراری پول‌هایی که به هدر می‌رود، اما هیچ‌کس محاکمه نمی‌شود

  تهران-ایرناپلاس- به قول قدیمی‌ها چشم روشن‌های خارجی تافته جدا بافته هستند و مرغ همسایه غاز است. در زمانی که همه از نبود پول و منابع مالی می‌گویند، با عقد قراردادهایی شبیه ترکمانچای به‌راحتی اشتباه می‌کنیم و ضررهای میلیونی و بلکه میلیاردی به بار می‌آوریم، آن‌هم از جیب ملت و بیت‌المال و جالب این‌جاست که این داستان تکراری تمام نشدنی است و به یک سریال تبدیل شده و عجیب‌تر آنکه هیچ‌کس برای آن نه توبیخ می‌شود و نه محاکمه!

 • معمای درخواست غرامت ۶میلیون یورویی ویلموتس با یک ادعای عجیب

  در گفت‌وگو با یک کارشناس حقوقی بررسی شد:

  معمای درخواست غرامت ۶میلیون یورویی ویلموتس با یک ادعای عجیب

  تهران-ایرناپلاس- اگر شکایت ویلموتس پذیرفته شود، فدراسیون فوتبال محکوم به پرداخت مبلغ ۶ میلیون یورو غرامت به اتهام «کلاه گذاشتن سر مارک ویلموتس» می‌شود، اما یک کارشناس حقوقی هر دو ادعای منتسب به ویلموتس مبنی بر این که فدراسیون فوتبال قرارداد را عوض کرده، یا توافق شفاهی داشته را قابل پذیرش نمی‌داند؛ با این حساب مشکل کار از کجاست؟

 • از اصلاح اساسنامه تا برخورد قهری با اعضا؛ اولویت‌ فدراسیون فوتبال چیست؟

  از اصلاح اساسنامه تا برخورد قهری با اعضا؛ اولویت‌ فدراسیون فوتبال چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- بحث اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال در روزهای گذشته، نقل محافل ورزشی و غیرورزشی بوده، اما رفتارهای خارج از عرف و به دور از اخلاق برخی دست‌اندرکاران این فدراسیون این سؤال را ایجاد کرده که آیا منافع شخصی بر منافع ملی ارجحیت دارد؟ آیا ما به‌عنوان مدیرانی که اختیار و قدرت داریم، این حق را خواهیم داشت با افرادی که مطابق با قانون رفتار می‌کنند، اما با ما اختلاف نظر دارند، برخورد قهری و به دور از اخلاق داشته باشیم؟ چه کسی این حق را به ما می‌دهد که این‌گونه یکه‌تازی می‌کنیم؟