• تخلیه ۳۳ هزار روستا؛ چرا این آمار نادرست است؟

  گفت‌وگو با معاون برنامه‌ریزی معاونت توسعه روستایی(بخش نخست)؛

  تخلیه ۳۳ هزار روستا؛ چرا این آمار نادرست است؟

  تهران- ایرناپلاس- در هفته‌های اخیر یکی از مسائلی که مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و به آن پرداخته شد، آمارهایی از وضعیت مهاجرت و تخلیه روستاها بود و این پرسش را مطرح کرد که آیا آبادی‌ها و روستاها در حال خالی‌شدن از سکنه‌ است؟

 • ریشه‌یابی اصرار جریانی خاص بر ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت/ وقتی منافع برخی به خطر افتاد!

  ریشه‌یابی اصرار جریانی خاص بر ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت/ وقتی منافع برخی به خطر افتاد!

  پنهان کردن فاجعه اقتصادی به یادگار مانده از گذشته، تحت‌الشعاع قرار دادن موفقیت دولت رئیسی در کاهش تورم و جلوگیری از افشای رانت‌های نهفته در شبکه بانکی، مهمترین دلایل هجمه یک جریان خاص به تیم اقتصادی دولت است.

 • آمار «مهاجرت و تخلیه روستاها»؛ واقعیت، اشتباه سهوی یا ...؟

  ایرناپلاس بررسی می‌­کند؛

  آمار «مهاجرت و تخلیه روستاها»؛ واقعیت، اشتباه سهوی یا ...؟

  تهران- ایرناپلاس- نخستین بار سال ۱۳۹۴ بود که مسئول وقت «معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور» آماری درباره خالی­‌شدن روستاها و آبادی­‌ها داد که تا سال­‌ها بعد، منبع صدها گزارش، تحلیل و میزگرد شد؛ چه از سوی رسانه‌های داخلی چه فارسی­‌زبان­‌های خارج.

 • اشتغال‌زایی و درآمدهای دلاری با نگاه ویژه به صنعت بازی‌های رایانه‌ای

  ایرناپلاس بررسی می‌کند؛

  اشتغال‌زایی و درآمدهای دلاری با نگاه ویژه به صنعت بازی‌های رایانه‌ای

  تهران- ایرناپلاس- شاید کسی تصورش را نمی‌کرد که روزی بازی‌های رایانه‌ای در کشور به اندازه‌ای گسترش یابد که بتوان از آن به عنوان یکی از قطب‌های مهم اشتغال‌زایی و تولید یاد کرد. توسعه این بازی‌ها به‌اندازه‌ای است که رئیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اعلام کرده شمار بازیگران(گیمرها) این صنعت در کشور تا سال ۹۸ به ۳۲ میلیون نفر رسیده بود.

 • راهبرد توسعه صنعتی، بایدها و نبایدها

  راهبرد توسعه صنعتی، بایدها و نبایدها

  تهران- ایرناپلاس- راهبرد توسعه صنعتی، مجموعه‌ای از جهت‌گیری‌های بلندمدت دولت است که در بُعد خارجی، چارچوب و شیوه ارتباط بخش صنعت با اقتصاد جهانی را تعیین می‌کند و در بُعد داخلی به‌طور غیرمستقیم بر تخصیص منابع بین صنایع و گروه‌های صاحب‌نفوذ اثرگذار است.

 • تحول بنیادین با صندوق جدید «پیشرفت و عدالت ایران»

  تحول بنیادین با صندوق جدید «پیشرفت و عدالت ایران»

  تهران- ایرناپلاس- از یکشنبه ۲۱ آذرماه که لایحه بودجه ۱۴۰۱ کل کشور از سوی دولت تقدیم مجلس شد، اظهارنظرها درباره مهمترین سند دخل و خرج کشور آغاز شده است؛ به‌گونه‌­ای که می‌­توان مباحث مربوط به آن را محوری‌­ترین موضوع محافل اقتصادی و رسانه‌­ای در این روزها دانست.

 • مهاجرت از روستا به شهر؛ آمارها چه می‌گویند؟

  واکاوی مهمترین چالش‌ها و معضلات اجتماعی کشور(بخش پنجم)

  مهاجرت از روستا به شهر؛ آمارها چه می‌گویند؟

  تهران- ایرناپلاس- مهاجرت روستاییان به شهرها در ۶ دهه اخیر همواره یکی از مهم­ترین موضوع‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و جمعیت‌­شناختی کشور بوده و گاه «بعضی» از جنبه‌­های آن بررسی شده است.

 • راهی که به حفظ منابع آبی کشور ختم می‌شود

  واکاوی مشکلات حوزه آب و کشاورزی (بخش دوم)؛

  راهی که به حفظ منابع آبی کشور ختم می‌شود

  تهران- ایرناپلاس- معضلات مربوط به کم‌­آبی یا بی‌­آبی در کشورمان هر روز پیچیده‌­تر شده و مناطق گسترده­‌تری را در برمی‌­گیرد؛ این موضوع البته مربوط به یکی دوسال اخیر نیست و مدت‌­هاست که کارشناسان و متخصصان حوزه آب و محیط زیست نسبت به آن هشدار می­‌دهند؛ هشدارهایی که در پیوند با خشکسالی‌­های بی‌­سابقه اخیر، بیشتر شنیده می‌­شوند و ملموس­ تر شده‌اند.

 • منشاء آلودگی هوا در دلِ «ارزانی سوخت‌ فسیلی و گرانی انرژی‌ پاک»

  منشاء آلودگی هوا در دلِ «ارزانی سوخت‌ فسیلی و گرانی انرژی‌ پاک»

  تهران- ایرناپلاس- تشدید آلودگی هوا در روزهای اخیر بار دیگر انگشت اتهام را به سمت نیروگاه‌های برق برده است. با توجه به افزایش مصرف گاز خانگی از یک سو و نیاز نیروگاه‌ها به سوخت برای تداوم تولید برق باید به این نکته اشاره کرد که سوخت‌های فسیلی، همیشه سهم بیش از ۹۰ درصدی در صنعت برق دارند.

 • واکاوی گزارش ۱۰۰ روزه به مردم؛ «جان و نان» تا «آب و امید اجتماعی»

  واکاوی گزارش ۱۰۰ روزه به مردم؛ «جان و نان» تا «آب و امید اجتماعی»

  تهران- ایرناپلاس- ۱۰۰ روز پس از آغاز به کار دولت سیزدهم، رئیس جمهوری گزارش شفاهی اقدامات و تلاش­‌های انجام شده را به مردم ارائه کرد؛ واکاوی سخنان تلویزیونی دیشب (یکشنبه‌ ۱۴ آذر) حاوی نکاتی بود که برخی از آنها در تیترهای خبری دیده شد و برخی نکات مهم دیگر، کمتر مورد توجه قرار گرفت و پاره‌ای از خرق عادت‌ها در رفتار برخی مسئولان نیز دیده شد.

 • راهکارهای عملیاتی برای ترسیم «بودجه عدالت‌محور» در سال ۱۴۰۱

  راهکارهای عملیاتی برای ترسیم «بودجه عدالت‌محور» در سال ۱۴۰۱

  تهران- ایرناپلاس- «بودجه عادلانه» که در روزهای اخیر به کلیدواژه دولت در نخستین تجربه بودجه‌ریزی‌اش تبدیل شده است چگونه تحقق پیدا می‌کند؟ از نگاه یک اقتصاددان، با چهار اقدام اصلاحی می‌توان بودجه ۱۴۰۱ را به «بودجه‌ای عدالت‌محور» تبدیل کرد.

 • سه گام بلند دولت؛ فصل شکوفایی ظرفیت‌­‌ها و توانمندی‌های داخلی

  از سامانه­‌های تجارت و پاکنا تا جلسه شورای فضایی؛

  سه گام بلند دولت؛ فصل شکوفایی ظرفیت‌­‌ها و توانمندی‌های داخلی

  تهران- ایرناپلاس- با گذشت کمتر از سه ماه از آغاز به کار کابینه سیزدهم، اخباری از عملکردها و روندهای دولت به گوش می­‌رسد که بیانگر پیگیری و تکوین گام­‌های اجرایی مهمی دارد؛ گام‌های آغازین برای رویش، شکوفایی و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های متنوع داخلی که متاسفانه چند سالی است مغفول مانده‌اند.

 • پرداخت‌­های «هماهنگ» و اجرای عدالت؛ انتظار مردم برآورده می‌شود؟

  در راستای تاکیدات مکرر رئیس‌جمهوری؛

  پرداخت‌­های «هماهنگ» و اجرای عدالت؛ انتظار مردم برآورده می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- اگر اجرای عدالت را - به ویژه در حوزه اجتماع- به عنوان یکی از مهم­ترین اهداف انقلاب اسلامی بدانیم، به نظر می‌­رسد هنوز تا رسیدن به وضع مطلوب یا حتی نزدیک به مطلوب فاصله زیادی داریم؛ مرور قانون اساسی جمهوری اسلامی و دیدگاه‌های بنیانگذار آن حضرت امام(ره) و نیز نظرهای رهبر معظم انقلاب، به خوبی ارزش و جایگاه عدالت را برجسته می‌کند.

 • توزیع درآمد کشور از کدام مسیر؟

  توزیع درآمد کشور از کدام مسیر؟

  تهران- ایرناپلاس- به گفته یک اقتصاددان، بودجه سالانه می‌تواند دو راهکار برای توزیع درآمد و کاهش نابرابری توسط دولت پیشنهاد دهد: اشتغال و مالیات. دولت از طریق تخصیص بودجه‌ عمرانی، در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری و زمینه را برای ایجاد اشتغال توسط بخش خصوصی آماده می‌کند. بخش خصوصی نیز با پرداخت مالیات، درآمدهایی را برای دولت تأمین می‌کند که یکی از کارکردهای آن، کاهش نابرابری است.

 • «راه‌حل ملی» آب و خشکسالی؛ ملاحظات و پیش‌نیازهای لازم

  در پاسخ به فراخوان رئیس جمهوری؛

  «راه‌حل ملی» آب و خشکسالی؛ ملاحظات و پیش‌نیازهای لازم

  تهران- ایرناپلاس- سخنان رئیس جمهوری در جلسه روز یکشنبه هیات دولت، حاوی نکات قابل تاملی درباره موضوع‌های جاری مرتبط با آب و برخی گله­‌مندی­‌های مردم بود. نخست آنکه تاکید کرد: «چنانچه مردم در موضوعی گله‌مندند وظیفه داریم ابعاد مختلف مشکلات و راهکارهای موجود را برای مردم تبیین و تشریح کنیم».

 • پیگیری حقابه‌­ها و ضرورت پرهیز از مناقشه‌های قومی و منطقه­‌ای

  پیگیری حقابه‌­ها و ضرورت پرهیز از مناقشه‌های قومی و منطقه­‌ای

  تهران- ایرناپلاس- معضلات جدی زیست­‌محیطی کشور که مدت­‌ها بود کارشناسان مختلف درباره آن هشدار می­‌دادند، اکنون به نقطه­‌ای رسیده که بیش از هر زمان دیگری نیازمند توجه، پیگیری، هوشمندی، مطالبه­‌گری و البته تصمیم‌های کارشناسی است؛ هم از سوی مسئولان و هم از طرف مردم.

 • ورود کمیسیون اصل ۹۰ و تعاون روستایی به ماجرای ۴۶ تن زعفران خرید توافقی

  ورود کمیسیون اصل ۹۰ و تعاون روستایی به ماجرای ۴۶ تن زعفران خرید توافقی

  تهران- ایرناپلاس- رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد، با توجه به مسائل مطرح شده درباره قرارداد ۴۶ تن زعفران خرید توافقی سال ۹۸ که این روزها محل مناقشه بین بخش‌های مختلف شده است، این مساله در این کمیسیون پیگیری و برای آن پرونده تشکیل شده است.

 • حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی وابسته به احیای برجام نیست

  گفت‌وگو با یک کارشناس مسائل ارزی؛

  حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی وابسته به احیای برجام نیست

  تهران- ایرناپلاس- تخصیص ناعادلانه، ایجاد رانت و فساد و ضربه به فعالیت‌های تولیدی از جمله آسیب‌های ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند که از لحظه تولد دلار ترجیحی در سال ۱۳۹۷ تا کنون اقتصاد ایران را رها نکرده‌اند. با اینکه برخی معتقدند حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی، آزادسازی و تک‌نرخی شدن ارز منوط به احیای برجام و افزایش درآمدها و ذخایر ارزی کشور است برخی دیگر این تصمیم ارزی را وابسته به برجام نمی‌دانند.

 • سرانجام غفلت از مفاسد سیاسی و اجتماعی

  سرانجام غفلت از مفاسد سیاسی و اجتماعی

  تهران- ایرناپلاس- رئیس قوه قضائیه در ادامه مواضع ورویکردهای نوین این دستگاه، خواستار پرداختن به همه مظاهر فساد شده و در کنار توجه به تخلف‌های اقتصادی و مالی، لزوم پرداختن به مفاسد غیراقتصادی را نیز مطرح کرده است.

 • تاکید رئیس‌جمهوری بر «عدالت و شفافیت»؛ بودجه سالیانه سامان می‌یابد؟

  تاکید رئیس‌جمهوری بر «عدالت و شفافیت»؛ بودجه سالیانه سامان می‌یابد؟

  تهران- ایرناپلاس- با توجه به سهم بزرگ دولت و نهادهای حاکمیتی در اقتصاد و دیگر وجوه اجتماعی و فرهنگی کشور، برنامه سالیانه بودجه­‌ای می‌تواند موثرترین عامل در اصلاح یا تغییر رویکرد یک ساله کشور باشد و در ادامه یک برنامه چهارساله، روندهای ناموفق کنونی را اصلاح کند؛ روندی که مدت‌هاست از سوی کارشناسان مورد نقد بوده و نیازمند تحولات جدی است.

 • مصادیق فساد اقتصادی و خطر عادی­‌انگاری

  واکاوی تاکید رئیس جمهوری بر مبارزه با «مصادیق فساد»؛

  مصادیق فساد اقتصادی و خطر عادی­‌انگاری

  تهران- ایرناپلاس- با آغاز به کار دولت سیزدهم، یکی از مهم­ترین مطالبه‌های مردم یعنی مبارزه موثر و ریشه­‌ای با فساد در دستگاه­‌های مختلف کشور، روندی شتابان گرفته است؛ رئیس‌جمهوری که در دوران انتخابات «فساد و ناکارآمدی» را به عنوان رقیب اصلی خود معرفی کرده بود، در نخستین‌ماه فعالیت دولت خود، اصول ۱۲گانه حاکم بر نقشه ملی پیشگیری و مقابله با فساد اداری و اقتصادی را به اعضای دولت و دستگاه‌های اداری و اجرایی ابلاغ کرد.

 • دو سناریو برای آینده بورس

  دو سناریو برای آینده بورس

  تهران- ایرناپلاس- مسیر به نسبت با ثبات بورس در ماه‌های گذشته و رشد شاخص بورس که از هفته پیش آغاز شده این پرسش را برای فعالان بازار سرمایه ایجاد کرده است که دو متغیر مهمی که انتظار می‌رود دستخوش تغییر شوند یعنی سرنوشت برجام و نیز دلار ۴۲۰۰ تومانی چه تأثیری بر این روند خواهند داشت؟

 • رابطه نرخ بهره بین بانکی و شاخص‌های بورس؛ واقعیت چیست؟

  رابطه نرخ بهره بین بانکی و شاخص‌های بورس؛ واقعیت چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- «برخی از کارشناسان، کاهش شاخص بورس را به اشتباه با افزایش نرخ بهره بین بانکی مرتبط می‌دانند؛ در حالی که این مسأله ریشه در شرایط اقتصادی-سیاسی کشور و انتظارات سهامداران دارد.»

 • توقف در ایستگاه خصوصی‌سازی؟

  توقف در ایستگاه خصوصی‌سازی؟

  تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس حوزه سیاست‌گذاری عمومی و پژوهشگر توسعه دلیل عدم موفقیت خصوصی‌سازی در ایران را نبودِ یک نظریه منسجم و دیدگاه مناسب نسبت به جوانب مختلف موضوع، نبودِ اجماع سیاسی درباره آن و نبودِ حمایت سیاسی از طرف ساختار اداره کشور دانست.

 • حال بورس با کدام شرایط بهتر می‌شود؟

  حال بورس با کدام شرایط بهتر می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: بازار دستوری هیچگاه پایدار نیست؛ این مساله برای همه به غیر از مسئولان، مشخص است. باید اجازه دهیم سازوکارهای بازار آزاد در بازار سرمایه جریان یابد و براساس آن اعتماد بازگردد و روند تغییر کند.

 • صادرات ۷۰ میلیارد دلاری با کدام شرایط محقق می‌شود؟

  گفت‌وگو با یک اقتصاددان؛

  صادرات ۷۰ میلیارد دلاری با کدام شرایط محقق می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- آیا کشور ما ظرفیت صادرات ۷۰ میلیارد دلار در سال را دارد؟ اگر پاسخ این پرسش مثبت باشد، چه پیش‌نیازهایی برای رسیدن به این هدف باید مد نظر قرار گیرد. یک اقتصاددان به این پرسش پاسخ می‌دهد.

 • وضعیت بازار مسکن در نخستین‌ماه پاییز

  وضعیت بازار مسکن در نخستین‌ماه پاییز

  تهران- ایرناپلاس- افت معاملات مسکن پایتخت و ثبات نسبی قیمت در بازار واحدهای مسکونی شهر تهران نشان می‌دهد نخستین‌ماه پاییز، ماه کم‌رونقی برای این بازار بوده است. با این حال همچنان در برخی از مناطق تهران، فرصت‌های مناسبی برای خریدوفروش مسکن وجود دارد.

 • تورم مهرماه و وضعیت سفره‌های دهک‌های پایین

  تورم مهرماه و وضعیت سفره‌های دهک‌های پایین

  تهران- ایرناپلاس- بررسی نرخ تورم مهرماه در میان دهک‌های هزینه‌ای نشان می‌دهد تورم گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات برای دهک‌های پایین نسبت به دهک‌های بالا، بیشتر بوده است. علاوه بر این، با وجود کاهش نرخ تورم مهر نسبت به شهریور برای ۹ دهک، دهک اول افزایش اندکی در نرخ تورم را تجربه کرده است.

 • حملات سایبری و هشدارهایی که جدی گرفته نمی‌شود

  حملات سایبری و هشدارهایی که جدی گرفته نمی‌شود

  تهران- ایرناپلاس- تنها کافی است تصور کنیم درست در اوج حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت، آمبولانسی که یک بیمار بدحال و نیاز مبرم به بنزین دارد، معطل مانده است و هر لحظه، جان بیمار بحرانی‌تر می‌شود.

 • پیامدهای ادامه‌دار شیوع کرونا در بازار کار

  پیامدهای ادامه‌دار شیوع کرونا در بازار کار

  تهران- ایرناپلاس- بررسی آمارهای بازار کار نشان می‌دهد تأثیر کرونا بر مشارکت اقتصادی، اشتغال و بیکاری هنوز از بین نرفته است، زنان و ساکنان مناطق روستایی در حال خروج از بازار کار و پیوستن به جمعیت غیرفعال هستند و در استان‌های کشور نیز، وضعیت نیروی کار هرمزگان رو به وخامت می‌رود.