• گام‌های جدید برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری

  گام‌های جدید برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری

  تهران- ایرناپلاس- در حالی که اقدامات دولت در تکمیل و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز در فضای مجازی همچنان ادامه دارد، شرایط پیش آمده در نتیجه ویروس کرونا، جهت‌گیری به سمت فعالیت‌های دیجیتالی را دوچندان کرده و بر همین اساس، در بخش‌های مختلفی از جمله گردشگری، اقداماتی برای مکانیزه شدن فرآیندهای مرتبط با تاسیسات گردشگری کلید خورده است.

 • شیوه جدید صحنه‌گردانی خبرهای ایران در رسانه‌های بیگانه

  شیوه جدید صحنه‌گردانی خبرهای ایران در رسانه‌های بیگانه

  تهران- ایرناپلاس - در هفته‌های اخیر با وقوع برخی اعتراض‌ها درخصوص مطالبات تعدادی از مجتمع های صنعتی کشور به ویژه هفت تپه، موضوع‌های مرتبط با محیط‌های کارگری کشور، به یکی از سوژه‌های مورد توجه محافل سیاسی و رسانه‌ای خارج از کشور تبدیل شده و آنها شیوه ای جدید را در این زمینه در پیش گرفته اند.

 • پیامد همراهی قوه قضاییه با دولت در حفاظت از میراث فرهنگی

  پیامد همراهی قوه قضاییه با دولت در حفاظت از میراث فرهنگی

  تهران- ایرناپلاس- حمایت و پیگیری‌های دولت و همراهی قوه قضاییه در رسیدگی مشکلات میراث فرهنگی، به نتایج بسیار خوبی در این بخش منتهی شده و این اتفاق گامی مهم در حل سریع‌‎تر و عادلانه‌تر مسائل این بخش مهم فرهنگی است.

 • معضلات و مشکلات حوزه نشر؛ حمایت‌های دولت به کجا رسید؟

  معضلات و مشکلات حوزه نشر؛ حمایت‌های دولت به کجا رسید؟

  تهران- ایرناپلاس- کتابفروشان یکی از آسیب‌پذیرترین حلقه‌های نشر هستند، این در حالی است که فعالیت آنها در جامعه نقش تعیین‌کننده در ادامه چرخه نشر و فرهنگ دارد. اکنون در کنار تعطیلی برخی از کتابفروشی‌ها، خبرهای خوبی از حمایت‌های دولتی و نیز افتتاح برخی کتابفروشی‌های جدید به گوش می‌رسد. 

 • نگاه حمایتی به یک جشنواره؛ «مقاومت» فراموش‌شدنی نیست

  نگاه حمایتی به یک جشنواره؛ «مقاومت» فراموش‌شدنی نیست

  تهران- ایرناپلاس- جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در حالی قرار است از شهریورماه امسال برگزار شود که با حمایت‌های دولت نسبت به سال‌های گذشته بیشتر مورد توجه مسئولان قرار گرفته و با اضافه‌کردن بخش‌هایی به این جشنواره، سبب افزایش انگیزه جوانان برای حضور در این فستیوال شده است.

 • مدل ایرانی مواجهه با کرونا و حکمرانی فرهنگی

  مدل ایرانی مواجهه با کرونا و حکمرانی فرهنگی

  تهران- ایرناپلاس- سند «فرآیند و مرجع تدوین سیاست‌های فرهنگی در شرایط بحران‌های طبیعی» پنجم مردادماه از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ شد. اهمیت این سند از آن جهت است که بتوان در بحران‌های طبیعی همچون اوضاع کرونایی این روزهای کشور، براساس ویژگی‌های خاص فرهنگی، بر مشکلات ناشی از این رخدادها غلبه کرد.

 • سند توسعه گردشگری به انتظارات پاسخ می‌دهد؟

  سند توسعه گردشگری به انتظارات پاسخ می‌دهد؟

  تهران- ایرناپلاس- تلاش‌های متعدد در ۲۶ ساله گذشته برای تهیه سند توسعه گردشگری در اواخر تیرماه امسال با تصویب آن در هیات دولت به سرانجام رسید. کارشناسان حوزه گردشگری با توجه به نهایی شدن این سند، از شرایط سخت فعالان این صنف و انتظارها برای تحقق چشم‌انداز تدوین شده در آن سخن می‌گویند.

 • تئاتر کودکان را دریابیم

  تئاتر کودکان را دریابیم

  تهران- ایرناپلاس- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون حمایت‌های مختلفی از تئاتر بویژه تئاتر کودکان کرده است اما این اقدامات حمایتی اگر با نیازهای جامعه هنری، به‌روز و هماهنگ شود، پیامدهای بهتری بر تداوم فعالیت آنها خواهد گذاشت.

 • ناشران: کمک وزارت ارشاد کافی نیست؛ صداوسیما همراهی کند

  ناشران: کمک وزارت ارشاد کافی نیست؛ صداوسیما همراهی کند

  تهران- ایرناپلاس- ناشران بیش از مطالبه کمک از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از این وزارتخانه درخواست همراهی دارند تا بتوانند در تلویزیون تبلیغ ارزانی داشته باشند تا در این اوضاع کرونایی که مشکلات اقتصادی برای این بخش نیز به همراه داشته است، دامنه فعالیت و چرخ زندگی آنها تداوم داشته باشد.

 • طنازی‌های تلویزیون به آخر خط رسیده است؟

  بررسی ایرناپلاس از جای خالی طنز و امیدبخشی در روزگار کرونایی؛

  طنازی‌های تلویزیون به آخر خط رسیده است؟

  تهران- ایرناپلاس- در این اوضاع کرونایی، با وجود پخش سریال‌های مختلف تلویزیونی، همچنان جای خالی مجموعه‌های کمدی که مورد استقبال اقشار جامعه قرار دارد، خالی است؛‌ آن هم در حالی که در روزهای شیوع ویروس، تکرار مجموعه‌های طنز تلویزیون، تاثیر چندانی بر روحیه‌بخشی و امیدآفرینی به مردم نداشته است.

 • با هیئت‌های عزاداری متخلف برخورد می‌کنیم

  معاون فرهنگی سازمان تبلیغات در گفت‌وگو با ایرناپلاس:

  با هیئت‌های عزاداری متخلف برخورد می‌کنیم

  تهران- ایرناپلاس- محرم و صفر نزدیک است و مردم در اوج همه‌گیری ویروس کرونا، برگزاری آیین‌های مختلف سوگواری محرم را پیگیری می‌کنند. موضوعی که رئیس جمهوری نیز تاکید کرد که مراسم محرم باید برگزار شود اما تدابیر و توصیه‌های پزشکی نیز لازم‌الاجرا و مهم است.

 • ما و دوگانه عزاداری یا سلامت

  ما و دوگانه عزاداری یا سلامت

  تهران- ایرناپلاس- تاوان بگیر از ما ولی در این زمان نه/ ما را به ماه‌ات میهمان کن، امتحان نه. فیلم صفحه اینستاگرام، حاج منصور ارضی، مرشد بسیاری از مداحان مشهور تهران را نشان می‌دهد که در خانه‌ای روی مبل نشسته و وقتی این بیت را زمزمه می‌کند، صدای گریه و شیون دیگرانی که دورش روی مبل‌های دیگر نشسته و برخی از آنها ماسک هم زده‌اند، بالا می‌رود. همین طور وقتی که حاج منصور می‌خواند: «با هرچه می‌خواهی بزن اما عزیزم/ با دوری از روضه و گریه کنان نه.»

 • حمایت یارانه‌ای و محتوای غنی، دو نیاز اصلی مطبوعات

  حمایت یارانه‌ای و محتوای غنی، دو نیاز اصلی مطبوعات

  تهران- ایرناپلاس- استادان عرصه رسانه هرچند بر دیجیتالی شدن مطبوعات تاکید دارند اما معتقدند بی‌توجهی در حمایت از مطبوعات، به ادامه فعالیت آنها لطمه زده است و باید در این مساله تجدید نظر شود.

 • درخواست ناشران از مردم؛ کتاب قاچاق نخرید

  جولان کتابسازی در بازار نشر؛

  درخواست ناشران از مردم؛ کتاب قاچاق نخرید

  تهران-ایرناپلاس- گروه صیانت از حقوق ناشران، در مسیر ریشه‌کن کردن قاچاق کتاب تلاش می‌کند و تکمیل این روند نیازمند همکاری مردم با مسئولان است.

 • آیا دوران بلاتکلیفی در موسیقی به پایان می‌رسد؟

  آیا دوران بلاتکلیفی در موسیقی به پایان می‌رسد؟

  تهران- ایرناپلاس- به گفته یک کارشناس موسیقی، درصورتی که بعد از تدوین سند ملی موسیقی، در این حوزه، دو دهه فعالیت ریشه‌ای با همکاری و همفکری استادان و در نظر گرفتن بودجه لازم، انجام شود، موسیقی به مرحله بهره‌برداری می‌رسد.

 • زمین‌گیر شدن «شفافیت» در مجلس

  زمین‌گیر شدن «شفافیت» در مجلس

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان اجتماعی و فرهنگی تاکید دارند، در نظام جمهوری اسلامی آگاهی‌رسانی و اطلاع‌رسانی از فعالیت‌های مسئولان به مردم و شهروندان از اهم تکالیف و وظایف آنهاست، اما متأسفانه این مساله که با تصویب لایحه شفافیت، مسیر خود را به خوبی پیدا خواهد کرد،‌ اکنون در مجلس زمین‌گیر شده است.

 • فرصت‌سازی برای جهانی‌شدن کارگردانان جوان

  فرصت‌سازی برای جهانی‌شدن کارگردانان جوان

  تهران- ایرناپلاس- سینمای هنر و تجربه که امکان اکران برخی از فیلم‌های کوتاه و بلند و مستندها را برای کارگردانان جوان و جویای نام فراهم می‌کند، امروزه توانسته در سینمای کشور جایگاه ویژه‌ای پیدا کند و آثارش در عرصه بین‌الملل هم جوایز ارزشمندی دریافت کرده است.

 • رسانه‌ها و سلامت روانی جامعه؛ به کدام سو می‌رویم؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند

  رسانه‌ها و سلامت روانی جامعه؛ به کدام سو می‌رویم؟

  تهران- ایرناپلاس- این روزها شاهد رقابت میان برخی از رسانه‌ها در انتشار اخبار منفی و تلخ و حتی ضریب دادن به این نوع خبرها هستیم. حتی برخی گوی سبقت را در این زمینه ربوده و با انتشار مصاحبه‌ها و اخبار کذب، نه تنها سلامت روان جامعه را تهدید می‌کنند، بلکه امنیت ملی را نیز هدف قرار داده‌اند.

 • برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب؛ فرصت یا تهدید؟

  برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب؛ فرصت یا تهدید؟

  تهران-ایرناپلاس- احتمال برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت مجازی در شرایطی بررسی می‌شود که از نگاه فعالان این بخش می‌تواند عامل بازدارنده ورشکستگی تعدادی از ناشران شود که از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ آسیب دیده‌اند.

 • راز موفقیت‌ فیلم‌های طنز یک نویسنده

  راز موفقیت‌ فیلم‌های طنز یک نویسنده

  تهران- ایرناپلاس- می‌توان فیلم «خوب بد جلف ۲: ارتش سری» را یکی از کمدی‌های موفق چند سال اخیر سینمای کشور دانست؛ اثری که بر پرده سینما با استقبال خوبی نیز مواجه شد اما شیوع کرونا سبب وقفه در این زمینه شده است.

 • شکست انحصار رسانه‌ای در ایران چگونه شکل گرفت

  عضو هیات علمی دانشگاه صداوسیما در گفت‌وگو با ایرناپلاس

  شکست انحصار رسانه‌ای در ایران چگونه شکل گرفت

  تهران- ایرناپلاس- برنامه‌های اینترنتی روزبه‌روز در حال افزایش هستند. برنامه‌هایی که به دلیل برخی از محدودیت‌های تلویزیون در فضای متفاوت‌تری ساخته می‌شوند. داود نعمتی انارکی عضو هیات علمی دانشگاه صداوسیما معتقد است، با توجه به شناخت نسبی مخاطبان از فضای رسانه‌ای جدید، آن‌ها مصرف رسانه‌ای خود را بین رسانه‌های مختلف توزیع می‌کنند.

 • سرنوشت تلخ انتشارات ۷۰ ساله دارالفکر

  سرنوشت تلخ انتشارات ۷۰ ساله دارالفکر

  تهران-ایرناپلاس- مدیر انتشارات دارالفکر در توضیح چرایی تعطیلی این مرکز نشر می‌گوید: برخی سازمان‌های آموزش دینی، پس از انتشار برخی کتاب‌ها از سوی این انتشارات، آن آثار را با کمی تغییر، چاپ و روانه بازار کرده و با ۵۰ درصد تخفیف به شهرستان‌ها می‌فروشند.

 • مخاطبان تلویزیون به کجا کوچ کرده‌اند؟

  نگاه فریدون صدیقی به برنامه‌های تلویزیون و رقبا؛

  مخاطبان تلویزیون به کجا کوچ کرده‌اند؟

  تهران- ایرناپلاس- یک پیشکسوت روزنامه‌نگاری و رسانه، با توجه به وضعیت اطلاع‌رسانی و تنوع علایق مخاطبان، تاکید دارد: زمان زیادی است که تلویزیون کمتر دیده و شنیده می‌شود و مخاطب به مراجعه به شبکه‌های اجتماعی و تلویزیون‌های خارجی، نیازهای خود را از آن جا تامین می‌کند.

 • خروج از بلاتکلیفی چاپخانه‌داران در گرو اقدام مجلس

  خروج از بلاتکلیفی چاپخانه‌داران در گرو اقدام مجلس

  تهران-ایرناپلاس- انتقال وجوه فنی و صنعتی فعالیت چاپخانه‌داران از وزارت فرهنگ و ارشاد به وزارت صمت در صورت تعامل این ۲ وزارتخانه و اطلاع‌رسانی شفاف به فعالان حوزه چاپ، می‌تواند سبب تسهیل فعالیت چاپخانه‌داران شود؛ اما این در صورتی محقق می‌شود که نمایندگان مجلس، رسیدگی به لایحه مربوطه را تسریع بخشند.

 • تهدید کتاب‌های صوتی از سوی سلبریتی ‌ها

  تهدید کتاب‌های صوتی از سوی سلبریتی ‌ها

  تهران- ایرناپلاس- گویندگی نادرست برخی از بازیگران مشهور و سلبریتی‌ها در تولید کتاب صوتی سبب شده است تا صدای اعتراض نویسیندگان از این مساله بلند شده و درخواست برای اهمیت خوانش درست کتاب در روند تولید کتاب صوتی افزایش یابد.

 • مسیر تئاتر برای رهایی از چالش‌های کرونا

  مسیر تئاتر برای رهایی از چالش‌های کرونا

  تهران- ایرناپلاس- پخش فیلم‌تئاترها همچنان مورد بحث اهالی تئاتر است؛ اتفاقی که می‌تواند با توجه به شرایط به‌وجود آمده در این اوضاع کرونایی، یک راه‌حل خوب برای فعالان این قشر باشد.

 • نگاه ویژه مخاطبان به فیلم‌هایی با سبک «شنای پروانه»

  نگاه ویژه مخاطبان به فیلم‌هایی با سبک «شنای پروانه»

  تهران- ایرناپلاس- فیلم «شنای پروانه» که در جشنواره سی و هشتم توانست جوایز بسیاری را از آن خود کند، در حالی این روزها بر پرده سینماهاست که داستانی را در دل جنوب شهر روایت می‌کند.

 • فروغ روی پرده سینما؛ بررسی محوریت زنان در فیلم‌های ایرانی

  فروغ روی پرده سینما؛ بررسی محوریت زنان در فیلم‌های ایرانی

  تهران- ایرناپلاس- قرار است فیلمی درباره زندگی یکی از شاعران زن معاصر ساخته شود؛ اثری با عنوان «رگ‌های آبی فروغ» که می‌تواند اتفاق مهمی برای سینما باشد.

 • وعده‌ای که به سرانجام رسید؛ تغییر رده‌بندی سنی کتاب‌ها

  وعده‌ای که به سرانجام رسید؛ تغییر رده‌بندی سنی کتاب‌ها

  تهران- ایرناپلاس- مدیرکل نظارت بر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام کرد، تغییر رده‌بندی سنی محصول‌های این مؤسسه به دلیل سهولت در دسترسی به اطلاعات، انجام شده است زیرا اطلاعات کودکان در حد نوجوانان قدیم است و نگاه دوباره به رده‌بندی سنی کتاب‌ها ضرورت داشت.

 • پایتخت کتاب، طرحی برای افزایش مطالبه‌گری مردم

  پایتخت کتاب، طرحی برای افزایش مطالبه‌گری مردم

  تهران- ایرناپلاس- مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی تاکید دارد، اجرای برنامه‌های پایتخت کتاب موجب بالا رفتن مطالبه عمومی مردم از بدنه حاکمیت شده است. مردم می‌خواهند در راه ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، به رونق گرفتن فعالیت‌ها دولت در بخش‌های مختلف کمک کنند.