• واقعیت‌هایی از سرانه مطالعه در ایران؛ پیامدهای تعدد نهادهای متولی

  واقعیت‌هایی از سرانه مطالعه در ایران؛ پیامدهای تعدد نهادهای متولی

  تهران- ایرناپلاس- سنجش سرانه مطالعه در ایران به روشی نیست که قابل مقایسه با دیگر کشورها باشد و این مساله باعث کندی بررسی چرایی پایین بودن آن شده است. اقدام‌هایی که نهادهایی مانند آموزش‌وپرورش و نهاد کتابخانه‌های عمومی برای افزایش سرانه مطالعه انجام دادند، با وجود تاثیر مثبت در این مهم، به دلیل نبود هماهنگی بین نهادها نتوانسته است به نتایج مطلوب برسد.

 • بساط «کتاب‌سازان» در فروشگاه‌های زنجیره‌ای؛ با فرهنگ نشر چه می‌کنند؟

  بساط «کتاب‌سازان» در فروشگاه‌های زنجیره‌ای؛ با فرهنگ نشر چه می‌کنند؟

  تهران- ایرناپلاس- از نگاه فعالان عرصه نشر،«کتاب‌سازان» که دامنه بساط خود را به غرفه‌های مترو، خیابان‌ها و مکان‌های مختلف کشانده بودند، با حضور خود در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، راهی را دنبال می‌کنند که می‌تواند موجب از بین رفتن بیخ و بُن فرهنگ چاپ کتاب در کشور شود.

 • بلایی که انحصار و ترس بر سر سینمای مستند آورده است

  بلایی که انحصار و ترس بر سر سینمای مستند آورده است

  تهران- ایرناپلاس- سینمای مستند نشان داده به اندازه‌ای توانایی دارد که بتواند لایه‌های گوناگونی از مسائل را به صورت شفاف و بدون کم‌وکاستی به تصویر بکشد و ثبت کند. این بخش از سینما به اندازه‌ای مهم و قابل توجه است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی آن را بیش از دیگر قرائت‌های سینمایی به روح آفرینش، اصالت و حقیقت نزدیک دانسته است.

 • مسیر پر پیچ و خم بازآرایی جریان رسانه‌ای کشور؛ راهکار چیست؟

  ایرناپلاس بررسی می‌کند؛

  مسیر پر پیچ و خم بازآرایی جریان رسانه‌ای کشور؛ راهکار چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- کارشناسان و استادان رسانه همواره از مشکلات مختلفی که بر سر راه فعالیت‌های خبری مکتوب و غیرمکتوب وجود دارد، سخن می‌گویند. مشکلاتی که فضای مجازی بیش از هر عامل دیگری در آن دخیل است. به همین دلیل وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بازآرایی جریان رسانه‌ای کشور را ضروری دانسته و اینکه دولت مصمم به پیگیری نظام حقوق رسانه‌ای کشور است.

 • اشتغال‌زایی و درآمدهای دلاری با نگاه ویژه به صنعت بازی‌های رایانه‌ای

  ایرناپلاس بررسی می‌کند؛

  اشتغال‌زایی و درآمدهای دلاری با نگاه ویژه به صنعت بازی‌های رایانه‌ای

  تهران- ایرناپلاس- شاید کسی تصورش را نمی‌کرد که روزی بازی‌های رایانه‌ای در کشور به اندازه‌ای گسترش یابد که بتوان از آن به عنوان یکی از قطب‌های مهم اشتغال‌زایی و تولید یاد کرد. توسعه این بازی‌ها به‌اندازه‌ای است که رئیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اعلام کرده شمار بازیگران(گیمرها) این صنعت در کشور تا سال ۹۸ به ۳۲ میلیون نفر رسیده بود.

 • آسیب‌شناسی «پژوهش» و چرایی انفصال آن از معضلات کشور

  آسیب‌شناسی «پژوهش» و چرایی انفصال آن از معضلات کشور

  تهران- ایرناپلاس- چرا و چگونه است که با وجود این همه مراکز پژوهشی و محققان برتر در کشور، پژوهش در ایران کمتر به عرصه مهم­ترین و اساسی‌­ترین معضلات جامعه ورود کرده و برخی از فراگیرترین، طولانی‌­ترین و گاه حیاتی‌­ترین مشکلات، از سوی انبوه مراکز علمی و تحقیقاتی مورد بی­‌توجهی است یا چاره‌­ای اساسی برای رفع آنها اندیشیده نمی­‌شود؟

 • ضرورت بازتعریف مفاهیم در فضای مجازی؛ نقش پلتفرم‌های داخلی چیست؟

  ضرورت بازتعریف مفاهیم در فضای مجازی؛ نقش پلتفرم‌های داخلی چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- چالشی که این روزها نه تنها مسئولان کشور ما بلکه مدیران کشورهای دیگر با آن مواجه‌اند، فضای مجازی، مفاهیم و مسائلی است که از آن فضا سرچشمه می‌گیرد. فضایی که به گفته برخی مسئولان و کارشناسان سبب شده بعضی مفاهیم به بازتعریف نیاز داشته باشند.   

 • کدام دغدغه‌ها، سد راه ساخت آثار هنری خلاق هستند؟

  کدام دغدغه‌ها، سد راه ساخت آثار هنری خلاق هستند؟

  تهران- ایرناپلاس- رونق اقتصادی و اشتغالزایی در حوزه فرهنگ و هنر به عنوان یکی از مباحث مطرح شده و مورد بحث مسئولان و مدیران در سال‌های اخیر بوده است. موضوعی که سرپرست معاونت‌ هنری وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی نیز بر آن تاکید کرده و معتقد است اهمیت آرامش هنرمند در پیدایش و خلق ظرافت‌های هنری تاثیر زیادی دارد.

 • سلامت روانی جامعه، بدون سفر و تفریح ممکن نیست

  سلامت روانی جامعه، بدون سفر و تفریح ممکن نیست

  تهران ایرناپلاس- فعالان حوزه گردشگری معتقدند همان‌گونه که برای تامین نیازهای اساسی مردم، یارانه‌هایی در نظر گرفته می‌شود، باید برای «تامین سلامت روان جامعه» نیز یارانه‌هایی تعیین شود؛ یکی از راه‌های تامین سلامت روان مردم، ایجاد امکان سفر برای آنهاست.

 • رفع نگرانی ناشران؛ توافق خانه‌کتاب و شرکت پست برای ارائه تسهیلات

  رفع نگرانی ناشران؛ توافق خانه‌کتاب و شرکت پست برای ارائه تسهیلات

  تهران- ایرناپلاس- پس از چند روز قطعی سیستم ارائه تسهیلات پستی به ناشران، با توافق خانه‌کتاب و ادبیات ایران و شرکت پست، ارائه این امکانات از سر گرفته شد.

 • مشکل ساختاری بودجه فرهنگی کشور کجاست؟

  مشکل ساختاری بودجه فرهنگی کشور کجاست؟

  تهران- ایرناپلاس- یکی از پرحواشی‌ترین بخش‌های لایحه بودجه هر ساله کشور که با نقدهایی هم همراه است، میزان بودجه در نظر گرفته شده برای بخش فرهنگ و هنر است. مساله‌ای که از چشم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پنهان نماند و از نیاز بخش مالی حوزه فرهنگی به مدیریت بهتر خبر داد.

 • نقد فروشندگان کتاب به طرح «پاییزه»؛ تخفیفی که عادت مشتری شده است

  نقد فروشندگان کتاب به طرح «پاییزه»؛ تخفیفی که عادت مشتری شده است

  تهران- ایرناپلاس- ارائه تسهیلات از طریق شارژ دوباره کتاب‌فروشی‌هایی که در مناطق محروم فعالیت می‌کنند و همچنین افزایش چند روزه برگزاری طرح در این مناطق، اقداماتی بود که در پاییزه کتاب ۱۴۰۰ انجام شد، اما کتاب‌فروش‌های فعال در تهران معتقدند این اقدامات در کنار عادت دادن مشتری به تخفیف، مشکلاتی را برای فعالان این صنف در شهرهای بزرگ ایجاد می‌کند.

 • چالش‌های توسعه فرهنگ‌وهنر در فضای مجازی؛ راهکار چیست؟

  چالش‌های توسعه فرهنگ‌وهنر در فضای مجازی؛ راهکار چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- دامنه تاثیرگذاری فضای مجازی بر زندگی مردم بویژه در بخش فرهنگی گسترده بوده و این مساله سبب شده تا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت تولید محتوای فاخر در حوزه فرهنگ‌وهنر از یک سو و تشکیل اتاق فکر و اندیشه در «مرکز توسعه فرهنگ‌وهنر در فضای مجازی» با هدف توسعه موضوع‌های فرهنگی در کشور تاکید کند.

 • مسیرهای تحقق «عدالت فرهنگی» در کشور؛ «آمایش سرزمینی» را دریابیم

  مسیرهای تحقق «عدالت فرهنگی» در کشور؛ «آمایش سرزمینی» را دریابیم

  تهران- ایرناپلاس- شاید با شنیدن واژه عدالت به‌دنبال نیازها و مطالبات اقتصادی و اجتماعی باشیم؛ آن هم در حالی که همواره بحث مهم «عدالت فرهنگی» در کشور نادیده گرفته شده؛ مساله‌ای که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آن اشاره و بر گسترش این مفهوم در کشور تاکید کرده است.

 • کنسرت‌های موسیقی هم دهک‌بندی می‌شود؟

  انتقادها از سلیقه‌ای بودن تعیین بهای بلیت؛

  کنسرت‌های موسیقی هم دهک‌بندی می‌شود؟

  تهران- ایرناپلاس- بهای بلیت کنسرت‌ها یکی از مسائلی است که در هفته‌های اخیر پرسش‌های زیادی را به همراه داشته است. گاه قیمت بلیت برخی کنسرت‌ها تفاوت قابل توجهی با دیگر کنسرت‌هایی دارد که با کیفیت مشابه برگزار می‌شود. این روند، پرسشی را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند که آیا نظارتی بر تعیین قیمت بلیت‌ها وجود دارد؟ آیا رفتن به این برنامه‌ها هم مختص به طیف خاصی از جامعه می‌شود؟

 • مرجعیت یک وزارتخانه برای مدیریت فرهنگی کشور؛ راهکار چیست؟

  مرجعیت یک وزارتخانه برای مدیریت فرهنگی کشور؛ راهکار چیست؟

  تهران- ایرناپلاس- طبق گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با دستور رئیس‌جمهوری، همه دستگاه‌های دولتی که بودجه و ساختار فرهنگی دارند، باید به این وزارتخانه متصل شود. بر این اساس رویکردی که محمدمهدی اسماعیلی برای این وزارتخانه هدف‌گذاری کرده، تثبیت مرجعیت این نهاد در مدیریت فرهنگی کشور است؛ اکنون پرسش این است که هدف ترسیم شده چگونه محقق می‌شود؟

 • «قرارگاه فرهنگی» کشور در قرن جدید؛ ضرورت آسیب­‌شناسی و روزآمدی

  دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

  «قرارگاه فرهنگی» کشور در قرن جدید؛ ضرورت آسیب­‌شناسی و روزآمدی

  تهران- ایرناپلاس- انتصاب اعضای دوره جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی رهبر معظم انقلاب، فرصتی مناسب را برای بررسی عملکرد و نقش این شورا پدید آورده؛ شورایی که رهبری آن را «قرارگاه فرهنگی کشور» نامیده و قرار است در آستانه سده جدید شمسی، ماموریت مهمی را در «زیرساخت‌های تمدنی» و فرهنگی جامعه دنبال کند.

 • نخبگان و دانشمندان کشور و ضرورت احساس «مسئولیت ملی»

  به مناسبت دیدار جمعی از استعدادهای برتر با رهبر معظم انقلاب؛

  نخبگان و دانشمندان کشور و ضرورت احساس «مسئولیت ملی»

  تهران- ایرناپلاس- چهارشنبه هفته گذشته (۲۶ آبان) بعد از یک سال وقفه کرونایی، جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر کشور با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند؛ موارد مطرح شده در این دیدار و گفت‌وگوی دو طرفه، از رهنمودهای جامعی که رهبری ارائه دادند تا نکات هوشمندانه­‌ای که ۶ نفر از نمایندگان نخبگان کشور مطرح کردند، همگی حاوی مسائل مهمی بود که هر کدام از آنها در شرایط دشوار کنونی نیازمند بررسی مجزایی است.

 • پدافند غیرعامل در «آموزش سواد رسانه‌ای»؛ در کجا قرار داریم؟

  گفت‌وگو با استادان رسانه و ارتباطات؛

  پدافند غیرعامل در «آموزش سواد رسانه‌ای»؛ در کجا قرار داریم؟

  تهران- ایرناپلاس- این روزها نقش و تاثیر فضای مجازی در زندگی روزمره ما به‌اندازه‌ای است که استفاده اقشار مختلف مردم از آن نیازمند سواد و دانشی مختص این حوزه است. به همین دلیل سواد رسانه‌ای و ضرورت آموزش آن برای استفاده درست از رسانه‌ها بیش از هر مقوله دیگری خودنمایی می‌کند؛ اما پرسش اینجاست که این موضوع تا چه اندازه مورد توجه متولیان در نهادهای فرهنگی و رسانه‌ها قرار گرفته است تا اقدامات تاثیرگذاری داشته باشند؟

 • سرمایه‌گذاری دولتی در «علوم انسانی» ضروری‌ است؟

  واکاوی سخنان اخیر معاون علمی رئیس جمهوری؛

  سرمایه‌گذاری دولتی در «علوم انسانی» ضروری‌ است؟

  تهران- ایرناپلاس- سخنان هفته گذشته معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در خصوص ضرورت توجه و سرمایه‌گذاری در «علوم انسانی» به همان اندازه که اهمیت کلیدی داشت در رسانه­‌های اصلی کشور بازتاب زیادی نیافت و گاه حتی به عکس تعبیر شد.

 • آیا روابط‌عمومی‌ها در نهادها و سازمان‌ها، پویا و موثرند؟

  آیا روابط‌عمومی‌ها در نهادها و سازمان‌ها، پویا و موثرند؟

  تهران- ایرناپلاس- اطلاع‌رسانی یکی از وظایف روابط عمومی‌هاست اما از کارکردهای اصلی آنها، برقراری ارتباط با مردم برای آگاهی از مشکلات است تا از این راه،‌ در جهت رفع مشکلات برنامه‌ریزی کنند؛ اما آیا اکنون چنین کارکردی دارند؟

 • فعالیت ۳۶۰ شبکه ضدایرانی و درک تذکر «راهبردی» رئیس­‌جمهوری

  فعالیت ۳۶۰ شبکه ضدایرانی و درک تذکر «راهبردی» رئیس­‌جمهوری

  تهران- ایرناپلاس- رئیس‌جمهوری در یکی از جلسه‌های هفته گذشته هیات دولت به همه «مسئولان اجرایی» تذکر داد که به افکار عمومی «اهمیت دهند»، از حاشیه‌ها «بپرهیزند» و سریع به شبهه‌ها پاسخ­‌های «مستند و مستدل» بدهند؛ این سخنان در شرایط ویژه کشور، آنچنان مهم است که می­‌توان آن را بدون ورود به مصادیق و در مروری گذار به این شرح بازخوانی و بازنمایی کرد.

 • واکاوی فعالیت آموزشگاه‌های آزاد بازیگری؛‌ هنرجوها بی‌گدار به آب نزنند

  گفت‌وگو با دو هنرمند؛

  واکاوی فعالیت آموزشگاه‌های آزاد بازیگری؛‌ هنرجوها بی‌گدار به آب نزنند

  تهران- ایرناپلاس- آموزش بازیگری و دیگر رشته‌های هنری امروزه تنها به دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی که با برگزاری کنکور و قبولی در آزمون امکان‌پذیرند، ختم نمی‌شود و آموزشگاه‌های آزاد هنری، جایگزین این مراکز شده‌ و به دلیل استقبال هنرجویان و علاقه‌مندان رشته‌های مختلف هنری روزبه‌روز در حال افزایش هستند. اما پرسش این است که آیا همه این آموزشگاه‌ها در مسیر درست حرکت می‌کنند یا محملی برای سوداندوزی شده‌اند؟

 • جبهه انقلاب و کنشگری فعالانه؛ ضرورت پرورش استعدادهای رسانه‌­‌ای

  جبهه انقلاب و کنشگری فعالانه؛ ضرورت پرورش استعدادهای رسانه‌­‌ای

  تهران- ایرناپلاس- سخنان اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بار دیگر لزوم تغییر آرایش جبهه داخلی را در آوردگاه رسانه‌ای، از حالت کنش­‌پذیری به کنشگرانه، برجسته و ضرورت تحقق آن را یادآوری کرد.

 • خواسته‌های فعالان حوزه کتاب برای «هفته کتاب»

  خواسته‌های فعالان حوزه کتاب برای «هفته کتاب»

  تهران- ایرناپلاس- برگزاری هفته کتاب بهانه‌ای برای یادآوری لزوم توجه به تاثیر کتاب و کتابخوانی در ارتقای ارزش‌های اجتماعی است؛ آن هم در حالی که به دلایل مختلف، بودجه محدودی در مقایسه با سایر هزینه‌های شهری، برای این هفته در نظر گرفته می‌شود. در این میان فعالان این بخش با توجه به وضعیت حاکم بر این قشر، بر اطلاع‌رسانی گسترده درباره برنامه‌های هفته کتاب از سوی صداوسیما تاکید دارند.

 • جایگاه فرهنگ در مجموعه‌های ورزشی؛ «سوء برداشت از یک واژه»

  گفت‌وگو با پژوهشگر حوزه سیاست‌گذاری و توسعه ورزش؛

  جایگاه فرهنگ در مجموعه‌های ورزشی؛ «سوء برداشت از یک واژه»

  تهران-ایرناپلاس- هرچند مجموعه‌های ورزشی با لقب‌ها و عناوین فرهنگی مزین شده‌اند اما به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این مجموعه‌ها فعالیت‌های فرهنگی دیده نمی‌شود.

 • ایجاد «سپر دفاع سایبری قدرتمند» ضرورتی غیرقابل مسامحه

  گفت‌وگو با مدرس سواد رسانه‌ای؛

  ایجاد «سپر دفاع سایبری قدرتمند» ضرورتی غیرقابل مسامحه

  تهران- ایرنا پلاس- یک مدرس و پژوهشگر سواد رسانه‌ای درباره حمله‌های سایبری و ضرورت‌های انجام اقدامات پیشگیرانه در این زمینه گفت: حمله سایبری اخیر به بخش توزیع سوخت کشور نشان داد ایجاد سپر دفاع سایبری قدرتمند و ارتقای سواد رسانه‌ای برای سه گروه مردم، مسئولان و رسانه‌ها ضرورتی غیرقابل انکار و مسامحه است.

 • مسیرهای اعتمادسازی میان مسئولان و مردم

  مسیرهای اعتمادسازی میان مسئولان و مردم

  تهران- ایرناپلاس- بارها به این نکته اشاره و تاکید شده که اگر در روابط مسئولان با مردم و البته، مردم با مردم صداقت وجود داشته باشد، اعتماد شکل می‌گیرد. جامعه باید این احساس را در خود ایجاد کند که ایران یک خانواده کلان است و در این خانواده فرزندان باید با یکدیگر با احترام و ارتباط صحبت کنند تا اعتماد در جامعه جریان داشته باشد.

 • شورای عالی انقلاب فرهنگی و جایگاهی که مغفول مانده

  شورای عالی انقلاب فرهنگی و جایگاهی که مغفول مانده

  تهران- ایرناپلاس- شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای تصمیم‌گیرنده حوزه فرهنگ به‌اندازه‌ای مهم است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر مرکزیت و قرارگاه بودن آن تاکید دارد اما آیا واقعا این شورا جایگاه و نقش اصلی خود را در این سال‌ها در مباحث فرهنگی داشته است؟

 • رسانه ملی و ضرورت جلب اعتماد مردم با پرهیز از سیاسی‌کاری

  رسانه ملی و ضرورت جلب اعتماد مردم با پرهیز از سیاسی‌کاری

  تهران- ایرناپلاس - توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در حکم رئیس جدید صداوسیما بیش از پیش اهمیت این رسانه عمومی را یادآوری کرد تا در مدیریت جدید این رسانه انتظارها قوت گیرد که در راستای اعتماد عمومی و برآورده شدن توقعات افکار عمومی فعالیت کند.