بلیت‌ سینما در سال آینده؛ شناور از 6 تا 26 هزار تومان؟

تهران-ایرناپلاس- افزایش قیمت بلیت سینماها معمولاً هر ساله اتفاق افتاده است. ضیاء هاشمی، رئیس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان با بیان این که قیمت سال جدید هنوز قطعی نشده، درباره طرح موجود گفت: بلیت‌های سینمای سال آینده از 6 هزار تومان تا 26 هزار تومان متغیر هستند.

اگر بخواهیم به سینما به‌عنوان یک اوقات فراغت برای مردم عادی جامعه و دوستدارانش نگاه کنیم، می‌توان از آن به‌عنوان یک سرگرمیِ نه‌چندان گران و هزینه‌بر نام برد. البته با توجه به استقبال سال‌های اخیر از هنر هفتم، صحت این ماجرا تأیید می‌شود.

** هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است

اما بلیت سینماها هرساله و با توجه به تورم تا حدی افزایش پیدا می‌کند. روز 28 بهمن‌ماه امسال بود که فرجی، سخنگوی شورای صنفی درباره افزایش بلیت سینما در سال 98 سخن گفت. البته وی بعد از اعلام این خبر صحبت‌های خود را تکمیل کرد و گفت:«این خواسته تهیه‌کنندگان و صاحبان آثار است، وگرنه همه باید منتظر ابلاغ و دستورالعمل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشیم. هنوز هیچ تصمیمی اتخاذ نشده که بهای بلیت سینماها برای سال آینده افزایش پیدا کند.» اما این افزایش قیمت، تنها مختص سال 98 نیست، بلکه در سال‌های گذشته هم شاهد روند این افزایش‌ها بوده‌ایم.

**سال 1394

در اسفندماه سال 93 بود که سخنگوی شورای صنفی قیمت بلیت سینماها را برای سال 94 اعلام کرد. سینماهای مدرن در روزهای پنج‌شنبه و جمعه 8 هزار تومان، شنبه تا چهارشنبه 7 هزار تومان و بلیت نیم‌بها 4 هزار تومان اعلام شد .سینماهای ممتاز نیز روزهای پنج‌شنبه و جمعه 6 هزار و 500 تومان، شنبه تا چهارشنبه 6 هزار تومان و نیم‌بها 3 هزار و 500 تومان در نظر گرفته شد.

به گفته او، قیمت بلیت سینماهای درجه یک، روزهای پنج‌شنبه و جمعه 5 هزار و 500 تومان، شنبه تا چهارشنبه 5 هزار تومان و نیم‌بها 3 هزار تومان می‌شد. همچنان که قیمت بلیت سینماهای درجه دو در روزهای پنج‌شنبه و جمعه 4 هزار تومان، شنبه تا چهارشنبه 3 هزار تومان و نیم‌بها 2 هزار تومان شد.

**سال 1395

برای سال 95 و با توجه به وجود تورم در جامعه، قیمت سینماهای مدرن در روزهای پنج‌شنبه و جمعه 10 هزارتومان، سایر روزها 8 هزار تومان و سه‌شنبه‌ها 5 هزار تومان محاسبه شد. روزهای پنج‌شنبه و جمعه 7 هزار تومان، سایر روزها 6 هزار تومان و سه‌شنبه‌ها 4 هزار تومان برای سینماهای ممتاز در نظر گرفته شد. اما سینماهای درجه یک و دو به ترتیب روزهای پنج‌شنبه و جمعه 6 هزار تومان و 5 هزار تومان، سایر روزها 5 و 4 هزارتومان و سه‌شنبه‌ها 3 و 2 هزار و 500 تومان از مخاطبان دریافت کرده‌اند.

**سال 1396 و اتفاقات دیگر

اما در سال 96 اتفاقات دیگری برای قیمت بلیت سینما رقم خورد. همایون اسعدیان، رئیس شورای صنفی نمایش در اسفند 95 اعلام کرد که «قیمت بلیت سینماها در سال جدید افزایش نمی‌یابد.» درست است که افزایش قیمت بلیت سینما اتفاق نیفتاد، اما در برخی از سینماها و برای برخی از فیلم‌ها قانون شناور بودن اتخاذ شد. اسعدیان جاری کردن طرح شناور را با این استدلال عنوان کرد:« اگر تهیه کننده‌ای احساس کرد که از فیلمش با بهای 15 یا 12 هزار تومانی بلیت استقبال می‌شود در سینماهای بالای شهر می‌تواند با قیمت شناور فیلم خود را اکران کند، یعنی مثلاً می‌تواند فیلمش را با بلیت 15 هزار تومانی اکران کند و به‌صورت هفتگی قیمت بلیت را تغییر دهد.» این طرح که در اکران نوروزی سال 96 اجرا شد با انتقادهای بسیاری روبه‌رو شد و شورای صنفی را به گران‌فروشی متهم کردند. به دنبال این حواشی این طرح هم منتفی شد و سینماها با حداکثر قیمت 12 هزار تومان بلیت‌فروشی داشتند. البته امکان خرید بلیت در قیمت‌های 10، 8، 7، 6 و 5 هزار تومانی در پایتخت وجود داشت.

**سال 1397

اما سخنگوی شورای صنفی نمایش قیمت بلیت سینماهای سال 97 را به شرح ذیل اعلام کرد.

سینماهای مدرن و پردیس‌های سینمایی: در روزهای عادی «15 هزار تومان» و در روزهای نیم‌بها «7 هزار تومان»
سینماهای ممتاز: در روزهای عادی «10 هزار تومان» و در روزهای نیم‌بها «5 هزار تومان»
سینماهای درجه یک: در روزهای عادی «8 هزار تومان» و در روزهای نیم‌بها «4 هزار تومان»
سینماهای درجه دو: در روزهای عادی «6 هزار تومان» و در روزهای نیم‌بها «3 هزار تومان»

**سال 1398 و قیمت بلیت سینماها؟

سید ضیاء هاشمی، دبیر شورای‌عالی تهیه‌کنندگان درباره افزایش نرخ بلیت سینماها، به خبرنگار ایرناپلاس گفت : با توجه به تورم روز به روز و حتی ساعت به ساعت، ما متأسفانه شاهد افزایش قیمت اجناس مایحتاج مردم هستیم و این افزایش قیمت تأثیر مستقیم بر قیمت تولید آثار سینمایی دارد. تورم افسارگسیخته علاوه بر تأثیر در صنایع مختلف و بازار تجارت فاجعه‌ای برای هنر _ صنعت سینما هم به وجود آورده است.

**ناچیز بودن تعداد سالن‌های نمایش نسبت به جمعیت کشور

تهیه‌کننده فیلم «اعتراض» با اعلام اینکه «افزایش قیمت بلیت سینما در سال 98‌، قرار است از اوایل سال صورت گیرد.» تأکید کرد: صاحبان آثار و متولیان امور اساساً نمی‌خواهند به‌هیچ‌عنوان مردم را در فشار قرار دهند . اما ناچار به افزایش قیمت بلیت هستیم. تعداد سالن‌های نمایش نسبت به جمعیت کشور ناچیز است. ما در مقایسه با کشور ترکیه که همسایه ماست و بالای 3 هزار پرده سینما دارد، تنها پانصد پرده سینما داریم. لذا مجبور هستیم یک درصدی بلیت‌ها را افزایش دهیم.

**تصمیماتی که هنوز مصوب نشده است

رئیس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان در ادامه به راهکارهایی برای جلوگیری از کاهش تعداد مخاطبان اشاره کرد و گفت: راه‌هایی را هم اندیشیده‌ایم تا دچار کاهش مخاطب نشویم. به‌طور مثال اقشاری که در روز، وقت آزادتری دارند یا محصل و دانشجو هستند می‌توانند در ساعات صبح که بلیت قیمت پایین‌تری دارد به سینما بروند. از چهار بعد از ظهر تا هفت شب قیمت تا حدودی بیشتر می‌شود و از هفت شب تا یازده شب قیمت واقعی بلیت سینما درنظر گرفته شده است. البته این تصمیمات هنوز مصوب نشده و تنها طرحی است که در نظر گرفته شده است. انشاءالله با همکاری انجمن سینماداران به نتیجه‌ای مطلوب‌ می‌رسیم.

**بلیت‌های 6 هزار تومان تا 26 هزار تومانی؛ ارقام شناور و پیشنهادی

هاشمی در پایان خاطر نشان کرد: بلیت‌های سینمای سال آینده از 6 هزار تومان تا 26 هزار تومان متغیر هستند. یعنی افزایش بلیت‌ها به این معنا نیست که همه سینماها قیمت‌های بالایی داشته باشند. بلکه معنایش این است که این ارقام شناور و پیشنهادی هستند تا مخاطب قدرت انتخاب داشته باشد. بعد از تصویب این پیشنهادات و تصویب کامل شورای‌عالی تهیه‌کنندگان و انجمن سینماداران، نظر دولت به‌عنوان جایگاه حقوقی اعلام می‌شود. اما به‌طور یقین در نظر داریم که حقوق مردم را ضایع نکنیم.


گزارش از هنگامه ملکی
**اداره کل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**