«برنده شو» به نام گلزار، به کام چه کسی؟- سیدمهدی موسوی‌تبار*

تهران– ایرناپلاس- در تیزرهای ابتدایی‌اش، محمدرضا گلزار در یک کتابخانه حضور داشت و تمام تبلیغات حول این برنامه درباره ترویج کتابخوانی بود؛ اما حالا مسائل مالی اپلیکیشن «برنده شو» حاشیه‌ساز شده است.

شرکت «افکار ایرانیان هوشمند» به شماره ثبت 426479 در سایت برنامه «برنده شو» به‌عنوان مالک و مجری این مسابقه تلویزیونی معرفی شده است، اما نکته جالب اینجاست که این شرکت حتی یک سایت هم ندارد و به‌جز اسم آقای «سامان فائق» اطلاعات شفافی از این «افکار ایرانیان هوشمند» وجود ندارد.

اپلیکیشن چه می‌کند؟

اپلیکیشن «برنده شو» وابسته به مسابقه تلویزیونی شبکه سه با همین نام است که با اجرای محمدرضا گلزار پخش می‌شود. افرادی که در اپلیکیشن برنده شو بتوانند به سؤالات جواب دهند به برنامه تلویزیونی راه پیدا خواهند کرد. هر هفته هشت رتبه برتر از میان شرکت‌کننده در اپلیکیشن برنده شو انتخاب و به برنامه دعوت می‌شوند. اضافه بر این از میان 300 نفر از شرکت‌کنندگان اپلیکیشن برنده شو که موفق شده‌اند کد قرعه‌کشی را اخذ کنند، برای دعوت به برنامه، قرعه‌کشی خواهد شد. در ابتدای مسابقه پنج سؤال رایگان به شرکت‌کننده داده می‌شود. اگر به سؤالی پاسخ درست داده شود، از تعداد سؤالات مجاز کم نخواهد شد، اما اگر پاسخ نادرست باشد یا سؤالی را بدون پاسخ رد کند، یک سؤال از مجموع سؤالات‌ کاسته خواهد شد. با هر پاسخ درست 100 امتیاز، هر پاسخ نادرست 5 امتیاز و در صورت رد کردن سؤال، 20 امتیاز دریافت می‌شود.

بسته‌های پولی یا حمایتی؟

اما این تمام ماجرا نیست. از اینجا به بعد است که ابهامات مختلف مطرح می‌شود. در این اپلیکیشن برای کسب امتیاز چهار راه وجود دارد: خرید بسته تشویقی، تماشای ویدئو رایگان و گرفتن سه سؤال جدید، دعوت از دوستانتان در اپلیکیشن و گرفتن 10 سؤال رایگان، نصب اپلیکیشن‌های پیشنهادی برنده باش و گرفتن 20 سؤال رایگان.

اما راه اول، مهم‌ترین و البته مبهم‌ترین راه است؛ «خرید بسته تشویقی». هر بسته متناسب با قیمت آن، تعدادی سؤال و کد قرعه‌کشی را شامل می‌شود. «بسته طلا» به قیمت 2500 تومان 30 سؤال و 1 کد قرعه‌کشی را شامل می‌شود. در بسته «الماس» 90 سؤال جدید و سه کد قرعه‌کشی به مبلغ پنج هزار تومان وجود دارد. بسته بعدی «تی‌ان‌تی» نام دارد که با هزینه‌ای 10 هزار تومانی 360 سؤال جدید و 12 کد قرعه‌کشی را به کاربر ارائه می‌کند. در نهایت بسته «بیگ‌بنگ» که 20 هزار تومان قیمت دارد و در آن 1440 سؤال جدید و 48 کد قرعه‌کشی برای کاربران در نظر گرفته شده است.

مورد عجیب نفرات ابتدایی

در سایت و اپلیکیشن این برنامه نفرات اول تا نهم با ذکر شماره تلفن همراه ناقص و امتیازاتشان دیده می‌شود. امتیاز نفر اول یک میلیون و 273 هزار و 700 است و این یعنی نفر اول به 127 هزار و 370 سؤال پاسخ درست داده است. با توجه به اینکه پیش از این گفته شد فقط پنج سؤال رایگان است و با فرض بر اینکه – فرض محال - به همه سؤالات پاسخ درست داده است، 127 هزار و 365 سؤال را خریده است. با فرض بر اینکه نفر اول بسته «بیگ‌بنگ» را فقط خریده باشد- که بهترین حالت آن است- 88 بار باید این بسته را خریده باشد تا بتواند با 1440 سؤال در این بسته به تعداد 127 هزار و 365 سؤال پاسخ مثبت دهد. با احتساب رقم بیست هزار تومان برای هر بسته و فرض پاسخ درست به همه سؤالات، نفر اول باید نزدیک به یک میلیون و 800 هزار تومان هزینه دریافت سؤالات را پرداخت کرده باشد. با توجه به اینکه نفر اول، 127 هزار و 300 سؤال و نفر نهم 96 هزار و 430 سؤال خریداری کرده است، می‌توان با یک محاسبه ساده و با فرض بهترین حالات، درآمد این اپلیکیشن از نه نفر اول را نزدیک به 20 میلیون تومان برآورد کرد.

اعتراضات مردم

غلط بودن سؤالات و جواب‌ها، کندی سیستم و ظرفیت پایین سرورها، عدم اختصاص سؤال برای بسته‌های خریداری شده، وجود دو یا سه پاسخ درست در یک سؤال، عدم ارسال پیامک برای کد فعالسازی اپلیکیشن، عدم ارتقای رتبه شرکت‌کننده با وجود خریداری سؤالات و پاسخ به آن‌ها، مشکل در به‌روزرسانی و... نمونه‌هایی از اعتراضات مردم به این اپلیکیشن است که هنوز با پاسخ قانع کننده‌ای مواجه نشده است.

پوششی به نام گلزار

بسیاری از شرکت‌کنندگان می‌گویند به اعتبار مجری معروف در اپلیکیشن ثبت‌نام کرده‌اند و حتی در کامنت‌هایی که ذیل این برنامه نوشته می‌شود، این نکته دیده می‌شود. اما واقعیت اینجاست که از لحاظ قانونی، شاید این اشکالات متوجه گلزار نباشد و سازندگان این برنامه هم روی همین محبوبیت مجری حساب باز کرده‌اند که حاضر شده‌اند رقم بالایی را برای دستمزد این بازیگر اختصاص دهند. صداوسیما مدت‌هاست که آنتنش را می‌فروشد و توقع نظارت از این سازمان بیهوده است و تجربه نشان داده به دو چیز توجه اندکی دارد: اعتماد مردم و اعتبار خودش.

*دبیر فرهنگی ایرناپلاس
*اداره کل اخبار چند رسانه ای*