۱۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۵۱
کد خبر: 83228062
۰ نفر
مناظره سخنگو و منتقدان؛ از توییتر تا نشست خبری

تهران- ایرناپلاس- مناقشه بر سر نظارت استصوابی شورای نگهبان آخر هفته گذشته در توییتر داغ بود. عباسعلی كدخدایی در قامت سخنگوی این نهاد در توییتی از عملكرد نظارتی شورای نگهبان دفاع كرد و به منتقدان تاخت. بعد از او نوبت مخاطبان بود كه پاسخ سخنگوی شورای نگهبان را بدهند.

فعالیت سخنگوی شورای نگهبان از بدو ورود به توییتر حاشیه‌ساز بوده است. چه اولین توییتش كه خبر عضویت خود را اعلام كرد و چه آخرین توییتش كه به دفاع از نظارت استصوابی پرداخت و با واكنش كاربران این شبكه و فعالان سیاسی مواجه شده است.

عباسعلی كدخدایی آخر هفته گذشته با صدویكمین پست خود در توییتر سعی كرد از نظارت استصوابی شورای نگهبان دفاع كند. اما توییتش با موجی از واكنش‌های منفی از سوی كاربران این شبكه و همچنین فعالان سیاسی مواجه شد.

او در پاسخ به انتقادها از عملكرد شورای نگهبان نوشت: هر وقت من انتخاب نشوم، انتخابات مهندسی شده است. هر وقت من تأیید نشدم، نظارت قانونی بد است. اما هر وقت تأیید شدم دیگر نه انتخابات مهندسی شده است و نه نظارت استصوابی بد است. این یعنی قانون به كنار، هر چه باب میل من است انجام شود. حكایت همان است كه گفته مرگ خوبه ولی برای همسایه!»

اولین واكنش به این توییت را عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب داشت. او توییتر را برای پاسخگویی به كدخدایی انتخاب كرد و با مخاطب قرار دادن سخنگوی شورای نگهبان نوشت: «یكی كه خیلی عصبانی بود با فریاد به دیگری گفت هزار دلیل دارم كه خدا نیست. دومی به طنز جواب داد، من یك دلیل دارم كافی ا‌ست. چون اگر خدا بود فردی چون تو را نمی‌‌آفرید! حالا حكایت سخنگوی شورای نگهبان شده. هیچ دلیلی برای نادرستی ادعای این شورا بهتر از وجود سخنان غیرحقوقی و جدلی سخنگوی آن نیست.»

آذر منصوری، قائم‌مقام دبیركل حزب اتحاد ملت هم سخنگوی شورای نگهبان را در توییتر مخاطب قرار داد و در پاسخ به او نوشت: «ارزیابی و داوری منصفانه درخصوص چگونگی و حاصل نظارت استصوابی، كار سختی نیست. ببینند در انتخابات مجلس دهم از مجموع جریان‌های سیاسی كه در انتخابات ثبت‌نام كردند، چند نفر تأیید صلاحیت و چند نفر ردصلاحیت شدند و دلیل ردصلاحیت‌ها چه بوده است. تا سیه‌روی شود هر كه در او غش باشد.»

مصطفی تاجزاده، دیگر فعال سیاسی اصلاح‌طلب اما به جز نقد سخنان سخنگوی شورای نگهبان، او را به مناظره درباره این موضوع دعوت كرد. معاون سیاسی وزارت كشور در دولت اصلاحات مانند منصوری و عبدی، پاسخ كدخدایی را در همان توییتر داد و نوشت: «اگر سخنگوی شورای نگهبان به آنچه می‌گوید باور دارد، دعوت من (رئیس پیشین ستاد انتخابات كشور) را برای مناظره می‌پذیرد تا معلوم شود نظارت استصوابی راه بر غیرشایستگان می‌بندد، یا ام‌الفساد است و منشأ ناكارآمدی، فسادگستری و مریدپروری؟ آقای كدخدایی اعتماد به‌نفس انجام این گفت‌وگو را دارد؟»

عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات هم خطاب به شورای نگهبان گفت: «اگر راست می‌گویید نظارت استصوابی را برای همیشه و همگان تعطیل كنید تا دیگر كسی بهانه‌ای نداشته باشد.»

علی شكوری‌راد، دبیركل حزب اتحاد ملت هم خطاب به سخنگوی شورای نگهبان در توییترش نوشت: «از حد گذرانده‌اند. شایسته‌گزینی در كشور قربانی نظارت‌استصوابی بی‌ضابطه و شل‌كن سفت‌كن آقایان شده ‌است و بر اساس آن ناكارآمدی و فساد همه‌جا را گرفته‌است. حال ایشان به‌جای آنكه سرش را پایین بیندازد و شرمنده حاصل كار خودشان باشد باد در پاچه قربانیان كرده و بر دل و پهلوی آن‌ها مشت می‌كوبد.»

شرط شورای نگهبان برای دیدار با اصلاح‌طلبان

كدخدایی كه برای ارتباط بیشتر با مردم به عضویت توئیتر درآمده است، پاسخی به این واكنش‌ها نداد و ترجیح داد سكوت كند. اما در نهایت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران مجبور به پاسخگویی شد. كدخدایی در پاسخ به سؤال یكی از خبرنگاران كه از او درباره واكنش اصلاح‌طلبان به توییت روز گذشته‌اش و پیشنهاد برگزاری جلسه مشترك با اصلاح‌طلبان درباره بررسی صلاحیت‌ها پرسید، اظهار كرد: ما از پیشنهاد هر گروه و جناحی استقبال می‌كنیم. جسته و گریخته هم با این افراد دیدار داریم و اگر آنها بخواهند، می‌توانند خبرها را منتشر كنند. مشكلی برای دیدار نداریم. كدخدایی كه برای ارتباط بیشتر با مردم به عضویت توئیتر درآمده است، پاسخی به این واكنش‌ها نداد و ترجیح داد سكوت كند. اما در نهایت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران مجبور به پاسخگویی شد.

او در پاسخ به سؤال یكی از خبرنگاران كه درباره واكنش اصلاح‌طلبان به توییت روز گذشته‌اش و پیشنهاد برگزاری جلسه مشترك با اصلاح‌طلبان درباره بررسی صلاحیت‌ها پرسید، اظهار كرد: ما از پیشنهاد هر گروه و جناحی استقبال می‌كنیم. جسته و گریخته هم با این افراد دیدار داریم و اگر آنها بخواهند، می‌توانند خبرها را منتشر كنند. مشكلی برای دیدار نداریم.

كدخدایی اما این دیدار را مشروط به این دانست كه اصلاح‌طلبان «حرف اساسی» داشته باشند.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان اضافه كرد: همین افرادی كه گفتید هر روز در سه نوبت علیه شورای نگهبان بیانیه صادر می‌كنند. ما باید چه پاسخی داشته باشیم. ما در برابر اینها دیروز یك پاسخ دادیم.

در نشست سخنگوی شورای نگهبان، خبرنگاری پرسید: «بسیاری از فعالان سیاسی معتقد هستند نظارت استصوابی راه را بر غیرشایستگان باز می‌كند و منشأ ناكارآمدی، مریدپروری و فسادگستری است و برای این مسأله هم به فساد برخی نمایندگان در دوره‌های مختلف و مصوباتی كه كارآمدی ندارد، اشاره می‌كنند. برای حل این معضل چه راهكاری دارید؟» و كدخدایی در پاسخ بیان كرد: شورای نگهبان براساس قوانین انتخابات مجلس و دولت، شرایط حداقلی را برای بررسی صلاحیت كاندیداها دارد و براساس حداقل‌ها كاندیداها را بررسی می‌كند. ما ابزار شایسته‌سنجی نداشته و نداریم و این كار بستگی به انتخاب مردم و معرفی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی دارد. اگر گروه‌های سیاسی در این جهت گام بردارند، این مشكل هم رفع می‌شود.

**اداره كل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**