«هنرپیشه» قربانی چه تصمیمی شد؟

تهران- ایرناپلاس- برنامه استعدادیابی «هنرپیشه» در حالی متوقف شد كه شركت‌كنندگانش انتخاب شده‌اند و حدود یك میلیارد تومان هم برای ساخت دكور هزینه صرف شده است. همه این اتفاقات هنگامی رخ داد كه تلویزیون از یك برنامه استعدادیابی دیگر تمام و كمال حمایت كرده است.

آذرماه 97 بود كه خبرگزاری‌ها از تولید یك برنامه با عنوان «هنرپیشه» خبر دادند؛ برنامه‌ای كه با هدف استعدادیابی در زمینه بازیگری و برای پخش از شبكه نسیم در مرحله پیش‌تولید قرار گرفته بود. كارگردان این مسابقه، بیژن میرباقری بود و به تهیه‌كنندگی محمدمهدی عسگرپور قرار بود زمستان امسال روی آنتن تلویزیون برود. همایون اسعدیان هم به‌عنوان یكی از عوامل این مسابقه معرفی شد. طبق گفته‌های بیژن میرباقری كارگردان «هنرپیشه»، قرار بود افرادی كه انتخاب می‌شوند، بعد از آموزش‌های لازم برای بازیگری مقابل تماشاچیان برنامه مسابقه دهند و برای حضور هم هیچ مبلغی از آنان دریافت نشود. مراحل تولید این برنامه بدون هیچ حاشیه‌ای و با استقبال علاقه‌مندان به بازیگری ادامه پیدا كرد. اما اواخر دی‌ماه، محمدمهدی عسگرپور از متوقف شدن این برنامه خبر داد. وی در این باره بیان كرد: «فعلاً نمی‌توانم دلیل توقف پروژه را اعلام كنم و امیدواریم در جلسات بعدی برای از سرگیری تولید به نتیجه برسیم.»

حمایت از یك كپی‌كاری ناقص و رقابت ناعادلانه

اما در این فاصله زمانی، رسانه‌ها از یك مسابقه جدید و متفاوت با اجرای احسان علیخانی خبر دادند؛ مسابقه‌ای كه به‌راحتی با دیدن تیزر تبلیغاتی‌اش می‌توان به این پی برد كه چه هزینه‌ و حمایتی برای تولید این برنامه صورت گرفته است؛ برنامه‌ استعدادیابی در همه زمینه‌ها كه با دیدن یك قسمت آن به‌راحتی می‌توان متوجه شد یك كپی‌ ناقص و ناكارآمد از برنامه‌های خارجی است. مسابقه‌ای كه با وجود حضور داوران نام‌آشنا، كمتر رنگ عدالت در آن نمایان است؛ آنجا كه ركورددار یك رشته ورزشی با یك شخص معمولی كه قابلیتی دارد و برای اولین بار توانایی‌اش را در معرض نمایش می‌گذارد، در یك رده قرار می‌گیرند و با هم رقابت می‌كنند. اسپانسر این برنامه «به پرداخت ملت» است اما از اپلیكیشن روبیكا برای رأی دادن به شركت‌كننده‌ها استفاده می‌شود و این فرصتی است برای كسانی كه این اپلیكیشن را نصب نكرده‌اند. گفتنی است روبیكا در اكثر برنامه‌های تلویزیون حضور جدی و پررنگ دارد.

تكلیف آن 150 نفر چه می‌شود؟

«عصر جدید» بعد از رسانه‌ای شدنش به‌سرعت روی آنتن رفت و در كنداكتور شبكه سوم سیما بهترین ساعت را به خود اختصاص داد. حالا هم خبر از پخش شبانه آن در ایام نوروز مطرح است. اما پخش برنامه «هنرپیشه» كه آن هم در رده برنامه‌های استعدادیابی قرار داشت و متقاضیانش با فرستادن كلیپ‌هایی انتخاب شده بودند، كاملاً متوقف شد و حقوق 150 شركت‌كننده‌ای كه برای شركت در این مسابقه پذیرفته شده بودند، ضایع شد.

تلویزیون اجازه ورود به هیچ اپلیكیشنی نمی‌دهد

اما بیژن میرباقری كارگردان «هنرپیشه» درباره چرایی توقف این برنامه به خبرنگار ایرناپلاس گفت: تلویزیون برنامه را ملغی كرده است. اسپانسر، هزینه‎ای را پرداخت كرده و الان ممكن است دعوا ایجاد شود و تلویزیون زیر تعهدات خود بزند. ماجرا از این قرار است كه اسپانسر فقط به دلیل اینكه پخش تلویزیونی می‌خواست، همكاری كرد و بعد هم با شبكه نسیم صحبت شد. اسپانسر برنامه «هنرپیشه» اپلیكیشن پات است و چون تلویزیون اپلیكیشن روبیكا را خریده است، البته خریدن به این معنا كه تلویزیون تقریباً تمام خدمات تبلیغات یك اپلیكیشن را به روبیكا فروخته است و اجازه ورود به هیچ اپلیكیشنی نمی‌دهد، در نتیجه برنامه ما به این دلیل ملغی شد.

صداوسیما و وظیفه امیدسازی برای جوانان!

وی در پاسخ به این پرسش كه برای جبران هزینه‌های ساخت دكور این برنامه كه در برخی رسانه‌ها حدود یك میلیارد آن را تخمین زده‌اند، چه تدابیری اندیشه شده، بیان كرد: البته مبلغ یك میلیارد نیست بلكه بیشتر از یك میلیارد هزینه صرف شده است. آقای عسگرپور در اینجا متضرر می‌شود و باید یك جریان حقوقی شكل بگیرد و صداوسیما آن را جبران كند كه البته ایشان هنوز هیچ اقدامی نكرده‌اند و منتظر پاسخگویی سازمان صداوسیما هستند. این سازمان وظیفه امیدسازی بین جوانان را دارد، اما به‌راحتی حقوق 150 جوان را نادیده می‌گیرد.

سلبریتی‌سازی ممنوع

میرباقری درباره دلایل قطع این برنامه خاطرنشان كرد: هیچ دلیلی برای متوقف شدن این برنامه از سمت عواملش نبوده است. دلیل اصلی نامه رئیس سازمان صداوسیما بود. دستور ریاست سازمان مبنی بر این بود كه نمی‌خواهند سلبریتی‌سازی انجام دهند و برنامه استعدادیابی با موضوع بازیگری باید منحل شود. این در صورتی است كه در برخی از برنامه‌ها مانند «عصر جدید» و برنامه مربوط به شبكه دو سیما با عنوان «كی هنرپیشه است» این اتفاق می‌افتد. ظاهراً اگر در این برنامه‌ها سلبریتی‌سازی صورت گیرد، ایرادی ندارد فقط در این برنامه مشكل‌ساز می‌شود. پس دلیل اصلی وجود یك اپلیكیشن مشابه است كه پشت سرش پول پارو می‌شود. وقتی بر آنتن زنده صداوسیما راجع‌ به رنگ لباس خانم بازیگر می‌پرسند؛ آیا آن كیفیت دارد؟ این وسط تنها پول مردم است كه در حال جابه‌جایی است.

صدای شركت‌كنندگان

ایرناپلاس چند پیغام صوتی هم از شركت‌كنندگان این برنامه دریافت كرده است كه صحبت‌های یكی از آن‌ها را در ادامه می‌خوانید.

علی از مشهد: شركت كردنم در برنامه هنرپیشه شو به پیشنهاد چند تن از دوستانم بود و روزی كه همراه دوستانم فیلم فرستادیم ایمان داشتم كه قبول می‌شوم و وقتی كه قبول شدم به حدی خوشحال شدم كه به چند نفر از دوستان و خانواده از خوشحالی زیاد خبر دادم. مطمئن بودم این زمستان هم مثل زمستان پارسال برای من خیلی خوب باشد ولی تا الان زمستان تلخی بوده، حداقل به لحاظ هنری برای من. اما امیدوارم كه آخرش برای همه ما پایان خوبی داشته باشد.

به عنوان یك جوان اهوازی پر از امید و آرزو كلیپم را برایشان فرستادم. بعد از یك هفته با من تماس گرفتند یك شماره از تهران بود اصلا فكر نمی‌كردم كه از طرف برنامه هنرپیشه‌شو باشد. تلفنم را جواب دادم و به من گفتند كه از كلیپم می‌خواهند برای یك تیزر استفاده كنند. دست از پا نمی‌شناختم، یعنی آنقدر خوشحال شده بودم كه به پایین آمدم و خودم رو به مادرم رساندم از خوشحالی دستم می‌لرزید و اصلا فكرش هم نمی‌كردم قبول شوم. البته از طرفی چون استعداد داشتم این احتمال را می‌دادم كه قبول شوم اما بعد از یك مدت گذشت كه دوباره به من زنگ زدند و گفتند كه قراره به آنجا بروم و از پدر و مادرم خواستم كه برایم شرایط برقرار كنند كه به تهران بروم. ولی بعد از چند روز متوجه شدم تمام این اتفاقات یك كابوس بوده است.

هدیه از تهران: از بچگی بزرگترین آرزویم بازیگر شدن بود و آن طوری كه اطرافیانم می‌گفتند استعدادش را هم داشتم تا اینكه امسال تیزر برنامه بازیگر شو را دیدم و بهترین موقعیت دانستم كه بتوانم استعدادم را به همه نشان دهم. برایشان یك كلیپ ساختم و برایشان فرستادم و روز تولدم با من تماس گرفتند و گفتند كه قبول شده‌ام و می‌توانی در این مسابقه شركت كنی. آن موقع بود كه فكر كردم رویاهایم به حقیقت رسیده و بهترین تولد زندگیم امساله و بهترین كادوی تولدم را گرفته‌ام. اما بعد از یك مدت فهمیدم كه این برنامه راكد شده و قرار نیست كه پخش شود و بهترین كادوی تولد عمرم تبدیل به بدترین تولدم شد، چون فكر كردم كه رویایم دست نیافتنی شد. اما امیدوارم كه بهترین كادوی تولدم به حقیقت برسد.

گزارش از هنگامه ملكی