زور مخالفان شبكه نمایش خانگی بیشتر است

تهران- ایرناپلاس- شبكه نمایش خانگی سال‌هاست به‌صورت فعال و جدی به تولید و پخش مجموعه‌های بسیاری پرداخته است. منصور سهراب‌پور، تهیه‌كننده سینما و تلویزیون از ظرفیت این شبكه، مسائل و مشكلاتی كه سر راه این حوزه قرار دارد، گفت.

در ماه‌های اخیر شاهد استقبال زیادی از كارگردانان تلویزیون و سینما برای ساخت آثار در شبكه نمایش خانگی بوده‌ایم. در حال حاضر هم مجموعه‌های بسیاری در مرحله تولید و توزیع برای پخش در این شبكه قرار گرفته‌اند. اما نكته‌ای كه قابل توجه است این است كه استقبال از سوی مردم نسبت به این آثار كاهش پیدا كرده و فروششان نسبت به سال‌ گذشته كمتر شده است. منصور سهراب‌پور، تهیه‌كننده سینما و تلویزیون كه در كارنامه كاری‌اش تجربه تولید دو مجموعه با عنوان «ساخت ایران 1و2» را در شبكه نمایش خانگی دارد، به بررسی استقبال از تولید در این شبكه توسط كارگردانان، كاهش فروش و ظرفیتی كه این حوزه دارد، پرداخت.

سازوكار نامناسب در پخش

منصور سهراب‌پور در پاسخ به این پرسش كه آیا ظرفیت شبكه نمایش خانگی آنقدر درآمدزا و مناسب است كه بسیاری از كارگردانان از ساخت آثار برای این شبكه استقبال می‌كنند، بیان كرد: متأسفانه اگر تمهیداتی برایش اندیشیده نشود، می‌توانم بگویم ظرفیت نمایش خانگی، ظرفیت بسیار محدودی است. سازوكاری كه برای این كار در پخش وجود دارد، اصلاً سازوكار مناسبی نیست. یعنی اینكه از طریق دی‌وی‌دی كه اصل پخش نمایش خانگی از آن طریق انجام می‌شود، دچار آسیب و اشكال جدی است و اینكه روش‌های این مسیر روش‌هایی نیستند كه حمایت شده باشند. باید به جهت سیستمی و امكاناتی بتوانند شرایط پخش خوب داشته باشند. كار نمایش خانگی و بحث پخش و فروشش دچار اشكال جدی است. استقبال از ساخت این آثار هم به این دلیل است كه كسانی كه امكانات و شرایط خوبی برای ساخت فیلم یا سریال در سینما و تلویزیون ندارند، متقاضی هستند كه در این زمینه حضور پیدا كنند.

مهم این است سرمایه‌ای كه این كار را تأمین می‌كند از كدام سمت آمده

«بحث كارگردان و عوامل یك بحث جدایی است. هیچ ایرادی ندارد كه این عزیزان بیایند فعالیت كنند و حضور داشته باشند و مخاطب هم بتواند از آثار خوب و جذاب استفاده كند. اما مهم این است سرمایه‌ای كه این كار را تأمین می‌كند از كدام سمت آمده است؟ اگر سرمایه، سرمایه غلط و ناپاكی باشد ممكن است به جهت فرهنگی كسانی بودجه را تأمین كرده باشند كه بخواهند آن را در مسیر غلط تولید كنند و برنامه‌ای برای این موضوع داشته باشند. این بخش خیلی مهم است كه امیدوارم كسانی كه دست‌اندركار هستند و این حوزه را مدیریت می‌كنند، نسبت به این موضوع هوشمندانه عمل كنند.»

آمار فروش رضایت‌بخش نیست

تهیه‌كننده «ساخت ایران» درباره كاهش فروش و استقبال از مجموعه‌های این شبكه با وجود حضور بازیگران مطرح و چهره در مقایسه با سال گذشته، عنوان كرد: به نظر من تولیدهای محتوایی، تولیدهای با كیفیتی نیستند. البته در وهله اول به دلیل شرایط اقتصادی بدی است كه حاكم است. دلیل بعدی‌، بحث پخش و اینكه سازوكار مناسبی برای این مسیر اندیشیده نشده است و شبكه نمایش خانگی هنوز بلاتكلیف عمل می‌كند. یعنی از جهاتی دشمنان و مخالفینی و از جهاتی دیگر هم حامیانی دارد كه البته فكر می‌كنم آن بخشی كه مخالف هستند زورشان در این موضوع بیشتر است. آمار فروش، آمار فروش خوبی نیست، یعنی رضایت‌بخش نیست. فروشی كه وجود دارد جوابگوی سرمایه‌ای كه هزینه شده و می‌شود، نخواهد بود.

چرایی ترجیح شبكه نمایش خانگی به تلویزیون

سهراب‌پور درباره شرایط و امكاناتی كه شبكه نمایش خانگی در مقایسه با تلویزیون در اختیار سازندگان مجموعه‌ها قرار می‌دهد، خاطر نشان كرد: هیچ‌گونه امكاناتی نیست كه بگوییم حمایت ویژه و معنوی خیلی خوبی در این مسیر انجام می‌شود. به اعتقاد من حمایت صفر است و حتی اتفاقاتی كه در حال رخ دادن است، اتفاقات عكس است. یعنی حمایت نیست بلكه مخالفت، ممانعت و محدودیت است. شاید كسانی كه در این حوزه كار می‌كنند، احساسشان این باشد كه به جهت محتوایی از یك فضای بازتری می‌توانند برای تولید یك اثر استفاده كنند. دلیل دومش این است كه ممكن است در شرایط بخش خصوصی دریافت‌های مالیشان دریافت‌های بهتری باشد كه در این زمینه متقاضی و فعالیت زیاد می‌شود.

سامان‌دهی تكثیر غیرقانونی

این كارگردان در خاتمه افزود: تعیین كننده كسانی هستند كه در حوزه تولید آثار فرهنگی تصمیم‌گیر، مسئول و مؤثر هستند. به اعتقاد من اگر نمی‌توانند شرایط خوبی برای حمایت ایجاد كنند، البته حمایت به این معنا كه بتوانند یك سامانی به اتفاق‌هایی كه در تكثیر غیرقانونی می‎افتد و هیچ‌گونه قانونی برایش وضع نشده، ببخشند، در این صورت این حوزه می‌تواند جان بگیرد. اگر این اتفاق بیفتد و به جهت قانونی تمهیداتی برایش اندیشیده شود، حتی اگر منجر به این شود كه رقم نهایی كار را پایین‌تر بیاورند، اما آن امنیت وجود داشته باشد كه همه مردم بتوانند از آن استفاده كنند حتماً مقرون‌به‌صرفه خواهد بود و به آینده این حوزه می‌توان امیدوار بود. اگر غیر از این باشد متأسفانه در آینده نزدیك شاهد اتفاقات بدی در این مسیر خواهیم بود.گزارش از هنگامه ملكی

*اداره كل اخبار چند رسانه ای*