تبعات عدم تصویب لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی

تهران- ایرناپلاس- عضو كمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: اگر لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی تصویب نشود، افراد زیادی در كشور فاقد هویت و سرنوشت باقی می­­‌مانند.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مردم تربت‌جام، تایباد و باخزر از جمله نمایندگانی است كه در حوزه انتخابیه‌اش با مسئله هویت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مواجه است.

عضو كمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در مورد لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی-پدرخارجی اظهار داشت: این لایحه در آبان ماه امسال از سوی هیئت دولت تقدیم مجلس شد و با توجه به اهمیت مسئله بلافاصله در دستور كار كمیسیون قضایی مجلس قرار گرفت.

وی با بیان اینكه كمیسیون قضایی چندین ماه بود كه طرح‌های دیگری را برای اصلاح وضعیت هویت و تابعیت فرزندان ناشی از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی بررسی می‌كرد اظهار داشت: این طرح‌ها با حضور كارشناسانی از تمام دستگاه‌های ذی‌نفع بررسی می‌شد، اما با توجه به اینكه در سال 1393 طرح تصویب شده در مجلس شورای اسلامی برای بهره‌مندی این كودكان و افراد از حقوق شهروندی از سوی شورای نگهبان به دلیل مغایرت با اصل 75 قانون اساسی رد شده بود، بهتر دیدیم روی لایحه ارائه شده از سوی دولت تمركز كنیم.

رحیمی جهان‌­آبادی گفت: این لایحه در كمیسیون قضایی به تصویب رسید و منتظر هستیم تا در صحن علنی به رای گذاشته شود. در این راستا من هم جزو موافقان آن بودم.

وی تصریح كرد: روند تهیه این لایحه به این صورت بود كه ما در ابتدا آن را آماده كردیم و در این مسیر تمام قوانین مربوط به ماده واحده سال 85 را هم اصلاح كردیم. اما با توجه به اینكه طرح مذكور بار مالی داشت، دولت را مجاب كردیم تا آن را در قالب لایحه به مجلس ارائه دهد.

نماینده مردم تربت‌جام، تایباد و باخزر ادامه داد: لایحه كنونی دولت هم تمام موارد مدنظر ما را دربرمی‌­گیرد كه در هفته­‌های گذشته اعضای كمیسیون حقوقی مجلس به آن رای مثبت دادند. امیدواریم هرچه سریع‌تر این لایحه در صحن نیز مطرح شود.

وی در مورد تبعات عدم تصویب لایحه در صحن علنی بیان كرد: اگر این لایحه تصویب نشود، افراد زیادی در كشور فاقد هویت و سرنوشت باقی می­­‌مانند. بسیاری از این افراد پدرانشان رهایشان كرده و از ایران خارج شده‌­اند و مادرشان هم هیچ­ گونه دسترسی به امكانات اولیه مثل دفترچه‏ بیمه، یارانه، سند هویتی و شناسنامه برای ادامه تحصیل ندارند. لذا وظیفه ما به‌عنوان انسان و یك ایرانی این است كه از این زنان حمایت كنیم تا دست‌كم فرزندانشان هویت ایرانی داشته باشند و در محرومیت و تبعیض بزرگ نشوند.