۱۸ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۰۸
کد خبر: 83237173
۰ نفر
سورپرایزی كه برای داماد دردسر شد

تهران- ایرناپلاس- چندی پیش ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد كه در آن یك جوان در شهر اراك در فضای عمومی و در مقابل چشمان دیگران از یك خانم خواستگاری كرده است. به‌دنبال انتشار این ویدیو، زوج جوان دستگیر و تا صدور حكم نهایی، با قرار وثیقه آزاد شدند.

خبرگزاری فارس در این باره نوشت:«با توجه به مطالبات مردم باایمان و ولایتمدار شهرستان و با توجه به جریحه‌دار شدن عفت عمومی در این رفتار برگرفته از فرهنگ منحط غرب، بلافاصله برابر قانون بررسی موضوع در دستور كار پلیس امنیت عمومی استان قرار گرفت و این زوج جوان دستگیر و با تشكیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شدند. این دختر و پسر جوان تا صدور حكم نهایی با قرار وثیقه، آزاد هستند.»

این اتفاق در افكار عمومی واكنش‌های متفاوتی به‌دنبال داشت. عده‌ای به این اتفاق واكنشی مثبت داشتند، در همان ویدیو خوشحالی كرده و با شادی و شعف فیلم می‌گرفتند. اما عده‌ای دیگر رفتار آقای داماد را در عرصه عمومی نادرست دانستند و گفتند اقدامی خلاف عرف بوده است.

براساس گزارش‌ها، اكنون این زوج با یكدیگر به شكل قانونی عقد كرده‌اند، اما انتشارفیلم اقدام خواستگاركه به دنبال یك سورپرایز یا غافلگیری بوده، باعث انتقادات و درنهایت بازداشت آن دو شده است.

**هر اعتقادی كه داشته باشیم، باید شئونات جامعه را رعایت كنیم

در تحلیل این اتفاق، فریده غیرت، جامعه‌شناس و فعال حقوق زنان به ایرناپلاس می‌گوید: این كه یك آقا و خانم در انظار عمومی بیایند شوی خواستگاری را اجرا كنند، از نظر شئون اجتماعی كار قشنگی نبوده است. این را بدون تعصب به هیچ طیفی می‌گویم و این نیست كه من بخواهم به‌صورت نفیی یا اثباتی حرف بزنم.

غیرت معتقد است: هر اعتقادی كه داشته باشیم، باید شئون جامعه را رعایت كنیم. شئون جامعه به ما می‌گوید كه باید در پارك، خیابان، مغازه و... چگونه رفتار كنیم. اینكه ما بیاییم مراسم خواستگاری را در یك مكان عمومی به این شكل در معرض دید مردم بگذاریم، از نظر من كه معتقد به حفظ مبانی اجتماعی هستم، كار درستی نیست. در اجتماعی شدن هویت‌ها، ما یاد گرفته‌ایم كه در یك محیط مذهبی یا یك محیط علمی یا بازار چطور باید رفتار كنیم. اگر خلاف این رفتار كنیم، ایجاد ناهنجاری كرده‌ایم. جای خواستگاری در انظار عمومی نیست و باید به عرف، اصول و نظام اجتماعی احترام گذاشت.

**پارامتر درستی برای سنجش رفتار مردم نیست

در این میان سعید معیدفر، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه نظر دیگری دارد. وی به ایرناپلاس می‌گوید: در این‌گونه اتفاق‌ها یا برخوردها تحلیل درست و دقیقی نمی‌توان ارائه داد. وقتی‌ در مورد چنین موضوعات فردی صحبت می‌كنیم، نمی‌توانیم تحلیل جامعه‌‌شناسانه دقیقی ارائه بدهیم. چرا كه مسئله فردی است و باید ابعاد و كلیت آن را در نظر بگیریم. از آنجایی كه نظام سیاسی ما جهت‌دار است، ما نمی‌توانیم رفتار مردم را آن‌طور كه هست ارزیابی كنیم. یعنی با مداخله این عامل، بسیاری از پارامترهای درست از بین می‌رود.

**جامعه واقعیت خودش را نشان نمی‌دهد

معیدفر اضافه می‌كند: این شرایط، كار تحلیل را دشوار می‌كند. عین ماجرای سال 1332 می‌گفتند مرگ بر مصدق و بعدازظهر می‌گویند زنده باد مصدق یا برعكس. چرا؟ چون جامعه ما واقعیت خودش را نشان نمی‌دهد و بیشتر زیر چتر نظام سیاسی دارد عمل می‌كند. جامعه‌شناسان ما در این شرایطی كه نظامی سیاسی مداخله می‌كند، نمی‌توانند تحلیل درستی از واقعیت‌ها ارائه كنند. مگر اینكه آمار و اطلاعات دقیقی داشته باشیم و بر اساس آن، رفتارهای اجتماعی را بررسی كنیم. این واكنش‌ها و عكس‌العمل مردم با توجه به حضور یك نظام ایدئولوژیك اساساً نمی‌تواند معیاری برای سنجش رفتارهای دقیق اجتماعی باشد. تحلیل این رفتارها به دلیل دخیل بودن پارامترهای نظام سیاسی بیشتر گمراه كننده است.