كاسه رسوايي نظرسنجي تلويزيون بر سر دولت شكست

تهران- ايرناپلاس- در حالي كه سالهاست نظرسنجي‌هاي صدا و سيما بدون مشكل برگزار مي‌شود معاون سيما اين بار جنجالهاي بوجودآمده در نظرسنجي سازمانش را گردن زيرساختهاي دولت انداخت.

در پي افشاي ايراد جدي در روند نظرسنجي جشنواره جام جم از مخاطبان، مرتضي ميرباقري، معاون سيماي رسانه ملي در نشست اعلام برنامه‌هاي نوروزي سيما سعي كرد دلايل روشني براي جابه‌جايي آراي مردم در اين سازمان بيان كند.

او در پاسخ به حاشيه‌هاي جشنواره جام جم توضيح داد: «دولت مسئوليت ايجاد زيرساخت‌ها را دارد. ما مثل سنوات قبل با يكي از اين شركت‌ها وارد قرارداد شديم. جمع‌آوري آرا اگر پيامكي بود، پيامك سريعا بازخورد داشت و براي مردم پيامك مي‌آمد كه راي داده‌اند. نكته ديگر اين بود كه همه مي‌توانستند ببينند رأيي كه مي‌دهند چه تغييري در آرا به‌وجود مي‌آورد. اين سبكي بود كه ما طراحي كرديم، اما همه در روز جمعه متوجه شدند اختلالي در آرا به‌وجود آمده است و خود ما آن را اعلام كرديم و از طريق فتا پرونده تشكيل داديم.»

با توجه به گستردگي رسوايي ايجادشده، استفاده معاون سيما از هر ابزاري براي توجيه ماجرا عجيب نيست، اما اهالي فن و بلكه اكثر مردم مي‌دانند كه از اين دست نظرسنجي‌ها تا قبل از پديده «برنده باش» هم بوده و قبل از اين هم دولت مسئول زيرساخت‌ها بوده، اما تا كنون رأيي جابه‌جا نشده بود. سؤال جدي اينجاست كه «برنده باش» سوگلي سيما، چه آورده مالي شگفت‌انگيزي براي سازمان صداوسيما دارد كه مسئولان حاضر مي‌شوند اعتبار رسانه را فدا كنند.

معاون سيما ادامه داد: در اين موضوع چند فرضيه وجود داشت. يك فرضيه اين بود كه اختلال صورت گرفته و ديگري اين بود كه به‌صورت واقعي، آرا جابه‌جا شده است؛ برهمين اساس راي‌گيري متوقف شد. وي افزود: ما نمي‌دانيم اين تخلف در سطح وزارت ارتباطات بوده است يا خير. يك متهم مشخص شده است كه چون اتهام وي ثابت نشده، نمي‌توانيم اعلام كنيم.

كاسه رسوايي نظرسنجي تلويزيون بر سر دولت شكست

آغاز داستان

داستان از فرستادن پيامك‌هاي مشكوك به طيف گسترده‌اي از مردم مبني ‌بر «ثبت رأي آن‌ها به نام برنامه تلويزيوني برنده‌باش در جشنواره جام‌جم» آن هم بدون آن كه دريافت‌كننده پيامك در رأي‌گيري جشنواره مشاركت كرده باشد، شروع شد. مسابقه پرحاشيه و جنجالي «برنده باش» كه از طرف شبكه به‌عنوان يكي از كانديدا‌هاي جشنواره تلويزيوني «جام جم» حضور يافته و در بخش برنامه‌هاي شاخص، رقيب اصلي برنامه «نود» در اين شبكه محسوب مي‌شود.

پيامك‌هاي موردنظر با اين جمله كه «دوست عزيز، راي شما با راي قبلي جايگزين شد» براي افراد زيادي ارسال شده و كاربران زيادي با گرفتن اسكرين‌شات از اين پيامك و اشتراك آن در فضاي مجازي به اين اتفاق اعتراض كرده‌اند. حتي در مواردي كاربران، محمدجواد آذري جهرمي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات را مخاطب قرار داده‌اند تا پاسخگوي اين ابهام در فرآيند ارسال پيامك‌ها باشد.واكنش وزير جوان

آذري جهرمي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با انتشار تصاويري از دو نمودار واقعي و جعلي در توييترش نوشت:‌ «تصاوير زير، گوياي بخشي از اتفاقاتي است كه در نظرسنجيِ انتخاب محبوب‌ترين برنامه سال صداوسيما، رخ داده است. گزارشِ بررسي تكميلي در حال نهايي شدن است. نتايج براي رسيدگي به صداوسيما و پليس فتا ارسال خواهد شد.»

اين توييت، ميزان انتقادات طيف طرفدار سازمان صدا و سيما به اين وزير را بيشتر كرد و چند روز بعد و در روز 16 اسفند، جهرمي در توييتي نوشت: «گزارش كامل و با جزييات فني چگونگي دست‌كاري نظرات مردم در جشنواره صداوسيما، امروز نهايي و براي پليس ارسال شد. عامل دست‌كاري در نظرات مردم شناسايي شده است. هك يا اختلال منتفي است، طبيعتاً شناسايي آمر يا آمران و انگيزه آنها را پليس پيگيري خواهد كرد.»

وزير فرضيه اختلال را منتفي اعلام كرد؛ صحبتي كه معاون سيما امروز اصرار داشت به‌عنوان دليل از آن ياد كند.

گزارش از سيدمهدي موسوي‌تبار

*اداره كل اخبار چندرسانه اي*