#خلجی_گیت؛ واكنش كاربران به روابط براندازان با یك متهم اقتصادی متواری

تهران-ایرناپلاس- انتشار اخباری كه مدعی بزرگترین اختلاس تاریخ ایران بود، در یكی دو روز اخیر، كاربران فضای مجازی را شوكه كرده است.

گفته شده اختلاسی به میزان 6 میلیارد و 600 میلیون یورو در سال‌های 89 تا 92 و در جریان دور زدن تحریم‌ها در شركت بازرگانی پتروشیمی رخ داده است. اما آنچه در كنار این خبر توجه كاربران فضای مجازی را به خود جلب كرد، نام یكی از متهمان این پرونده به نام مرجان شیخ الاسلامی است كه مطابق با گزارش ایرنا «شریك متهم اصلی این پرونده است و هفت میلیون و 65 هزار و 529 یورو و هشت میلیون و710 هزار و 384 دلار تحصیل مال نامشروع كرده است و اكنون خارج از كشور متواری است.»

آنچه توجه كاربران فضای مجازی را به سمت این فرد جلب كرد، ارتباط او با مهدی خلجی، یكی از مخالفان جمهوری اسلامی در آمریكاست. مهدی خلجی سال‌هاست علیه جمهوری اسلامی مصاحبه‌ها و یادداشت‌های متعددی را منتشر كرده است و با اندیشكده‌های دست راستی در آمریكا همكاری می‌كند. شیخ الاسلامی كه هم‌اكنون همسر خلجی است، در انتخابات مجلس ششم كاندیدای لیست‌های اصلاح‌طلب بود و ناگهان در انتخابات مجلس هشتم در لیست‌های اصولگرایان قرار گرفت. در نهایت نیز آن‌طور كه سایت فرارو نوشته در سال‌های تحریم با شركت نفت و گاز سپانیر ارتباط برقرار كرده بود و این روزها نیز در میان براندازان مخالف جمهوری اسلامی فعال است و یكی از متهمان پرونده فساد پتروشیمی‌هاست.

مطابق با داده‌كاوی‌های صورت گرفته در پست‌های توئیتری با حداقل 200 لایك، همنوایی كاسبان تحریم در داخل و حامیان تحریم در خارج از كشور یكی از پرلایك‌ترین مضامین توئیتری بود كه در این رابطه منتشر شده بود. به عنوان مثال در یكی از پرلایك‌ترین توئیت‌های منتشر شده در این رابطه، «احسان بداغی» نوشته است:

«ماجرای #مرجان شیخ الاسلام آل آقا و #مهدی خلجی اثبات این ادعاست كه دو استدلال «#تحریم برای پیشرفت ما نعمت است» و «#تحریم‌ها فقط حكومت را نشانه رفته اند و روی زندگی مردم تاثیری ندارند» دو روی یك سكه هستند؛ سكه #كاسبی تحریم»

**اولین بار چه كسانی رابطه پرونده شیخ الاسلامی با مهدی خلجی را مطرح كردند؟

با وجود آن كه فضای مجازی در روز جمعه 17 اسفند ماه تحت تاثیر اخبار این پرونده قرار گرفت، اما اولین بار در ساعت 21:25 روز چهارشنبه 15 اسفند ماه این موضوع توسط كاربری به نام farhaddarush در توئیتر مطرح شد. او با انتشار عكس خبر مربوط به جلسه رسیدگی به پرونده شركت بازرگانی پتروشیمی در توئیت خود گفته بود:

«كدومتون بود نوشته بود تا حالا هیچ زنی دزدی و اختلاس و فساد اقتصادی نكرده. بفرما : #مرجان شیخ الاسلام آل آقا مدیرعامل شركت بازرگانی دنیز و هترا تجارت متهم ردیف ششم»

پس از آن كاربری به نام «پویان فخرایی» در ساعت 9 صبح روز 5 شنبه خبر اعلام كرد كه مرجان شیخ الاسلامی یكی از متهمان پرونده مذكور، همسر مهدی خلجی است كه این موضوع توجه سایر روزنامه‌نگاران از جمله داوود حشمتی را نیز به خود جلب كرد و وی در ساعت 14:27 همان روز در توئیتی نوشت:

«برای اینكه بفهمید چرا لوایح #FATF مهم است و مخالفت‌ها برای چیه، به دادگاه فساد پتروشیمی نگاه كنید. وظیفه آنها دورزدن #تحریم‌ها بود. بجاش ملت رو دور زدن. نكته جالب: مرجان شیخ‌الاسلام كه با قرارگاه‌خاتم كار می‌كرده و سرشون كلاه گذاشته و فرار كرده، كانالا الان الان زن مهدی خلجی است.»

**كاربران توئیتر درباره مرجان شیخ الاسلامی و مهدی خلجی چه گفتند؟

مطابق با داده‌كاوی‌های صورت گرفته در میان 200 توئیت پرلایك اول، در روزهای جمعه و شنبه 18 و 19 اسفند ماه در مجموع بیش از 13هزار توئیت و ریتوئیت در رابطه با فساد شركت بازرگانی پتروشیمی و یكی از متهمان آن یعنی مرجان شیخ الاسلامی و همسرش مهدی خلجی منتشر شده است. آن‌ها با هشتگ كردن اسامی افراد مذكور و همچنین انتشار هشتگ‌هایی نظیر #پتروشیمی گیت و #خلجی گیت نسبت به این موضوع واكنش نشان دادند. در این میان همان گونه كه ذكر شد اشاره به همنوایی كاسبان تحریم در داخل و حامیان تحریم در خارج بیش از هر موضوع دیگری مورد توجه كاربران توئیتر قرار گرفت. پس از آن اخبار جزئیات پرونده مذكور بیشترین توجه كاربران توئیتری را به خود اختصاص داد.

اما نكته جالب توجه آن است كه تعدادی از براندازان نیز در توئیت‌هایی ضمن انتقاد از مهدی خلجی در ادعایی خنده‌دار، وی را مخالف براندازی و حامی جمهوری اسلامی دانسته‌اند. به عنوان مثال امیر اعتماد یكی از اعضای گروه برانداز موسوم به «فرشگرد» در توئیت‌هایی وی را حافظ جمهوری اسلامی دانسته است. این قبیل توئیت‌ها كه عمدتا از جانب براندازان منتشر شده، مورد استقبال كاربران مخالف جمهوری اسلامی در توئیتر قرار گرفته است و به سومین مضمون مورد توجه در توئیتر بدل گذشته است.

بیان گذشته پرابهام مرجان شیخ الاسلامی و فسادهای اقتصادی او و نیز انتقاد از مهدی خلجی با این مضمون كه او از یك سو از تحریم دفاع می‌كند و از سوی دیگر از آن كاسبی می‌كند، چهارمین و پنجمین مضمون مورد توجه كاربران توئیتری در این موضوع بوده است.

رابطه مرجان شیخ الاسلامی با برخی از افراد نزدیك به دولت دهم نیز یكی دیگر از مسائلی بود كه مورد توجه كاربران فضای مجازی قرار گرفت. احسان بداغی در این رابطه نوشته است:

« ركورد فساد #بابك زنجانی با پرونده #پتروشیمي گیت شكسته شد. منتها مساله این است كه هر دو فساد در زمان یك وزیر رخ داده است؛ #رستم_قاسمی. همین دست نام ها، بخش زیر آب مانده كوه یخ این فسادها نیستند؟

به جز #رستم قاسمی در پرونده #پتروشیمي گیت نام یك وزیر دیگر دولت #احمدی نژاد را هم نباید فراموش كرد؛ #مسعود میركاظمی. واگذاری فسادآلود شركت بازرگانی پتروشیمی با ترك تشریفات به مبلغی در حدود یكصد میلیارد تومان، آن هم بصورت اقساطی در دوران وزارت وی اتفاق افتاده است.»

**مرجان شیخ الاسلامی با كدام براندازان ارتباط داشته است؟

رابطه شیخ الاسلام با براندازان تنها به مهدی خلجی محدود نمی‌شود. كاربران توئیتری در مطالب مختلفی از روابط وی با دیگر براندازان و از جمله اعضای گروه فرشگرد پرده برداشته‌اند. یكی از كاربران توئیتر به نام «ع. ششگانی» در توئیتی نوشته است:

یكی دیگر از نكات جالب داستان #مهدی خلجی انتشار نشریه #قلمرو است. این نشریه توسط مركز فرهنگ و هنر ایده (تاسیس شده توسط مرجان شیخ الاسلام و خلجی) چاپ می شود. یكی از دبیران این نشریه #محمدایزدی از اعضای #فرشگرد است! به نظر می رسد محمد ایزدی هم سهم خود را از سفره انقلاب گرفته باشد.

همچنین كاربری به نام «علی قلی‌زاده» نیز از شراكت سردبیر دویچه‌وله فارسی با مهدی خلجی پرده برداشته و گفته است:

«كاش سردبیر دویچه‌وله [جمشید برزگر] درمورد شراكت با همسر و شریك این متهم فراری توضیح بدهد. برزگر در شركت MEDIA AID FOUNDATION با خلجی شریك هست و خلجی درچندین شركت با #مرجان شیخ الاسلام آلآقا. فساد #پتروشیمی_گیت از موتلفه تا بازوهای رسانه‌ای ویرانی‌طلبان و اندیشكده‌های ضدایرانی.»

اما ماجرا به اینجا ختم نمی‌شد. «بهزاد مهرانی» یكی از اعضای موثر در گروه فرشگرد كه بر علیه جمهوری اسلامی فعالیت می‌كند نیز در توئیتی شایعات مربوط به رابطه‌اش با مرجان شیخ الاسلامی را تایید كرده و توضیح داده است كه این صرفا محدود به چهار هفته بوده است.
همچنین كاربران فضای مجازی مدعی شده‌اند مسیح علینژاد كه در ماه گذشته با وزیر امور خارجه آمریكا دیدار داشت، با یكی از متهمان اصلی پرونده اختلاس نفتی یعنی مرجان شیخ الاسلام آل آقا نیز از مدت‌ها قبل چه در ایران و چه در خارج از آن در ارتباط بوده است. یكی از كاربران به نام «دلشاد امامی» در این رابطه نوشته است:
«خبر اختلاس مرجان شیخ الاسلامی حقیقتا خبر مهیبی است.پیش از شنیدن خبر ازدواجش با مهدی خلجی، به عنوان زنی میشناختمش كه در خیریه بسیار دست ودلبازست. یك بارهم چند سال قبل مرا به صرف ناهار با مسیح علینژاد درمنزلش دعوت كرده بود. ما البته یكدیگر را ندیده‌ایم، و من آن دعوت را دوستانه نپذیرفتم»

به نظر می‌رسد ارتباط وی با براندازان در سطوح گسترده‌ای است به نحوی كه برخی نیز از قرارداد فروش ساختمان جم تی وی در استانبول بین مرجان شیخ الاسلام آل آقا و گروه رسانه‌ای جم آیدین اطلاع می‌دهند كه صحت این قبیل اخبار باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

اما آنچه واضح است آن است كه یكی از مدیران شركت بازرگانی پتروشیمی در ایام تحریم‌های ایران در سال‌های 89 تا 92، به بهانه دور زدن تحریم‌ها رقم‌های كلانی را از جیب ملت ایران دزدیده و پس از آن به خارج متواری شده است و هم اكنون در كنار دشمنان جمهوری اسلامی فعالیت می‌كند و ارتباطات وی با براندازان گسترده به نظر می‌رسد.