مماشات با بازنشستگان فدراسیون فوتبال، سه ماه بعداز مهلت قانونی

تهران-ایرناپلاس- تقریباً نیمه دوم مهر ماه بود، قانون منع به‌كارگیری افراد بازنشسته تصویب و از سوی شورای نگهبان نیز تأیید شد و قرار بود در نیمه آذرماه جایگزینی فدراسیون‌نشین ها آغاز شود، اما با گذشت بیش از سه ماه از پایان مهلت قانونی ظاهراً كنار گذاشتن بازنشسته‌ها در فوتبال به این سادگی‌ها نبوده و هنوز برخی خیال رفتن ندارند!

مجمع عمومی سالیانه فدراسیون فوتبال صبح دیروز در هتل المپیك با حضور مسعود سلطانی‌فر، محمدرضا داورزنی، مهدی تاج، امیرحسین فتحی، محمود اسلامیان، علیرضا فغانی، احمدرضا براتی، فریدون اصفهانیان، محمود شیعی، ایرج عرب، بهرام رضائیان، هوشنگ نصیرزاده، علی سلیمانی، محمدمهدی برادران، نورزاد دولت‌آبادی، خداداد افشاریان، جواد ششگلانی و …. به ریاست ابراهیم شكوری سرپرست دبیركلی فدراسیون فوتبال آغاز شد. در این مجمع هیچ‌كدام از بازیكنان تیم ملی فوتبال به عنوان نماینده این تیم حضور نداشتند.

مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در غیبت برخی از مدیران سرشناس این فدراسیون از جمله علی كفاشیان برگزار شد و مهم‌ترین مساله‌ای كه قرار بود در این جلسه بررسی شود، تعیین تكلیف اعضای بازنشسته هیأت رییسه فدراسیون فوتبال بود، اما در نهایت، این اعضا بر سر كار خود ماندند و حالا مشخص نیست، قانون، درباره این تصمیم چه موضعی می‌گیرد.

** تمجید سلطانی‌فر از فدراسیون فوتبال

از مدت‌ها قبل شایعه اختلافات بین مسعود سلطانی‌فر و مهدی تاج شنیده می‌شد. طی این مدت وزیر ورزش و جوانان واكنشی به این موضوع نشان نداد تا اینكه دیروز در جریان برگزاری مجمع فدراسیون فوتبال او به صورت سربسته در این باره حرف زد: « تلاش‌مان بر این بوده كه با وجود همه نابسامانی‌ها، جنجالی ایجاد نشود و حاشیه‌ای نباشد. از این رو حاشیه را از ورزش كشور دور كردیم. تعامل جدی و سازنده‌ای با همه مسئولان ورزش داشتیم و اگر هم اختلافی بوده با گفت‌مان انتقادی در درون خانواده حل و فصل كردیم. مثلاً در بحث بازنشستگی فوتبال بدون اینكه حاشیه‌ای ایجاد شود و مشكل بیرونی‌ای به وجود بیاید فدراسیون فوتبال این قانون را به درستی اجرا كرد كه این موضوع مساله مهمی است.»

** انتقاد از استعفای هیأت رییسه

علی رضاعلی، عضو مجمع عمومی فدراسیون فوتبال با انتقاد از استعفای اعضای هیأت رییسه گفت: «شاهد كاهش فرسایشی اعضای هیأت رییسه فدراسیون فوتبال هستیم. این اعضا نمی‌توانند به دلخواه استعفاء بدهند. آقای تاج شما هم از مجمع رای گرفتید. من از كجا بدانم كه چند نفر دیگر در هیأت رییسه هستند؟ موقعی‌كه كفاشیان برای هیأت رییسه انتخاب شد، بحث سن مطرح نبود. چطور استعفای كفاشیان پذیرفته شد در حالی‌كه در مجمع رای گیری نشد؟ چرا قوانین خارج از فوتبال در امور فدراسیون فوتبال دخالت می‌كند؟»

** مثل مجمع قبلی

در مجمع قبلی قرار بر این بود كه در خصوص افراد بازنشسته فدراسیون فوتبال تصمیم‌گیری شود كه تمامی این فعل و انفعالات به بعد از جام ملت‌های آسیا انتقال یافت. اتفاقی كه باعث شد پس از محمدرضا ساكت، فریدون معینی، رییس كمیته آموزش و فریدون اصفهانیان، رییس دپارتمان داوری نیز در فاصله كمتر از 24 ساعت تا مجمع عمومی از پست‌های خود در فدراسیون فوتبال كنار بروند. همچنین استعفای مهم مربوط به علی كفاشیان بود كه با وجود حضور او در تایلند به عنوان یكی از اعضای اكسكو از او گرفته شد، اما شنیده ‌شده بود سه عضو دیگر هیأت رییسه از جمله حیدر بهاروند رییس سازمان لیگ، كاظم طالقانی نماینده هیأت‌های فوتبال در هیأت رییسه و محمود اسلامیان نیز تا قبل از برگزاری مجمع استعفای خود را تقدیم می‌كنند.

** شغل جدید بازنشسته‌ها

مشاور! این عنوانی است كه می‌تواند هر بازنشسته‌ای را به كار بازگرداند. كافی ‌است یكی از نزدیكان خود را به كارگمارید و در ادامه با عنوان مشاور به فعالیت‌تان ادامه دهید. این ساده‌ترین راه برای دور زدن قانون منع به‌كارگیری بازنشستگان است كه چندی قبل در جلسه‌ای خصوصی مطرح شد و حلقه ریاست فدراسیون را به این نتیجه رساند كه می‌توانند با خیالی آسوده استعفاء كنند. هر چند كه سایر نزدیكان نیز با همین ترفند قصد دارند در فدراسیون بمانند. عباس ترابیان نیز بعد از استعفاء از سمت خود در كمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی گفته بود قرار است در سازمان لیگ برتر به عنوان مشاور مشغول به كار شود. اتفاقی كه احتمالا برای كفاشیان و ساكت نیز رخ خواهد داد و این دو نفر با حكم مشاوره، ماندگار خواهند شد.

** بازنشسته‌های وزارت ورزش

قانون منع به‌كارگیری نیروی‌های بازنشسته بزرگ‌ترین كمك را به ورزش ایران خواهد كرد و باعث خروج نیروهای سنتی و قدیمی زیادی از بدنه مدیریت ورزش خواهد شد. بعد از اعلام مشخص گردید كه در بدنه وزارت ورزش ما افرادی مثل محمدرضا داورزنی، عبدالحمید احمدی، فریبا محمدیان، علی رغبتی، محمدشروین اسبقیان، برانوش نیك‌بین به‌همراه نصرالله سجادی باید جای خود را به اشخاص دیگری می‌دادند، اما به جز چند تغییر كوچك هیچ اتفاق خاصی رخ نداد!

** مدیران بازنشسته فدراسیون‌ها

در فدراسیون‌ها افرادی مانند مهدی تاج (فوتبال)، علیرضا رحیمی (هندبال)، محمدصادق فرجی (كاراته)، محمد درخشان (جودو)، محمد پولادگر (تكواندو)، علی مرادی (وزنه‌برداری)، احمد ضیایی (والیبال)، غلامرضا امینی (قایقرانی)، بهرام شفیع (هاكی)، مجید شایسته (تنیس)، محمدعلی صبور (سه‌گانه)، علی مجدآرا (همگانی)، مصطفی كریمی (ناشنوایان)، محمود رشیدی (ورزش‌های رزمی)، حجت‌الله دهخدایی (چوگان) و سیدامیر حسینی (كارگری) جزو مدیران بازنشسته بودند. در این سیاهه رضا حیدری (كونگ‌فو) و حمیدعلی صمیمی (جانبازان و معلولان) قرار داشتند كه دو شغله بوده و باید با صندلی‌های مدیریت ورزشی خداحافظی می‌كردند. محسن مهرعلیزاده نیز باید ریاست فدراسیون بین‌المللی زورخانه را با توجه به دریافت ردیف بودجه از مجلس و قرار داشتن در ساختار استخدامی كشور به نفر دیگری واگذار می‌كرد.

** 42 بازنشسته در فوتبال!

در فوتبال اوضاع بدتر بود، چرا كه علی كفاشیان بعنوان نایب‌رییس اول و حیدر بهاروند دیگر نایب‌رییس این فدراسیون به همراه سیدكاظم طالقانی، محمود اسلامیان، محمدرضا ساكت، فریدون معینی، فریدون اصفهانیان و غلامحسین زمان‌آبادی معاون فرهنگی فدراسیون باید پست‌های خود را تحویل می‌دادند. مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال با اشاره به نامه سازمان بازرسی كل كشور گفته بود 42 نفر از كاركنان این فدراسیون، بازنشسته به شمار می‌آیند و باید از كار بر كنار شوند.

** داورزنی 6 سال دیگر می‌ماند

در این میان تعدادی از روسای بازنشسته فدراسیون‌ها قصد كناره‌گیری ندارند. آن‌ها با ارسال نامه‌ای به وزارت ورزش و جوانان اعلام كرده بودند فدراسیون‌ها، زیرمجموعه دولت نیستند! اول دی ماه معاون توسعه ورزشی قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت كه تا سن 65 سالگی هنوز 6 سال دیگر زمان دارد. محمدرضا داورزنی در مورد قانون منع به كارگیری بازنشستگان اضافه كرد: «9 فدراسیون شامل قانون منع به كارگیری بازنشستگان می‌شدند. یكی از این عزیزان بهرام شفیع بود كه متأسفانه همزمان با ابلاغ این قانون دار فانی را وداع گفت. 8 فدراسیون دیگر هم كه شامل این قانون می‌شدند با همكاری خوبی كه داشتند كار معرفی سرپرست‌ها و غیره را آغاز كردیم. در فوتبال مهدی تاج از ظرفیت ماده 60 ایثارگری استفاده كرد و در فدراسیون كشتی هم ما قبل از این با استعفای رسول خادم روبه‌رو شدیم.»

** موسوی به جای محمدیان

در پی اجرای قانون منع به‌كارگیری بازنشستگان مصوب مجلس شورای اسلامی، با حكم مسعود سلطانی‌فر خانم زهرا موسوی مدیر كل امور زنان به عنوان سرپرست معاونت امور بانوان وزارت ورزش و جوانان به جای فریبا محمدیان منصوب شد و از طرفی محسن عاشوری و افشین داوری به ترتیب به عنوان سرپرستان فدراسیون‌های كاراته و والیبال تا زمان برگزاری انتخابات ریاست این فدراسیون‌ها منصوب شدند. محمدصادق فرجی نیز شرایطی مشابه با مهدی تاج داشت و امور استخدامی چهار جلسه با رییس فدراسیون كاراته برگزار كرده و به این نتیجه رسیده‌اند كه او نمی‌تواند از ماده 60 استفاده كند، چون فرجی از سابقه ایثارگری خود یك بار استفاده كرده است.

** سماجت فرجی برای بازگشت!

با وجود صراحت و تاكید قانون بر لزوم استعفای افراد بازنشسته، فرجی پس از استعفاء در كمال تعجب بار دیگر در انتخابات فدراسیون كاراته ثبت نام كرده و مدعی شد می‌تواند مدارك لازم برای بازگشت به كار و دریافت مجوز جهات حضور در انتخابات را به دبیر مجمع ارائه كند. محمدرضا كاشانی دبیر مجمع انتخاباتی فدراسیون كاراته در این باره اظهار كرد: «فرجی تا 8 اسفند ماه فرصت داشت تا مدارك معتبر برای بازگشت به كار و دریافت مجوز حضور در انتخابات را ارائه كند كه نتوانست این كار را انجام بدهد.»

** مجدآرا و مهرعلیزاده شامل این قانون نمی‌شوند

گفته می‌شود علی مجدآرا، رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی كه سال‌ها از موعد بازنشستگی‌اش گذشته است، مشمول این قانون نمی‌شود. محسن مهرعلیزاده، رییس بازنشسته فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای نیز شامل قانون منع به‌كارگیری بازنشستگان نخواهد شد، چون فدراسیون‌های بین‌المللی تابع قوانین داخلی نیستند و شرایط‌شان با فدراسیون‌های ملی متفاوت است. در باره انتصاب محمد درخشان، رییس سابق فدراسیون جودو در پست سرپرستی نایب رییسی این فدراسیون می‌گویند منع قانونی برای او ندارد و نایب رییسی در فدراسیون‌ها مشمول این قانون نمی‌شود.

** چرا مماشات؟!

نمی‌دانیم وقتی قانونی تصویب می‌شود چرا به جای قبول كردن آن برخی افراد سماجت به خرج می‌دهند تا دوباره در راس كار قرار بگیرند؟! آیا آن‌ها آنقدر توانایی در خود می‌بینند تا به هر نحوه‌ای كه شده خود را به این ورزش تحمیل كنند؟ چرا وزارت ورزش و جوانان با چنین افرادی مماشات می‌كند؟ شاید از نظر قانون‌گذار كه بر عدم حضور بازنشسته‌ها در بدنه فدراسیون فوتبال تاكید دارد، عضویت هیأت رییسه فدراسیون فوتبال شغل به حساب نمی‌آید؟!


گزارش و تحلیل از مجید روان‌ستان