راز واکنش منفی امیرخانی و دفتر نشر آثار رهبری به یک حکم متفاوت

تهران- ایرناپلاس- واکنش‌ها به حکم قاضی شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی برای ابوالفضل قدیانی مبنی‌ بر مطالعه و رونویسی از سه کتاب ادامه دارد. روز گذشته رضا امیرخانی و امروز کارشناس دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری این حکم را بدسلیقگی خواندند.

در این حکم به اتهام توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام، آمده بود که قدیانی باید مطالعه و رونویسی سه کتاب «حکایت زمستان» از سعید عاکف، «داستان سیستان» (سفرنامه رهبر انقلاب به سیستان‌وبلوچستان) از رضا امیرخانی و «دشمن‌شناسی» را که گردآوری سخنان رهبر انقلاب توسط مؤسسه حفظ و نشر آثار معظم‌له است، به‌عنوان مجازات انجام دهد.

پس از انتشار این خبر، واکنش‌های متفاوتی به‌وجود آمد. رضا امیرخانی در گفت‌وگوی کوتاهی با ایرناپلاس نکاتی را گفت و تأکید کرد که منتشر نشود و قرار شد در کانال تلگرامی‌اش، متنی را منتشر کند. وی در این متن آورد: ‌«امروز از زمین و زمان، در و دیوار، چهار اقلیم و شش جهت، خبری به دستم رسید از حکم تکمیلی شعبه‌ 26 دادگاه انقلاب اسلامی که در آن نامی از کتاب «داستان سیستان» برده شده است.

اول آنکه کتاب را به حکم قاضی نمی‌خوانند؛ کتابی درست خوانده می‌شود که مخاطب، خود، آن را انتخاب کند. اگر قرار است کتاب به فهرست مجازات‌های تکمیلی افزوده شود، بهتر است پیش از آن، تغییراتی در قانونِ حقوق مؤلفان و مصنفان انجام پذیرد و در آن پیش‌بینی شود تا از مؤلفان برای این کار اجازه بگیرند... فقط فراموش نکنیم که با انتشار این سیاهه‌ کتب، مشکلی خواهیم داشت مثل مشکل سیاهه‌ شهرهای محل تبعید!

دو دیگر آن که شاید اگر در حکم تکمیلی، معرفی کتاب برای مطالعه بود، چیزی نمی‌نوشتم... رونویسی؟! (مباد انشای منشیان دیوانی را کژی برسد!)

سوم آن که در مواجهه با بخشی از این حکم که نام کتاب در آن ذکر شده است، فارغ از محکمه و حاکم و محکوم، اگر دست‌نویس کتاب را می‌داشتم حتما برای دادگاه محترم ارسال می‌کردم. صدحیف که این کتاب را –ماننده‌ی باقی کتاب‌هام- با دست‌گاه نوشته‌ام.

چهارم آن که داستان سیستان روایت سفر ره‌بر گرامی انقلاب است به سیستان و بلوچستان در دوره‌ دوم خرداد. به تک تک کلمات آن ایمان دارم و هم‌چنان تفریط آن دوره را مایه‌ بروز افراط در دوره‌ بعدی می‌دانم. موضعم همان است که بود.

و ختم کلام این که نتیجه‌ «داستان سیستان» همین بند پایانیِ کتاب است.

«ره‌بر، همان‌قدر که ره‌برِ تیمِ حفاظت است، ره‌برِ مردم نیز هست، ره‌برِ نیروی انتظامی، ره‌برِ چتربازانِ مرزنشین، ره‌برِ جوانانِ برومند، ره‌برِ پیرمردانِ بی‌دندان، ره‌برِ فرزندانِ بی‌کسِ شهدا، ره‌برِ راننده‌های فرمان‌داری، ره‌برِ پسرانِ نمازِ جمعه، ره‌برِ دخترانِ خیابان، ره‌برِ هپی‌برادرز، ره‌برِ خواهرانِ زینب، ره‌برِ چپ، ره‌برِ راست، ره‌برِ استان‌دار، ره‌برِ فرمان‌دار، ره‌برِ بلوچ، ره‌برِ زابل، ره‌برِ سیستان، ره‌برِ شیعه، ره‌برِ سنی، ره‌برِ کرد و ترک و ترکمن، ره‌برِ یاروها، ره‌برِ بچه‌های نشرِ آثار، ره‌برِ بچه‌های مخالفِ نظام... ره‌بر همان‌قدر که ره‌برِ من است، ره‌برِ رفیقِ شفیقِ من است. او بایستی ره‌برِ همه باشد...»

نیازی به رونویسی نیست...واکنش دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

عضو دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در واکنش به حکم دادگاه ابوالفضل قدیانی مبنی بر مطالعه و رونویسی از برخی کتاب‌های مرتبط با رهبر انقلاب واکنش نشان داد. علی عسگری در گفت‌وگو با فارس، در واکنش به حکم دادگاه ابوالفضل قدیانی مبنی بر مطالعه و رونویسی از برخی کتاب‌های مرتبط با رهبر انقلاب گفت: انتشار آثار مرتبط با رهبر معظم انقلاب برای آشنایی با رأی و اندیشه و نیز زندگی و سیره اخلاقی و اجتماعی معظم‌له است و به‌کارگیری آن به‌عنوان مجازات یک مجرم، بدسلیقگی است.

وی افزود: دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب هیچ توصیه‌ای به دادگاه‌ها جهت مطالعه اجباری آثار رهبر انقلاب توسط محکومان ندارد و این کار را مغایر با اثربخشی‌ ‌و ‌روح‌ کار ‌فرهنگی ‌می‌داند.

البته مجازات‌های جایگزین، ایده نو و مؤثری است، اما شاید انتخاب این کتاب‌ها با بدسلیقگی بوده است. باید دید متهم یا محکوم با رونویسی از این کتاب‌ها متنبه یا اصلاح می‌شود؟ آیا در حوزه سیاست، این مجازات‌ها مؤثر واقع می‌شوند؟ باید از مجازات‌های جایگزین حمایت شود، اما قضات محترم نیز باید در انتخاب نوع مجازات جایگزین و همچنین انتخاب کتاب‌ها، دقت و وسواس بیشتری نشان دهند.گزارش از سیدمهدی موسوی‌تبار