دوباره شانس خود را برای جام جهانی قطر امتحان كنید

تهران ـ ایرناپلاس ـ با توجه به گمانه‌زنی‌های جدید درخصوص برگزاری برخی بازی‌های جام جهانی قطر در عمان و كویت، ایرناپلاس پیشنهاد می‌كند وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال یك بار دیگر شانس خود را برای قرار گرفتن نام ایران به عنوان میزبان سایه جام جهانی 2022 امتحان كنند.

گرچه در ماه‌های اخیر این موضوع به نتیجه نرسیده، اما با توجه به تیرگی روابط سیاسی كشور‌های عربی، وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال می‌توانند تلاش جدیدی كنند تا پس از 46 سال شاهد یك رویداد مهم فوتبالی در كشورمان باشیم.

پنج ماه پیش یعنی 16 مهر 1397 در گزارشی با توجه به سخن مهدی تاج كه گفته بود «ما به‌عنوان میزبان در سایه جام جهانی 2022 قطر هستیم.» اشاره كردیم حسن الذوادی، دبیر كل كمیته سازماندهی جام جهانی 2022 قطر، هرگونه مشاركت ایران در این پیكار‌ها را تكذیب كرد و گفت: «قطر تنها میزبان جام جهانی 2022 است.» در آن زمان شایعه شده بود كه چند بازی از جام جهانی 2022 قطر در كشور ما برگزار می‌شود كه كلاً تكذیب شد.

در آن مقطع، جانی اینفانتینو، در اجلاس كنفدراسیون فوتبال آمریكای جنوبی (كونمبول) اعلام كرد 10 عضو این كنفدراسیون خواستار برگزاری جام جهانی 2022 با حضور 48 تیم شدند. رئیس فیفا در این رابطه گفت: «ما باید این طرح را مطالعه كنیم. چون این طرح ممكن است سبب شود برخی دیدار‌ها در كشوری غیر از قطر برگزار گردد. در صورت افزایش تعداد تیم‌ها نیاز به چهار ورزشگاه دیگر خواهد بود، ممكن است بعضی از دیدار‌ها در یكی دیگر از كشور‌های خاورمیانه برگزار شود.» همین گفته اینفانتینو كافی بود تا با توجه به تیره شدن روابط سیاسی قطر با كشور‌های امارات، بحرین و عربستان، رئیس فدراسیون فوتبال ما به این فكر بیفتد كه با توجه به ارتباط نزدیك با قطری‌ها و هم‌چنین آمدن اینفانتینو به ایران، ما به‌عنوان نزدیك‌ترین كشور در خاورمیانه به قطر، به‌عنوان میزبان مشترك معرفی شویم.

البته باز هم حسن الذوادی، دبیر كل كمیته سازماندهی این رقابت‌ها در گفت‌وگو با روزنامه الرایه قطر به این تصمیم فیفا واكنش نشان داد و گفت: «به خودمان اطمینان داریم كه می‌توانیم این مسابقات را با موفقیت برگزار كنیم و فرقی نمی‌كند كه تعداد تیم‌ها 32 باشد یا به 48 تیم افزایش پیدا كند.» البته رئیس فیفا در پاسخ به این سؤال كه امكان همكاری ایران و قطر برای برگزاری مشترك جام جهانی وجود دارد، چنین گفت: «شاید! هر چیزی امكان‌پذیر است، اما باید گام‌به‌گام جلو برویم.»

** عمان و كویت میزبانان سایه

اكنون بر اساس گزارش روزنامه نیویورك‌تایمز، فدراسیون بین‌المللی فوتبال، در صورت افزایش شمار تیم‌های حاضر در جام جهانی 2022، ممكن است برخی بازی‌های جام جهانی قطر را در كشور‌های عمان و كویت برگزار كند. فیفا هنوز واكنشی به گزارش این روزنامه نشان نداده و انتظار می‌رود تصمیم نهایی در ماه ژوئن گرفته شود. با این حال، فیفا در حال حاضر هم هشدار‌هایی داده است كه برای برگزاری بازی بین 48 تیم، ظرفیت‌های كافی و لازم در قطر وجود ندارد. قطری‌ها نیز می‌خواهند اول جزئیات مطالعات فیفا در مورد امكان‌پذیر بودن ایده برگزاری بازی‌ها با 48 تیم را ببینند و سپس در این باره تصمیم بگیرند.

** اختلافات عمیق سیاسی در غرب آسیا

البته موضوع دیگری كه ممكن است به چالش تازه‌ای برای اجرای چنین تصمیمی بدل شود، اختلافات عمیق سیاسی در غرب آسیا بین كشور‌های عربی است. امارات، عربستان، بحرین و مصر روابط خود با قطر را قطع كرده‌اند. وزیر ورزش امارات ماه پیش گفته بود در صورت افزایش تیم‌ها به 48 تیم، كشور او همراه كویت و عمان می‌توانند محل برگزاری بازی‌ها باشند. اما او تأكید كرده بود چنین چیزی تنها در صورتی ممكن است كه اختلافات امارات و دیگر كشور‌ها و قطر حل و فصل شوند. در سال گذشته یك مقام ارشد امنیتی امارات گفته بود اگر دوحه میزبانی جام جهانی 2022 را به كشور دیگری واگذار كند، می‌توان راهی برای برون‌رفت از بحران دیپلماتیك با آن كشور پیدا كرد.

** قطر، چالش با امارات و سعودی، مرتبط با ایران

در آن زمان اولین بار بود كه یكی از چهار كشور عربی كه قطر را تحریم كرده، به‌طور مستقیم جام جهانی را با حل و فصل اختلافات پیوند می‌داد. امارات، عربستان و متحدان این كشورها، قطر را متهم به حمایت از تروریسم كرده‌اند و عمیقاً به برخی روابط سیاسی این كشور از جمله با تهران اعتراض كرده‌اند. دوحه اتهام حمایت از تروریسم را رد كرده و كشور‌هایی مانند عربستان و امارات را متهم كرده قصد دخالت در امور این كشور را دارند. در سال 1389 بود كه كمیته اجرایی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) روسیه و قطر را به‌عنوان برگزار كننده مسابقات در جام‌های جهانی 2018 و 2022 انتخاب كرد. فیفا اعلام كرده است كه جام جهانی 2026 كه به‌صورت مشترك در كانادا، مكزیك و آمریكا برگزار می‌شود، قطعاً با حضور 48 كشور برگزار خواهد شد.

** فرصتی برای نمایش تبلیغاتی

اكنون با توجه به تیرگی روابط سیاسی بین كشور‌های عربی، وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال با توجه به روابط خوب خود با همتای قطری، شانس خود را برای قرار گرفتن نام ایران به‌عنوان میزبان سایه جام جهانی 2022 امتحان كنند تا پس از 46 سال شاهد یك رویداد مهم فوتبالی در كشورمان باشیم.

هر چند وزیر ورزش كشورمان به همراه فدراسیون فوتبال ما سال‌ها تلاش می‌كنند تا میزبانی جام ملت‌های آسیا را به دست آورند، اما تا‌كنون به نتیجه مطلوبی نرسیده‌اند. اگر چه قبلاً برخی درخواست میزبانی سایه جام جهانی 2022 قطر را بیشتر نمایش تبلیغاتی از سوی مدیران ورزشی كشورمان تلقی می‌كردند، اما امیدواریم این‌بار با جدیت پیگیری كنند تا زیرساخت‌های ورزشمان پیشرفت داشته و ما نیز بتوانیم در سطح آسیا و حتی بین‌المللی میزبانی را عهده‌دار شویم.


گزارش و تحلیل از مجید روان‌ستان