از قهر عموپژمان تا املت عموپورنگ

تهران- ایرناپلاس- مراسم اختتامیه پنجمین دوره جشنواره جام جم حاشیه‌های مختلفی داشت؛ اما حاشیه‌های بخش کودک و نوجوان در این جشنواره بیشتر از سایر بخش‌ها بود.

پنجمین دوره جشنواره جام جم را با قطعیت می‌توان جنجالی‌ترین دوره آن دانست؛ از جابه‌جایی آرا گرفته تا انصراف برخی بازیگران از رقابت و عدم حضور برخی چهره‌ها در مراسم پایانی. اما بخشی که بیش از همه مورد بی‌توجهی قرار گرفت و شاید زیر سایه سلبریتی‌ها قرار گرفت، کودک و نوجوان بود.

عمو پژمان رفت

جدی‌ترین واکنش را پژمان بازغی داشت. او که از شبکه نسیم با برنامه «کودک شو» حضور داشت با انتقاد از نادیده گرفته شدن خودش و برنامه‌اش در صفحه اینستاگرامش نوشت: «کودک شو و من جایزه اصلی را از مردم گرفتیم؛ بالغ بر 400 برنامه هر روز با شما بودیم؛ در سه سالی که گذشت تلاش کردم میزبان خوبی باشم و سعی کردیم که برنامه‌ای بی‌حاشیه و سالم بسازیم. خارج از شرایط معمول و فعلی هر روز من را به ادامه مسیری که انگار هرگز از سوی مدیران دیده نمی‌شد امیدوار کردید. ممنونم که حس مردمی بودن را به من دادید. من به تک تک عوامل برنامه کودک‌شو افتخار می‌کنم؛ من به تمام مردمی که ستاره‌های برنامه بودند افتخار می‌کنم و شرمنده‌ام که بهترین برنامه تلویزیون از نگاه مردم بهترین مجری را نداشت.

در ادامه مسیرم دلیلی برای ماندن نمی‌بینم؛ اطمینان دارم کودک‌شو بدون من هم حیاتش را ادامه خواهد داد. به تهیه‌کنندگان برنامه تبریک می‌گویم و آرزو می‌کنم به راهشان ادامه دهند»

شام عموپورنگ با مادر

داریوش فرضیایی، عمو پورنگ که با «محله گل و بلبل» در این جشنواره حضور داشت هم، در اعتراض به نحوه داوری جشنواره جام جم ترجیح داد کنار مادرش بماند و با انتشار عکس دعوتنامه‌اش در صفحه اینستاگرام، نوشت: «تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل..!!!!!!!!!!!!!!!!!

پی‌نوشت:

شاید نخواهند دیده شویم

شاید نخواهند شنیده شویم

غافل از آنکه خداوند همین نزدیکی‌هاست...

لطفا کپشن را با دقت بخوانید، این فقط عکس کارت دعوتی است که می‌توانستم امشب یک شام مفصلی را در این محفل نوش جان کنم که ترجیح دادم به‌جایش در منزل کنار مادرم همان املت ساده را تجربه کنم تا از آرامش بیشتری بهره‌مند شوم ..»

خشم بابا ایاز

اما این، همه واکنش عوامل محله گل و بلبل نبود و ابراهیم شفیعی که در این مجموعه در نقش شخصیت پدر عموپورنگ(بابا ایاز) حضور دارد از توجه بیش از حد به سلبریتی‌ها و ظلم در حق این مجموعه گله کرد و با انتشار یک پست در فضای مجازی گفت: «یه عده هم هستند که همیشه بِرندند ... ستاره ان ... سوپر استارن. فاخرن... آکواریومین. جِدین شوخی ندارن. شیکن. جذابن... جریان سازن. اصلا همه ی جریانارو اونا میسازن.

ولی...

یه عده هم هستن که فقط برا بچه‌های سرزمینشون کار میکنن. و برای شادی مردمشون غُر نمیزنن قهر نمیکنن. سروقتن. ماهها حاضرن به خاطر کارشون به هر سختی تن بِدن باهر شرایط سختی سر کارشونن. بی‌پولی مریضی. گرمای سوزان. سرمای یخبندان. شرایط غیراستاندارد. یهو سیزده ماه کار میکنن ولی پولی نمیگیرن ولی جیکشون درنمیاد. و با همون بی‌پولی با هر بدبختی هست میسازن. هر کی هم بهشون میرسه میگه وااای تو خیلی هنرمندی جایگاهت اون بالاهاست. همش از این عده همیشه تعریف میکنن.

ولی....

همیشه وهمیشه و همیشه ...

عده ی دوم برای عده ی اول دست میزنن و بهشون تبریک میگن بابت موفقیتهاشون.

ولی فقط یه چیزی دل عده ی دومو آروم میکنه. چشمهای باز مردم. و مهربونیشون. لطفشون. معرفتشون.

دمتون گرم که دل عده ی دومو آروم میکنید.»

این پست، واکنش بهنوش بختیاری، همبازی وی در این مجموعه را نیز به همراه داشت. بختیاری که از این جشنواره انصراف داده بود برای شفیعی نوشت: «اخ اخ ابراهیم تا کی شود که قدر امثال تورو بدونن.... رفیق، شان تو رو حالا حالاها مونده که بفهمن...که چه کردی برای اقوامت...سرزمینت...مردمت‌...بدون پول..بدون هیچ لطفی از طرف سازمان....ولی تو حقت رو از خنده اون بچه‌ها میگیری...عزیزم بچه‌ها و مردم‌ میمیرن برات..همین کافیه..من که انصراف دادم و نرفتم..و فکر کنم بهترین کار بود»

جدا از اینکه هر جشنواره و انتخاباتی، مخالفان و موافقانی دارد اما جایزه‌های امسال، گویی نوعی تقسیم‌بندی بود برای راضی نگه داشتن چهره‌هایی که تلویزیون به آنها نیاز داشت. بخش کودک و نوجوان همیشه برای بزرگسالان نیز جذاب بوده و عجیب است که این دوره، این‌چنین با این بخش رفتار شد. شاید باید برگردیم به جمله‌ای که بعضی از هنرمندان درباره این دوره از جشنواره مطرح کردند؛ «این جشنواره رقابت مدیران شبکه بود نه هنرمندان»گزارش از سیدمهدی موسوی‌تبار

*اداره کل اخبار چندرسانه ای*