کاش کشتی هم سر و سامان می‌گرفت

تهران- ایرناپلاس- وزارت ورزش و جوانان برگزارکننده 6 مجمع انتخاباتی برای فدراسیون‎های ورزشی خواهد بود تا 6 رییس جدید برای خدمت روی صندلی داغ مدیریتی ورزش بنشینند، اما ای کاش مجمع انتخاباتی فدراسیون کشتی هم قبل از سال جدید برگزار می‌شد تا ورزش اول کشور ما هم سر و سامان گیرد.

مسئولان وزارت ورزش در روزهای ابتدایی سال جاری برای برگزاری انتخابات 13 فدراسیون ورزشی برنامه‌ریزی کرده بودند، اما ممنوعیت به کارگیری بازنشسته‌ها و اجرای قانون آن تعداد مجامع را به 17 مجمع افزایش داد. در هر صورت با برگزاری انتخابات این 6 فدراسیون، پرونده انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی در سال جاری با برگزاری 17 مجمع انتخاباتی بسته می‌شود.** هندبال سر و سامان گرفت

برگزاری مجامع انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی از اردیبهشت ماه امسال با فدراسیون تیر و کمان آغاز شد. سپس نوبت به فدراسیون‌های شمشیربازی، سوارکاری، بدمینتون، بولینگ و بیلیارد، اسکواش، گلف، انجمن‌های ورزشی، ورزش‌های کارگری، ووشو و قایقرانی رسید تا مدیریت آنها برای چهار سال آینده مشخص شود. از مجموع انتخابات باقی‌مانده سال جاری فدراسیون‌های ورزشی، هندبال اولین فدراسیونی است که انتخابات آن دوشنبه گذشته برگزار شد. انتخابات این فدراسیون که طی سال‌های گذشته بیشترین رفت و آمد رییس و سرپرست را داشته و به نوعی رکورددار تغییرات مدیریتی است، اهمیت خاص خود را داشت که امسال با انتخاب علیرضا پاکدل شاید به نوعی به آرامش رسید.


** گواری و پاکدل در دور دوم

اما انتخابات هندبال، از پیچیده‌ترین مجامعی بود که تاکنون برگزار شده است. ابتدا 15 کاندیدا معرفی شده بودند که توفیق کابلی، سیدرضا مهدوی و فاطمه ابوالقاسمی قبل از شروع کنار کشیدند، تا رقابت با حضور 12 کاندیدا تا لحظه آخر ادامه یافت و در نهایت دو نفر به مرحله دوم رفتند که پاکدل با کسب 23 رأی رییس جدید این فدراسیون شناخته شد.


** بهرام جای بهرام را گرفت!

مجمع انتخاباتی فدراسیون هاکی با گرامیداشت نام زنده‌یاد بهرام شفیع رییس سابق این فدراسیون برگزار شد و با انصراف حسین شهریاری و اکبر قاسمی و عدم حضور مسعود مختاری و مرتضی یحیی‌پور، 3 کاندیدای باقی‌مانده در آن با هم به رقابت پرداختند که در پایان بهرام قدیمی 35 رأی، رمضانعلی دولو 6 رأی و فاطمه ابوالقاسمی 2 رأی کسب کردند تا قدیمی به مدت چهار سال بر کرسی ریاست این فدراسیون تکیه بزند.** چه انتخاباتی بود در سه‌گانه!

در مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش‌های سه‌گانه، 16 کاندیدا به نام‌های فاطمه ابوالقاسمی، سیداصغر آزوره، امین احمدی، مهرعلی باران‌چشمه، بابک امیری‌نژاد، علی‌اکبر حسن‌پور حیدری، فروزان زاهدمنش، بهمن صفری‌مرمتی، ایرج عرب، منوچهر عزیزی، عبدالرحمان قاسمی‌نافچی، مهدی گودرزی، مهدی مبینی، مسعود محمدی‌جوزدانی، سیدرضا میرابوطالبی و غلامرضا نبات‌چیان تایید شده بودند که 7 نفر با عدم حضور در مجمع از لیست خارج شدند و در شرایطی که رییس مجمع پیش از شروع جلسه اعلام کرده بود که اگر نامزدها قصد انصراف دارند باید قبل از سخنرانی خود مطرح کنند، اما آزوره پس از 10 دقیقه سخنرانی انصراف خود را به نفع باران‌چشمه اعلام کرد! در ادامه مجمع، احمدی به نفع مابقی نامزدها و میرابوطالبی به نفع مبینی، امیری‌نژاد هم به نفع باران‌چشمه انصراف دادند تا در نهایت با 5 نامزد باقی‌مانده رأی گیری آغاز شود. از 42 رأی مأخوذه و یک رأی مخدوش اعلام شده، گودرزی 13 رأی، باران‌چشمه 9 رأی، مبینی و حسن‌پور هر کدام 7 رأی و عزیزی 5 رأی بدست آوردند تا انتخابات مثل هندبال به مرحله دوم کشیده شود. حسن‌پور و عزیزی از کسانی که به آنها رأی داده بودند، خواستند تا در مرحله دوم به باران‌چشمه رأی دهند! در مرحله دوم مهدی گودرزی با کسب 26 رأی بعنوان رییس چهار سال آینده این فدراسیون انتخاب شد و مهرعلی باران‌چشمه هم 16 رأی بدست آورد.


** 6 مجمع در 7 روز

بلافاصله بعد از فدراسیون‌های هندبال و هاکی، انتخابات ورزش‌های سه‌گانه برگزار شد و فردا نیز مجمع فدراسیون کاراته برگزار می‌شود. جودو و ورزش‌های ناشنوایان هم دیگر فدراسیون‌هایی هستند که در دو روز ابتدایی هفته آینده انتخابات آن‌ها برگزار می‌شود که انتخابات تمام این فدراسیون‌ها به دلیل اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها انجام می‌گردد، تا این فدراسیون‌ها نیز به ثبات مدیریتی برسند. نکته مهم این مجامع غیبت شاهرخ شهنازی بود. با شروع مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش‌های سه‌گانه که در هتل بزرگ ارم به ریاست محمدرضا داورزنی برگزار شد، باز هم خبری از شاهرخ شهنازی نبود و مثل مجمع هندبال و هاکی، فضل‌الله باقرزاده بعنوان یکی از اعضای هیأت اجرایی از سوی کمیته ملی المپیک در انتخابات حاضر شد که این خود جای سوال داشت. تداوم غیبت شهنازی و مشکلاتی که در ماه‌های اخیر برای او به وجود آمده، این شایعه را قوت بخشیده که در چند روز آینده رضا صالحی‌امیری دبیرکل جدید کمیته ملی المپیک را معرفی می‌کند.


** هندبال رکورددار

از میان فدراسیون‌هایی که انتخابات آن‌ها در روزهای آتی برگزار می‌گردد، هندبال با 15 نفر بیشترین کاندیدا را دارد. هر چند در مورد فدراسیون کاراته هنوز وضعیت کاندیداها مشخص نیست، زیرا برای این فدراسیون 23 نفر ثبت‌نام کرده بودند، اما در نهایت تنها پرونده 10 کاندیدا برای تأیید صلاحیت به مراجع ذی‌صلاح ارسال شد و هنوز هم فهرست نهایی آن اعلام نشده است. با هم اسامی نامزدهای این فدراسیون‌ها را مرور می‌کنیم:


فدراسیون هندبال

تعداد کاندیداها؛ 15 نفر
اسامی نامزدها؛ حمید علی‌نژاد، خسرو ابراهیم‌زاده، علیرضا پاکدل، محمد پورکیانی، مرتضی حسن‌پوردرواری، هادی خلیلی، مهدی طالب‌پور، ضرغام علیجانی، مرتضی غلامپور، توفیق کابلی، احمد گواری، سیدرضا مهدوی، میترا نوری، سیدعلی‌اصغر رفعت‌حقیقی و فاطمه ابوالقاسمی.

فدراسیون هاکی
تعداد کاندیداها؛ 7 نفر
اسامی نامزدها؛ فاطمه ابوالقاسمی، رمضانعلی دولو، حسین شهریاری، اکبر قاسمی، بهرام قدیمی، مسعود مختاری و مرتضی یحیی‌پور.

فدراسیون ورزش سه‌گانه
‌تعداد کاندیداها؛ 16 نفر
اسامی نامزدها؛ فاطمه ابوالقاسمی، سیداصغر آزوره، امین احمدی، بابک امیری‌نژاد، مهرعلی باران‌چشمه، علی‌اکبر حسن‌پور حیدری، فروزان زاهدمنش، عبدالرحمان قاسمی‌نافچی، مهدی گودرزی، مهدی مبینی، بهمن صفری‌مرمتی، مسعود محمدی‌جوزدانی، سیدرضا میرابوطالبی، ایرج عرب، منوچهر عزیزی و غلامرضا نبات‌چیان.

فدراسیون کاراته
‌تعداد کاندیداها؛ 8 نفر
اسامی نامزدها؛ ‌تاکنون احمد شقاقی، علی‌محمد صفانیا، حسین مطیعی‌نقندر، هومان عسگری، سیدکامران هروی، سیدعباس احمدپناهی، علی قاسمی و سیدحسن طباطبایی.

فدراسیون جودو
‌تعداد کاندیداها؛ 9 نفر
اسامی نامزدها؛ ‌عبدالله جعفری، ابوالفضل حیدریان‌بابلی، مهدی درخشنده‌بخت، امیرحسین سیاحی، منصور عبدی، توفیق کابلی، مازیار ناظمی، آرش میراسماعیلی و داوود میقانی

فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان
‌تعداد کاندیداها؛ 8 نفر
اسامی نامزدها؛ ‌مسعود فراهانی‌طجر، عارف سعیدی، کاظم نظم‌ده، سعید کاظمی، افشین داوری، کرم‌الله علیمرادی، رمضانعلی دولو و مهران تیشه‌گران.

** یک نفر نامزد چند فدراسیون؟!

با دیدن اسامی نامزدهای مجمع فدراسیون‌ها یک سوال پیش می‌آید و این‌که یک نفر در چند فدراسیون می‌تواند کاندید شود؟ نام فاطمه ابوالقاسمی در فهرست نامزدهای فدراسیون‌های هندبال، هاکی و ورزش سه‌گانه دیده می‌شود. ضمن آن‌که او پیش از این در فدراسیون گلف نیز نامش دیده شد، اما مثل هندبال در روز انتخابات حاضر نشد! از طرفی توفیق کابلی در لیست نامزدهای فدراسیون‌های هندبال و جودو قرار دارد و قبلاً نیز مثل ابوالقاسمی در سیاهه فدراسیون گلف دیده شد و در روز انتخابات حضور پیدا نکرد. رمضانعلی دولو سرپرست فدراسیون هندبال نیز نامش در فهرست نامزدهای فدراسیون‌های هاکی و ناشنوایان دیده می‌شود. عبدالرحمان قاسمی‌نافچی هم در سیاهه فدراسیون‌ ورزش سه‌گانه است که او نیز در گلف بوده و مانند ابوالقاسمی و کابلی در روز انتخابات حاضر نشده است و آخرین فرد علی‌محمد صفانیاست که در کاراته حضور دارد و پیش از در انتخابات گلف حاضر بوده و رأی نیاورد!


** وزارت ورزش: مشکلی وجود ندارد

به همین دلیل از مازیار ناظمی مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان سوال کردیم چرا یک نفر برای گرفتن پست ریاست در چند فدراسیون نامش دیده می‌شود؟! پاسخ او جالب بود: «هیچ مشکلی وجود ندارد. طبق آیین‌نامه و ماده 66 آن‌ها قرار است مدیریت کنند و لزومی ندارد حتماً در همان رشته ورزشی فعالیت کرده باشند.» محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان پیرامون ثبت نام برخی افراد در انتخابات چند فدراسیون چنین گفته بود: «این موضوع منع قانونی ندارد. البته مجمع انتخاباتی هر فدراسیون باید اصلح بودن افراد را برای ریاست تشخیص بدهد که آیا افراد توانایی کار را دارند یا خیر. ما در انتخابات محدودیتی قائل نمی‌شویم و مجمع باید تشخیص بدهد که کدام فرد اصلح‌تر است.»


** انتظار بیهوده

با توجه به این اتفاقات خیلی از رشته‌های ورزشی ما دچار مشکل شده و نباید انتظار بیشتری داشته باشیم و نباید دنبال پاسخ این سوال باشیم که چرا فردی مثل فاطمه ابوالقاسمی در فهرست نامزدهای بسیاری از فدراسیون‌ها دیده می‌شود، اما درست قبل از شروع کنار می‌رود؟! هر چند در مجمع فدراسیون هاکی تا پایان ماند، اما تنها 2 رأی از مجموع 43 رأی ماخوذه را به خود اختصاص داد. چرایی این حضورها خود جای سوال دارد، درست مثل این‌که چرا قبل از انتخابات کنار می‌رود؟!


** کار قشنگ وزارت ورزش

بدون تردید تغییرات اخیر چند فدراسیون خوشایند بوده؛ به ویژه هندبال و قایقرانی که به صاحبان اصلی خود داده شدند تا آنها با توجه به آشنایی با درد ورزش مورد علاقه خود بهترین راهکار را ارائه دهند.
اما ای کاش وزارت ورزش و جوانان مجمع انتخاباتی ریاست فدراسیون کشتی را قبل از سال جدید برگزار می‌کرد تا ورزش اول کشور ما هم سر و سامان می‌گرفت و برای آینده خود برنامه‌ریزی می‌کرد.گزارش و تحلیل از مجید روان‌ستان