۲۵ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۵۷
کد خبر: 83245506
۰ نفر
انتشار مجله «شهرنامه» از سر گرفته شد

تهران- ایرناپلاس- دور جدید انتشار مجله شهرنامه از این هفته آغاز شد و شماره یازدهم آن همراه با گفتارها، یادداشت‌ها و مصاحبه‌هایی از چهره‌های سینمایی، فرهنگی، هنری و مدیریت شهری منتشر شده است.

مجله شهرنامه که رویکرد قالب آن حوزه‌های شهری و شهروندی است و فعالیت خود را دو سال قبل با شعار «شهروندمحوری» آغاز کرده بود، پس از یک سال توقف دوباره منتشر شد.

سیدجمال ساداتیان، تهیه کننده سینما که آثار مطرح و شاخصی همچون متری شیش و نیم، چهارشنبه‌سوری، برف روی کاج‌ها و به رنگ ارغوان را در کارنامه دارد، در مصاحبه با شهرنامه با تیتر «سینما متری چند؟» به بررسی میزان دسترسی مردم به‌ویژه جوانان به امکانات فرهنگی و تفریحی برای گذران اوقات فراغت پرداخته و البته انتقادهایی به مدیران اجرایی کشور و سیاست‌های نادرست حوزه فرهنگ و سینما داشته و گفته است: «ایران با 80 میلیون نفر جمعیت فقط 200 سالن نمایش استاندارد و قابل قبول دارد... تقریباً 1180 شهر از مجموع 1280 شهر در ایران سالن نمایش ندارند... من به‌عنوان یک شهروند که در زمینه زیرساخت‌های فرهنگی و اوقات فراغت جوانان دغدغه دارم، ترجیح دادم که آستین بالا بزنم و کاری کنم...هرچقدر سرمایه‌گذاری در این زمینه بیشتر باشد از میزان ناهنجاری‌ها کاسته می‌شود... چگونه است که برنامه‌ریزی‌های دولتی در ایران به فقر و فلاکت و اعتیاد و طلاق منجر می‌شود؟

مجله شهرنامه همچنین گفت‌وگویی با مصطفی سلیمی، شهردار منطقه سه تهران درباره موضوعاتی همچون دسترسی عادلانه به خدمات و امکانات شهری در مناطق مختلف تهران، دوچرخه‌سواری بدون تبعیض برای همه شهروندان و سبک زندگی شهری و شهروندی او به‌عنوان شهردار یکی از مناطق تهران انجام داده که این گفت‌وگو با تیتر «هوای پاک با رکاب‌های مردانه و زنانه» منتشر شده است.

گفت‌وگوی قابل توجه دیگری که در شماره یازدهم شهرنامه منتشر شده، مربوط به سرانه تفریحی و سرگرمی در ایران است؛ جایی که محمدعلی گلستانی‌فرد فرماندار سابق مشهد و مدیرعامل هلدینگ تفریحی ایران‌فان گفته است: تعرفه واردات تجهیزات تفریحی و سرگرمی که ارتباط مستقیم با شادی و پویایی جامعه دارد، با تعرفه واردات پورشه و کالاهای لوکس برابر است!... مدیران و مسئولان کشور از نظر تفکری و تئوری قبول دارند که باید برای شاد بودن و شاد شدن مردم کاری کرد، اما وقتی موقع اجرا فرامی‌رسد، به دلایل مختلف ضعیف عمل می‌کنند.

همچنین در این شماره از مجله شهرنامه یادداشت‌ها و گفتارهایی از محمود منیعی، بنیانگذار انجمن دوستداران تهران، تعدادی از نمایندگان مجلس و تهران‌پژوهان و نیز چهره‌های فرهنگی و هنری همچون اکبر زنجان‌پور، بهزاد فراهانی، مرضیه برومند، سام قریبیان، افسانه بایگان، مهراوه شریفی‌نیا، آزاده صمدی و امید نعمتی درباره هویت و میراث شهر تهران، سبک زندگی شهری آنها و خاطراتشان از گذشته تهران منتشر شده است.

مجله شهرنامه به مدیرمسئولی مهدی جابری و سردبیری فرنوش آبا و رسول مجیدی به‌صورت دوهفته‌نامه و گستره سراسری منتشر می‌شود.