بمب خبری پایان سال «ژنرال»

تهران- ایرناپلاس- امیر قلعه‌نوعی پس از 105 روز در کنفرانس مطبوعاتی پایان بازی شرکت کرد و در صحبت‎هایش اشاره داشت که محسن ترکی، هدایت ممبینی، علیرضا فغانی و اشکان خورشیدی چهار داوری هستند که در بازی‌های زیادی علیه او و تیمش سوت زده‌اند و به همین دلیل آن‌ها را نمی‌بخشد.

این حرف‌های «ژنرال» به بمب خبری پایان سال تبدیل گردید تا جایی‌که موجب جبهه‌گیری بسیاری از داوران حاضر در لیگ برتر در فضای مجازی شد.


** داد و بیداد کردن مزه بازی است!
او چندی پیش هم صحبت‌هایی در باره داوری کرده بود و درباره اعتراض خود به محمدرضا اکبریان قاضی بازی با پدیده گفته بود: «اعتراض به داوری نکردم، داد و بیداد بود که آن هم مزه بازی است! قانون می‌گوید که وقتی فاصله خطای اول و دوم زیاد نبود، داور می‌توانست به دلیل تکرار خطا، سوت بزند یا کارت می‌داد. ما هم کتاب قوانین داوری را خوانده‌ایم! وقتی بین دو خطا فاصله زمانی و مسافت زیادی نبود، قانون این را می‌گوید. اما، خدا وکیلی داوران فوتبال ما بهترین داوران آسیا هستند و از نظر امکانات و زیرساخت به آنها خیلی سخت می‌گذرد. ما خیلی ضرر کردیم، اما همه آنها سهوی است و انشاءا... عمدی نیست.»


** داوری با نگاه قلدرمابانه!

یک هفته بعد از بازی با پدیده و صدرنشینی سپاهان و در دیدار معوقه از هفته دوازدهم برابر پرسپولیس، عصبانیت قلعه‌نوعی از قضاوت‌های رقابت‌های این فصل، به بالاترین حدش رسید و در نهایت تصمیم به سکوت گرفت و در گفت‌وگوی اختصاصی یا یکی از خبرگزاری‌ها مدعی شد برد را از او و شاگردانش ناعادلانه گرفتند و هیچ کس هم نیست با داوری که نگاه قلدرمابانه با فوتبال ایران دارد برخورد کند و به سکوتش خاتمه داد. اما خطاب او به چه کسی بود؟ علیرضا فغانی داور دیدار رده بندی جام جهانی 2018.


** 8 امتیاز ما پرید

سرمربی سپاهان پس از تساوی در اهواز، ضمن تمجید از عملکرد شاگردان خود در این بازی به نام چهار داور اشاره کرد که طی دوران حرفه‌ای حضور او به عنوان سرمربی، امتیازات زیادی و حتی دو، سه جام را از او گرفته‌اند: «متاسفانه از دیدار با پرسپولیس به بعد 8 امتیاز از ما گرفتند. من چهار داور را تا زمانی‌که زنده هستم از آن‌ها نخواهم گذشت. آقایان ممبینی، فغانی، ترکی و خورشیدی خاطرات بد زندگی من هستند و یک روز با فیلم و مدارک آن را نشان خواهم داد. شما نگاه کنید از روز بازی با پرسپولیس به بعد، جلوی استقلال خوزستان و... چه اتفاقاتی افتاد. این‌ها البته فقط جزو صحنه‌های کارشناسی شده است و من خیلی مسائل را نگفتم.»


** درخواست قلعه‌نوعی از داوران

قلعه‌نوعی با تمجید از نسل جدید داوران از آن‌ها خواست راه داورانی که باید به فکر بازنشستگی باشند را در پیش نگیرند: «شما نگاه کنید در بازی با تراکتورسازی ما در موقعیت گل قرار داریم، اما داور همان‌جا الکی خطا گرفته و روند تیم ما را از بین ‌می‌برد. در فضایی‌که 70 هزار تماشاگر حریف حضور دارند، حداقل 5 دقیقه زمان می‌برد تا ما به بازی برگردیم. حالا شما فکر کنید 5 بار این اتفاق بیفتد، با این روش می‌توان سر یک تیم را برید. داورانی که این کار را بلدند خوب می‌دانند از چه صحبت می‌کنم! امیدوارم داوران جوانی که روی کار آمده‌اند مثل همین آقای زاهدی‌فر (داور دیدار با فولاد) بروند به سمت موفقیت و عملکرد خوب و البته امیدوارم آن داوران هم بروند به سمت بازنشستگی تا این رفتار این مدلی به دیگران منتقل نشود.»** واکنش تند داوران و کمک‌داوران لیگ برتر

امیر قلعه‌نوعی در پاسخ به سوالی که آیا منظور او از نام بردن این داوران این است که آن‌ها طی فصل جاری علیه سپاهان بوده‌اند، گفت: «نه طی چند سال اخیر، همه آن‌ها 3-2 جام را از من گرفته‌اند.» نکته جالب توجه این بود که داوران و کمک‌داوران لیگ برتری حاضر در رقابت‌های این فصل ناگهان در فضای مجازی واکنش تندی نسبت به حرف‌های قلعه‌نوعی نشان دادند. رضا کرمانشاهی، پیام حیدری، بیژن حیدری، علی صفایی، محمدرضا منصوری، علی میرزابیگی، سعید علی‌نژادیان و تعداد زیادی از داوران دیگر افرادی بودند که پست مشترکی در حمایت از چهار داور نامبرده شده انتشار دادند و با جمله «بهترین خاطرات ما، بهترین الگوهای ما» به حمایت از آن‌ها پرداختند.** ترکی شکایت می‌کند!

البته این ماجرا به این‌جا ختم نشد و داورانی که «ژنرال» مورد خطاب خود قرار داده بود، یکی یکی به پاسخ آمدند. محسن ترکی گفته قلعه‌نوعی ادعایی را در مورد او مطرح کرده که حالا باید در مورد آن پاسخ‌گو باشد: «او ادعایی را مطرح کرده که باید ثابت کند، من هم خلاف ادعای این مربی مدارک و اسنادی دارم که رو می‌کنم. دیگر دوره هوچی‌گری گذشته و کسی‌که می‌خواهد نتیجه بگیرد باید علم روزش را افزایش دهد و با دانش فوتبال پیش برود. من با وکیل حقوقی‌ام حرف زدم، اگر صحبت‌های آقای قلعه‌نوعی جنبه حقوقی داشته باشد، قطعاً شکایت می‌کنیم.»


** فغانی: با لابی به این جایگاه نرسیده‌ایم

علیرضا فغانی حرف‌های که زده بدون منظور نیست. «من و محسن ترکی، هدایت ممبینی و… که به جایگاه خوبی در این فوتبال رسیدند با تلاش خودمان بوده و هیچ‌کدام با لابی سیاسیون به این جایگاه نرسیده‌ایم. اکثر کسانی‌که در باره مسائل پشت پرده و باندبازی حرف می‌زنند خودشان اصل این کار هستند و اتفاقات زیادی در این باره رخ داده که گذشته این افراد را مشخص کرده و گذشت زمان گواه حرف‌های من است. ارتباط پنهانی با برخی مربیان و بازیکنان و یا سیاه‌بازی و لمپن‌بازی دیگر جوابگو نیست و نمی‌توان با این کارها به موفقیت رسید.»


** مثل مرد فوتبال بازی کنید

اشکان خورشیدی هم که مورد خشم سرمربی سپاهان قرار گرفته، حرف‌های جالبی می‌زند: «آقایان به دنبال توجیه عدم نتیجه‌گیری خودشان هستند و می‌خواهند داوران را برابر تماشاگران قرار بدهند. آن دوره گذشته و این حرف‌ها دیگر نتیجه‌ای ندارد و باید در زمین حرف‌تان را بزنید. در بازی سپاهان و تراکتور هیچ اتفاقی رخ نداد و هیچ مشکلی نبود و مسئله‌ای پیش نیامد. پنالتی هم درست بود و همه داوران آن را تایید کردند. مثل مرد فوتبال بازی کنید و سرتان بالا باشد. ما سرمان بالا است چون جلوی همه چیز ایستاده‌ایم. ما همه کار را بر اساس حق انجام می‌دهیم و تنها خدا می‌تواند ما را قضاوت کند.»


** مشکل از کجا شروع شد

اتفاقات اخیر داوری چگونه رقم خورد؟! مشکل از کجا شروع شد. بدون تردید خود کمیته داوران نیز قبول دارند که در برخی از بازی‌ها داوران قضاوت ضعیفی ارائه داده‌اند، اما به جای رفع کردن اشکال در خیلی از موارد جبهه‌گیری شده است. اکثر کارشناسان داوری در دو جبهه موافق و مخالف قرار دارند و با توجه به جایگاه‌هایشان در این دو جبهه دو دستگی ایجاد کرده و باعث بر هم ریختن سکوها و حتی خراب کردن ذهن بازیکنان شده که با شنیدن سوت داور به سمتش رفته و جنجال به پا می‌کنند؛ همان چیزی که باعث شد تا در جام ملت‌های آسیا تیم ملی فوتبال کشورمان ضربه جبران ناپذیری بخورد و نتواند آرزوی 44 ساله فوتبالدوستان را برآورده سازد.


** چینش بحث برانگیز

در روزهای اخیر چینش داوران بسیار بحث برانگیز بوده و بطور مثال دیدارهای تراکتورسازی در خانه مقابل سه تیم مدعی استقلال، سپاهان و پدیده که هر سه با برتری میزبان یعنی تراکتورسازی همراه بوده و نکته مشترک در این سه دیدار اخراج نشدن یکی از بازیکنان تراکتور بوده است. بازی پارس جنوبی جم با سایپا را نگاه کنید به گفته مربی تیم سایپا یکی از عجیب‌ترین تصمیم‌گیری‌ها برای داوری دیدار اخیر این تیم اتفاق افتاد. رضا عادل داور بازی رفت برای دیدار برگشت انتخاب شد و در بازی رفت به ساموئل سارفو از سایپا کارت قرمز داد و در بازی برگشت باز هم سارفو به همراه امید خالدی و علی دایی را اخراج کرد.


** چرا خورشیدی قضاوت نمی‌کند؟

این‌که اشکان خورشیدی دو بازی متوالی را در تبریز برای تراکتورسازی مقابل تیم‌های مدعی استقلال و سپاهان سوت زد هم به خودی خود داستان دارد. جالب این‌که خورشیدی در این فصل تنها و تا قبل از بازی با سپاهان تنها چهار قضات داشته؛ یک دیدار در لیگ یک، دو دیدار در لیگ برتر و یک دیدار در یک چهارم نهایی جام حذفی. دو قضاوت از سه دیداری که او سوت زده بود، برای تراکتور بود و یکبار هم در هفته هفدهم بین پدیده مشهد - استقلال خوزستان قضاوت کرد، آیا این موضوع قابل توجیه است و دیگر این‌که اگر قضاوتش مشکلی نداشت چرا در این دو هفته اخیر هیچ قضاوتی به او سپرده نشده است؟


** امیدواریم ...

امیدواریم در سال جدید دیگر شاهد این اتفاقات و بیانیه دادن‌های تیم‌ها علیه داوران و داوران علیه مربیان و تیم‌ها نباشیم. باز هم امیدواریم ریاست کمیته داوران به کسی سپرده شود که توانایی آشتی دادن داوران پیشکسوت بیرون از گود با این کمیته را داشته باشد تا بساط بیانیه دادن‌ها برچیده شود و آرامش به سکوها، تیم‌ها و خود داوران بازگردد. هر چند همه این‌ها ممکن است امید واهی باشد!