حواشی پرونده سلمان خدادادی ساده نیست؛ باید وقت كافی داشته باشیم

تهران- ایرناپلاس- سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان می‎گوید این هیئت همچنان در حال بررسی پرونده سلمان خدادادی نماینده مردم ملكان و اتهامات اخلاقی وارده به او است. حواشی این پرونده ساده نیست، بنابراین باید وقت كافی برای بررسی داشته باشیم.

محمدجواد جمالی نوبندگانی، نماینده مردم فسا و سخنگوی هیئت نظارت مجلس شورای اسلامی درباره پرونده سلمان خدادادی نماینده مردم ملكان به ایرناپلاس می‎گوید: ما فعلاً در حال بررسی هستیم. حواشی این پرونده، ساده نیست، بنابراین باید وقت كافی برای بررسی داشته باشیم.

جمالی نوبندگانی همچنین با اشاره به اینكه قوه قضاییه روند معمول را برای بررسی این پرونده طی نكرده‎ است، تصریح می‎كند: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به این مسئله وارد شده است، یك بار هم از آقای سلمان خدادادی دعوت شده‎ است كه در جلسه این هیئت شركت كند.

سخنگوی هیئت نظارت مجلس شورای اسلامی ادامه می‎دهد: عرف این است كه وقتی پرونده‎ای درباره نمایندگان به قوه قضاییه فرستاده می‎شود، قوه قضاییه آن را به هیئت نظارت ارجاع می‎دهد كه آیا این عمل، خلاف شئونات و وظایف نمایندگی بوده ‎است یا خیر؟ ما در این مواقع به‌عنوان هیئت نظارت اعلام نظر می‎كردیم و قوه قضاییه هم بر همان اساس عمل می‌كرد و بعد از آن، پیگیری‌ها و احكام از طریق قوه قضاییه ادامه پیدا می‎كرد.

نماینده مردم فسا تأكید می‎كند: در مورد این پرونده بر اساس پیگیری‎های بنده تا روز یكشنبه 26 اسفندماه ، حكمی را قوه قضاییه به هیئت نظارت و هیئت رئیسه مجلس نفرستاده ‎است. البته بهتر بود تا حكم قطعی نشده، اعلام نمی‎شد.

22 اسفندماه سایت ركنا گزارش داد، سلمان خدادادی به دلیل اتهامات اخلاقی از سوی دادگاه كیفری تهران به دو سال انفصال از خدمت، دو سال تبعید و 99 ضربه شلاق به خاطر رابطه نامشروع محكوم شده است.

دیروز نیز عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در یك گفت‎وگوی رادیویی اعلام كرد كه ما گزارش مبسوطی برای هیئت نظارت مجلس ارسال كردیم. ایشان پرونده‌هایی در گذشته داشت كه مختومه شده بود. این پرونده جدید به دادگاه ارسال شد و دادگاه در یك بخشی نپذیرفت و در یك بخشی پذیرفت، چون اعلام مسائل اخلاقی اشكال دارد و هنوز قطعی نیست. از آنجا كه قابل اعتراض است باید صبر كنیم تا دیوان عالی كشور در این زمینه تصمیم‌گیری كند.

او همچنین اضافه كرد: بخشی از آن حكم رد شده ‎است و از بیان عنوان اتهامی معذورم و بخشی از آن را دادگاه پذیرفته است و چون تصمیم قطعی نیست، قابل اعلام نیست و باید صبر كرد تا اعتراض ایشان بررسی شود و هیئت نظارت تصمیم‌گیری كند. نمایندگان در نطق‎های مجلس مصونیت دارند. مصونیت مطلق وجود ندارد، اساساً همه افراد در برابر قانون مساوی‌اند؛ اینكه كسی مرتكب جرم شود، مصونیتی وجود ندارد، كما اینكه در مورد اخیر هم دادگاه به آن وارد شد.

**اداره كل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**