سمنان تا سنندج؛ از جنگل ابر تا عمارت خسروآباد

تهران-ايرناپلاس- آغاز بهار 98 و تعطيلات نوروز فرصتي است براي گشت و گذار، در اين روز‌ها شمال تا جنوب، غرب تا شرق كشور آيين و سنن خاص خود را دارد و هر استان پر از جذابيت‌هاي ديدني است.

جوشش چشمه‌سارها روح زندگي را در كالبد خفته طبيعت مي‌دمد. جويبارها در نهايت روشني جاري مي‌شوند و رودخانه‌ها در ترنم‌اند. بهاران، زمان نوگشتگي، باززايي و آغاز رستاخيز مردگان و زندگان در تكرار نوبتي آفرينش است. آسمان آبي، شكوفه‌هاي رنگارنگ، آبشارها طبقاتي، بوي خام آفرينش و بخار داغ خلقت در طبيعت، فصل بهار را به يكي از فصل‌هاي موردعلاقه بسياري از مردم براي سفر بدل كرده است.

در اين ميان تنوع آب‌وهوايي، از معتدل و مرطوب تا گرم و خشك در ايران اين فرصت و فضا را فراهم مي‌كند تا شهروندان و مسافران نوروزي بنابرعلاقه شخصي به استان موردنظر سفر كنند. با چنين تنوع گسترده‌ آب‌وهوايي در ايران نه‌فقط در نوروز كه در تمام طول سال مي‌توان نقطه‌اي براي گردشگري و لذت بردن از سفر در هر منطقه‌اي از كشور يافت.

ما در اين پرونده در قالب چهار گزارشِ جدا به معرفي كوتاه مركز استان‌هاي كشور مي‌پردازيم. در هر گزارش چند مركز استان معرفي مي‌شوند؛ از استان‌هاي كويري گرفته تا شهرهاي سرد و كوهستاني. به شما مي‌گويم كه چگونه برويد، كجا غذا بخوريد، كجا اقامت كنيد و از چه چيزي ديدن كنيد.

زنجان

چه دلتان بخواهد بزنيد به دل طبيعت، چه دلتان بخواهد برويد جاهاي تاريخي و چه دلتان بخواهد در بازاري طولاني و رنگارنگ راه برويد، همگي در زنجان گرده هم آمده است. بازار زنجان طولاني‌ترين بازار ايران است و مجموعه تفريحي ائل داغي، گنبد سلطانيه، دودكش جن و رختشوي‌خانه زنجان از ديگر جاذبه‏هاي اين شهر است. مسيرهاي اين شهر هم به قطارهاي سراسري و هم به اتوبوس، هواپيما و سواري دسترسي دارد. اسپاگتي بار و مك سيبز زنجان، سفره‏خانه سنتي حاج داداش و رستوران نانداك زنجان انتخاب‏هاي خوبي جهت سرو غذا هستند. در ميان مسافرخانه‏ها و هتل‏ها هم مهمانسراي اميركبير، مسافرخانه سعدي، هتل آسيا زنجان، هتل پارك و هتل پيام را مي‏توانيد براي اقامتي چند روز انتخاب كنيد.

سمنان

سمنان به دليل قرارگيري در يال جنوبي رشته‌كوه البرز و شمال دشت كوير داراي تفرجگاه‌هاي پرشماري است كه صحنه‌هاي بديع و چشم‌نوازي را براي مسافران نوروزي رقم مي‌زنند. جنگل ابر، چشمه علي دامغان، تنگه داستان، آهوان و پيغمبران از آثار ديدني اين شهر است. مسيرهاي اين شهر براي قطار، اتوبوس، هواپيما و سواري قابل دسترس است و اقامتگاه‏هايي مانند هتل گوتكه مال، خانه معلم سمنان، هتل بزرگ ققنوس و هتل برج سفيد مكان‏هاي معروف براي اقامت سمنان هستند. سمناني‌ها غذاهاي محلي متنوعي دارند. اما آنچه در رستوران‌هاي سمنان مي‌توانيد ميل كنيد، مانند بيشتر شهرها، غذاهاي ايراني مانند كباب، جوجه، خورش و انواع فست‌‌فود است. رستوران دارچين، مجلس افروز، سفره‏خانه سنتي باغ شهر از جمله اين مكان‏ها هستند.

رشت

رشت به دليل ميزان بارندگي سالانه‌اش، به شهر باران شهرت دارد و بزرگ‏ترين و پرجمعيت‏ترين شهر شمال ايران در بين شهرهاي ساحلي است. درياچه سقالكسار، روستاي صفرا بسته، بازار رشت، خانه ميرزا كوچك‏خان جنگلي و موزه گنجينه رشت از ديدني‏هاي زيباي رشت است. مسيرها و جاده‌هاي رشت خود بخشي از زيبايي‌هاي سفر است. هم با قطار و هم با هواپيما، اتوبوس و سواري مي‌توان به اين شهر رفت. رشت از نظر طبخ و نوع غذا از خوش‌خوراك‌ترين شهرهاي ايران به‌حساب مي‏آيد. اين غذاها را در رستوران ترنگ طلايي، رستوران اردشير و رستوران مجلل هفت سور امتحان كنيد. در اين ميان شناخت هتل‌ها و مراكز اقامتي يكي از مهم‌ترين مراحل پيش از برنامه‌ريزي براي سفرهاي خانوادگي يا رسمي است. در رشت هتل كادوس و هتل شبستان معروف هستند.

سنندج

سنندج به دليل وضعيت خاص توپوگرافي يكي از شهرهاي زيباي ايران است. به‌طوري ‌كه پيرامون اين شهر از كوه‌هاي زيبا و بلند و داخل شهر به‌صورت تپه ماهور از تپه‌هاي متعددي تشكيل شده است و برفراز هر تپه‌اي منظره‌اي زيبا از شهر نمايان است. پارك آبيدر، خانه كرد، موزه‌ سنندج و چهار باغ و عمارت خسروآباد از جاذبه‏هاي گردشگري اين شهر است. سنندج راه‏آهن ندارد، اما با هواپيما و از طريق اتوبوس و سواري مي‏توانيد به سنندج برويد. هتل شادي، مهمانسراي جهانگردي و هتل پارسيان از مراكز اقامتي اين شهر است. سنندج شهر سفره‏خانه‏هاست. سفره‌خانه سنتي سنه، رستوران ايتاليايي دايان، سفره‏خانه آبيدر و سفره‌خانه سنتي سيرانگاه از جمله مكان‏هايي است كه مي‏تواند خاطرات خوبي را براي شما رقم بزند.

قزوين

كاخ چهلستون، موزه شهر، سراي سعدالسلطنه، حمام قجر، آرامگاه حمدالله مستوفي و دروازه تهران و در كوشك از زيبايي‏هاي ديدني قزوين است. ديدن بازار قزوين هم خالي از لطف نيست. بازاري بزرگ با فضاهاي متعدد و معماري بسيار شكوهمند كه زيبايي راسته‌ها و سراهاي آن، عموم گردشگران را مبهوت مي‌كند. با قطار، هواپيما، سواري و اتوبوس سفر كنيد. از واحدهاي اقامتي قزوين هم هتل سنتي خانه بهروزي، هتل مرمر، مسافرخانه ابريشم و هتل راژيا مكان‏هاي مناسبي براي اقامت هستند. قزوين هم از آن شهرهايي است كه غذاهاي سنتي خيلي خوشمزه‌اي دارد. رستوران اقبالي، رستوران نمونه، رستوران كرماني و اگر به دنبال تجربه‌ غذاهاي جديد و متفاوت هستيد حتماً به رستوران مديترانه سر بزنيد.

قم

شهري كهن با تاريخي غني است كه آن را مهد علم و معرفت مي‌نامند. اين سرزمين ديدني‌هاي قابل‌توجهي را در خود جاي داده است كه تماشاي آن‌ها جالب و جذاب است. اگر به قم سفر كرديد از مقابر گنبد سبز، مسجد جمكران، خانه يزدان پناه(موزه صنايع‌دستي)، خانه حاج علي‌خان زند ديدن كنيد و مي‌توانيد با قطار، هواپيما، سواري و اتوبوس قم سفر كنيد. خانه مسافر وارش، هتل بين‏المللي قم، هتل پارسيا، هتل خورشيد و هتل الوند از معروف‏ترين مكان‏هاي اقامتي قم است. اگر شما گذرتان به قم افتاد و خواستيد يك وعده غذاي خوشمزه را در اين شهر تجربه كنيد، رستوران بزرگ خادم، رستوران مدائن، خانه ماكاروني قم، مرغ بريان طاهري انتخاب‏هاي مناسبي جهت سرو غذا هستند.

كرمان

از شهر‌هاي پهناور جنوب شرقي ايران، كرمان است كه جاذبه‌هاي تاريخي بسياري را در خود جاي داده است. مجموعه گنجعلي‌خان، روستاي ميمند، كوير شهداد، ارگ راين در جنوب غربي شهر، درياچه مخرگه و آتشكده آناهيتا از زيبايي‏هاي اين شهر كويري است. مسيرهاي اين شهر به راه‏آهن سراسري متصل است و با هواپيما، اتوبوس و سواري هم مي‏توان به كرمان سفر كرد. در كرمان رستوران‌هاي بسياري وجود دارد كه غذاهاي مختلف ايراني، فرنگي(غذاهاي هندي، ايتاليايي، يوناني و غيره) و فست‌فود را به بهترين شكل در منوي خود گنجانده‌اند. رستوران اسپاخو، رستوران وكيل، رستوران سنتي مكث و رستوران پاليز از جمله اين موارد است. شب‏هاي كوير در كرمان به وصف نمي‌‏آيد.

**اداره كل اخبار چندرسانه اي**ايرناپلاس**