40 درصد فوتی‌ تصادفات نوروزی در تهران عابران پیاده هستند

تهران- ایرناپلاس- رئیس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ معتقد است با خلوت شدن تهران در نوروز، اكثر رانندگان وسائل نقلیه، با سرعت بیشتری در معابر حركت می‌كنند و این امر سبب می‎شود نوع تصادفات شهری اندكی متفاوت باشد، به طوری كه در نوروز 97، عابران پیاده 40 درصد آمار فوتی ناشی از حوادث رانندگی را به خود اختصاص دهند.

سرهنگ احسان مومنی، رئیس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ به ایرناپلاس می‌گوید: ایام عید با توجه به فرصت و فراغت مردم، زمان مناسبی برای مسافرت و گشت و گذار فراهم می شود.در این میان همزمان با افزایش ترافیك در جاده ها به ویژه در مناطق خوش آب و هوا، ترافیك شهری مانند تهران كاهش می‌یابد.

بیش از 80 درصد وقوع حوادث به عامل انسانی برمی‌گردد

وی با بیان اینكه دغدغه مسئولان ترافیك در این ایام برقراری نظم و آرامش برای رانندگان و كاربران ترافیك و جلوگیری از بروز حوادث و تصادفات است اظهار داشت: بررسی آمارها نشان می‌دهد بیش از 80 درصد وقوع حوادث به عامل انسانی برمی‌گردد.این بدان معناست كه از راننده خودرو گرفته تا راننده موتورسیكلت و حتی عابران پیاده، با كمی دقت و توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی، می‌توانند بخش عمده ای از تصادفات را كاهش دهند.

وی با بیان اینكه در ایام نوروز، نوع تصادفات شهری اندكی فرق می‌كند توضیح می دهد: در تهران، ترافیك كمتری داریم و سرعت ها بیشتر می شود، اگرچه در چند سال اخیر، پلیس راهور با افزایش تعداد نیروها در تهران بزرگ، سعی در كنترل این سرعت دارد اما متاسفانه به دلیل بی‌احتیاطی برخی كاربران ترافیك، همچنان تصادفات رخ می‌دهد.

به گفته مومنی با بررسی تصادفات نوروز 97 مشخص شد كه حدود 40 درصد متوفیان در این ایام، عابران پیاده هستند.

توصیه‌هایی برای عابران پیاده

رئیس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ توصیه‌هایی برای عابران پیاده دارد: در هنگام حركت در معابر، حتما از پیاده‌روها استفاده كنید، در هنگام عبور از عرض معابر، حتما از محل‌های خط‌كشی یا پل‌های هوایی استفاده كنید. در هنگام عبور از تقاطع‌ها تنها هنگامی كه چراغ عابر سبز است عبور كرده و هرگز از چراغ قرمز عبور نكنید. در تاریكی شب، از محل های دارای روشنایی عبور كنید، لباس‌های روشن بپوشید تا رانندگان بهتر شما را ببینند.

37 درصد متوفیان رانندگان موتورسیكلت هستند

وی با بیان اینكه حدود 37 درصد متوفیان هم رانندگان موتورسیكلت هستند تاكید كرد: موتورسیكلت سواران می‌دانند كه در تعطیلی عید، ما با خلوتی معابر روبه‌رو هستیم. از همین رو سرعت موتورسیكلت‌ها بیشتر می‌شود. من توصیه می‌كنم كه موتورسیكلت سواران ما با سرعت مطمئنه حركت كنند. تا در صورت بروز خطر، بتوانند وسیله نقلیه را كنترل كنند و هرگز كلاه ایمنی را فراموش نكنند.آمارها نشان می‌دهد رانندگانی كه از كلاه ایمنی استفاده نمی‌كنند بیش از دیگران در محل حادثه فوت می‌كنند.

مومنی با بیان اینكه مقررات راهنمایی و رانندگی برای موتورسواران همانند سایر وسایل نقلیه است و تفاوتی ندارد خاطرنشان كرد: تردد در پیاده‌روها و خطوط ویژه برای موتورسواران ممنوع است. همچنین نباید از چراغ قرمز عبور كنند. بهتر است در روز هم چراغ جلو موتور خود را روشن كنند تا رانندگان دیگر بتوانند بهتر از آن را ببینند. موتورسیكلت‌ها از حمل بارهای حجیم و نامتعارف خودداری كنند، چون باعث از بین رفتن تعادل راننده و تصادف می‌شود. از تغییر مسیر ناگهانی و حركت بین خودرو خودداری كنند.

23 درصد فوتی‌ها رانندگان و سرنشینان خودرو هستند

رئیس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ 23 درصد باقی مانده از متوفیان حوادث رانندگی را مربوط به رانندگان و سرنشینان خودرو می‌داند كه اكثرا در محورهای بزرگراهی و ساعات شب و با توجه به خلوتی معابر رخ می‌دهد چون سرعت خودروها بالا بوده و راننده نتوانسته خودرو را كنترل كند و در اكثر مواقع با گاردریل برخورد كرده است.

به گفته مومنی بخشی از آمار تصادفات نوروزی را هم مسافران نوروزی كه به تهران سفر می‌كنند تشكیل می‌دهند، چون مسیر را اشتباه انتخاب می‌كنند و می خواهند مسیر را اصلاح كنند اقدام به دنده عقب به ویژه در معابر بزرگراهی می‌كنند كه این كار خطرناك است و عامل بسیاری از تصادفاتی است كه تاكنون داشته‌ایم.

وی از مسافرانی كه به تهران سفر می‌كنند خواست قبل از ورود به محورهای بزرگراهی ابتدا در یك محل امن توقف كرده و پس از شناسایی مسیر به حركت خود ادامه دهند و اگر مسیر را اشتباه رفتند برای اصلاح مسیر هرگز از دنده عقب استفاده نكنند.

رئیس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ عمده تخلفات در نوروز را سرعت غیرمجاز و استفاده از تلفن همراه اعلام كرد كه هر دو باعث غفلت از جلو و بروز تصادف می‌شود. خوردن و آشامیدن حین رانندگی نیز عامل دیگری در بروز تصادفات است.

افزایش فوت در صحنه تصادفات همزمان با نوروز

مومنی با بیان اینكه در ایام نوروز آنچه بیش از همه در سطح تهران اتفاق می‌افتد افزایش فوت در صحنه تصادفات است توضیح داد: دلیل این اتفاق، شدت ضربه در اثر سرعت بالا است. این سرعت بالا نیز نتیجه خلوتی معابر و بی‌احتیاطی رانندگان است.

**اداره كل اخبار چندرسانه ای **ایرناپلاس**