نبرد مهران مدیري با نوید محمدزاده

تهران-ایرناپلاس- این روز‌ها برای علاقه‌مندان به سینما می‌تواند روز‌های جذابی باشد. آثاری روی پرده سینما‌ها هستند كه بعد از هفته‌ها تلاش و مذاكره توانسته‌اند اكران نوروزی را به‌دست بیاورند. باید دید در این رقابت نزدیك چه فیلمی می‌تواند فاتح گیشه 98 شود.

فیلم‌هایی كه در این ایام روی پرده رفته‌اند به دلیل عوامل، بازیگران و حتی موضوعشان مورد استقبال قرار گرفته‌اند. اما نكته قابل‌توجهی كه در لیست این آثار وجود دارد این است كه در میان هفت اثر انتخاب شده برای اكران، تنها دو فیلم از شركت‎كنندگانِ جشنواره سی و هفتم فیلم فجر است. این در حالی است كه امسال آثار خوب و قابل‌توجهی را در جشنواره شاهد بودیم و سال‌های گذشته، بیشترِ آثار اكران نوروزی از فیلم‌های جشنواره فجر انتخاب می‌شدند.

اما فارغ از همه این‌ها رقابت بین این هفت اثر بسیار نزدیك است، به دلیل اینكه هر كدام از این فیلم‌ها می‌توانند مخاطب سینما را در انتخابشان وسوسه كنند. اینكه چه فیلمی و با چه بازیگرانی می‌تواند برنده گیشه باشد هنوز مشخص نیست، اما با نگاهی اجمالی شاید بتوان برندگان گیشه را حدس زد.

«رحمان 1400» می‌تواند «من سالوادور نیستم» ِ دیگری باشد؟
منوچهر هادی با ساختن فیلم «من سالوادور نیستم» نشان داد گیشه و ذائقه مخاطب ایرانی را شناخته است. او بعد از تجربه موفق «من سالوادور نیستم» در گیشه، ساخت فیلم پرفروش دیگر یعنی «آینه بغل» را تجربه كرد و امسال هم توانسته جدیدترین اثرش را با عنوان «رحمان 1400» در بهترین فصل نمایش فیلم‌ها روی پرده ببرد. از آنجا كه اكران نوروزی هم تأثیر مستقیم بر موفقیت یك اثر در گیشه دارد، «رحمان 1400» به دلیل حضور بازیگرانی چون مهران مدیری و محمدرضا گلزار و ژانر كمدی كه دارد می‌تواند یكی از فیلم‌های پرفروش‌ها و حتی پرفروش‌ترین اثرِ سال شود.

«ژنِ خوك»
گفته می‌شود «ژنِ خوك» متقاضی حضور در جشنواره سی و هفتم بوده، اما به دلیل طولانی بودن زمان فیلمبرداری‌اش نتوانست در این فستیوال حضور داشته باشد. این اثر پس از رقابت با 20 فیلم كاندیدای اكران نوروزی در این ایام، روی پرده سینما‌ها رفت. هادی حجازی‌فر بازیگر توانمندی كه در این چند سال نشان داده كه می‌تواند از پس نقش‌های متفاوت برآید، این بار هم با ظاهر و نقشی جدید همراه با سعید مهراد (سهیلی) فرزند كارگردانِ این اثر، مقابل دوربین «ژن خوك» رفته‌است. با توجه به موفقیت سهیلی در جذب مخاطب با فیلم‌های «گشت ارشاد» و «گشت 2» و بازیگران این اثر موفقیت «ژن خوك» در گیشه و قرار گرفتنش در میان سه اثر پرفروش سال 98 بعید نیست.

زوج «اكسیدان» این بار در «چهار انگشت»
حامد محمدی بعد از فیلم «اكسیدان» كه حواشی بسیاری هم برایش درپی داشت، این بار به سراغ «چهار انگشت» رفت. اثری كه داستان دو دوست در خارج از كشور را روایت می‌كند، از زوج هنری «اكسیدان» یعنی امیر جعفری و جواد عزتی هم بهره برده است. باید دید كه این زوج هنری در رقابت با زوج‌های سینمایی دیگر مانند بهنام تشكر و هومن برق نورد در «زندانی‌ها»، مهران مدیری و محمدرضا گلزار در «رحمان 1400» و حتی هادی حجازی‌فر و سعید مهراد در «ژن خوك» تا چه اندازه می‌توانند به موفقیت برسند؟

رقابت یك فیلم رئالِ رئال با كمدی‌ها
«متری شش و نیم» اثری كه به گفته كارگردانش سعید روستایی بعد از «ابد و یك روز» همه وقت خود را برای ساخت این فیلم گذاشته است، توانست با حضور موفقش در جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را دریافت كند. این اثرِ رئال كه این روز‌ها بر پرده سینما‌ها است تا كنون مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان به سینما قرار گرفته است. البته «متری شش و نیم» از آن دسته فیلم‌هایی است كه مورد توجه دو قشر دوست‌دارِ سینما، یعنی هم مخاطبان عام و هم اهالیِ سینما و منتقدان است. تجارب گیشه‌های نوروزی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد كه هیچ ژانری توان مقابله با فیلم‌های كمدی را ندارد. باید دید نوید محمدزاده و پیمان معادی بازیگران این اثر می‌توانند ذائقه مردم را تحت تأثیر قرار دهند و بالاتر از آثار كمدی قرار گیرند.

«زندانی‌ها»؛ می‌تواند از جنس رقابت با آثار روی پرده سینما‌ها باشد؟
«بعضی كار‌ها و فیلم‌ها از جنس رقابت نیستند و در فضای رقابتی حرف اصلی آن‌ها گم می‌شود.» این جمله‌ای بود كه مسعود ده‌نمكی در پاسخ به چرایی قرار نگرفتن «زندانی‌ها» در میان نامزد‌های حضور در جشنواره فیلم فجر گفت. البته تبلیغات و بازیگران این اثر سینمایی پتانسیل این را دارد كه این ساخته ده‌نمكی هم در میان پرفروش‌ها قرار گیرد. بهنام تشكر و هومن برق‌نورد زوجی كه در گذشته هم تجربه بازی در كنار یكدیگر را داشته‌اند، دوباره در «زندانی‌ها» تكرار شده‌اند. باید دید كه این اثرِ ده‌نمكی كه به گفته خودش از جنس رقابت در جشنواره نبوده است، چه اندازه می‌تواند از جنس رقابت با آثار روی پرده سینما‌ها باشد و گیشه را تسخیر كند؟

سرانجامِ «غلامرضا تختی»
«غلامرضا تختی» فیلمی كه به‌جرئت می‌توان گفت كه ساخت آن جسارت، شجاعت و امكانات مالی بسیاری را لازم داشت. اثری كه گفته می‌شود علی حاتمی موقع ساخت فیلم «كمال‌الملك» طرح ساخت فیلمی بر اساس زندگی تختی را در ذهن داشته تا اینكه در سال 1373 فیلم «جهان پهلوان تختی» را كلید می‌زند. اما متأسفانه با درگذشت این كارگردان فقید، این پروژه ناتمام می‌ماند. بعد‌ها برخی از كارگردانان هم بوده‌اند كه به سراغ ساخت این اثر رفتند، اما بنا به دلایلی به سرانجام نرسیدند. تا اینكه بهرام توكلی توانست شرایط را فراهم كند و دست به ساخت چنین اثری كه از دید هر ایرانی، قهرمان فیلم یك پهلوان و اسطوره تكرار نشدنی است، بزند. «غلامرضا تختی» كه نخستین بار در جشنواره سال گذشته روی پرده سینما‌ها رفت توانست در این ایام اكران شود. طبیعتاً این اثر كه حواشی بسیاری هم سر پایان‌بندی‌اش داشته، جزو فیلم‌هایی است كه اكثر مردم راغب به دیدن آن هستند و می‌تواند رقیب جدی برای سایر آثار سینمایی 98 باشد.

«آهوی پیشونی سفید 3»
سیدجواد هاشمی سومین قسمت از این اثرِ كودك و نوجوان را از بیست و پنجم اسفندماه 97 بر پرده سینما‌ها برد. با توجه به استقبالی كه از قسمت‌های قبلی این فیلم شده، باید دید كه توان رقابت با سایر فیلم‌های نامبرده را دارد یا خیر؟

گزارش از هنگامه ملكی

**اداره كل اخبار چند رسانه ای**ایرناپلاس**