زیباكلام: اولین گام برای پرشور شدن انتخابات، اصلاح نظارت استصوابی است

تهران- ایرناپلاس- یك تحلیلگر مسائل سیاسی می‎گوید: مادامی كه به‌خاطر نظارت استصوابی هر منتقدی بدون هیچ توضیحی رد صلاحیت شود، نمی‎توان گفت كه انتخابات پرشور وجود دارد.

عباسعلی كدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در جمع ناظران شورای نگهبان دشت ورامین در خصوص انتخابات سال 1398 گفته كه انتخابات مهم و حساسی را در پیش رو داریم. انتخابات سال 98 از سه جهت خیلی مهم است. وجود احزاب سیاسی، شرایط اقتصادی و دشمنی دشمنان ایران از سه منظر این انتخابات را حساس می‌كند و باید تلاش كنیم مردم در انتخابات حضور چشم‎گیری داشته باشند و خدای نكرده گرفتار سیاست‌زدگی نشویم.

صادق زیباكلام، تحلیلگر مسائل سیاسی و استاد دانشگاه درباره الزامات پر شور شدن انتخابات در سال 98 به ایرناپلاس می‎گوید: مادامی كه به‌خاطر نظارت استصوابی هر منتقدی بدون هیچ توضیحی رد صلاحیت شود، نمی‎توان گفت كه انتخابات پرشور وجود دارد.

زیباكلام با اشاره به اینكه بر اساس قانون اساسی شورای نگهبان موظف است دلایل عدم احراز صلاحیت را به نمایندگان اعلام كند، اضافه می‎كند: در این شرایط اولین كاری كه آقای كدخدایی برای پرشور شدن انتخابات می‎تواند انجام دهد، تجدیدنظر اساسی درباره عملكرد نظارت استصوابی شورای نگهبان است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی همچنین معتقد است شورای نگهبان نباید منتقدین را به این اسم كه به ولایت‌فقیه التزام ندارند یا به نظام پایبند نیستند، رد صلاحیت كند.

زیباكلام در ادامه می‎گوید كه نظارت استصوابی گسترده شورای نگهبان و رد صلاحیت نامزدهای شایسته‎ای كه عملكرد مناسبی خواهند داشت، نفس انتخابات را مخدوش می‎كند.

پیش‎تر زیباكلام به اعتماد آنلاین گفته بود كه در انتخابات مجلس یازدهم، اصلاح‌طلبان بخش قابل‌توجهی از رأی‌دهندگان خود را از دست خواهند داد. با توجه به شرایط فعلی، آن بدنه اجتماعی‌ كه در صورت رفتن به پای صندوق به اصلاح‌طلبان رأی می‌دهد، مشاركتی نخواهد كرد. بنابراین نامزدهای اصولگرایان اعم از تندرو و كندرو و میانه‌رو در تهران و سایر استان‌ها و حوزه‌های انتخابیه بزرگ با آرای خیلی كمی وارد مجلس یازدهم خواهند شد.

اما فاطمه سعیدی، عضو فراكسیون امید مجلس شورای اسلامی درباره انتخابات مجلس به ایسنا گفته كه اصلاح‌طلبان در انتخابات 98 هم پیروز خواهند شد و انتشار لیست امید به نفع اصلاحات در انتخابات آینده است.

با این وجود علی صوفی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به افكار نیوز گفته ‎است: شورای عالی سیاستگذاری با مأموریت انتخابات سال 98 تشكیل شده و كمیته‎های تخصصی خود را نیز در همین جهت فعال كرده، اما ممكن است اگر مثل گذشته باشد اصلاح‎طلبان نتوانند در انتخابات شركت كنند و لیست انتخاباتی دهند.

در عین حال، سیدمحمد حسینی، سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی هم درباره برنامه جریان اصولگرایی برای انتخابات آینده در گفت‎وگو با نامه نیوز بیان كرده بود: غالب احزاب و تشكل‌های اصول‌گرا به آسیب‌شناسی و بررسی نقاط قوت و ضعف خود در ریشه‌یابی علت نتیجه انتخابات گذشته، پرداخته‌اند و راهكارها و برنامه‌هایی برای آینده در نظر گرفته‌اند. از جمله جمنا، هیئت رئیسه و شورای مركزی جلسات متعدد برای تدوین نقشه راه جبهه تا سال 1400 داشته‌اند و اجمالاً آن را مشخص كرده‌اند و «سند جامع تشكیلات جبهه مردمی»، تدوین شده است كه در آن، علاوه بر راهبردها، اولویت‌ها، نقاط ضعف و قوت، فرصت‌ها و تهدیدها به 12 برنامه اصلی و مهم اشاره شده كه از جمله این برنامه‌ها، مبحث انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال 1398 و انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 است.

**اداره كل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**