اكران نوروز؛ ایستگاه خوشبختي فیلم‌ها؟

تهران- ایرناپلاس- اكران فیلم‌ها در ایام نوروز همیشه مسأله‌ای بوده كه اكثر كارگردانان خواستار آن بوده‌اند؛ فصل اكرانی كه در مواردی، به‌تنهایی می‌تواند عامل موفقیت یك اثر در گیشه باشد.

قطعاً یكی از بحث‌های پرحاشیه و چالش‌برانگیز سینما كه هر ساله هم تكرار می‌شود این است كه كدام فیلم‌ شانس قرار گرفتن در اكران نوروزی را دارد؟ این فیلم‌ها عمدتاً از آثار شركت‌كننده در جشنواره فیلم فجر هستند، البته سایر فیلم‌های تولید شده هم می‌توانند جزو این آثار قرار گیرند. به‌هرحال اكران نوروزی می‌تواند یك شانس خوب و بختِ یار برای یك فیلم محسوب شود.

اما از سال 94 به این سو، چه فیلم‌ها و با چه موضوعاتی با اكران در ایام نوروز به پرفروش‌ترین‌ها تبدیل شدند؟

**«ایران برگر» در لیست پرفروش‌ها

در سال 94 «محمد رسول‌الله» توانست لقب پرفروش‌ترین اثر سینمایی را از آن خود كند. «نهنگ عنبر» با بازی رضا عطاران و مهناز افشار توانست به‌عنوان دومین فیلم پرمخاطب سال 94 اعلام شود و سومین فیلم پرفروش هم به «ایران برگر» تعلق گرفت. فیلمی به كارگردانی مسعود جعفری‌جوزانی كه بازیگرانی مانند علی نصیریان، محسن تنابنده، گوهر خیراندیش و ... در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. از میان برگزیدگان آثار اكران نوروزی، تنها «ایران برگر» توانست به‌عنوان یكی از پرفروش‌های سال 94 تبدیل شود و آثار دیگری چون«رخ دیوانه» ابوالحسن داوودی، «استراحت مطلق» عبدالرضا كاهانی، «طعم شیرین خیال» كمال تبریزی و «روباه» بهروز افخمی در این رده قرار نگرفتند. مطمئناً یكی از عواملی كه «ایران برگر» را در لیست پرفروش‌ها قرار داد، ژانر، بازیگران و زمان اكران آن بود. سینمای كمدی و بازیگران این ژانر مدت‌هاست كه عامل فروش یك اثر سینمایی هستند.

**سال 95 و رقابت كمدی‌ها

فیلم‌های متفاوت و با مضامین متنوعی برای اكران نوروز 95 انتخاب شدند. «خشم و هیاهو» به كارگردانی هومن سیدی كه یك تریلر اجتماعی بود، برای نمایش بر پرده سینماها انتخاب شد. «بادیگاردِ» ابراهیم حاتمی‌كیا هم كه توانسته بود در جشنواره سی و چهارم فیلم فجر دو سیمرغ را از آن خود كند، در این لیست قرار گرفت. اما «ابد و یك روز» اثر یك فیلم اولی كه تحسین منتقدان را هم برانگیخته و در جشنواره فجر هم موفق بود، با موضوع و روایتی جدید به سینماها آمد. در كنار همه این‌ها «پنجاه كیلو آلبالو» به كارگردانی مانی حقیقی و با موضوع كمدی در كنار این آثار در نوروز 95 به رقابت پرداخت. «كفش‌هایم كو» اثر كیومرث پوراحمد، این كارگردان كهنه‌كار سینما هم جزیی از این آثار بود. البته همه این فیلم‌ها در حالی روی پرده رفتند كه فیلمی با بازی رضا عطاران با عنوان «من سالوادور نیستم» از اوایل اسفند آغاز شده بود و با وجود اینكه یك موضوع كمدی داشت، اما جدی‌ترین رقیب فیلم‌های نامبرده بود تا جایی كه به‌عنوان دومین فیلم پرفروش سال 95 معرفی شد. ساخته پرحاشیه مانی حقیقی یعنی «پنجاه كیلو آلبالو» سومین پرفروش 95 اعلام شد. گیشه نشان داده همیشه پرفروش‌ها را باید در میان اكران‌های نوروزی یافت و موضوعات و روایت‌های جدیدی هم چون «بادیگارد» یا «ابد و یك‌روز» توان مقابله با كمدی را ندارند.

** دوباره پای یك اثر كمدی در میان است

در حالی فیلم‌های اكران نوروزی سال 96 معرفی شد كه از 6 مورد آن، پنج اثر در جشنواره سی و پنجم روی پرده رفته بود. «ماجرای نیمروز» دومین اثر محمدحسین مهدویان كه در جشنواره فجر هم موفق ظاهر شده بود توانست مورد اقبال قرار گیرد و در این ایام روی پرده سینماها رود. «یك روز بخصوصِ» همایون اسعدیان و «آباجانِ» هاتف علیمردانی هم در این لیست قرار گرفتند. «گشت 2» تازه‌ترین اثر سعید سهیلی، بعد از تجربه موفق قسمت اول آن در گیشه و مخاطبان سینما، در بین فهرست خوش‌شانس‌ اكران سال 96 قرار گرفت و توانست به سبب این حضور به‌عنوان سومین پرفروش سال 96 تبدیل شود. البته «خوب، بد، جلف» هم كه اكرانش از 28 بهمن 95 آغاز شده بود توانست در ایام نوروز رقیب جدی برای «گشت2 » باشد. گفتنی است كه اكران فیلم «سه بیگانه» هم از اسفند 95 آغاز شد. اما باز هم یكی از منتخبان اكران نوروز در پرفروش‌های سال قرار گرفت و «گشت 2» كه آن هم از موضوع كمدی برخوردار بود در رده سوم پرفروش‌ترین‌های 96 قرار گرفت.

**سال 97 و ژانرهای متنوع در ایام نوروز

اما مخاطبانِ سینما، در سال 97 انتخاب‌های متنوع و گسترده‌تری در ایام نوروز داشتند. هفت فیلم با مضامین عاشقانه، اجتماعی، كمدی، جنگی و انیمیشن برای اكران نوروز 97 برگزیده شدند. «لاتاری» محمدحسین مهدویان كه اثری متفاوت نسبت به دو تجربه بلند سینمایی این كارگردان بود، «به وقت شام» ابراهیم حاتمی‌كیا كه حواشی بسیاری هم توسط این كارگردان در جشنواره سی و ششم فجر پدید آمد، «مصادره» اولین تجربه سینمایی مهران احمدی كه جزو اندك كمدی‌هایی بود كه مورد قبول منتقدان هم قرار گرفت، «فِراریِ» داوودنژاد اثری كه از دل جامعه می‌آمد، «لونه زنبور» و «خرگیوش» دو فیلم كمدی و انیمیشن «فیلشاه» كه برای كودكان در نظر گرفته شده بود، روی پرده نمایش رفتند. «مصادره» توانست دومین پرفروش‌ سینمایی سال معرفی شود. اثری كمدی كه نمی‌توان از تأثیر اكران آن در این فصل طلایی سینما چشم‌پوشی كرد. «لاتاری» هم سومین فیلم پرفروش 97 بود كه آن هم با استقبال مخاطبان در ایام نوروز همراه بود.

حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم اكران نوروزی 98 همای سعادت پرفروش‌ترین را بر شانه‌های كدام فیلم می‌نشاند. كمدی‌هایی مانند «رحمان 1400» و «زندانی‌ها» یا فیلم‌های اجتماعی مانند «تختی» یا «متری شش و نیم».

گزارش از هنگامه ملكی

*اداره كل اخبار چند رسانه ای*