دولت در سایه؛ برنامه اصولگرایان برای انتخابات آینده مجلس

تهران- ایرناپلاس- یك فعال سیاسی اصولگرا می‎گوید ما برای انتخابات آینده مجلس برنامه داریم كه با ساختار ائتلافی، دولت در سایه را تشكیل بدهیم تا برنامه‎های مورد نظرمان را در بزنگاه‎های مختلف به دولت حاكم تحمیل كنیم.

حسین كنعانی‎مقدم، فعال سیاسی اصولگرا و دبیركل حزب سبز درباره پیش‎بینی‎اش از انتخابات آینده به ایرناپلاس می‎گوید: حضور مردم در انتخابات سه شكل خواهد بود؛ یكی از آن‎ها روند حضور مردم براساس آمار و پیش‎بینی علمی است كه ما در حزب سبز این كار را انجام داده‎ایم. از روش تحقیق الیوت استفاده كردیم و نسبت مشاركت مردم در انتخابات‎های 40 سال گذشته را بررسی كردیم. بر اساس این تحقیق، ممكن است احتمال مشاركت مردم زیر 50 درصد باشد.

كنعانی‌مقدم ادامه می‎دهد: شكل دیگر، آینده‌پژوهی است. آینده‌پژوهی ممكن است روش علمی را تأیید كند، اما در مدل آینده‌پژوهی، عناصری مانند شگفتی‎آفرینی نیز وجود دارد. این عناصر شگفتی‌آفرین ممكن است روندهای قبلی را تغییر دهد و نتیجه حاضر با نتیجه تحقیق‎های علمی متفاوت باشد.

این فعال سیاسی اصولگرا بیان می‎كند: تجربه ثابت كرده حضور مردم و مشاركت سیاسی آن‎ها در انتخابات‎ها معنادار است. اگر ضرورت‎ها، حوادث و توصیه‎های مراجع، خصوصاً رهبری اتفاق بیفتد ممكن است مانند 22 بهمن مردم حضور پررنگی داشته باشند. 22 بهمن با وجود همه نارضایتی‎ها از شرایط اقتصادی، مردم حضور گسترده‎ای در راه‎پیمایی‎ها داشتند.

دبیركل حزب سبز معتقد است در مجلس آینده، اكثریت و اقلیت وجود نخواهد داشت و رقابت سنگین است. البته فكر می‎كنم مردم به برنامه‎ها رأی می‌دهند و نه اشخاص؛ زیرا مردم احساس می‌كنند كسانی كه تا به امروز وعده و وعیدهایی داده‌اند به آن عمل نكرده‌اند. بنابراین باید به برنامه‎ها رأی داد. از همین رو، اگر احزاب بتوانند برنامه‎ها را با تدابیر مربوطه خوب انجام دهند، طبیعتاً احزاب می‎توانند ائتلافی برای بهبود امور تشكیل بدهند.

كنعانی‌مقدم در پاسخ به این پرسش كه برنامه حزب سبز و جناح اصولگرایی برای انتخابات مجلس آینده چیست، می‎افزاید: ما مرتب جلساتی درباره انتخابات آینده داریم و روی مسأله ائتلاف كار می‎كنیم. ما دنبال این هستیم كه برنامه‎های مورد نظرمان را حتی اگر خودمان نتوانیم اجرا كنیم، با تشكیل دولت ائتلافی در بزنگاه‎های مختلف به دولت حاكم تحمیل كنیم.

او همچنین می‎گوید: اگر برنامه معقول باشد، باید به دولت حاكم فشار بیاورد كه از این برنامه استفاده كند. تنها راه این است كه دولت در سایه تشكیل شود و در چانه‎زنی‎های مختلف، برنامه را برای اجرا به دولت واگذار كند.