غرويان: مردم در انتخابات مجلس به نيرو‌هاي معتدل و عملگرا رأي مي‌دهند

تهران- ايرناپلاس- يك عضو مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم در پيش‌بيني سال جديد و مشاركت مردم در دوره آينده انتخابات مي‌گويد: كنش و واكنش مردم در اين زمينه بستگي به تصميم مسئولان دارد و تصور مي‌كنم مردم به نيروهاي معتدل و عملگرا رأي خواهند داد.

حجت‌الاسلام محسن غرويان، عضو مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم در گفت‌و‌گو با ايرناپلاس، سال جديد را اين‌گونه پيش‌بيني مي‌كند: اميدواريم سال جديد، سال خوبي باشد؛ اما با واقعيت‌هايي كه مشاهده مي‌كنيم و تهديدهايي كه از سمت آمريكا و اروپا وجود دارد، نمي‌توان خيلي اميدوار بود.

وي با بيان اينكه بايد واقع‌بينانه به ماجرا نگريست نه ايده‌آليستي، تصريح مي‌كند: اگر لوايحي كه در مجمع تشخيص مصلحت نظام وجود دارد، تصويب شود، ممكن است گشايشي در امور سياسي و اقتصادي حاصل شود؛ چراكه بخش زيادي از امور اقتصادي وابسته به تصميمات سياسي است. اما اگر بنا باشد كشمكش‌ها ادامه پيدا كند و بخواهيم به شكل لجبازانه‌اي ديپلماسي سياسي را ادامه دهيم، كشورهاي ديگر نيز واكنش نشان خواهند داد و مشكلات بيشتري به مردم تحميل خواهد شد.

اين پژوهشگر ديني مي‌افزايد: به نظرم مسئولان بايد به شكل واقع‌بينانه‌تري صحبت و تصميم‌گيري كنند و فشار را از روي مردم بردارند.

غرويان درباره احتمال افزايش اعتراضات در سال جديد مي‌گويد: بنا ندارم نااميدي در جامعه ايجاد كنم، اما آنچه در جامعه رخ مي‌دهد، بسته به انتخاب و تصميم مسئولان است. اينكه چه قوانين و مقرراتي در سال آينده در كشور اجرايي شود در تصميم مردم مؤثر خواهد بود. به عبارتي ديگر، كنش و واكنش مردم در اين زمينه بسته به تصميم مسئولان است.

وي درباره احتمال پرشور بودن يا نبودن يازدهمين دوره انتخابات مجلس با وجود نارضايتي‌ها بيان مي‌كند: من فكر مي‌كنم انتخابات پرشور خواهد بود، البته اين نيز به تصميم‌گيري‌ها در ايام نزديك به انتخابات بستگي دارد. طيف‌هاي اصلاح‌طلب و اصولگرا هر يك مهره‌هايي دارند كه مي‌توانند در جذب مردم مؤثر باشند. مجموعاً پيش‌بيني من اين است كه مردم به نيروهاي معتدل و عمل‌گرا رأي خواهند داد.