واكنش استاندار خوزستان به شایعات درباره درگیری‌های دشت آزادگان

تهران- ایرناپلاس- استاندار خوزستان در واكنش به شایعات درباره درگیری‌های اخیر ضابطان قضایی با كشاورزان دشت آزادگان در موضوع تخلیه این زمین‌ها می‌گوید: این مناطق فیوزپلاك‌های كرخه است و اگر این زمین‌ها تخلیه و آب‌گیری نمی‌شد، سوسنگرد زیر آب می‌رفت.

هفته گذشته برخی كشاورزان دشت آزادگان در برابر شكستن سیل‌بندها و انحراف سیلاب به زمین‌های كشاورزی‌ خود مقاومت كردند. این اتفاق باعث تنش و درگیری بین ضابطان قضایی و مردم منطقه شد.

در این باره سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادعای درگیری سپاه با كشاورزان منطقه را رد و اعلام كرد: «مسئولیت اجرای مصوبات شورای تأمین استان‌ها در شرایط خاص بر عهده نهادهای انتظامی و قضایی است.»

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان درباره این درگیری‌ها با مردم به خبرنگار سیاسی ایرناپلاس می‌گوید: این زمین‌ها فیوزپلاك رود كرخه و از منابع ملی است. یعنی هر زمان جریان آب در سیل‌های كرخه از عددی بالاتر برود كه كرخه ظرفیت آن را نداشته باشد، برخی سیل‌بندها می‌شكند و مانند رودخانه عمل می‌كند.
وی در این باره می‌افزاید: این مسیرها آب را به سمت تالاب‌ها می‌برد كه همان فیوزپلاك‌ها هستند. این محل‌ها فیوزپلاك‌های تاریخی كرخه‌اند. این كار هم از این جهت انجام گرفته است كه سوسنگرد زیر آب نرود.

استاندار خوزستان با اشاره به اینكه كشاورزان این منطقه طی این سال‌ها به دلیل خشكسالی در این زمین‌ها كشاورزی می‌كردند، تصریح می‌كند: به دلیل وجود سیل باید این مناطق را تخلیه می‌كردند تا به‌عنوان فیوزپلاك عمل كند و سوسنگرد نابود نشود. ‌این اقدام باعث شد سطح آب سوسنگرد كه در آستانه آب‌گرفتگی شدید بود، حدود یك تا یك و نیم متر كاهش یابد.

شریعتی با بیان اینكه ما طی مذاكرات با مردم محلی این منطقه توضیح می‌دادیم خسارت آن‌ها جبران خواهد شد، می‌افزاید: با این حال مردم مقاومت می‌كردند، اما ما باید از فاجعه انسانی در سوسنگرد پیشگیری می‌كردیم.

وی در پاسخ به اینكه آیا خسارت كشاورزان این منطقه پرداخت شده است یا نه، می‌گوید: طبق مصوبه دولت خسارت آن‌ها پرداخت می‌شود. حتی خسارت مربوط به سیل سال 95 هم به دستور آقای رئیس‌جمهور تا پایان فروردین پرداخت می‌شود.

**اداره كل اخبار چند رسانه ای**ایرناپلاس**