احتمال خداحافظی جنتی و شانس بازگشت یزدی‌ها

تهران-ایرناپلاس- سال 98 سال تغییرات اساسی در نهادهای حاكمیتی خواهد بود. از دبیر شورای نگهبان، فرمانده سپاه و رئیس ستاد اجرایی فرمان امام گرفته تا علی لاریجانی رئیس كنونی مجلس شورای اسلامی احتمالا پست‌های خود را به افراد دیگری تحویل خواهند داد.

عرصه سیاست در انتظار تغییر تركیب سیاسی مجلس است و برخی چهره‌‌ها مانند محمد یزدی و محمدتقی مصباح‌یزدی این شانس را خواهند داشت تا به مجلس خبرگان رهبری بازگردند..

تابستان امسال دوره یك ساله دبیر شورای نگهبان به پایان می‌رسد. فقها و حقوقدانان این شورا باید دبیر جدیدی انتخاب كنند. هرچند آیت‌الله احمد جنتی طی 27 سال گذشته همیشه منتخب فق‌ها و حقوقدانان شورای نگهبان و دبیر بلامنازعه این شورا بوده، اما با نگاه به تغییرات سیاسی دو سال گذشته كشور، انتخاب فردی جوان‌تر به عنوان دبیر شورای نگهبان چندان دور از ذهن نیست.

این روحانی 92 ساله طی دو سال گذشته از برخی مناصب حكومتی از جمله امامت جمعه تهران بعد از 25 سال و همچنین ریاست ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنكر كنار‌ه‌گیری كرده است. همین امر احتمال عدم رغبت او برای سمت دبیری شورای نگهبان در سال 89 را قوت می‌بخشد.
در این میان برخی، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی از فقهای شورای نگهبان كه به تازگی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را نیز برعهده گرفته است، جانشین احتمالی جنتی در سمت دبیری شورای نگهبان می‌دانند.

اما تغییرات در این نهاد حاكمیتی به تغییر دبیر ختم نمی‌شود. آیات محمد مومن و سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی دو تن از فقهای شورای نگهبان، سال گذشته درگذشتند. صادق آملی‌لاریجانی جانشین مرحوم هاشمی‌شاهرودی شد اما صندلی محمد مومن همچنان خالی است و باید فردی به این شورا اضافه شود. باید منتظر ماند و دید رهبر معظم انقلاب به موجب اصل 91 قانون اساسی كه انتخاب فقهای شورای نگهبان را به ایشان واگذار كرده، چه كسی را به عنوان عضو جدید فقهای شورای نگهبان منصوب ‌می‌كنند.

فرماندهی جدید برای سپاهیان؟
سال 86 كه مأموریت 10 ساله سید یحیی رحیم‌صفوی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام شد، آیت‌الله خامنه‌ای محمدعلی جعفری را به عنوان فرمانده سپاه منصوب كردند. سال 96 دوره 10 ساله جعفری به پایان رسید اما او در مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ، از تمدید حكم فرماندهی خود بر سپاه پاسداران به مدت سه سال دیگر خبر داد. با این حال برخی از احتمال پایان این حكم در سال جاری سخن می‌گویند و محتمل‌ترین جایگزین او را سرلشكر قاسم سلیمانی، فرمانده كنونی سپاه قدس عنوان می‌كنند.

تغییر احتمالی در ریاست بنیاد مستضعفان
محمد سعیدی‌كیا، سیاستمدار اصفهانی 31 تیر ماه امسال مأموریتش در بنیاد مستضعفان به پایان می‌رسد. او در سال 93 طی حكمی از سوی رهبر انقلاب جانشین محمد فروزنده و رئیس بنیاد مستضعفان شد. هرچند بر اساس رسمی نانوشته آن دسته از منصوبان رهبری كه حكم پنج ساله از ایشان دریافت می‌‌كنند، با پایان دوره اول برای یك دوره پنج ساله دیگر در سمت خود ابقا می‌شوند، اما احتمال می‌رود این سنت نانوشته این بار نقض و این بنیاد در سال 98 با تغییر مواجه شود.

تقویت اصولگرایان در بهارستان؟

سال 98 سال تغییرات یكی از قوای سه‌گانه كشور نیز هست. كرسی‌های سبز رنگ بهارستان در اسفند ماه امسال شاهد تغییرات اساسی خواهند بود. پیش‌بینی فعالان سیاسی و اجتماعی، درباره انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اصولگرایان را برای كسب كرسی‌های بیشتر امیدوار كرده است. سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات چندی پیش با كنایه درباره ناامیدی مردم از جریان اصلاحات و عملكرد نمایندگان اصلاح‌طلب در مجلس دهم هشدار داده بود.

مجلس دهم پس از مجالس اصولگرای هفتم، هشتم و نهم و روی كار آمدن دولت حسن روحانی و همچنین تزریق بذر امید در جامعه شكل گرفت. در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی فهرست 30 نفره موسوم به لیست امید در تهران تمام 30 كرسی نمایندگی تهران را به دست آورد.

اكنون، اما با گذشت بیش از سه سال از عملكرد مجلس دهم و بروز برخی فشار‌ها و نارضایتی‌ها در بدنه حامی اصلاح‌طلبان، برخی احتمال می‌دهند چهره‌های اصلاح‌طلب در انتخابات مجلس یازدهم با اقبال كمتری مواجه شوند؛ اما آیا آرای آن‌ها در سبد اصولگرایان خواهد ریخت؟

سال سرنوشت‌ساز برای علی لاریجانی
در این میان احتمال می‌رود وضعیت علی لاریجانی نیز در عرصه سیاسی دستخوش تغییرات اساسی شود. اخبار غیررسمی كه البته هیچ گاه تایید نشده، از تصمیم او برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 حكایت دارد. در صورت صحت این خبر و توافق اصولگرایان بر نامزدی علی لاریجانی برای ریاست جمهوری، بعید به نظر می‌رسد او در انتخابات مجلس دوازدهم شركت كند. از سوی دیگر حتی اگر لاریجانی در رقابت‌های انتخاباتی مجلس یازدهم حضور یابد و رأی مردم حوزه انتخابیه خود را نیز به دست آورد، موقعیت او برای ریاست مجلس به نتایج و تركیب مجلس آینده بستگی خواهد داشت.

شانس دو یزدی برای بازگشت به خبرگان
همزمان با انتخابات مجلس یازدهم، انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری نیز برگزار می‌شود. تاكنون شش عضو این مجلس شامل آیات اكبر هاشمی رفسنجانی، نصرالله شاه آبادی، حبیب‌الله مهمان‌نواز، اسدالله ایمانی، سیدمحمود هاشمی شاهرودی و محمد مومن دار فانی را وداع گفته‌اند و جانشینان آنها باید در انتخابات میان دوره‌ای انتخاب شود.

در میان این شش صندلی خالی، دو صندلی متعلق به استان تهران است. محمد یزدی و محمدتقی مصباح‌یزدی دو چهره مهم اثرگذار جناح اصولگرا هستند كه برای پنجمین دوره از انتخابات مجلس خبرگان رهبری از تهران نامزد شدند اما در رقابت با لیست «خبرگان مردم» منتسب به مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی از راهیابی به این مجلس بازماندند. این دو نفر در صورت نامزدی در انتخابات میان دوره‌ای شانس بازگشت به مجلس خبرگان رهبری دارند.

**اداره كل اخبار چند رسانه‌ای**ایرناپلاس**