ایمانی: مردم در انتخابات شركت می‌كنند چون عدم مشاركت به اصلاح امور كمك نمی‌كند

تهران- ایرناپلاس- یك فعال سیاسی اصولگرا درباره مشاركت مردم در انتخابات سال آینده می‌گوید: هرچند عامه مردم از عملكرد حاكمیت و دولت ناراضی‌اند، اما چون از مجموعه نظام رضایت دارند، بدیلی برای آن ندارند و حس می‌كنند عدم مشاركت به اصلاح امور كمك نمی‌كند.

ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا در تحلیل اوضاع كشور در سال 97 به ایرناپلاس می‌گوید: فكر نمی‌كنم كسی بگوید در سال گذشته وضعیت اقتصادی مناسبی داشته‌ایم. اما این كه چقدر از این عدم موفقیت ناشی از فشار‌های خارجی بوده و چقدر از آن، ناشی از كاستی‌های داخلی و قوه مجریه بوده است، موضوعی است كه بر سر آن اختلاف‌نظر وجود دارد. مسلماً هر دو این عوامل و عملكرد دستگاه‌های خارج از قوه مجریه در وضعیت كنونی مؤثر بوده است.

وی ادامه می‌دهد: واقعیت این است ما نتوانسته‌ایم انتظارات مردم را از حیث اقتصادی پاسخ دهیم. البته فشار‌های خارجی در سال 97 بی‌سابقه و استثنایی بود كه آثار داخلی خود را داشت.

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به اینكه برخی همچون سخنگوی شورای نگهبان معتقدند انتخابات سال آینده پرشور خواهد بود؛ به نظر شما با توجه به شرایط كنونی و حجم انتقادات عمومی، چنین پیش‌بینی واقعی است یا نه، می‌گوید: من پاسخ شما را با راهپیمایی 22 بهمن سال 97 می‌دهم. تحلیل‌های ما سیاستمداران با تحلیل مردم از مجموعه شرایط، متفاوت است. آیا ما امروز فشار اقتصادی نداریم؟ بله داریم. آیا مردم از این شرایط رضایت دارند؟ اصلاً، اما آیا عدم رضایت اقتصادی مردم منجر به این خواهد شد كه در عرصه‌های سیاسی كه احساس می‌كنند باید حضور یابند، مشكلی پیش خواهد آمد؟! اینجا همان محل اختلاف‌نظر است. برخی تصور می‌كنند چون مردم مشكل اقتصادی دارند، مشاركت سیاسی كمتری نیز خواهند داشت، اما برخی تصور می‌كنند مردم این دو موضوع را از یكدیگر تفكیك می‌كنند.

ایمانی می‌گوید: هرچند عامه مردم از عملكرد نظام و دولت ناراضی‌اند، اما زمانی كه پای دفاع از تمامیت كشور به میان می‌آید، مردم به صحنه خواهند آمد، چرا كه مردم مسائل را جدا از هم تحلیل می‌كنند. مثلاً شما خانواده‌ای را در نظر بگیرید، اگر پدری اشتباهی كند، ممكن است فرزندان متوجه خطای او باشند و حتی اختلاف‌نظر داشته باشند، اما زمانی كه بحث مرگ و حیات پدر در میان باشد، به گونه دیگری عمل خواهند كرد.

این فعال سیاسی اصولگرا همچنین تأكید می‌كند: تصور من این است كه نگاه ما در این حوزه با مردم متفاوت است. اینكه مردم در انتخابات‌ها یا راهپیمایی‌ها شركت می‌كنند به معنای تأیید وضع موجود نیست، اما از آنجایی كه مجموعه نظام را قبول دارند، بدیلی هم غیر از آن ندارند و تصور می‌كنند عدم مشاركت به اصلاح امور كمكی نخواهد كرد. پیش از 22 بهمن اخیر نیز برخی تصور می‌كردند مردم به دلیل نارضایتی‌ها مشاركت نخواهند كرد، اما شاهد مشاركت پرشور مردم بودیم.

گفت‌وگو از عباس جلالی
** اداره كل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**