۱۹ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۲
کد خبر: 83269276
۰ نفر
لابی مجلسی‌ها برای كنكوری‌های سیل‌زده

تهران - ایرناپلاس- با وجود اطلاعیه سازمان سنجش در مورد عدم امكان تغییر زمان برگزاری كنكور ارشد 98، برخی نمایندگان مجلس همچنان امیدوارند كه در جلسه امروز كمیسیون آموزش، بتوانند با رایزنی، تغییراتی در مورد زمان برگزاری این آزمون ایجاد كنند.

نگرانی در مورد برگزاری كنكور ارشد و سراسری كه به ترتیب در اوایل اردیبهشت و اوایل تیرماه برگزار می‌شود در كنار تمام بلاهای ناشی از سیل به دغدغه برخی سیل‌زده‌ها تبدیل شده است. به‌طوری كه در این مدت، برخی كمپین‌ها از سوی برخی داوطلبان كنكور به راه افتاد كه در آن درخواست تعویق زمان برگزاری كنكور مطرح شده است. در این میان، برخی نمایندگان مجلس نیز خواستار چاره‌اندیشی در این زمینه بودند. اما روز گذشته اطلاعیه سازمان سنجش در مورد عدم تعویق آزمون كارشناسی ارشد، آب پاكی را روی دست داوطلبان ریخت و اعلام كرد كه با توجه به طولانی بودن فرآیند اجرایی آزمون مذكور، باید به نحوی برنامه‌ریزی شود كه نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام گردد. بنابراین، آزمون مطابق برنامه‌زمان‌بندی اعلام شده قبلی در روزهای پنج‌شنبه 98/02/05 و جمعه 98/02/06 برگزار می‌شود. البته بر اساس این اطلاعیه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و این سازمان از زمان وقوع سیل، پیگیر ارائه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله‌زدگان از مراجع ذی‌صلاح برای داوطلبانی كه آسیب مستقیم دیده‌اند، هست.

با این وجود، برخی اعضای كمیسیون آموزش مجلس همچنان امیدوارند تا بتوانند زمان برگزاری آزمون ارشد را به تعویق بیندازند.

**وزیر آموزش و پرورش راهكارها را بررسی می‌كند

فاطمه سعیدی، عضو كمیسیون آموزش و نماینده مردم تهران در مجلس یكی از این افراد است كه در این مورد به ایرناپلاس می‌گوید: هم در مورد كنكور سراسری 98 هم دانشجویان ارشد، روز گذشته در جلسه كمیسیون آموزش با حضور وزیر آموزش و پرورش مذاكراتی انجام شد.

وی ادامه داد: در این برهه زمانی با توجه به پشت سر گذاشتن ایام عید و نزدیك شدن به ماه مبارك رمضان، اكثر دروس دانش آموزان در مقاطع مختلف به اتمام رسیده و نگرانی زیادی در مورد دانش آموزان به‌جز آن‌هایی كه امتحانات نهایی را در پیش دارند یا داوطلب كنكور هستند وجود ندارد.

سعیدی افزود: بر همین اساس، در كمیسیون خواستیم تمهیداتی برای این گروه از دانش‌آموزان اندیشیده شود. وزیر آموزش و پرورش نیز چند روزی فرصت خواستند تا با بررسی راهكارهای موجود به یك جمع‌بندی برای سامان بخشی شرایط دانش آموزان كنكوری و امتحانات نهایی در مناطق سیل‌زده برسند.

به گفته این عضو كمیسیون آموزش، امروز نیز قرار است وزیر علوم در كمیسیون حاضر شود تا برای داوطلبان كنكور در مناطق سیل‌زده چاره‌ای اندیشیده شود و حقی از آن‌ها ضایع نشود.

وی در مورد شرایط داوطلبان آزمون ارشد نیز گفت: در این مدت پس از سیل، تقاضای بسیاری از سوی دانشجویان به ما در كمیسیون رسید كه خواستار به تعویق افتادن زمان كنكور ارشد بودند. چون بسیاری از این داوطلبان یا خود دچار مشكلات ناشی از سیل شده‌اند یا دانشجویانی هستند كه در قالب نیروهای مردمی به كمك سیل‌زدگان شتافته‎‌اند.

**پیشنهاد ما تعویق زمان كنكور ارشد است

سعیدی با بیان اینكه پیشنهاد ما تعویق زمان كنكور ارشد است گفت: البته به نظر من یك ماه تأخیر ممكن نیست و نهایتاً می‌توان این آزمون را دو تا سه هفته به تعویق انداخت. البته باید ببینیم امروز در جلسه با وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش چه اتفاقی خواهد افتاد. حداقل كاری كه وزارت علوم می‌تواند انجام دهد ارائه تسهیلاتی است تا نگذارد حقی از این داوطلبان سیل‌زده ضایع شود.

به گفته وی، همچنین باید به تسهیلاتی مانند كلاس‌های آموزشی كنكور، جزوه، تست و ... برای دانش آموزان مناطق سیل‌زده كه سال آینده كنكور دارند نیز بیندیشند. ما شرایط دانش آموزان را درك می‌كنیم و از دو وزارتخانه علوم و آموزش و پرورش می‌خواهیم اقداماتی برای رفع نگرانی و حمایت دانش آموزان و دانشجویان اتخاذ كنند.

**وزارت علوم و سازمان سنجش شرایط سیل‌زدگان را درك كنند

علیرضا سلیمی دیگر عضو كمیسیون آموزش و نماینده مردم محلات در مجلس نیز معتقد است مسئولان سازمان سنجش و وزارت علوم باید شرایط سیل‌زدگان را درك كنند.

وی نیز در گفت‌وگو با ایرناپلاس معتقد است زمان كنكور ارشد باید تغییر كرده و برای داوطلبان مناطق سیل‌زده تسهیلاتی در نظر گرفته شود.

**برای برگزاری آزمون مشكلی وجود ندارد

در بررسی نظرات در مورد برگزاری كنكور، سؤالی كه مطرح می‌شود این است كه با توجه به آسیب جدی سیل به راه‌ها و ساختمان‌ها و...، مسئولان با كدام زیرساخت می‌خواهند كنكور را در مناطق سیل‌زده برگزار كنند؟

حسین توكلی، مشاور عالی سازمان سنجش در گفت‌وگو با ایرناپلاس معتقد است مشكلی برای برگزاری كنكور در استان‌های درگیر سیل وجود ندارد و نباید داوطلبان كنكور ارشد را نگران كرد.

وی می‌گوید: چون كنكور ارشد اكثراً در مراكز استان‌ها برگزار می‌شود، زیرساخت آن فراهم است و در این زمینه مشكلی وجود ندارد.

توكلی در مورد تمهیدات و تسهیلات برای داوطلبان مناطق سیل‌زده نیز گفت: پیشنهادها از سازمان سنجش و وزارت علوم به مراجع ذی‌صلاح تصمیم‌گیر داده شده، ولی هنوز موارد به تصویب نرسیده، اما نهایتاً در دفترچه انتخاب رشته اعلام خواهد شد.

مشاور عالی سازمان سنجش در پاسخ به این سؤال كه آیا از شرایط و وضعیت حوزه‌های امتحانی در مناطق سیل‌زده اطلاع دارید نیز گفت: اطلاعیه سازمان سنجش در هفته آینده برای محل برگزاری و توزیع و دریافت كارت، به نحوی خواهد بود كه كمترین مشكل برای داوطلبان به‌وجود بیاید و پیش‌بینی‌های لازم انجام خواهد شد.