قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی وجاهت قانونی ندارد

تهران-ایرناپلاس- سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واكنش به شایعات مربوط به پیامد‌های احتمالی برای سربازان وظیفه تحت خدمت سپاه پاسداران، در صورت قرار گرفتن این نهاد در فهرست تروریستی آمریكا می‌گوید: این عمل به‌لحاظ حقوق بین‌الملل از وجاهت برخودار نیست و صرفاً یك اقدام سیاسی است.

علی نجفی، نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی درباره قرار گرفتن نام سپاه در فهرست سیاه آمریكا و مشكلاتی كه گفته می‌شود برای سربازان وظیفه این نهاد به دنبال خواهد داشت، به ایرناپلاس می‌گوید: این عمل به لحاظ حقوق بین‌الملل از وجاهت قانونی برخوردار نیست و صرفاً یك اقدام سیاسی است. به هر حال، سپاه در كنار ارتش، سمبل اقتدار نظام جمهوری اسلامی است، من امیدوارم آمریكایی‌ها بیش از این وجهه بین‌المللی خود را تخریب نكنند.

وی در همین راستا می‌افزاید: ما باید منتظر جزئیات این ماجرا باشیم تا بتوانیم اقدام متقابل درخوری داشته باشیم.

سخنگوی كمیسیون امنیت ملی در پاسخ به این پرسش كه اقدامات متقابل ایران شامل چه مواردی خواهد بود، تصریح می‌كند: مجلس طرحی را در دستور كار دارد كه در صورت اجرایی شدن این اقدام آمریكا، طبعاً مجلس هم واكنش نشان خواهد داد و این طرح را به تصویب خواهد رساند. ضمن اینكه ما فهرست بلند بالایی از اقدامات آمریكا در قبال ایران و منطقه، از حمایت گروه‌های تروریستی تا اقدامات مداخله‌جویانه تهیه كرده‌ایم كه در حال حاضر، كمیسیون، 14 ایده یا طرح در این باره در دست بررسی دارد. این‌ها می‌تواند افكار عمومی جهان را نسبت به اقدامات آمریكا كه خلاف صلح و امنیت بین‌المللی است آگاه كند.

وی درباره قرار دادن ارتش آمریكا در فهرست گروه‌های تروریستی ایران می‌گوید: به لحاظ سیاسی و رسانه‌ای، اقدام بهنگامی است و با توجه به قوانینی كه در كشور تصویب می‌شود، می‌تواند در آینده مورد استناد قرار گیرد.

نماینده بابل در تشریح 14 ایده پیشنهادی كمیسیون امنیت ملی برای اقدام متقابل می‌گوید: نقش آمریكا در سایبر و بیوتروریسم، انتقال داعش از سوریه به عراق و افغانستان در منطقه، صدور سلاح‌های كشتار جمعی به كشورها، تحریم كالاهایی چون دارو و به مخاطره انداختن جان بیماران ایرانی، ایجاد محدودیت در ارسال كمك‌های بین‌المللی در سیل اخیر ایران از موضوعاتی است كه قابلیت تبدیل شدن به طرح و قانون و حتی پیگیری در مجامع بین‌المللی دارد.

امروز اعلام شد كاخ سفید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به فهرست سازمان‌های تروریستی خود اضافه كرد، این نخستین‌بار است كه آمریكا نیروی نظامی رسمی یك كشور را تروریستی می‌خواند.

سردار عزیز جعفری، فرمانده كل سپاه پاسداران و مقامات دیپلماتیك ایران نیز بارها در واكنش به این تهدید دولت ایالات متحده گفته‌ بودند دست به اقدام متقابل و شدید خواهند زد.