۲۱ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۴
کد خبر: 83272574
۰ نفر
نمایندگانی كه دیروز لباس سابق خود را پوشیدند

تهران-ایرناپلاس- نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیروز در حالی لباس سبزرنگ پاسداری بر تن كردند كه برخی از آنان پیش از كاندیداتوری برای انتخابات، سابقه حضور در نهاد سپاه پاسداران داشتند و مطابق قانون این لباس را از تن درآورده بودند تا بتوانند بر صندلی‌های بهارستان تكیه بزنند.

علی‌لاریجانی، الیاس حضرتی، محمدعلی پورمختار، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، احمد سالك، قاسم میرزایی‌نیكو و سلمان خدادای از جمله نمایندگانی هستند كه در كارنامه خود سابقه فعالیت در سپاه را دارند.

بعد از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریكا در قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی، احمد امیر‌آبادی فراهانی، نماینده قم به همراه چند نماینده دیگر از معاون پارلمانی سپاه درخواست لباس پاسداری برای بهارستان‌نشینان می‌كند تا «حمایت یكپارچه» مجلس از این نهاد نظامی را نشان دهند.

با مجوز فرمانده سپاه روز سه‌شنبه، درست یك روز بعد از اقدام ترامپ در تروریست نامیدن این نهاد نظامی، صحن علنی مجلس شاهد حضور نمایندگان با لباس‌های سبزرنگ بود. حتی نمایندگانی كه در سال‌های اخیر انتقاد‌های تندی نسبت به برخی عملكرد‌های مسئولان سپاه داشتند، لباس سبز سپاه را بر تن كردند. نمایندگان زن نیز به‌منظور همراهی با این اقدام نمادین چفیه به گردن انداختند.

هرچند در تصاویر منتشر شده از صحن علنی مجلس تعداد اندكی از نمایندگان مجلس لباس پاسداری بر تن نداشتند، اما اكثریت قاطع آنان از هر دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب لباس سبزرنگ بر تن كرده بودند. محمدرضا عارف، علی لاریجانی، علی مطهری، محمود صادقی، مسعود پزشكیان، غلامعلی جعفرزاده، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، حمیدرضا حاجی‌بابایی، الیاس حضرتی، محمدعلی پورمختار و جواد كریمی‌قدوسی از جمله نمایندگان سبزپوش بهارستان از هر سه فراكسیون بودند.

برخی از این نمایندگان در حالی دیروز به‌صورت نمادین لباس پاسداری بر تن كردند كه سال‌ها قبل نظامی بودند و این لباس سبز، لباس فرم آنان بود، اما برای آنكه بتوانند نامزد انتخابات شوند استعفا داده و لباس پاسداری از تن درآورده بودند. برخی از آنان به لحاظ ضرورت دوران دفاع مقدس، خدمت در سپاه در آن دوره را برگزیده بودند و بعد از آن به مراكز دیگری برای خدمت منتقل شدند.

در ادامه این گزارش، اسامی تعدادی از این نمایندگان و سابقه حضور آنان در سپاه می‌آید:

*علی لاریجانی، نماینده قم و رئیس مجلس: فعالیت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از سال 1361 تا 1371 از جمله معاون لجستیك سپاه در دوران دفاع مقدس

*الیاس حضرتی، نماینده تهران و عضو فراكسیون امید: فرمانده لشكر 16 قدس گیلان از سال 1357 تا 1366

*محمدعلی پورمختار، نماینده كبودرآهنگ و عضو فراكسیون ولایی: معاون نیروی انسانی سازمان حفاظت اطلاعات كل سپاه/معاون حقوقی بازرسی ستاد كل سپاه/ نماینده فرمانده كل سپاه در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح/ نماینده فرمانده كل سپاه در كمیسیون رسیدگی به فرمان حضرت امام (ره) راجع به منع گروه‌گرایی/ نماینده فرمانده كل سپاه در هیئت عالی انضباطی سپاه (رسیدگی به تخلفات و جرایم فرماندهان)

*حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر عضو فراكسیون ولایی: فرمانده سپاه اصفهان

*قاسم میرزایی نیكو، نماینده فیروزكوه و عضو فراكسیون امید: عضویت در سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس

*احمد سالك، نماینده اصفهان و عضو فراكسیون ولایی: نماینده، ولی فقیه در سازمان حفاظت از اطلاعات سپاه از سال 1380 تا 1385

*سلمان خدادادی، نماینده ملكان: عضویت در سپاه پاسداران

*محمدحسین فرهنگی، نماینده تبریز و عضو كمیسیون ولایی: رئیس ستاد لشكر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس و بعد از آن، عضویت در سپاه پاسداران تا سال 79

* نادر قاضی پور، نماینده ارومیه: فرمانده گردان توپخانه امام جعفر صادق (ع) تیپ یكم

*محمداسماعیل سعیدی، نماینده تبریز: جانشینی فرماندهی سپاه استان آذربایجان‌شرقی، فرمانده سپاه تبریز

*حسن كامران، نماینده اصفهان: مسئول معاونت آموزش دریایی سپاه

*عزیز اكبریان، نماینده كرج: فرمانده سپاه كرج

*داریوش اسماعیلی، نماینده سروستان، خرامه و كوار: جانشین سپاه انصارالمهدی استان زنجان

*غلام محمد زارعی، نماینده بویراحمد و دنا: قائم‌مقام سپاه

*رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده سبزوار: مأمور تحقیق و بازرسی سپاه

*محمد دهقانی، نماینده چناران: فرمانده مهندسی رزمی سپاه مریوان

*مجتبی ذوالنوری، نماینده قم: عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده تیپ امام جعفر صادق (ع)

*جواد كریمی قدوسی، نماینده مشهد: عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

**اداره كل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**