جنگ سهمیه در لیگ قهرمانان آسیا به اوج رسید

تهران- ایرناپلاس- در حالی‌که هر پنج تیم مدعی بالای جدول 24 بازی انجام داده‌اند و قهرمان نیز از بین همین تیم‌ها مشخص خواهد شد، جنگ برای کسب چهار سهمیه برای صعود به لیگ قهرمانان آسیا در فصل آینده در اوج هیجان قرار دارد.

تیم‌های پرسپولیس، تراکتورسازی، سپاهان، استقلال و پدیده شهرخودرو به ترتیب 51، 49، 47، 44 و 43 امتیاز دارند و بدون توجه به احتمال قهرمانی یک تیم از بین داماش گیلان و برنده دیدار سپاهان با پرسپولیس در جام حذفی، باید تنها برای به‌دست آوردن سه سهمیه دیگر با هم رقابت کنند. در ادامه 6 بازی باقی مانده این پنج تیم و دشواری‌های آن را مرور خواهیم کرد. قرمزپوشان پایتخت کار دشوارتری نسبت به دیگر رقبا دارند، اما در مجموع هر پنج تیم بازی‌های سختی را تا پایان فصل تجربه خواهند کرد، چرا که تیم‌های در خطر سقوط هم در حد مدعی هستند!

** تراکتورسازی تبریز
تراکتورسازی نیم فصل اول را با توجه به مهره‌هایی که جذب کرده بود، با جان توشاک خوب آغاز نکرد و در ادامه با محمد تقوی در فاصله 5 امتیازی تیم‌های سپاهان، پدیده و پرسپولیس مثلث صدرنشین در رتبه چهارم ایستاد، اما در نیم فصل دوم با جورج لینکنز عملکرد قابل خوبی از خود نشان داد و اکنون یکه‌تاز بازی‌های برگشت با 23 امتیاز و 3 امتیاز بیشتر از پرسپولیس است.
آن‌ها اکنون در فاصله 2 امتیازی پرسپولیس برای کسب اولین عنوان قهرمانی خود در تاریخ حیاتشان در لیگ ایران قرار دارند و تا پایان فصل بعد از استقلال بازی‌های به‌مراتب راحت‌تری را نسبت به سه تیم دیگر داشته و بدون تردید، بازی مستقیم روز چهارشنبه 11 اردیبهشت با پرسپولیس تأثیرگذار خواهد بود.
از طرفی این تیم روی همشهری خود، ماشین‌سازی هم حساب ویژه باز کرده است، چرا که این تیم با چهار مدعی دیگر بازی دارد و مالک این باشگاه هم همان مالک تراکتورسازی است! تراکتورسازان در 6 بازی آخر خود در نیم فصل اول 13 امتیاز گرفته بودند و اگر همین تعداد امتیاز را در 6 بازی باقی‌مانده خود دریافت کنند، برای اولین بار در تاریخ 49 ساله خود قهرمان لیگ ایران خواهند شد.

رقبای باقی‌مانده (موقعیت فعلی آن‌ها در لیگ): سپیدرود (15)، پیکان (12)، ذوب‌آهن (10)، پرسپولیس (1)، پارس جنوبی (8) و فولاد (7)
شرایط این تیم در جدول رده‌بندی این فصل: دوم (3 بار)، سوم (4 بار)، چهارم (8 بار)، پنجم (2 بار)، ششم (3 بار)، نهم (2 بار)، یازدهم (1 بار) و پانزدهم (1 بار)
میانگین رتبه لیگ رقبای باقی‌مانده: 8/8
نگرفتن سهمیه فصل بعد لیگ قهرمانان آسیا: 10 درصد

** پرسپولیس تهران
پرسپولیسی‌ها تا اینجای فصل یکی از مدعیان قهرمانی محسوب می‌شوند و نتایج خوبی گرفته‌اند. شاگردان برانکو ایوانکوویچ بیش از هر تیم دیگری در این فصل با 10 بار قرار گرفتن در رتبه اول، صدرنشین بوده‌اند و آن‌ها سزاوار کسب عنوان قهرمانی هستند. در روی کاغذ نیز این تیم شانس اول محسوب می‌شود، اما در بین پنج تیم مدعی بازی‌های باقی‌مانده آن‌ها سخت‌تر از بقیه تیم‌ها است. پرسپولیس در صورت تکرار قهرمانی به رکورد سه دوره متوالی قهرمانی سپاهان در لیگ برتر خواهد رسید.
پرسپولیس درواقع دو بازی 6 امتیازی با سپاهان و تراکتورسازی مدعی دارد که اگر بتواند بر این تیم‌ها غلبه کند، 80 درصد راه قهرمانی را طی کرده است، اما ناکامی مقابل این تیم‌ها موجب خواهد شد سرخ‌پوشان تا رتبه سوم سقوط کند. باید به این 6 دیدار سخت، 3 بازی حساس و تعیین کننده در لیگ قهرمانان آسیا را هم اضافه کنیم که این کار پرسپولیسی‌ها را برای به‌دست آوردن عنوان قهرمانی سخت‌تر هم خواهد کرد.
شاگردان برانکو امیدوار به حفظ همین رتبه تا پایان فصل هستند و علاوه بر سپاهان و تراکتورسازی، بازی آن‌ها با تیم‌های سایپا، ذوب‌آهن و حتی ماشین‌سازی و پارس جنوبی جم راحت نخواهد بود. سه دیدار خانگی این تیم با سایپا، سپاهان و ماشین‌سازی به‌خصوص این آخری که برای همشهری خود تا آخرین نفس می‌جنگد، نقش تعیین کننده‌ای خواهد داشت، زیرا پرسپولیس در دیدارهای خانگی توانسته 89 درصد امتیازات را کسب کند، اما در بازی‌های بیرون از خانه تنها 53 درصد امتیازات را گرفته است.

رقبای باقی‌مانده (موقعیت فعلی آن‌ها در لیگ): سایپا (6)، ذوب‌آهن (10)، سپاهان (3)، تراکتورسازی (2)، ماشین‌سازی (9) و پارس جنوبی (8)
شرایط این تیم در جدول رده‌بندی این فصل: اول (10 بار)، دوم (2 بار)، سوم (9 بار) و چهارم (3 بار)
میانگین رتبه لیگ رقبای باقی‌مانده: 3/6
نگرفتن سهمیه فصل بعد لیگ قهرمانان آسیا: 10 درصد** سپاهان اصفهان
سپاهان پرافتخارترین تیم تاریخ لیگ برتر کشورمان با پنج عنوان قهرمانی است و اولین تیم ایرانی که به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده و تنها تیمی که از ایران به جام باشگاه‌های جهان راه یافته است. سپاهانی‌ها در ایران به‌عنوان باشگاهی با ثبات، ساختار و سازماندهی مناسب، منظم و اصولی شناخته شده‌اند و در صورتی که بتوانند به قهرمانی دست یابند با امیر قلعه‌نوعی سرمربی خود به رکورد شش قهرمانی سیدجلال حسینی در لیگ برتر خواهند رسید.
سپاهان که در فصل گذشته در رتبه چهاردهم قرار گرفته بود با آمدن امیر قلعه‌نوعی دوباره مدعی شد و در ابتدا عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت، اما در چهار بازی آخر خود تنها یک‌بار به پیروزی رسیده و سه دیدار خود را با تساوی به پایان رسانده تا برای کسب عنوان قهرمانی دچار مشکل شود. بعد از پرسپولیس، سخت‌ترین بازی‌ها برای ژنرال و شاگردانش است.
آن‌ها باید در پنج بازی متوالی با استقلال، سایپا، پرسپولیس، ماشین‌سازی و پدیده مصاف بدهند، دیدارهایی که برتری در آن برای سپاهان به معنای کسب عنوان قهرمانی خواهد بود و به همراه امیر قلعه‌نوعی به رکورد شش قهرمانی سیدجلال حسینی در لیگ برتر خواهد رسید.

رقبای باقی‌مانده (موقعیت فعلی آن‌ها در لیگ): استقلال (4)، سایپا (6)، پرسپولیس (1)، ماشین‌سازی (9)، پدیده (5) و استقلال خوزستان (20)
شرایط این تیم در جدول رده‌بندی این فصل: اول (4 بار)، دوم (11 بار)، سوم (7 بار)، چهارم (1 بار) و دهم (1 بار)
میانگین رتبه لیگ رقبای باقی‌مانده: 5/7
نگرفتن سهمیه فصل بعد لیگ قهرمانان آسیا: 40 درصد

** استقلال تهران
استقلال با وینفرد شفر در آغاز فصل یکی از مدعیان قهرمانی به حساب می‌آمد، اما نتایج ناامید کننده آبی‌ها در شروع فصل باعث شد تا هیچ‌کس امیدی به قهرمانی این تیم نداشته باشد. اما آن‌ها در بازی‌های پایانی نیم فصل اول و شروع نیم فصل دوم فوق‌العاده ظاهر شدند و به جمع مدعیان برگشتند.
شکست در برابر تراکتورسازی و سپس ناکامی در «داربی» پایتخت باعث شد تا این تیم از جمع مدعیان قهرمانی خارج شود. کار این تیم به اما و اگر کشیده شده و در صورتی که سایر مدعیان نتوانند نتیجه بگیرند، آنگاه با این معجزه، شاگردان وینفرد شفر بر جام قهرمانی بوسه خواهند زد.
البته ممکن است این تیم حتی جایگاه فعلی خود را نیز از دست بدهد و نتوانند سال آینده در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته باشند. آبی‌پوشان امیدوار هستند که اگر به قهرمانی نرسیدند، حداقل در رتبه دوم جا خوش کنند! علی‌رغم تعلل در هفته‌های اخیر، استقلال با تیم‌هایی بازی دارد که میانگین رتبه آن‌ها پایین‌تر از چهار تیم دیگر است و شاید این موضوع به آن‌ها کمک کند تا فصل را با یک عنوان درخور نام خود، به پایان برساند.

رقبای باقی‌مانده (موقعیت فعلی آن‌ها در لیگ): سپاهان (3)، ماشین‌سازی (9)، پدیده (5)، استقلال خوزستان (20)، صنعت نفت (13) و سپیدرود (15)
شرایط این تیم در جدول رده‌بندی این فصل: دوم (2 بار)، سوم (1 بار)، چهارم (5 بار)، پنجم (6 بار)، ششم (1 بار)، هفتم (6 بار)، هشتم (1 بار)، نهم (1 بار) و یازدهم (1 بار)
میانگین رتبه لیگ رقبای باقی‌مانده: 8/10
نگرفتن سهمیه فصل بعد لیگ قهرمانان آسیا: 50 درصد

** پدیده شهر خودرو
پدیده که تا اواسط فصل یکی از مدعیان قهرمانی محسوب می‌شد، اکنون دیگر شانسی برای کسب عنوان قهرمانی ندارد، اما نیم‌نگاهی به گرفتن سهمیه لیگ قهرمانان آسیا دارد. شاگردان یحیی گل‌محمدی تا اینجا نیز موفق به انجام کاری ویژه شده‌اند، چرا که پس از پرسپولیس آن‌ها با 9 بار حضور در صدر جدول رکورددار هستند.

رقبای باقی‌مانده (موقعیت فعلی آن‌ها در لیگ): نفت مسجدسلیمان (14)، نساجی (11)، استقلال (4)، سایپا (6)، سپاهان (3) و ماشین‌سازی (9)
شرایط این تیم در جدول رده‌بندی این فصل: اول (9 بار)، دوم (5 بار)، سوم (2 بار)، پنجم (6 بار)، هفتم (1 بار) و چهاردهم (1 بار)
میانگین رتبه لیگ رقبای باقی‌مانده: 8/7
نگرفتن سهمیه فصل بعد لیگ قهرمانان آسیا: 70 درصد

گزارش از مجید روان‌ستان

**اداره کل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**