دروازه‌بانی که به خاطر همشهری بودن، متهم ردیف اول شد!

تهران- ایرناپلاس- تراکتورسازی که یکی از جدی‌ترین مدعیان قهرمانی این فصل محسوب می‌شد، مقابل تیم در حال سقوط سپیدرود تن به شکست سه بر یک داد و ترکش این باخت در اقدامی شتابزده به محسن فروزان، دروازه‌بان این تیم خورد که اهل رشت است!

محمدرضا زنوزی پس از این شکست اعلام کرد که محسن فروزان تا اطلاع ثانوی حق حضور در تمرینات تیم را ندارد. نکته جالب توجه این است که مالک تراکتورسازی بدون مشورت و حتی مطلع کردن بازیکن مورد خطاب، اعضای کادر فنی و سرپرست و مدیران باشگاه، چنین تصمیمییایتتت را رسانه‌ای کرد.


** دخالت در امور فنی تیم
اما آیا مالک باشگاه می‌تواند در امور فنی تیم دخالت کند؟ کدام قوانین فوتبال به مالک باشگاه اجازه داده پیش از بررسی علل شکست از کادر فنی باشگاه تحت نظر خود، شخصیت حقوقی و حقیقی یک بازیکن را زیر سوال ببرد؟ شاید به همین دلیل است که تیم‌های خصوصی در کشورمان ما به سرانجام نمی‌رسند، چرا که مالکانی خود را محق می‌دانند در همه امور حتی فنی دخالت دهند.

زمانی گویا علی پروین گفته بود، مدیر فنی یعنی کشک! کار آقای زنوزی نشان داد در برخی تیم‌های خصوصی‌ کشورمان، هیات مدیره، مدیرعامل، سرمربی و سرپرست یعنی کشک! چرا مرجعی جز مسئول فنی یک تیم باید تشخیص دهد مقصر شکست تیم چه کسی است؟ چه کسی بهتر از جورج لیکنز با اشکالات تیم و دلایل این باخت آشنایی دارد؟


** مرجع تصمیم‌گیری
مرجع تصمیم‌گیری در مورد جریمه، تنبیه و منع حضور بازیکن در تمرینات تیم، جورج لیکنز است و بعد از او نیز مدیریت و هیأت‌مدیره باشگاه می‌توانند چنین تصمیمی را اتخاذ نمایند، نه مالک باشگاه. یک باشگاه سخنگو دارد، یک باشگاه گروه فنی دارد، یک باشگاه مدیر رسانه‌ای دارد که اخبار را در اختیار رسانه‌ها می‌گذارد. حالا باید پرسید آیا محسن فروزان به تنهایی مقابل سپیدرود بازی کرده و دیگران هیچ نقشی در این ره‌آور نداشتند؟! سهم کادر فنی تیم‌ در این شکست چقدر است؟ فقط دروازه‌بان تیم بد بازی کرد؟ چرا دیگر بازیکنان بد بودند و نتوانستند مثل بازی‌های قبلی درخشش داشته باشند؟


** مقصر اما...
در اینکه محسن فروزان در این دیدار اشتباهاتی داشته، شکی وجود ندارد و حتی اگر دریبل خوردن‌های عجیب و غریب مدافعان را هم به حساب این دروازه‌بان بگذاریم، باز هم مرجع تصمیم‌گیری در مورد منع حضور او در تمرینات تیم مالک باشگاه نیست. روی گل اول، ایمان سلیمی پاس رو به عقب را به فروزان داد که توپ پله شد و او با اشتباهی مهلک توپ را جلوی پای مهرداد بایرامی انداخت و این مهاجم هم توانست به تیم سابق خود گل بزند. اما در موقعیت تک به تکی که آنتونی استوکس برای زدن گل تساوی به بیرون زد هم محسن فروزان مقصر بود؟


** نگاه فنی یا احساسی؟
در به ثمر رسیدن گل دوم سپیدرود، چند بازیکنان تراکتورسازی نظاره‌گر میثم فردوسی بودند و با حرکت بدن او فریب خوردند و توپ به گل تبدیل شد؟ آیا آن‌ها هم مورد غضب قرار گرفتند؟! روی گل سوم حریف، حسین شنانی با حرکت تکنیکی از میانه زمین محمد طیبی را از پیش‌رو برداشت و با نفوذ به محوطه جریمه به سمت دروازه شلیک کرد که توپ به پای فروزان خورد و به سمت مخالف رفت و در حالی‌که چند بازیکن تراکتورسازی تنها نظاره‌گر بودند، مهرداد بایرامی از راه رسید دروازه را باز کرد. آیا آن‌ها هم از حضور در تمرینات تیم محروم شدند؟ نه! به نظر می‌رسد احساسی به این موضوع نگاه شده و کسی که فوتبالی است، قطعاً کمی تحمل می‌کند تا گزارش فنی این دیدار برسد و آن‌گاه حکم صادر کند.


** متهم به کم‌کاری
در روزهایی‌که جذابیت بحث کلین‌شیت (بسته نگه داشتن دروازه) از آقای گلی داغ‌تر شده است، یک اتفاق نادر و بسیار عجیب باعث می‌شود تا یک بازیکن از سوی مالک باشگاه بدون احراز شدن اتهامش به سوژه داغ هفته بیست و پنجم لیگ برتر تبدیل شود. چگونه دروازه‌بانی که با عملکرد خوب خود موجب شده در دیدارهای حساس و 6 امتیازی مقابل استقلال، سپاهان و پدیده تیمش برنده شود و در جمع مدعیان قرار بگیرد، ناگهان متهم به کم‌کاری و حتی به نوعی تبانی می‌شود؟ نقش آمار فوق‌العاده 7 بازی بدون گل‌خورده آن‌هم در حساس‌ترین مقطع فصل را در اوج‌گیری تراکتورسازی و اضافه شدن به جمع مدعیان کورس قهرمانی به راحتی باید نادیده گرفته شود؟


** هنوز شانس قهرمانی دارید
دروازه محسن فروزان پس از 741 دقیقه باز شد، چگونه نقش فوق‌العاده او (7 بازی متوالی بدون گل‌خورده) آن‌هم در حساس‌ترین مقطع فصل و اوج‌گیری تراکتورسازی و قرار گرفتن در جمع مدعیان کورس قهرمانی نادیده گرفته شد؟ تراکتورسازی شکست بدی را در مقطعی حساس خورده و در این شرایط نیاز به آرامش، روحیه و تجدید قوا دارد، اما با این کار تراکتورسازی که هنوز شانس قهرمان شدن را دارد، به حاشیه رفت.


** تناقض در گفته‌های الیاسی
از طرفی رییس هیأت‌مدیره تراکتورسازی از برخورد جدی مالک این باشگاه با متخلفین و پیگیری مسائل داوری خبر می‌دهد و این یعنی ناهماهنگی در باشگاه! اکنون محسن فروزان مقصر ناکامی مقابل سپیدرود رشت است یا داور؟! تناقض در گفته‌های عباس الیاسی، رییس هیأت‌مدیره باشگاه دیده می‌شود. او در خصوص قضاوت این بازی چنین اظهارنظر کرد: «متاسفانه فوتبال آذربایجان از داور این دیدار یک بار در دیدار ماشین‌سازی و پرسپولیس (خوب توجه کنید در باره ماشین سازی تیم دوم آقای زنوزی صحبت می‌کند) ضربه خورده بود و متاسفانه در این بازی نیز به قول دوستان‌مان در فدراسیون! اشتباهات سهوی آقای رضا مهدوی یکی از دلایل این باخت سنگین بوده و بایستی دقیقاً کارشناسی شده و پاسخ‌گوی این موضوع باشند؛ بایستی مشخص شود که در برد سپیدرود به جز امتیاز از دست دادن تراکتورسازی، چه تیم‌هایی نیز سود می‌کنند و قطعاً در دیدارهای گذشته نیز چنین اتفاقاتی به نفع آن‌ها صورت گرفته است.»


** عینک بدبینی
اصولاً وقتی در بازی‌هایی که شما برنده می‌شوید هیچ‌کس نتایج را مهندسی نمی‌کند، چرا که ورزشگاه شما تنها ورزشگاهی است که در آن برای تیم میهمان درصد تماشاگر در نظر گرفته نمی‌شود؟ و یا وقتی با استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی بازی دارید باید تمامی تماشاگران شما در ورزشگاه حضور پیدا کنند؟ حالا هم مدعی هستید که کمیته اخلاق باید به این موضوع ورود کند چون باخت تراکتورسازی به سپیدرود فوتبالی نبوده. لطفاً کمی عینک بدبینی را کنار بگذارید و بازی‌ها را از نگاه فنی ببینید و با یک شکست زمین و زمان را مقصر ندانید. عجیب است این باخت دو نفر مقصر دارد و انگشت اتهام به سوی محسن فروزان و رضا مهدوی دراز شده است!


** کدام حرف را باور کنیم
اکنون ما باید کدام حرف را باور کنیم؛ این‌که مالک باشگاه برای راضی نگاه داشتن هواداران تراکتورسازی و این‌که بتواند خودش را مرد محبوب تبریزی‌ها نشان دهد، در شرایطی که اعضای تیم پس از بازی هنوز به هتل محل اقامت خود در رشت نرسیده و داخل اتوبوس بودند، محسن فروزان را مقصر این ناکامی می‌داند و او را محروم می‌کند؟ یا این‌که رضا مهدوی داور این بازی که چون در دیدار تیم دوم مالک باشگاه! ممکن است بد قضاوت کرده باشد، به مهندسی در کسب این نتیجه به سود یک تیم خاص، مقصر ناکامی تراکتورسازی در رشت است.


** خاطره تکراری برای فروزان در رشت
سفر به رشت و قرار گرفتن مقابل سپیدرود قبلا هم برای محسن فروزان جنجال به همراه داشته است. بازی پارس جنوبی و سپیدرود فصل گذشته را به خاطر بیاورید. پارس جنوبی در روزهای خوبش قرار داشت و در 9 هفته پایانی فصل تنها یک شکست که آن هم برابر سپیدرود علی کریمی با یک گل بود که بعد از آن هم انتقادات زیادی به فروزان وارد شد. محسن در آن صحنه به جای این‌که توپ را با دست بگیرد، قصد داشت با پا آن را دور کند، اما توپ از بالای پایش به درون دروازه رفت و همین امر موجب گردید تا از او انتقاد شود.


** فروزان دیگر به رشت نرود!
البته فصل پیش تنها بقای سپیدرورد برای محسن فروزان مشکل‌آفرین نشد و پیش از این به عنوان دروازه‌بان تیم خونه به خونه تحت مربیگری علیرضا مرزبان در هفته پنجم لیگ یک پس از شکست سه بر یک مقابل سپیدرود که اولین باخت این تیم نیز محسوب می‌شد، توسط این مربی از تیم کنار گذاشته شد. اگرچه درگیری او در این بازی به عنوان یکی از دلایل فسخ قراردادش مطرح گرید، اما بعدها مشخص شد منشوری شدنش هم در این فسخ نقش داشته است و نه باخت برابر تیم همشهریش. پیشنهاد می‌کنیم او از این به بعد باید کاری کند که با هیچ تیمی دیگر به زادگاهش نرود!


** زندگی همیشه اتفاقات خوب نیست
در پایان مرور مصاحبه جورج لیکنز، مربی حرفه‌ای این تیم پس از بازی خالی از لطف نیست: «اول از همه به تیم حریف به خاطر پیروزی بزرگ و آنالیز و برنامه‌ای که برای این بازی داشتند، تبریک می‌گویم. سورپرایز خاصی نبود. من موافق این نیستم که ما غافل‌گیر شدیم. این‌ها فقط مسائل آماری است. دفاع ما در این بازی مانند این بود که درها را باز گذاشتیم و آن‌ها هم استفاده کردند. امروز اتفاقی که افتاد و آمار هم آن را می‌گوید این است که ما موقعیت‌های زیادی از دست دادیم. به نظرم ما باید انتقادهایی که به تیم‌مان وارد است، بپذیریم. باید مشکلات را بهبود دهیم و روز به روز بهتر شویم. هیچ موقع آمار در بازی نمی‌تواند نتیجه را رقم بزند. وقتی در زندگی زمین می‌خورید، مهم این است که بلند شوید. زندگی همیشه لبخند زدن و اتفاقات خوب نیست. من از دو هفته پیش گفته بودم این بازی سخت است.»


گزارش و تحلیل از مجید روان‌ستان