ناصری: احتمال دارد اصلاح‌طلبان لیستی در انتخابات آینده نداشته باشند

تهران- ایرناپلاس- یك فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره ایده حضور مشروط اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده مجلس و اقبال عمومی به آن می‌گوید: اگر حاكمیت تردید عمومی برای حضور در انتخابات را از بین نبرد، نه مشاركت چندانی در انتخابات وجود خواهد داشت و نه اصلاح‌طلبان لیست مورد حمایت خود را به شكل گذشته ارائه می‌دهند.

عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره یادداشت اخیر سعید حجاریان مبنی‌بر حضور مشروط اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی به ایرناپلاس می‌گوید: هیچ راهی جز این نیست. انتخابات مجلس در سال 94 نیز در همین شرایط حداقلی برگزار شد و مجلس در زمینه‌های قانونگذاری، سیاسی و اجتماعی دستاورد چندانی نداشت. یعنی در مقایسه با انتظاری كه نسبت به لیست امید در جامعه به‌وجود آمد، دستاوردی برای جامعه مدنی و جامعه رأی دهنده به اصلاحات نداشت.

وی در همین راستا می‌افزاید: به این نكته نیز باید توجه داشت كه انتخابات‌های 92، 94 و 96 از نقش‌آفرینی یك شخصیت كاریزماتیك متاثر بود و وی امروز خود بر این باور است كه شرایط به‌گونه‌ای است كه زمانی می‌توان به حضور در انتخابات برای حمایت از اصلاح‌طلبان امیدوار بود كه نامزدهای رأی‌آوری در انتخابات مجلس حضور داشته باشند و در واقع، این مبنای سخن اصلی آقای حجاریان مبنی بر مشاركت مشروط است.


این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این پرسش كه با توجه به عملكرد ضعیف امیدی‌ها در مجلس و وعده‌های تحقق نیافته دولت كه مورد حمایت اصلاح‌طلبان بوده است، می‌توان با طرح حضور مشروط، دوباره مردم را برای حضور در انتخابات مجلس بسیج كرد یا نه، می‌گوید: بی‌شك اقبال جامعه نسبت به جریان‌های سیاسی در مقایسه با دو سال قبل ضعیف‌تر شده است. اما تردید نكنید اگر قرار باشد جامعه نگاه اعتماد‌آمیز خود را به نظام سیاسی اصلاح و تربیت كند و در مسیر گفتمانی جمهوری اسلامی حركت كند، قطعاً راهی جز گفتمان اصلاح‌طلبی ندارد.


ناصری ادامه می‌دهد: قطعاً بخش قابل توجهی از جامعه نسبت به رأی دادن دچار تردید شده‌اند. برای جلب حضور مردم در انتخابات ضروری است كه تردید عمومی از بین برود و برای این كار باید نظارت استصوابی و مجاری ورود چهره‌های برابر و توانمند برای قانونگذاری اصلاح شود. در غیر این صورت، پیش‌بینی من این است كه نه مشاركت چندانی وجود خواهد داشت و نه اصلاح‌طلبان لیست موردحمایتی را به شكل گذشته خواهند داد.


سعید حجاریان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً در یادداشتی كه در سایت جماران منتشر شده، نوشته است: «‌اصلاح‌طلبی باید موضع خود در برابر انتخابات را به‌صراحت و با جزییات كامل اعلام كند. در كوتاه‌مدت، شاید عقلانی‌ترین راهبرد را بتوان در مشاركت مشروط جست؛ از فرصت انتخابات استفاده كرد، ولی چنانچه شروط مطرح شده برآورده نشد، عطای انتخابات را به لقایش بخشید.»