۲۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۹
کد خبر: 83281685
۰ نفر
بازگشت بازنشستگان

تهران- ایرناپلاس- بازنشستگانی كه با اجرایی شدن قانون منع به‌كارگیری بازنشستگان رفته بودند، اندك‌اندك در حال بازگشت هستند. حتی این بار توانسته‌اند بر پست بالاتری از قبل تكیه بزنند.

سال گذشته بعد از كشمكش‌های بسیار درباره قانون منع به‌كار‌گیری بازنشستگان، سرانجام این قانون نهایی و ابلاغ شد. قانونی كه بر اساس آن بنا بود بخش زیادی از مدیران بازنشسته در رده‌های مختلف را خانه‌نشین و نیروهای جوان را جایگزین آن‌ها كند.

وزارت كشور در پی اجرای این قانون بیشترین تغییرات را به خود دید. سید سلمان سامانی، سخنگوی وزارت كشور سال گذشته به روزنامه ایران گفته بود: «با توجه به بررسی‌های به عمل آمده، 14 استاندار، 11 معاون استاندار، پنج فرماندار، 12 نفر از مدیران ستاد وزارت كشور، 12 نفر از ستاد استانداری‌های كشور و 15 شهردار بازنشسته هستند و باید صندلی‌های محل خدمت خود را ترك كنند.» عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر كشور در مصاحبه‌ای گفته بود سال گذشته این تغییرات گسترده وقت زیادی از این وزارت خانه را به خود اختصاص داده است.

اما این قانون هزینه‌های زیادی برای دولت در پی داشت و غیر از وزارت كشور، بسیاری دیگر از سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها از جمله وزارت اطلاعات را نیز درگیر كرد.

شهریورماه سال قبل، احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده فریمان در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری مهر گفته بود: «دادستان‌ها، كاركنان دستگاه‌ها و مردم می‌توانند علیه افراد بازنشسته شاغل اعلام جرم كنند.» بر اساس آنچه قاضی‌زاده در این مصاحبه بر آن تأكید كرده بود «تنها 350 سِمت شغلی در كشور از شمول این قانون مستثنی شده‌اند.»

با وجود این همه رفت و آمدها، اما این قانون مورد اعتراض رهبری قرار گرفت. ایشان آذرماه سال گذشته در یكی از جلسات خارج فقه خود فرمودند: «فرض كنید كه 20 ‌ساله بوده، 18 بوده استخدام شده، حالا هم یك مردی 48 ساله، 50 ساله است، وقت كارش است و تجربه‌ خوبی هم پیدا كرده، جایگزین هم ندارد؛ این است دیگر؛ قانون این را هم شامل می‌شود، اما شمول قانون نسبت به این جور آدم‌هایی كه كم و بیش پیدا می‌شوند، ممكن است زیاد هم نباشند، درست نیست. خب حالا [آن] مسئول، آن مدیر چه كار كند برخلاف قانون؟ اینجا به فكر ولایت‌فقیه می‌افتند كه بالاخره ولی‌فقیه اجازه بدهد. می‌آیند از ما سؤال می‌كنند، ما هم مواردی را، بنده این‌هایی را كه [نسبت به آن‌ها] می‌آیند سؤال می‌كنند كه نمی‌شناسم، مگر بعضی معدودشان را؛ ممكن است دو نفر، سه نفرشان را بشناسیم؛ معدودی از آن‌ها را می‌شناسیم، آن‌هایی را هم كه نمی‌شناسیم، اگر به آن مدیر اعتماد داشته باشیم، قبول می‌كنیم. مسئله این است و الا اصل این قانون، قانون خوبی است، باید هم اجرا بشود و بهترش هم همین است كه خود نمایندگان محترم مجلس قانون را جوری ترتیب بدهند و اصلاح كنند كه دیگر این اشكالات پیش نیاید، مجبور نشوند كه به اجازه‌ رهبری متوسل بشوند.»

بعد از این، نمایندگان وعده اصلاح دادند، ولی تاكنون اقدامی عملی برای حل این مشكل نكرده‌اند. اما نه‌تنها این مشكل بر طرف نشده، بلكه به نظر می‌رسد بازنشسته‌ها اندك‌اندك در حال بازگشت به پست‌های مدیریتی هستند.

قاسم تقی‌زاده خامسی، شهردار پیشین مشهد با اجرایی شدن قانون منع به‌كارگیری بازنشستگان از سمت‌ شهرداری مشهد خداحافظی كرد. او و سید محمدعلی افشانی، شهردار تهران تنها شهردارانی بودند كه مشمول این قانون شدند و از سمت‌های خود كناره‌گیری كردند. اما تقی‌زاده خامسی بازنشسته واقعی نشد و كمی بعد با حكم رضا اردكانیان، وزیر نیرو به سمت معاون آب و آبفای این وزارتخانه انتخاب شد و حالا مدتی است در این سمت مشغول به كار است. این در حالی است كه سمت معاون وزیر از شمول قانون مذكور مستثنی نیست.

همایون حائری، معاون برق و انرژی وزارت نیرو از جمله مدیرانی است كه سنش از 60 سال گذشته، با این حال در سمت خود مشغول فعالیت است و این نشان می‌دهد قانون منع‌ به‌كارگیری بازنشستگان خیلی نتوانسته راه را برای ورود جوانان هموار كند.

با توجه به این، وزیر كشور بارها تأكید كرده در سمت‌هایی همچون استانداری با توجه به حساسیت سِمت، لازم است افرادی با بیش از 40 سال سن مشغول به كار باشند.

علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی هم سال گذشته به خاطر اجرایی شدن همین قانون از سمت خود كناره‌گیری كرد، اما در همان سال گذشته با حكم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سمت معاون وزیر و رئیس سازمان حج و زیارت منصوب شد.

حالا باید منتظر ماند و دید این بازنشستگان دوباره و چراغ خاموش به سمت‌های خود باز می‌گردند، یا اینكه نمایندگان حساسیت بیشتری نسبت به اجرای دقیق این قانون به خرج می‌دهند.