۲۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۵
کد خبر: 83281814
۰ نفر
مشكل برخي اصولگرايان با جمعيت امام علي چيست؟

تهران- ايرناپلاس- در روزهاي اخير برخي از اكانت‌هاي منتسب به اصولگرايان به‌ويژه در توييتر، جمعيت امام علي را هدف حملات خود قرار داده‌اند.

جمعيت امام علي (ع) كه يك نهاد غيردولتي خيريه است اين روزها تحت فشارهاي شديدي از سوي برخي از اصولگرايان به‌ويژه در شبكه اجتماعي توييتر قرار گرفته است. بزرگ‌ترين اتهام به جمعيت اين است كه فيلمي از سوي يكي از اعضاي اين جمعيت يا مرتبطان آن، از شهر معمولان در استان لرستان، گرفته شده و در اكانت ‏صفحه رسمي وزارت امور خارجه رژيم صهيونيستي به زبان فارسي منتشر شده است. البته جمعيت در يك بيانيه رسمي كه روي وب سايت خود قرار داده، مي‌گويد: «لازم به ذكر است فيلمي كه در شبكه‌هاي اجتماعي به‌عنوان سياه‌نمايي در مناطق آسيب ديده از سيل منتشر شده است، فارغ از قضاوت در مورد محتواي آن هيچ ربطي به اين جمعيت ندارد و كليه اعضاي جمعيت اعزام گشته در سه روز اول بحران به منطقه معمولان جهت امدادرساني – ذكور بوده (و اين در حالي است كه فرد سخنگو در آن فيلم خانم است) كه اين امر از نيروهاي هوايي همكار در اين امدادرساني قابل استعلام است و كليه فيلم‌هاي جمعيت از كانال‌هاي رسمي اين موسسه منتشر مي‌گردد.»

**پسر قرباني پدر؟

اما داستان اين اتهامات مسئله تازه‌اي نيست. حاج حسن شايانفر، مدير مركز پژوهش‌هاي روزنامه كيهان در ارديبهشت سال 1395 مصاحبه‌اي با فارس كرد و درباره محمدحسين ميمندي‌‌نژاد، پدر شارمين ميمندي‌‌نژاد مؤسس جمعيت امام علي (ع) سخن گفت و او را كسي دانست كه «در مطبوعه‌‌اش (يعني مجله رنگين‌كمان) مقاله‌هاي تند و توهين‌آميزي عليه امام زمان(عج)، دين و روحانيت نوشته بود.» كيهان در دي و بهمن همان سال در ستون نيمه پنهان خود مقاله‌اي مفصل به قلم فاطمه فرد در اين خصوص نوشت و البته در خرداد سال 1396 نيز حملاتي به جمعيت امام علي (ع) كرد.

**سه مشكل با جمعيت

اما مسئله اصلي با جمعيت امام علي چيست؟ به نظر مي‌رسد اصولگرايان، سه مشكل عمده با جمعيت دارند. مشكل اول اين است كه آن‌ها به جمعيت اين اتهام را وارد مي‌كنند كه از عملكرد خود براي كار سياسي استفاده مي‌كند.

مثلاً اين توييت كاربري به نام عبدالصمد جعفري را ببينيد: «دوستان دانشجو طرفدار جمعيت امام علي! به‌عنوان يك برادر كوچك‌تر به شما توصيه مي‌كنم بر روي عملكرد اين جمعيت بيشتر دقت كنيد تا از احساسات پاك شما سوءاستفاده نگردد. مطمئن باشيد هيچ نهاد مردم نهادي در طيف اصلاح‌طلب تأسيس نمي‌شود مگر اينكه، اغراض سياسي و وطن‌فروشانه داشته باشند!»

مشكل دوم هم اين است كه آن‌ها به جمعيت اين اتهام را وارد مي‌كنند كه در جريان عملكرد خود و مثلاً در جريان امدادرساني در حوزه سيل، نسبت به سياه‌نمايي عليه نظام اقدام مي‌كند.

مثلاً اين توييت كاربري به نام اميد نريماني را ببينيد: «آب دستتونه بزاريد زمين بريد در مورد جمعيت امام علي تحقيق كنيد، اكانت‌هاي توييتر و اينستاگرامشو باز كنيد و رصد كنيد و ببينيد كه چه سياه‌نمايي‌هايي كرده. بگرديد ارتباط سلبريتي‌ها و كانال‌هاي ضدانقلاب رو با جمعيت دربياريد و به حمايت‌هاي مستقيم و غيرمستقيم ضدانقلاب از جمعيت امام علي.»

البته برخي هم هستند كه مي‌گويند اصلاً جمعيت يا برخي از اعضاي آن جاسوس يا عامل كشورهاي خارجي و معاند هستند.

مثلاً اين بخش آغازين يك گزارش سايت مشرق‌نيوز درباره ممنوعيت قانوني ازدواج در سنين پايين است: «حدود دو سال است كه يك تيم هماهنگ، متشكل از چند نماينده مجلس شوراي اسلامي (عضو فراكسيون زنان مجلس)، چند فعال اجتماعي در جمعيت امام علي(ع) به همراه فردي كه در كشور انگليس براي سياستگذاري اجتماعي آموزش ديده است با حمايت نهادهاي بين‌المللي مثل يونيسف و صرف هزينه‌هاي سرسام‌آور براي برگزاري همايش، نشست، ساخت فيلم سينمايي و توليدات انبوه رسانه‌اي حول محور «ممنوعيت قانوني ازدواج در سنين پايين» فعاليت مي‌كنند.»

**دو مشكل شخصي

البته بايد دو مشكل شخصي را هم به اين فهرست اضافه كرد. يكي مشكلي بود كه كيهان با سابقه شرمين ميمندي‌نژاد داشته و ديگري مشكلي است كه با خود او وجود دارد. كيهان مي‌گويد: «ميمندي‌نژاد با تشكيل كلاس‌هايي در دانشگاه‌ها به نام «رهيافتي به درون» كه از هيپنوتيزم، تيام و يوگا در آن بهره مي‌گرفت، دانشجويان را تحت تأثير القائات خود قرار مي‌داد. وي كه عقبه ديني و زمينه فكري- مذهبي خود را از پدر به ارث برده همچون پدر، مطالبي را كه هيچ ارتباطي به دين ندارد با زيركي به دين بسته و به خورد جوانان مي‌دهد. در اين ميان، گاه پدر را به خواب مي‌بيند كه دستور تشكيل كلاس تفسير قرآن مي‌دهد و گاه به دليل ديگر، آن كلاس تعطيل مي‌شود.»

**كارهايي كه ديده نمي‌شوند و اتهاماتي كه ثابت نمي‌شوند

با وجود همه اين‌ها، جميعت از سال 1378 تاكنون به كار خود ادامه داده و تاكنون هيچ اتهامي در دادگاه عليه آن به اثبات نرسيده است. از آن طرف، جمعيت در اقدامات خود به‌ويژه از حيث مالي شفاف است و گزارش‌هاي اقدامات قبلي آن روي وب سايتش وجود دارد. شايد به همين خاطر بوده كه در اين روزها حتي كاربري مثل علي عليزاده كه معمولاً از اصولگرايان و خط خبري و تبليغي آن‌ها حمايت مي‌كند، در مقابل اكانت‌هاي اصولگرا در توييتر ايستاده و از سوي برخي از آن‌ها به خاطر حمايت از جمعيت، سرزنش شده است.

حالا بايد منتظر ماند و ديد آيا جمعيت خواهد توانست در مقابل اين موج شديد كه عليه‌اش به راه افتاده، مثل موارد قبلي دوام بياورد يا نه. جمعيتي كه شايد بزرگ‌ترين اتهامش كه تاكنون به‌صراحت بيان نشده اين است كه در كار خير و اجتماعي موازي با برخي نهادهاي حاكميتي فعاليت مي‌كند و اغلب اعضاي جوان و دانشجويش، عقايد سياسي و اجتماعي متفاوتي با تفكر غالب اصولگرايي حاكم بر حاكميت دارند. با اين حال، حتي در عالي‌ترين سطح حاكميت هم اقدامات خوب جمعيت و اعضاي آن به چشم مي‌آيد مثل اين سخنان رهبر انقلاب در نماز عيد فطر سال 1395 كه ستايشي از اقدامات جمعيت در ماه رمضان بود: «عدّه‌اي راه افتاده بودند، اسم خودشان را هم گذاشته بودند «كوچه‌گردان‌هاي عاشق» -كه يك اسم حقيقي است- و افطاري درِ خانه‌هاي مردم مي‌بردند كه نمونه‌هاي متعدّدي را براي ما گزارش كردند و تصوير و عكس آوردند؛ درِ خانه‌ها افطار [دادن]. اين‌ها كارهاي بسيار بزرگي است، اين‌ها كارهاي بسيار ارزنده‌اي است.»

گزارش از مصطفي مسجدي آراني