نظر رئیس دولت اصلاحات حضور مشروط در انتخابات است

تهران-ایرناپلاس- عضو شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌گوید نظر رئیس دولت اصلاحات نیز حضور مشروط اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس است.

به‌تازگی سعید حجاریان در یادداشتی عقلانی‌ترین راهبرد اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده را «مشاركت مشروط» دانسته و تأكید كرده است چنانچه شروط مطرح شده برآورده نشد، باید عطای انتخابات را به لقایش بخشید.

محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سؤال ایرناپلاس كه آیا شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز راهبرد مشاركت مشروط در انتخابات مجلس آینده را درست می‌دانند یا خیر می‌گوید:‌ هنوز درباره انتخابات تصمیمی در شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گرفته نشده است، اما از قرائن این‌گونه برمی‌آید كه جریان اصلاحات شرایط سختی برای تصمیم‌گیری خواهد داشت.

او اضافه می‌كند: تكلیف اصلاح‌طلبان در سال 94 و 96 مشخص بود و همه از جمله هواداران نیز بر همكاری و ائتلاف با اعتدال‌گرایان تأكید داشتند. همان زمان بحث‌هایی برخی از دوستان داشتند كه به‌صورت مشروط با آقای روحانی همكاری كنیم و به شیوه‌ای كه در دنیا معمول است، ائتلاف را شكل دهیم. اما در نهایت رئیس دولت اصلاحات تأكید كردند كه الان جای این بحث‌ها نیست.

این عضو شورای شهر تهران درباره حضور مشروط اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس امسال می‌گوید: با توجه به چالش‌هایی كه جریان اصلاحات با آن مواجه است حضور غیرمشروط در انتخابات را نمی‌توان چندان متصور بود. اكنون كف انتظار مردم از اصلاح‌طلبان حضور مشروط در انتخابات است.

میرلوحی در همین حال اضافه می‌كند: البته من هنوز متقاعد نیستم كه ما شرایطمان برای حضور مستقل فراهم هست، ولی حضور بدون قید و شرط نیز اساساً كار ساده‌ای نخواهد بود. ما نمی‌توانیم دیگر از مردم بخواهیم در انتخابات شركت كنند، اما به آنان بگوییم برای برآورده كردن وعده‌‌هایمان باید ببینیم بعد از انتخابات چه می‌شود. تعیین شرط، كف انتظار است كه قبل از انتخابات باید به آن دست پیدا كند تا بتوانیم از مردم برای حضور پای صندوق‌های رای دعوت كنیم. چون حامیان جریان اصلاحات اقشار خاصی هستند كه تعبدی عمل نمی‌‌كنند و باید حتماً متقاعد شوند تا دست به كاری بزنند.

او در پاسخ به این سؤال كه آیا رئیس دولت اصلاحات نیز معتقد به حضور مشروط در انتخابات است می‌گوید: ما هم استنباط‌مان از صحبت‌های اخیر ایشان این بود كه ایشان نیز معتقد به حضور مشروط در انتخابات هستند. البته ایشان همواره دغدغه مشاركت بالای مردم را در انتخابات دارند و تردیدی به حضور پای صندوق‌های رای ندارند. حضور ایشان در دماوند در انتخابات سال 90 را كسی فراموش نمی‌كند. این‌ها نشان می‌دهد كه آقای خاتمی به‌شدت علاقه‌مند است كه گفت‌وگوها باید پای صندوق‌های رای صورت گیرد و نباید انقطاع و فاصله ایجاد شود.

میرلوحی می‌افزاید: افكار عمومی و حامیان اصلاح‌طلبان وقتی با ما مواجه می‌شوند، انتظار دارند كه به مطالبات و خواسته‌‌های آنان شفاف‌تر و عیان‌تر پرداخته شود و جریان اصلاحات رودروایسی كند و عمل به وعده‌‌ها را به بعد موكول نكند.