نمایندگان مرد مجلس، زنان را رقیب جدی خود در انتخابات می‎دانند

تهران- ایرناپلاس- یكی از نمایندگان تهران معتقد است كه نمایندگان مرد مجلس دهم، زنان را رقیب جدی خود در عرصه انتخابات می‎دانند و به همین خاطر حاضر به موافقت با حضور بیشتر زنان در فهرست‎های انتخاباتی نیستند.

هفته گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اختصاص سهمی از فهرست‌های انتخاباتی مجلس به زنان مخالفت كردند.

طرح اختصاص یك ششم فهرست‎های انتخاباتی به زنان در حوزه‎های انتخابیه با پیشنهاد پروانه مافی، نماینده مردم تهران مطرح شد، اما تنها 79 رأی موافق را به خود اختصاص داد و با 110 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع رد شد.

فاطمه حسینی نیز پیشنهادی را مطرح كرد كه بر اساس آن در حوزه‌های دارای سه كرسی نمایندگی، یك نفر از فهرست انتخاباتی باید به زنان اختصاص یابد. در كرسی‌های دارای 4 و 5 كرسی نمایندگی 2 نفر از فهرست انتخاباتی به زنان اختصاص می‌یابد و در حوزه‌های دارای 6 كرسی نمایندگی و بالاتر یك سوم فهرست انتخاباتی به زنان اختصاص می‌یابد. همچنین حوزه‌های انتخابیه دارای یك یا دو كرسی نمایندگی تحت تأثیر این پیشنهاد قرار نمی‌گرفتند و به گفته‌ حسینی بیش از 170 حوزه انتخابیه مشمول این پیشنهاد نیستند. این پیشنهاد نیز با 76 رأی موافق و 104 رأی مخالف از سوی نمایندگان رد شد.

مافی درباره علت مخالفت بهارستانی‎ها و اعضای فراكسیون امید مجلس به ایرناپلاس می‎گوید: این طرح در فراكسیون امید مطرح شده بود و همه آقایان گفته بودند كه به آن رأی خواهند داد. آقای عارف، آقای لاریجانی و دبیر فراكسیون با طرح اختصاص یك ششم فهرست‎های انتخاباتی به زنان موافق بودند.
این عضو فراكسیون امید همچنین تأكید می‎كند: آقای عارف به اعضای فراكسیون امید گفته بودند و حتی قبل از اعلام طرح نیز به آن‎ها پیامك فرستاده بودند كه رأی بدهند، اما آرا مخفی است و برخی آقایان هم احتمالا رأی نداده بودند.

او معتقد است كه نمایندگان مرد مجلس دهم، زنان را رقیب جدی خود در عرصه انتخابات می‎دانند و به همین خاطر حاضر به موافقت با حضور بیشتر زنان در فهرست‎های انتخاباتی نیستند.

این نماینده مردم تهران در ادامه می‎گوید: آقای لاریجانی چندین بار در مجالس مختلف اذعان داشتند كه زنان مجلس دهم، هم موثر و هم موفق بوده‎اند.