رفیق‌دوست:‌ انتصاب سلامی ربطی به فشارهای اخیر علیه سپاه ندارد

تهران-ایرناپلاس- اولین وزیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گوید انتصاب سرلشكر حسین سلامی به سمت فرمانده كل سپاه، ارتباطی با تروریست خواندن این نهاد نظامی از سوی رئیس‌جمهوری آمریكا ندارد.

محسن رفیق‌دوست در گفت‌وگو با ایرناپلاس درباره انتخاب فرمانده جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار می‌كند: آقای سلامی 10 سال قائم‌مقام سپاه بوده، بنابراین ایشان بهترین فرد برای جایگزینی فرمانده سپاه است؛ چرا كه 10 سال در كنار فرماندهش كار كرده و سفارش‌های مقام معظم رهبری هم همیشه همراه ایشان و آقای جعفری بوده است.

او می‌افزاید: آقای سلامی هم خوش‌سابقه است و هم در همه این سال‌‌ها در رده‌‌های مختلف كار كرده است. من هیچ نكته منفی‌ای از ایشان نشنیده‌ام.

رفیق‌دوست در واكنش به برخی اظهارنظرها كه انتصاب فرمانده جدید سپاه را واكنشی به تروریست خواندن سپاه می‌دانند می‌گوید: این انتصاب هیچ ربطی به تروریست خواندن سپاه از سوی آمریكا ندارد. معمولاً رهبر معظم انقلاب در تاریخ‌های معینی فرماندهان را عوض می‌كنند. اكنون هم زمان انتصاب فرمانده جدید فرا رسیده بود كه این كار انجام شد.

او با تأكید بر اینكه سپاه در جایگاه واقعی خود بود، هست و خواهد بود، تأكید می‌كند: تا امروز سپاه به افكار عمومی خوب پاسخ داده و هر جایی كه ملت نیاز داشتند، مردانه به میدان آمده است. امیدوارم آقای سلامی هم در این كار موفق باشند.

یكم اردیبهشت‌ماه هم‌زمان با سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده معظم كل قوا در حكمی با قدردانی از خدمات سرلشكر محمدعلی جعفری در فرماندهی سپاه، سرتیپ حسین سلامی را با اعطای درجه سرلشكری به فرماندهی كل سپاه منصوب كردند.

در حكم انتصاب حسین سلامی، رهبر انقلاب اسلامی دلیل تغییر فرمانده سپاه پاسداران را «ابراز ضرورت جابجایی در فرماندهی سپاه» از سوی سرلشكر جعفری عنوان ‌كرده‌اند. بر این اساس برخی در فضای مجازی این ضرورت تغییر را به اقدام خصمانه آمریكا در قراردادن نام سپاه پاسداران در لیست ترویستی خود ربط دادند.

این در حالی است كه طبق تقویم، و قبل از این اقدام آمریكا، برخی تغییر فرمانده سپاه را در سال 98 پیش‌بینی كرده بودند. دومین حكم 5 ساله رهبر انقلاب برای سرلشكر محمدعلی جعفری سال 96 به پایان رسیده بود و طبق رسم نانوشته باید دو سال پیش جانشین او انتخاب می‌شد. او كه بعد از محسن رضایی تا كنون طولانی‌ترین دوره فرماندهی سپاه را داشته، همان سال در مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ، از تمدید موقت حكم فرماندهی خود بر سپاه پاسداران خبر داده بود. برخی پیش‌بینی‌ها از تغییر فرمانده سپاه تا پایان سال 98 حكایت داشت. پیش‌بینی‌هایی كه درست از آب درآمد و یكم اردیبهشت ماه سلامی جانشین جعفری شد.