پاسخ رجایی به چرایی استفاده هاشمی رفسنجانی از سپاه در عرصه سازندگی

تهران- ایرناپلاس- مشاور مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در پاسخ به برخی انتقادها به رئیس‌ دولت‌ سازندگی كه او را مسبب حضور سپاه در عرصه اقتصادی می‌دانند، می‌گوید: كشور بعد از جنگ برای بازسازی به پول و امكانات نیاز داشت. خزانه ما تقریباً خالی بود. بدهی هم داشتیم و بازسازی سنگین بود.

دیروز جواد منصوری، نخستین فرمانده سپاه در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینكه بسیاری از سپاهی‌ها مخالف حضور در اقتصاد بودند، عامل حضور سپاه در عرصه اقتصادی را مرحوم اكبر هاشمی رفسنجانی دانست و گفت: آن‌ها می‌گفتند اگر ما به سمت اقتصاد برویم ممكن است توان نظامی‌مان افت كند، اما مرحوم هاشمی‌رفسنجانی بر این مسأله اصرار داشت و در نهایت اتفاق افتاد.

اما غلامعلی رجایی،‌ مشاور مرحوم آیت‌الله هاشمی معتقد است اقدام رئیس دولت سازندگی در به‌كارگیری نیروهای نظامی در بازسازی كشور اقدامی مهم و روبه‌جلو بوده است. او به ایرناپلاس می‌گوید: وقتی آقای هاشمی این ایده را مطرح كرد كه سپاه به دلیل جنگ و تقویت بنیه نظامی‌اش از بودجه بالایی برخوردار بود و امكانات خوبی داشت كه آن را در جنگ به‌كار گرفته بود. اما دیگر جنگ تمام شده و باید از این امكانات استفاده می‌شد.

او می‌افزاید: كشور بعد از جنگ برای بازسازی به پول و امكانات نیاز داشت. خزانه ما تقریباً خالی و برای پول باید از بقیه كشورها استقراض می‌كردیم. بدهی هم داشتیم و بازسازی سنگین بود. بنابراین آیت‌الله هاشمی تصمیم گرفت از امكانات كشور كه نزد سپاه است استفاده و این نیروی انقلابی و جهادی را وارد كار بازسازی كند. سپاه در آن زمان علاوه بر امكانات، حجم سازمانی‌اش هم رشد كرده بود و نیروهای مهندس آن با پذیرفتن قطعنامه عملاً بیكار بودند. این دستگاه‌ها و نیروهای انسانی باید چه می‌كردند؟ باید می‌ماندند تا فرسوده می‌شدند؟ علاوه بر این، نگهداری از تجهیزات هم بودجه می‌خواست. بنابراین آیت‌الله هاشمی این‌ها را به سمت بازسازی كشور حركت دادند.

رجایی تأكید دارد كه اقدام آیت‌الله هاشمی در به‌كارگیری امكانات و نیروی انسانی سپاه در بازسازی كشور از اقدامات مهمی است كه هنوز ابعاد آن برای مردم بازگو نشده است و نباید آن را تقبیح كرد.

مشاور مرحوم آیت‌‌الله هاشمی‌رفسنجانی معتقد است: اصل قضیه ورود سپاه به بازسازی كشور بعد از جنگ، اقدام مبارك و نتیجه‌بخشی بوده است. اگر این كار نمی‌شد ما باید به سمت استقراض و استفاده از امكانات خارجی می‌رفتیم.