قنبری: ارائه لیست‌های انتخاباتی به وزارت كشور، نوعی محدودیت است

تهران- ایرناپلاس- نماینده سابق مجلس درباره مكلف شدن احزاب به ارائه لیست در اصلاحیه قانون انتخابات و ارائه آن به وزارت كشور می‌گوید: هرچند حضور لیستی احزاب در قانون انتخابات مثبت است، اما اینكه لیست‌ها را به وزارت كشور ارائه كنند، نوعی محدودیت است و این نگرانی را ایجاد می‌كند كه تركیب لیست‌ها، ائتلاف‌ها و جبهه‌ها چه می‌شود!

داریوش قنبری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره حضور لیستی افراد طبق اصلاحیه قانون انتخابات به ایرناپلاس می‌گوید: لیستی كردن انتخابات و توجه به احزاب نكته مهم و اساسی است و باید به آن توجه داشت. بی‌توجهی به احزاب در قانون انتخابات در گذشته باعث شده است احزاب ما آن‌گونه كه باید پیشرفت نكنند. در حالی كه كشور ما از پیشتازان این عرصه در خاورمیانه است.

وی در این‌باره می‌افزاید: با وجود آنكه بیش از یك قرن از شكل‌گیری تحزب در كشور ما می‌گذرد، احزاب همچنان نتوانسته‌اند جایگاه واقعی خود را به دست بیاورند. یكی از دلایل این بوده است كه پس از پیروزی انقلاب احزاب از انتخابات جدا بوده‌اند و فرصت خاصی برای توجه قانون انتخابات به نقش احزاب فراهم نشده بود. به این ترتیب شاهد كاهش اهمیت احزاب و كم‌رنگ‌تر شدن نقش آن‌ها در مناسبات سیاسی كشور بودیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینكه بیش از 150 حزب در كشور وجود دارد، اما همچنان نتوانسته‌اند كاركرد خاص خود را پیدا كنند، می‌گوید: بنابراین هرگونه توجه به احزاب در قانون انتخابات، نكته مثبتی است و باید دنبال شود.

قنبری در پاسخ به این پرسش كه در ارائه لیست‌ها به وزارت كشور پیش از انتخابات نوعی ایجاد محدودیت و تعیین تكلیف برای احزاب محسوب می‌شود یا نه، توضیح می‌دهد: اینكه احزاب مكلف شوند به‌صورت لیستی در انتخابات حضور یابند، نكته مثبتی است، اما اینكه لیست‌ها را به وزارت كشور ارائه كنند نوعی محدودیت است و این نگرانی را ایجاد می‌كند كه تركیب لیست‌ها، ائتلاف‌ها و جبهه‌ها چه می‌شود! محدودیت‌هایی كه در نظر گرفته شده است، ممكن است فرصت لازم بر جایگزینی افراد مناسب را از ائتلاف‌ها و احزاب بگیرد. به نظر من این رفتار، به‌نوعی خلاف هدف اصلی، یعنی افزایش نقش احزاب در انتخابات است و متأسفانه باید گفت این بدبینی وجود دارد.

وی ادامه می‌دهد: البته دولت‌ها نیز در گذشته نگرش چندان مثبتی به احزاب نداشتند و این باعث شده احزاب نقش چندانی نداشته باشند در حالی كه احزاب در كشورهای توسعه یافته، طرح و برنامه می‌دهند و افكار و اندیشه‌ها را مطرح می‌كنند و در واقع بدون احزاب اداره كشور ممكن نیست.

هفته گذشته، مجلس با اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مقرر كرد: «احزاب، جبهه‌ها و نامزدهای مستقل می‌توانند پس از تأیید صلاحیت داوطلبان و حداكثر تا 48 ساعت قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی نامزدها، فهرست انتخاباتی خود را تنظیم و به ستاد انتخابات كشور یا ستاد انتخابات استان حسب مورد اعلام كنند. فهرست‌ها به‌صورت استانی ارائه شده و برای هر حوزه‌ انتخابیه فرعی به تعداد كرسی‌های آن حوزه در مجلس داوطلب معرفی می‌شود.» بر اساس تبصره 2 این ماده نیز آمده است: « چنانچه فرد یا افرادی از نامزدهای مزبور در فهرست‌ها به درخواست كتبی خود و تا 48 ساعت قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی از فهرست خارج شوند، حزب یا جبهه‌ ارائه كننده‌ فهرست می‌تواند از میان سایر داوطلبان تأیید صلاحیت شده در حوزه‌ انتخابیه فرعی تا 24 ساعت پیش از زمان آغاز فرآیند تبلیغات با رعایت مفاد این ماده فهرست خود را تكمیل كند.»