بررسی فتوای آیت‌الله مكارم‌‌ شیرازی در شورای نظارت بر صداوسیما

تهران- ایرناپلاس- عضو شورای‌ نظارت بر صداوسیما می‌گوید: در جلسه آینده این شورا، موضوع فتوای یكی از مراجع تقلید درباره مسابقه برنده‌باش بررسی خواهد شد.

دیروز آیت‌الله ناصر مكارم‌شیرازی در پاسخ به سؤالی درباره مسابقه برنده‌باش،‌ جوایز این مسابقه را مصداق قمار دانسته است. این مرجع تقلید در پاسخ به استفتایی با مضمون «مسابقه‌ای حضوری با عنوان مسابقه بزرگ برنده‌باش از طریق شبكه سه سیمای جمهوری اسلامی ایران در حال اجرا و پخش است كه به شركت‌كنندگان در این مسابقه به‌ازای پاسخ صحیح به هر سؤال، مبلغ قابل‌ توجهی به‌صورت پلكانی (تا سقف 100 میلیون تومان) اعطا می‌كند كه با كمك مجری برنامه و فرصت‌هایی كه در اختیار هر شركت‌كننده قرار می‌گیرد، مبلغ جایزه غالباً از پنج میلیون تومان كمتر نیست.

شرط حضور در این برنامه، خرید سؤال و پاسخ درست به آن‌ها از طریق اپلیكیشن مخصوص است و در صورت درست بودن جواب‌ها، در یك رقابت فشرده، 4 نفر به مسابقه حضوری دعوت خواهند شد. آیا برگزاری این نوع مسابقات جایز است؟ آیا شركت در این نوع مسابقات جایز است؟ آیا شركت‌كننده، مالك شرعی جایزه خواهد شد؟» پاسخ داد: «بسمه‌تعالی ــ این كار قمار است و كسانی كه شركت می‌كنند مالك آن جوایز نمی‌شوند. همیشه موفق باشید.»

امروز نیز رهبر انقلاب در دیدار جمعی از كارگران با ایشان، با خطاب قرار دادن دستگاه‌های مختلف از جمله صداوسیما تأكید كردند: باید فرهنگ كار و تولید و تلاش را ترویج دهیم و روحیه انتظار برای ثروت بادآورده را از بین ببریم و روش‌هایی شبیه بخت‌آزمایی را ترویج نكنیم كه دستگاه‌های مختلف از جمله صداوسیما باید متوجه این معنا باشند.

حالا غلامرضا كاتب،‌ نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر صداوسیما به ایرناپلاس می‌گوید در جلسه بعدی این شورا كه 15 روز دیگر برگزار می‌شود، درباره حاشیه‌های مسابقه برنده‌باش بحث خواهد شد.

او می‌افزاید: ما هم فتوای آیت‌الله مكارم‌شیرازی را شنیدم و حتماً این موضوع در دستور كار قرار خواهد گرفت.