۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۵۴
کد خبر: 83290792
۰ نفر
راز صداهای عجیب و وحشتناك در سرابله

تهران- ایرناپلاس- یك زلزله‌شناس می‌گوید احتمال ارتباط صداهای عجیبی كه دوباره از اعماق زمین در سرابله شنیده می‌شود با سیل اخیر در غرب كشور بعید نیست.

ماجرای صدا‌های عجیب و غریبی كه در اعماق زمین سرابله در استان ایلام شنیده می‌شود و موجب رعب و وحشت مردم محلی شده است، به آبان 96 برمی‌گردد؛ یعنی درست پس از زلزله بزرگ هفت و سه دهم ریشتری سرپل ذهاب.

از آن زمان مردم شكایت‌های متعددی را از شنیدن صدا‌های عجیب و غریب در اعماق زمین مطرح كردند. اگرچه از آن زمان، گروه‌های اكتشافی به مطالعه دلایل و منشأ این سر و صدا پرداختند، ولی نه نتیجه قطعی در این مورد اعلام شد و نه تغییری در روند صدا‌ها ایجاد شد.

حالا پس از گذشت بیش از یك سال و نیم از شنیده شدن این صداها، نماینده مردم ایلام دیروز (سه‎شنبه) در تذكری، اعلام كرده كه همچنان صدا‌های عجیب و غریب در شهرستان سرابله شنیده می‌شود و از وزارت كشور و وزارت علوم خواسته تا به این موضوع رسیدگی كنند و علاجی برای آن بیایند.

**احتمال ارتباط سر و صدا‌های زمین با سیل اخیر

مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله و عضو وابسته فرهنگستان علوم می‌گوید كه احتمال دارد سیل اخیر باعث تشدید رانش زمین و فرو ریختن حفره‌های آهكی در منطقه شده باشد، موضوعی كه به اعتقاد كارشناسان دلیل اصلی این صدا‌های عجیب و غریب است.
وی در گفت‌وگو با ایرناپلاس می‌گوید: فرض ما بر این است كه سیل اخیر باعث تشدید رانش و فرونشست زمین در منطقه و ایجاد این صدا‌ها شده است. زارع می‌افزاید: در طول چهار ماه، 18 زلزله در این منطقه با بزرگی بیش از سه و نیم ریشتر اتفاق افتاده است. از میان این 18 زلزله، 9 زلزله بزرگی بیش از چهار تا پنج ریشتر داشته است. همچنین نزدیك به 14 زلزله مربوط به بعد از بارندگی‌های شدید و از حدود 12 فروردین به بعد بوده است.

برآورد من این است كه چیزی حدود 800 زلزله با بزرگی دو تا سه ریشتر اتفاق افتاده كه اگر این‌طور باشد می‌توان گفت كه نزدیك به 8000 زلزله با بزرگی بیش از یك تا دو ریشتر اتفاق افتاده است. البته در آن منطقه، هیچ دستگاه لرزه‌نگاری دقیقی وجود ندارد و این برآورد‌ها بر اساس زلزله‌های بزرگ‌تری است كه اتفاق افتاده است. بنابراین 8000 زلزله در یك منطقه اتفاق افتاده است كه تعداد قابل‌ملاحظه‌ای از آن یعنی نزدیك به 80 درصد آن بعد از بارندگی‌ها و سیل اخیر بوده است.

زارع می‌گوید: تعداد بالای زمین‌لرزه‌ها بعد از بارندگی‌های اخیر نشان می‌دهد كه چه بسا بارندگی، این وضعیت را تشدید كرده باشد و تركیبی از بارش‌های سنگین، زلزله‌های كوچك و متوسط و بعد در نهایت، ریزش حفر‌های آهكی باعث ایجاد سر و صدا و تشدید آن می‌شود. البته من راجع به یك نقطه صحبت نمی‌كنم، بلكه راجع به یك منطقه صحبت می‌كنم كه سرابله در آن قرار دارد؛ منطقه‌ای از حدود دهلران تا شهر مندلی در عراق.

**این اتفاق كاملاً طبیعی است

او با اشاره به اینكه بسیاری از زمین‌لرزه‌هایی كه در این منطقه اتفاق می‌افتد، با وجود این كه مردم آن را احساس می‌كنند ثبت نمی‌شود، ادامه می‌دهد: خیلی از این زمین‌لرزه‌ها حتی توسط مردم هم حس نمی‌شوند، ولی می‌تواند در كلیت ماجرا تأثیرگذار باشد. به همین دلیل، راه‌حل این موضوع این است كه ما ارزیابی دقیقی از منطقه داشته باشیم. به این معنی كه باید دستگاه لرزه‌سنج و سامانه رصد دقیق و پیشرفته‌ای در منطقه مستقر شود تا در كنار بررسی میدانی زمین‌شناسی هفتگی بتواند كوچك‌ترین اتفاقی را به ثبت برساند تا از طریق نتایج پایش بتوان راه‌حل مقابله با آن را پیشنهاد داد.

البته به گفته او، راه‌حلی كه می‌توان برای این موضوع پیشنهاد داد تنها باعث می‌شود تا آسیب كمتری به مردم برسد و راهی برای جلوگیری از وقوع آن نیست، چرا كه این اتفاق كاملاً طبیعی است و طبیعت منتظر كسی نمی‌ماند.