مصوبات مجلس پیامی هم به كشور‌های همراهی‌كننده به آمریكا داشت

تهران- ایرناپلاس- یك عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاسیت خارجی تصریح می‎كند: مصوبات اخیر مجلس علیه آمریكا با نظر نمایندگان وزارت دفاع، وزارت خارجه، ستادكل نیرو‌های مسلح و دولت انجام شده ‎است و تحریم متقابل توسط دولت و سپاه و تعقیب قضایی افراد، یك اقدام عملی علیه آمریكا است.

محمدجواد جمالی نوبندگانی، نماینده مردم فسا و عضو كمسیون امنیت ملی درباره مصوبات مجلس شورای اسلامی علیه آمریكا به ایرناپلاس می‎گوید: این مصوبه، دوفوریتی بود كه در صحن مجلس با رأی بالایی تصویب شد. این مصوبه یك اقدام توسط نمایندگان مردم در مقابل زیاده‎خواهی‎ها و گزافه‎گویی‎های آمریكا است و همین مصوبه، تكالیفی را برای قوای مجریه و قضاییه تعیین كرده كه در جواب تروریست اعلام كردن سپاه، اقدامات متناسبی انجام دهند.

جمالی در ادامه می‎افزاید: سنتكام مورد تحریم و اقدام متقابل قرار گرفته‎ است. به‌علاوه این مصوبات یك پیام به كشورهایی كه آمریكا را در این اقدام همراهی كنند، محسوب می‌شود.

این عضو كمیسیون امنیت ملی درباره عملی بودن این مصوبات تأكید می‎كند: تحریم متقابل توسط دولت و نیروهای سپاه و تعقیب قضایی افراد یك اقدام عملی است. همكاری نكردن كشورهای منطقه نیز هشدار قاطعانه به‌حساب می‎آید. البته ممكن است این قانون همه آن چیزی كه بعضی‎ها در مقابل آمریكا انتظار دارند، نباشد اما به تناسب تروریستی اعلام شدن سپاه است.

وی همچنین با اشاره به اینكه در كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی طرح دیگری علیه آمریكا تهیه نمی‎شود، اضافه می‎كند: این صرفاً یك طرح امنیتی بود. البته در كمیسیون‎های قضایی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... نیز می‎توانند مانند این طرح‎ها را آماده و بررسی كنند.

جمالی در ادامه تصریح می‎كند: مصوبات اخیر مجلس علیه آمریكا با نظر نمایندگان وزارت دفاع، وزارت خارجه، ستاد كل نیروهای مسلح و دولت انجام شده ‎است. ما جلسات متعددی با ستاد كل نیروهای مسلح، معاون پارلمانی وزارت دفاع، سپاه و آقای جابر انصاری، معاون جدید وزارت خارجه داشتیم.

در جلسه علنی صبح روز گذشته و در جریان بررسی جزییات طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه به‌عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریكا، ماده 9 این طرح را با 162 رأی موافق به تصویب رساندند كه بر اساس آن، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است ضمن اعتراض و اقدام حقوقی به تصمیم غیرقانونی ایالات متحده آمریكا در تروریست نامیدن سپاه در مراجع بین‌المللی، از طریق مراودات دوجانبه و چندجانبه با كشورها و رایزنی با مجامع و سازمان‌های بین‌المللی از حداكثر توان خود برای بی‌اثر كردن اقدام آمریكا در نقض مصونیت حاكمیتی اركان دفاعی جمهوری اسلامی ایران استفاده كند.

علاوه بر این، در حاشیه جلسه علنی، امیرحسین قاضی‌زاده‌ هاشمی، سیدجواد ابطحی، علی‌اكبر رنجبرزاده و سیدحسین نقوی حسینی در جمع خبرنگاران از تشكیل فراكسیون پیگیری اقدامات متقابل رفتارهای خصمانه آمریكا خبر دادند.

گزارش از عباس جلالی