واکنش درستکار به تغییر مجری «این شب‌ها»: زشت و زیبایش را نمی‌دانم

تهران- ایرناپلاس- روز گذشته خبری مبنی‌ بر پخش سری جدید برنامه «این شب‌ها» با اجرای مجید یراق‌بافان برای ماه رمضان منتشر شد. برنامه‌ای که با عوامل و مجری‌اش توانسته بود طی سال‌های اخیر به یکی از برنامه‌های موفق گفت‌وگومحور و معارفی تلویزیون تبدیل شود.

برنامه گفت‌وگومحور «این‌شب‌ها» از سال 87 روی آنتن شبکه یک رفت و آرام‌آرام نظر مخاطبان را جلب کرد و به برنامه‌ معارفی و موفق شبکه تبدیل شد. شاید علاوه بر انتخاب درست موضوع‌ها و کارشناسان، مجری برنامه یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت این برنامه بود. علی درستکار، فارغ‌التحصیل دانشگاه امام صادق(ع) با بقیه مجری‌های معارفی سیما فرق‌هایی داشت. سواد، شخصیت و سؤالات درست او، سطح برنامه را از دیگر برنامه‌های معارفی بالاتر برده بود. اما انگار برخی نقاط قوت درستکار مثل صراحت در اظهارنظر روی آنتن و انتقادهای او از صداوسیما به مذاق مدیران رسانه ملی چندان خوش نیامد و این مجری محبوب از ادامه اجرای برنامه «این شب‌ها» محروم شد و این محرومیت بعدها به هرگونه حضور او در برنامه‌های صداوسیما هم سرایت کرد.

پخش دوباره «این شب‌ها»
روز گذشته در یکی از خبرگزاری‌ها خبری مبنی بر برنامه «این شب‌ها» از شبکه یک سیما در ماه رمضان منتشر شد. در این خبر مجید یراق‌بافان به‌عنوان مجری جدید «این شب‌ها» معرفی شده بود.

«این شب‌ها» یک برنامه پرطرفدار بود که توانسته با یک گروه کاربلد و یک مجری مسلط به حوزه و فعالیتش، برند شود. اما وقتی یک برنامه با این ویژگی‌ها و با همان نام قبلی قرار است توسط گروه یا شخص دیگری تولید و اجرا شود، چندان حرفه‌ای به نظر نمی‌آید و زحمات و اعتبار تیم قبلی زیر سؤال می‌رود.

اطلاعی از پخش برنامه ندارم
علی درستکار در پاسخ به این پرسش که آیا برای اجرای برنامه «این ‌شب‌ها» به او اطلاعی داده شده یا خیر، گفت: «در این‌باره اصلاً اطلاعی ندارم. خبری ندارم و اختیارش دست خودشان است. در واقع زشت و زیبایش را هم نمی‌دانم. بالاخره مجموعه صاحب دارد. شما باید با رئیس و رؤسا صحبت کنید. منظور مدیر شبکه و مدیرگروه است. البته مدیر گروه هم عوض شده است. ما خیلی وابسته به عوض شدن مدیر گروه نبودیم. چون در طول زمان اجرای برنامه «این‌ شب‌ها» چند مدیرگروه آمدند و رفتند. حتی مدیر شبکه و مدیر سازمان عوض شدند. در دوره آقای فرجی هم که رئیس شبکه بودند این اتفاق افتاد که آقای کورش علیانی به‌عنوان مجری با همین عنوانِ «این شب‌ها» آمدند.»

اجرای کورش علیانی در چند قسمت
«البته آقای کورش علیانی هم در یک دوره‌ای ذیلِ عنوان «این شب‌ها» همکار بودند و زمانی که در برنامه دو مصاحبه داشتیم و برنامه دو بخش بود؛ یک بخش دینی و یک بخش فرهنگی- اجتماعی، آقای علیانی در بخش فرهنگی-‌ اجتماعی‌اش حضور داشت. البته در یک مقطعی که من نبودم تنها آقای علیانی حضور داشتند. ایشان به من لطف داشتند با من تماس گرفتند و چند شب ماه رمضان را اجرا کردند و این‌طور نبود که در کل سی شب باشند.»

موضع تلویزیون روشن نیست
این مجری درباره امکان همکاری وی با شبکه یا برنامه دیگری برای ماه رمضان گفت: من اصلاً متوجه نمی‌شوم نسبت من با تلویزیون چیست؟ یا موضع تلویزیون نسبت به من چیست؟ تصویر روشنی ندارم. طی این مدت هم رفتارهای متفاوتی از سوی فعالان تلویزیون در رده‌های مختلف از تهیه‌کننده گرفته تا مدیر دیده‌ام. یا اینکه به‌صورت غیرمستقیم به من رسیده است که برخی رفتارها حکایت از وجود ارتباط و برخی هم حکایت از قطع ارتباط داشته است. ولی محصولش این است که نمی‌دانم موضع تلویزیون نسبت به من چیست. در واقع اظهارات خیلی خیلی متفاوتی نسبت به ما از سوی بزرگان آنجا می‌شود. این اظهارات از خود رئیس تا حتی معاون سیما هم بوده است. ولی می‌بینیم که کاملاً متفاوت رفتار می‌شود. یعنی به ما توضیح نمی‌دهند که چرا هستیم یا نیستیم و موضع روشن و صریحی نمی‌بینیم.

هنوز هیچ‌چیز مشخص نیست
یونس قاسمی تهیه‌کننده برنامه «این شب‌ها» درباره سری جدید این برنامه و چرایی تغییر مجری «این شب‌ها» به خبرنگار ایرناپلاس گفت: در سری جدید این برنامه تهیه‌کننده هستم، اما هنوز جزئیات سری جدید این برنامه اصلاً مشخص نیست و قرار است که طی جلسه‌ای تصمیماتی اتخاذ شود. تنها نکته‌ای که مشخص است پخش برنامه‌ای با عنوان «این شب‌ها» در شب‌های ماه رمضان است. اما موضوع و مهمانان هنوز مشخص نیستند.

وی در پاسخ به این پرسش که حضور مجید یراق‌بافان را به‌عنوان مجری تکذیب می‌کنید یا خیر؟ عنوان کرد: در حال حاضر نمی‌توانم تأیید یا تکذیب کنم، همه‌چیز در جلسه مشخص خواهد شد.