دیدار با پسر شهید صیاد شیرازی و سراغ‌گیری از خانواده شهید آوینی

تهران – ایرناپلاس- رهبر معظم انقلاب در غرفه «روایت فتح» در نمایشگاه کتاب با فرزند یکی از سرداران شهید دیدار کردند و حال یک کارگردان شهید را جویا شدند.

رهبر انقلاب اسلامی صبح روز دوشنبه از سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران بازدید کردند. ایشان در بازدید از نمایشگاه به برخی از غرفه‌ها سر زدند و با ناشران به گفت‌وگو پرداختند. غرفه انتشارات «روایت فتح» یکی از غرفه‎‌هایی بود که امسال در مسیر بازدید رهبر معظم انقلاب قرار داشت.

محسن دریالعل مدیر انتشارات «روایت فتح» با اشاره به اینکه برای اولین بار بود که ایشان به غرفه ما می‌آمدند، درباره این دیدار به ایرناپلاس گفت: آقا روی دو کتاب بیشتر تأمل کردند، یکی کتاب «کعبه بوی بهشت می‌دهد» بود که شرح زندگی شهید منا، خانم مرجان نازقلیچی، فرماندار اهل سنت بندر ترکمن است و ایشان از قبل با این شهید و خانواده‌اش آشنا بودند. کتاب دیگر هم از مجموعه کتاب مادران، به نام «جای پای فرهاد» بود که زندگی شهید «فرهاد خادم» به روایت مادرش است که این کتاب زندگی‌نامه شهید فرهاد خادم، شهید زرتشتی دفاع مقدس است. جالب اینکه این شهید علاقه ویژه‌ای به امام رضا(ع) داشت و برای زیارت به مشهد هم می‌رفت. آقا کتاب را که باز کردند دقیقا همین بخش ماجرای ارادت او به امام رضا(ع) آمد.

کتاب‌های زندگی علامه طباطبایی و شهید بهشتی، مجموعه نیمه پنهان و یادگاران هم از جمله کتاب‌هایی بود که آقا قبلا دیده بودند و تجدید چاپ‌ها را ملاحظه کردند.

اما در غرفه «روایت فتح» یک اتفاق جالب هم افتاد. به گفته محسن دریالعل همزمان با حضور رهبر معظم انقلاب، مهدی صیاد شیرازی، پسر شهید صیاد، هم مهمان غرفه «روایت فتح» بود؛ آقا با پسر شهید صیاد هم حال و احوال کردند و حال مادرشان را جویا شدند و سلام ویژه رساندند.

از آنجایی که نام «روایت فتح» با شهید سید مرتضی آوینی عجین است، رهبر انقلاب هنگام خروج از غرفه از این شهید هم یادی کردند. به گفته دریالعل ایشان حال خانواده شهید آوینی؛ فرزندان و همسر شهید آوینی را هم جویا شدند و پرسیدند اینجا هستند و با انتشارات روایت فتح همکاری می‌کنند؟ که گفتم خیر؛ همسر شهید آوینی انتشارات «واحه» را راه‌اندازی کرده‌اند و آنجا فعالیت می‌کنند.

گزارش از سعید موسوی